SPF
Blondwłosa kobieta przegląda się w lustrze i ogląda zmiany na swojej twarzy
Gładka, promienna i świetlista cera bez niedoskonałości to marzenie wielu osób. Częstym problemem, z jakim trzeba się zmierzyć, są zaskórniki, zwane również wągrami. Te nieestetyczne – zazwyczaj ciemne – kropki na twarzy mogą pojawić się na skórze niezależnie od wieku czy rodzaju cery, a ich obecność często ma negatywny wpływ na samopoczucie. Zastanawiasz się, jak pozbyć się wągrów w skuteczny, a przy tym bezpieczny sposób? Dowiedz, czym są zaskórniki otwarte i zamknięte, na czym polega oczyszczanie twarzy z wągrów i jakie działania pielęgnacyjne warto podejmować, aby ich uniknąć.

Czym są zaskórniki otwarte i zamknięte?

Zaskórniki – zwane również wągrami – to wykwity skórne o niezapalnym charakterze, które są wynikiem zablokowanych ujść porów, czyli niewielkich otworów w skórze, których podstawowym zadaniem jest odprowadzanie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe. W ich wnętrzu gromadzą się zanieczyszczenia, które tworzą ciemne, nieestetyczne grudki. Najczęściej występują one w okolicach nosa oraz na pozostałych obszarach tzw. strefy T, czyli na czole oraz brodzie. Nierzadko jednak mogą pojawiać się również na policzkach.


Czynnikiem, który w dużej mierze przyczynia się do powstawania zaskórników jest nadprodukcja sebum. Problem pojawia się zazwyczaj w okresie dojrzewania, kiedy zachodzą zmiany w gospodarce hormonalnej. W ich wyniku wydzielanie łoju zostaje mocno zaburzone. Warto jednak pamiętać o tym, że zaskórniki to powszechny problem natury dermatologicznej, który może uprzykrzyć życie niezależnie od wieku. Z problemem borykają się zarówno osoby młode ze skórą tłustą i mieszaną, a także nieco starsi posiadacze skóry suchej lub wrażliwej.


Zmiany skórne w postaci wągrów mogą być objawem trądziku pospolitego, ale wcale nie muszą. W niektórych przypadkach występują niezależnie od rodzaju cery i jej największych problemów. Warto jednak pamiętać o tym, że zaskórniki można podzielić na dwie kategorie z uwagi na ich wygląd oraz genezę:

  • Zaskórniki otwarte – to charakterystyczne czarne kropki na skórze twarzy. Są one efektem zalegania zanieczyszczeń w porach skórnych, a także utleniania się sebum. Ciemny kolor to wynik procesu utleniania się masy łojowo-rogowej.
  • Zaskórniki zamknięte – przyjmują postać jasnych, niewielkich grudek, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Można je jednak dostrzec po lekkim napięciu skóry. Wykwity podskórne często przypominają kaszkę, a ich usunięcie stanowi większe wyzwanie niż w przypadku zaskórników otwartych.

Jak powstają zaskórniki? Przyczyny

Aby dowiedzieć się, jak pozbyć się wągrów, należy w pierwszej kolejności poznać przyczyny ich powstawania. Problem tkwi głównie w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum. Nie pomagają również komórki martwego naskórka, które w połączeniu z łojem zatykają kanaliki odprowadzające sebum na powierzchnię skóry, powodując ich niedrożność.


Wągry z natury nie są bolesne i stanowią najbardziej łagodną odmianę trądziku. Z pozoru niegroźne, bezbolesne wykwity skórne w przypadku braku odpowiedniej pielęgnacji mogą się jednak przerodzić w stan zapalny. Zanieczyszczone pory to idealne warunki dla rozwoju bakterii, które – podczas wyciskania zaskórników – zaczynają się namnażać. Z tego względu należy unikać samodzielnego usuwania czopów łojowych, co często przyczynia się do pogorszenia stanu naszej cery.


Skąd biorą się zaskórniki? Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn jest zaburzenie gospodarki hormonalnej, która wpływa na pracę gruczołów łojowych. Mogą one być również wynikiem procesu dojrzewania, jednak równie duże zmiany zachodzą w naszym organizmie np. w czasie ciąży, miesiączki, przyjmowania środków antykoncepcyjnych czy menopauzy.


Nie bez znaczenia okazuje się również rola czynników zewnętrznych oraz nasz styl życia. Co ciekawe, zaskórniki znacznie częściej pojawiają się u osób, które są narażone na chroniczny stres oraz zmęczenie. Istotną rolę w ich powstawaniu odgrywa również nieodpowiednia dieta. Produkty obfitujące w cukier, sól, tłuszcze zwierzęce, substancje konserwujące, czy też regulatory smaku sprawiają, że skóra zaczyna produkować coraz więcej łoju. Palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz sięganie po innego rodzaju używki to kolejne przyczyny, które zwiększają ryzyko pojawienia się nieestetycznych, ciemnych plamek na twarzy.


Zaskórniki bardzo często są również efektem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry na co dzień. Każdego ranka i wieczora należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy, na której gromadzi się nie tylko sebum, ale również bakterie i toksyny ze środowiska.


Nieodpowiedni demakijaż i pozostające resztki kosmetyków także mogą przyczyniać się do powstawania zaskórników. Niektóre kosmetyki – zwłaszcza te o gęstej, tłustej konsystencji – mogą zatykać pory, utrudniając naturalne wydzielanie sebum. To z kolei sprzyja gromadzeniu się zanieczyszczeń i tworzeniu idealnego środowiska dla rozwoju bakterii beztlenowych, odpowiedzialnych za tworzenie się wągrów. Ponadto, niedokładny demakijaż lub jego brak przed snem może potęgować ten problem. Dlatego należy unikać kosmetyków komedogennych, które mają tendencję do zatykania porów skórnych i zwracać uwagę na wieczorne rytuały pielęgnacyjne.


Dwa zdjęcia nosa i fragmentu policzków tej samej osoby z widocznymi wągrami i bez zaskórników


Trądzik zaskórnikowy – czy jest niebezpieczny?

Trądzik zaskórnikowy charakteryzuje się łagodnym przebiegiem w porównaniu do pozostałych odmian tej choroby. Jego głównymi symptomami są czarne kropki na skórze w przypadku zaskórników otwartych lub niewielkie grudki wyczuwalne przy dotyku, czyli zaskórniki zamknięte. Przy nieodpowiedniej pielęgnacji lub jej całkowitemu braku w obu sytuacjach zmiany skórne mogą przerodzić się w stany zapalne, których leczenie oraz zamaskowanie staje się większym wyzwaniem.


Omawiana dolegliwość z reguły nie jest dużym zagrożeniem dla stanu skóry, jednak kluczem do sukcesu jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji oraz zmiana stylu życia. Aby pozbyć się nieestetycznych czarnych plamek oraz niewielkich krost na skórze, należy wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą powodować nasilenie problemu.


Co robić, by zaskórniki nie powracały?

Wiele osób zastanawia się nie tylko, jak pozbyć się wągrów z nosa, ale także chce znaleźć sposób, aby zmiany te nie pojawiały się ponownie. Zaskórniki mają tendencję do powracania, ponieważ nawet po skutecznym usunięciu, pory skóry mogą pozostać rozszerzone i nadal produkować nadmierną ilość sebum. Przy braku odpowiedniej pielęgnacji skóry, która zapobiega blokowaniu porów, cykl powstawania zaskórników może się powtarzać.


Walka z zaskórnikami bywa żmudna i czasochłonna. Możemy jednak osiągnąć sukces poprzez podjęcie odpowiednich kroków. Należy działać kompleksowo, zwracając uwagę zarówno na swoją codzienne nawyki, jak i rutynę pielęgnacyjną. Najważniejsze w tym procesie będą takie czynniki jak:


  • odpowiednia dieta – z myślą o cerze wolnej od niedoskonałości, warto rozważyć zmianę jadłospisu. Gazowane napoje, fast foody, wysoko przetworzona żywność obfitująca w konserwanty i sztuczne barwniki, słodkie i słone przekąski to tylko niektóre z produktów spożywczych, których spożywanie warto ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować.Zdecydowanie zdrowszą alternatywą z uwagi na kondycję naszej skóry jest stawianie na zbilansowany jadłospis pełen cennych składników odżywczych. Na naszych talerzach powinny znaleźć się m.in. świeże warzywa i owoce, chude mięso, ryby, pełnoziarniste pieczywo czy też orzechy. Należy również wyrobić sobie nawyk picia wody, dzięki czemu organizm nie tylko się nawadnia, ale szybciej pozbywa się toksyn.
  • redukcja stresu – nie bez znaczenia okazuje się również ograniczenie stresu oraz zadbanie o zdrowy sen. Silne napięcie nerwowe może być przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie, wzmożonej produkcji sebum. Należy również zadbać o nocny odpoczynek, ponieważ dzięki jego odpowiedniej ilości (zalecana długość snu to ok. 8 godzin), nasz organizm będzie mógł się szybciej zregenerować.
  • wypracowanie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej – aby pozbyć się zaskórników i przeciwdziałać ich nawrotowi, należy również wziąć pod lupę codzienne nawyki pielęgnacyjne skóry twarzy. Cera problematyczna wymaga dokładnego oczyszczania – zarówno rano, jak i wieczorem. Sebum, martwy naskórek oraz zanieczyszczenia środowiskowe gromadzące się na powierzchni skóry to idealne warunki dla rozwoju bakterii. Należy również pamiętać o jej intensywnym nawilżaniu i odżywianiu, co wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wodno-lipidowej warstwy skóry.

Kobieta stoi przed lustrem i myje twarz za pomocą pianki


Profesjonalne oczyszczanie twarzy z wągrów

Walka z zaskórnikami może wymagać interwencji specjalisty, zwłaszcza jeśli problem od dłuższego czasu nie znika. W takich przypadkach dermatolog oceni kondycję skóry, ustali przyczynę problemu i dobierze odpowiednie środki lecznicze. Ich działanie zazwyczaj jest na tyle silne, że ich stosowanie powinno zawsze odbywać się pod nadzorem lekarza.


Pomocy warto także szukać w gabinetach kosmetycznych. Nowoczesna technologia pozwala wykonywać profesjonalne zabiegi na zaskórniki i inne niedoskonałości, które powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb.


Kosmetyczka w niebieskich rękawiczkach oczyszcza twarz kobiety z wągrów podczas profesjonalnego zabiegu


Zaskórniki otwarte i zamknięte – odpowiednia pielęgnacja

Jak pozbyć się zaskórników na nosie i w innych partiach twarzy? Kluczem do sukcesu jest świadoma pielęgnacja oparta na kosmetykach dedykowanych skórze trądzikowej, ze skłonnością do niedoskonałości. Liczy się nie tylko dobór odpowiednich produktów, ale również technika ich aplikacji.


Oczyszczenie

Pierwszym krokiem do pięknej i promiennej cery bez zaskórników jest dokładne oczyszczanie twarzy. W przypadku wieczornej rutyny pielęgnacyjnej należy wykonać je dwuetapowo, rozpoczynając od usunięcia makijażu. Warto postawić na na płyn micelarny lub inne produkty do demakijażu takie jak olejki czy masełka. Do pierwszego etapu oczyszczania skóry przyda się CeraVe Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia.


CeraVe Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia

Butelka CeraVe Nawilżającego Pieniącego się Olejku do Mycia

CeraVe Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia twarzy i ciała to coś więcej niż tylko oczyszczenie skóry z codziennych zanieczyszczeń. Ten dermokosmetyk to połączenie nawilżającej konsystencji z pieniącą się formułą, która przynosi przyjemne uczucie odświeżenia. Dzięki zawartości 3 kluczowych ceramidów, i kwasu hialuronowego olejek regeneruje naturalną barierę ochronną skóry i zapewnia jej nawilżenie już w trakcie mycia. Zawarte w produkcie trójglicerydy i skwalan dodatkowo odżywiają skórę.


CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do Mycia

Butelka CeraVe Nawilżającego Kremu-Pianki do Mycia

Aby usunąć pozostałości makijażu, warto sięgnąć po CeraVe Nawilżający Krem-Piankę do Mycia. Produkt nie tylko usuwa zanieczyszczenia, makijaż i kremy przeciwsłoneczne, ale także – dzięki zawartości 3 kluczowych ceramidów, aminokwasów i kwasu hialuronowego – intensywnie nawilża skórę i dba o zachowanie jej naturalnej bariery ochronnej.


CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia

Butelka Oczyszczającego Żelu do Mycia CeraVe

Produkt przeznaczony do drugiego etapu oczyszczania powinien być dostosowany do potrzeb skóry mieszanej lub tłustej. Dobrym rozwiązaniem jest CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia, który można stosować do skóry normalnej, mieszanej lub tłustej. Wykazuje on dużą skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń i redukcji nadmiaru sebum. W jego składzie można znaleźć 3 kluczowe ceramidy – o budowie identycznej jak te występujące w skórze: EOP, NP i AP (dawna nazwa ceramidów to odpowiednio: 1,3 i 6-II) – które dbają o zachowanie prawidłowej bariery ochronnej skóry oraz cenne składniki aktywne wspomagające redukcję sebum oraz minimalizowanie błyszczenia się skóry – a to właśnie te czynniki zwiększają skłonność do występowania niedoskonałości. W praktyce mowa m.in. o kwasie hialuronowym, który gwarantuje intensywne nawilżenie cery i niacynamidzie, który reguluje produkcję sebum oraz koi skórę.


CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom

Butelka CeraVe Żelu Myjącego Przeciw Niedoskonałościom

Jeśli skóra ma tendencję do powstawania wągrów i niedoskonałości, warto sięgnąć po CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom – to idealny produkt do codziennego oczyszczania skóry trądzikowej, zarówno u nastolatków, jak i osób dorosłych. Oczyszcza i delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, zapobiegając zatykaniu porów i powstawaniu niedoskonałości. Zawarty w żelu 2% kwasu salicylowego zmniejsza niedoskonałości i redukuje nadmiar sebum, a biała glinka dodatkowo pomaga minimalizować błyszczenie się skóry. Formuła żelu z trzema kluczowymi ceramidami i kojącym niacynamidem wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry, pozostawiając ją gładką, miękką i nawilżoną. Produkt jest delikatny dla skóry i nie wysusza jej.


CeraVe Odbudowujące Serum z Retinolem

Butelka CeraVe Odbudowującego Serum z Retinolem

CeraVe Odbudowujące Serum z Retinolem to delikatny produkt, który sprawdzi się na przebarwienia potrądzikowe każdego typu skóry, nawet wrażliwej. Pomaga zmniejszyć widoczność porów i zmian potrądzikowych, niweluje przebarwienia i wygładza skórę. Jego unikalna formuła, zawierająca kapsułkowany retinol, 3 kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid, nie tylko poprawia wygląd skóry, ale także wspiera odbudowę jej bariery ochronnej. Serum jest niekomedogenne i może być stosowane w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami i przebarwieniami. Należy pamiętać, że w trakcie stosowania produktów z retinolem konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna.


Nawilżenie

Wbrew powszechnej opinii, nawet tłusta skóra potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Często, w wyniku stosowania silnych środków oczyszczających, traci ona naturalną barierę ochronną i staje się przesuszona. Paradoksalnie, przesuszenie może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum, co z kolei nasila problem zaskórników. Dlatego tak ważne jest stosowanie lekkich, niekomedogennych kremów nawilżających, które dostarczą skórze mieszanej i tłustej niezbędnego nawilżenia, nie obciążając jej i nie zatykając porów.


Nawilżający CeraVe Żel-Krem Oil Control

Zamknięta tubka CeraVe Żel-Krem Oil Control

Ważnym elementem w oczyszczaniu skóry mieszanej i tłustej będzie też CeraVe Nawilżający Żel-Krem Oil Control. Lekka, nietłusta konsystencja żel-kremu, wzbogacona o 3 kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy i niacynamid, nie tylko zapewnia intensywne nawilżenie przez cały dzień, ale także zapewnia efekt matujący i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry. Dzięki Technologii Oil Control, produkt pomaga wchłaniać nadmiar sebum i redukuje błyszczenie, aby skóra nie była ani zbyt sucha, ani zbyt tłusta. Co ważne w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami - nie zatyka również porów. Z kolei opatentowana Technologia MVE uwalnia składniki aktywne przez całą dobę. 93% osób* potwierdza, że skóra wydaje się matowa i mniej tłusta w ciągu dnia.


CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy

Zamknięta tubka Nawilżającego Kremu do Twarzy CeraVe

Nawilżenia wymaga także skóra normalna i sucha. Zaskórniki na nosie, brodzie czy czole mogą być wynikiem stosowania nieodpowiednich produktów do nawilżania i odżywiania skóry twarzy. Warto zatem zamienić je na kosmetyki, które są niekomedogenne i z powodzeniem można stosować je również jako bazę pod makijaż dla skóry normalnej i suchej. Warto wypróbować Nawilżający Krem do Twarzy CeraVe, który nie zapycha porów i nie pozostawia tłustego filmu. Jego lekka formuła sprawia, że jest niewyczuwalny na skórze, a przy tym przynosi ukojenie suchej i wrażliwej cerze. Obecność 3 kluczowych ceramidów, niacynamidu i kwasu hialuronowego nawilża, odżywia i wspiera barierę ochronną skóry.


Pielęgnacja przeciw niedoskonałościom

Ukierunkowana pielęgnacja przeciw niedoskonałościom to cenne uzupełnienie codziennego rytuału oczyszczania, regeneracji i nawilżania skóry. Koncentruje się na stosowaniu produktów zawierających składniki aktywne, które pomagają zwalczać istniejące niedoskonałości oraz zapobiegają powstawaniu nowych.


CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom

CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom

CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom jest przeznaczony dla skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Zawiera 2% kwasu salicylowego, który oczyszcza pory i wspomaga redukcję niedoskonałości, a także kwasy glikolowy i mlekowy, które wspierają wygładzenie i zmiękczenie skóry. Żel Przeciw Niedoskonałościom delikatnie złuszcza skórę, a dzięki niacynamidowi i ceramidom zapewnia ukojenie i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry. Produkt można nakładać na całą twarz wieczorem lub stosować punktowo, unikając kontaktu z okolicami oczu.


CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50

Tubka CeraVe Nawilżającego Kremu do Twarzy SPF 50

A ochronę przeciwsłoneczną można połączyć z nawilżeniem dzięki CeraVe Nawilżającemu Kremowi do Twarzy SPF 50. To wielozadaniowy produkt do porannej pielęgnacji, który skutecznie chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Niekomedogenny krem nie zatyka porów, intensywnie nawilża skórę przez cały dzień i wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej dzięki zawartości 3 kluczowych ceramidów, kwasu hialuronowego i łagodzącego niacynamidu. Opatentowana Technologia MVE zapewnia stopniowe uwalnianie składników aktywnych, a lekka formuła łatwo i równomiernie rozprowadza się po skórze, nie pozostawiając białych śladów.


Kobieta z zamkniętymi oczami rozprowadza pianę na twarzy


Jak skutecznie pozbyć się zaskórników otwartych i zamkniętych – podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, jak pozbyć się niedoskonałości, wyprysków i zapobiegać nawrotom nieestetycznych, czarnych kropek. Efektywne oczyszczanie twarzy z wągrów może być sporym wyzwaniem, jednak znacznie trudniejsze okazuje się zapobieganie powstawaniu tych zmian. Aby wyeliminować problem zaskórników otwartych i zamkniętych, konieczna jest kompleksowa pielęgnacja z wykorzystaniem niekomedogennych kosmetyków dedykowanych skórze z niedoskonałościami, które regulują wydzielanie sebum, nie zatykają porów i dbają o zachowanie prawidłowej bariery ochronnej skóry.


 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetycznyTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

 

*Badanie konsumenckie, 4 tygodnie stosowania

Bibliografia

    1. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, https://ppm.pum.edu.pl/docstore/download/PUM12649269722a4d2db01fc878ca70268c/0000027809_wcag.pdf?entityType=article&entityId=PUM745bbe2bd7a54d7a89d7a408c6627869 (dostęp 30.04.2025).
    2. A. Kaszuba, Trądzik pospolity – etiopatogeneza, postacie kliniczne, https://ppm.pum.edu.pl/docstore/download/PUM12649269722a4d2db01fc878ca70268c/0000027809_wcag.pdf?entityType=article&entityId=PUM745bbe2bd7a54d7a89d7a408c6627869 (dostęp 30.04.2025).
    3. N. Lasota i in., Acne is a medical and social problem, Journal of Education, Health and Sport. 2023;38(1), s. 277-293.
Message
Download Chrome