SPF
Co na szorstką skórę?

WPROWADZENIE

Chropowatość i grudkowatość może występować na twarzy i ciele; przybiera postać suchej, łuskowatej skóry na nogach, grudek na tylnych partiach ramion i ud oraz szorstkiej skóry na twarzy i szyi (często w wyniku golenia). Jednym ze sposobów wygładzenia i zmiękczenia skóry jest stosowanie kosmetyków poprawiających jej nawodnienie. Dobre efekty dają także dodatkowe składniki łagodzące tego typu objawy, odbudowujące warstwę ochronną skóry (np. ceramidy) i o właściwościach delikatnie peelingujących (takie jak kwas salicylowy i mlekowy). Chropowatość i grudkowatość skóry dotyka mężczyzn i kobiety w każdym wieku. Szorstka skóra może być wynikiem nadmiernego przesuszenia1 lub objawem choroby skóry takiej jak egzema lub łuszczyca, a także cukrzycy.

Czego unikać przy suchej skórze

  • Długich, gorących pryszniców,
  • drażniących mydeł,
  • intensywnego szorowania i ostrego peelingu,
  • tarcia spowodowanego obcisłymi ubraniami,
  • drapiących materiałów.

Dlaczego mam szorstką skórę?

Szorstka skóra na dłoniach i stopach jest często spowodowana przesuszeniem i nagromadzeniem martwych komórek naskórka. Skóra ma naturalne zdolności regeneracyjne, lecz proces jej odnowy spowalnia z wiekiem. Ponadto pewne schorzenia przyspieszają obumieranie komórek skóry, przez co staje się ona chropowata. W większości przypadków codzienne stosowanie preparatów opracowanych specjalnie z myślą o skórze szorstkiej i grudkowatej przywraca jej gładkość i miękkość.

Szorstkość skóry według lokalizacji

Twarz: jeżeli nawilżający krem do twarzy nie eliminuje suchości w okolicach nosa i brwi, wzdłuż linii włosów, na uszach i szyi, przyczyną może być choroba skóry. Szorstka skóra na twarzy, utrzymujące się zaczerwienienie i podrażnienie, któremu towarzyszy tworzenie się grubych łusek, bywa objawem łuszczycy, natomiast czerwone, szorstkie plamy na policzkach mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry.

Dłonie: szorstka skóra na dłoniach jest najczęściej spowodowana nadmierną suchością. Dłonie są szczególnie podatne na wysuszenie, gdyż na ich powierzchni znajduje się mniej gruczołów łojowych i są wystawione na działanie różnego rodzaju szkodliwych czynników środowiskowych. Częste mycie rąk, kontakt z chemikaliami i ekstremalne warunki pogodowe pozbawiają skórę wilgoci i mogą skutkować jej chropowaceniem.

Stopy: podobnie jak na dłoniach, na stopach znajduje się ograniczona ilość gruczołów łojowych, co zwiększa tendencję skóry do grubienia i przesuszenia. Szorstka skóra na stopach to niejedyny problem. Częstym są także odciski spowodowane tarciem skóry o obuwie oraz pęknięcia na piętach będące skutkiem tego, że stopy utrzymują ciężar całego ciała.

Ramiona: szorstka skóra na ramionach może mieć wiele przyczyn, w tym przesuszenie, egzema, łuszczyca, rogowacenie mieszkowe i wystawienie na działanie promieni słonecznych.

Szorstkie łokcie: przyczyny mogą być różne. Sucha, szorstka skóra spowodowana przesuszeniem często występuje na łokciach, lecz zaczerwienienie pokryte białymi, chropowatymi plamami może świadczyć o łuszczycy. Czerwone, szorstkie zmiany w zgięciach łokci mogą być symptomem atopowego zapalenia skóry.

Szyja: sucha, szorstka skóra na szyi często spotykana jest u regularnie golących się mężczyzn. Szorstka skóra na szyi może być spowodowana zapaleniem mieszków włosowych11, podrażnieniem lub wrastaniem włosów.

Uporczywe rogowacenie skóry, które nie ustępuje pod wpływem nawilżania i delikatnego peelingu, może świadczyć o przypadłości zwanej rybią łuską, w której dochodzi do zahamowania procesu zrzucania martwych komórek skóry i ich nagromadzenia w postaci przypominającej rybie łuski, lub innej chorobie. Jeśli domowe środki nie wystarczają, aby poprawić wygląd i teksturę skóry, najlepiej udać się do dermatologa, który zaleci dodatkowe leczenie i złagodzi szorstkie plamy na ciele.

Na co wskazuje kolor szorstkich plam na skórze?

Kolor szorstkich plam na skórze bywa wskazówką co do ich przyczyny. Oto najczęstsze czynniki powodujące przebarwienia.

  • Czerwony: szorstkie plamy na skórze, głównie w zgięciach łokci, pod kolanami i w innych obszarach w tym kolorze mogą świadczyć o atopowym zapaleniu skóry. Grudkowata skóra w tylnych partiach ramion i ud jest częstym objawem rogowacenia mieszkowego.
  • Biały: biała, szorstka skóra na kolanach i łokciach jest zazwyczaj skutkiem nadmiernego wysuszenia. Zaczerwienienie pokryte białymi łuskami na łokciach, kolanach, twarzy i w innych okolicach może wskazywać na łuszczycę.
  • Brązowy: ciemna, szorstka skóra twarzy, ciemne plamy na ramionach lub nogach mogą być wynikiem rogowacenia słonecznego, będącego efektem uszkodzenia skóry przez promieniowanie słoneczne.
  • Wszelkie nietypowe obszary szorstkiej skóry, które nie odpowiadają na preparaty nawilżające, powinny zostać przebadane przez dermatologa, który zidentyfikuje przyczynę i zaleci stosowne leczenie.

Szorstka skóra – jak się jej pozbyć?

Suchość skóry jest podstawową przyczyną szorstkich plam, a produkty pielęgnacyjne o działaniu nawilżającym i delikatnie peelingującym skutecznie ją wygładzą i zmiękczą. Kwas hialuronowy jest znakomitym składnikiem nawadniającym, ponieważ pozwala skórze czerpać wilgoć z otoczenia. Mleczka i kremy z ceramidami pomagają odbudować warstwę ochronną skóry, dzięki czemu wilgoć zostaje zamknięta wewnątrz. Kwas salicylowy i mlekowy złuszczają skórę, wspomagając proces zrzucania martwych komórek, co poprawia jej teksturę, Kosmetyki zawierające składniki łagodzące, takie jak niacynamidy, dają uczucie komfortu.
Jeżeli produkty o działaniu złuszczającym i nawadniającym nie poprawiają jej wyglądu, szorstka skóra na szyi lub innej partii może być objawem chorobowym. Zalecana jest wizyta u dermatologa, który zdiagnozuje przyczynę i zaproponuje dodatkowe metody leczenia.

Message
Download Chrome