SPF
Blondwłosa kobieta stoi przed lustrem i przemywa twarz wacikiem
Rozszerzone pory i wągry na twarzy to częsty problem skórny, który może dotknąć osób w każdym wieku.  A skóra tłusta i mieszana jest szczególnie narażona na powstawanie  zaskórników otwartych. Te drobne, początkowo niepozorne ciemne kropki mogą sprawiać problemy pielęgnacyjne, a niewłaściwie traktowane – przekształcić się w trudne do usunięcia niedoskonałości. Podpowiadamy, jak usunąć zaskórniki otwarte na nosie i w innych partiach twarzy – niezbędne będzie wprowadzenie odpowiednich rytuałów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem produktów bogatych w odpowiednie składniki aktywne.

Wągry na twarzy – problem nastolatków i dorosłych

Trądzik to jedna z najpowszechniejszych chorób skóry. Kiedyś kojarzono ją jedynie z okresem dojrzewania i potocznie nazywaną burzą hormonów. Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że trądzik pospolity dotyczy nie tylko osób, które dopiero wchodzą w okres dojrzewania, ale również tych, które te lata mają już dawno za sobą. Przyczyny takiej sytuacji są bardzo zróżnicowane, gdyż wpływ mogą mieć nie tylko uwarunkowania genetyczne czy zaburzenia hormonalne, ale także stres, coraz większe zanieczyszczenia środowiska czy nieprawidłowa dieta i pielęgnacja.
Niezależnie od tego, co wywołuje pojawianie się na skórze niedoskonałości, ich obecność nie jest niczym przyjemnym. Znaczna część zmagających się z nimi osób odczuwa frustrację i nie akceptuje swojego wyglądu, co w znaczący sposób może wpłynąć na ich samopoczucie.


Trądzik to choroba o wielu obliczach. Może przybierać postać stanów zapalnych i zmian w formie krost czy nacieków ropnych. W wielu przypadkach przyjmuje także zdecydowanie łagodniejszą, ale w dalszym ciągu wymagającą właściwego traktowania formę. Jej przykładem jest trądzik zaskórnikowy, którego podłoże jest złożone i obejmuje nadmierną produkcję sebum, zaburzenia rogowacenia naskórka oraz aktywność bakterii Cutibacterium acnes. W przeciwieństwie do trądziku zapalnego, w którym dominują bolesne, czerwone krosty i guzki, manifestuje się głównie nieestetycznymi zmianami niezapalnymi. Wągry na twarzy – w tym właśnie zaskórniki otwarte – mogą prowadzić do pogorszenia tekstury skóry, zatkanych porów i potencjalnie stanowić punkt wyjścia dla rozwoju stanów zapalnych.


Nos podzielony na dwie połowy – na jednej występują zaskórniki otwarte, druga jest ich pozbawiona


Zaskórniki otwarte i zamknięte – podstawowe informacje

Nazwa trądziku zaskórnikowego wywodzi się od obecności na skórze niewielkich zmian – zaskórników. To niezapalne wykwity skórne, które określa się także jako wykwity pierwotne. Głównie ze względu na to, że stanowią jeden z pierwszych symptomów trądziku zaskórnikowego.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości można wyróżnić ich dwa rodzaje: zaskórniki otwarte i zamknięte. Czym różnią się między sobą?


  • Zaskórniki otwarte – potocznie nazywane wągrami (z ang. blackheads). W swojej budowie posiadają mikroskopijny otwór, przez który na zewnątrz wydostaje się nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek (masa łojowo-rogowa). Charakterystyczne ciemne zabarwienie to z kolei wynik utleniającej się keratyny i gromadzącej się w porach melaniny;
  • Głębokie zaskórniki zamknięte – stanowią efekt nagromadzenia korneocytów (martwych komórek naskórka) w ujściu gruczołów łojowych. Przyjmują postać bardzo drobnych, białych grudek przypominających kaszkę, które stają się wyczuwalne dopiero po naciągnięciu skóry.

Otwarte zaskórniki – jak powstają?

Osoby, które mają problem z zaskórnikami otwartymi i zastanawiają się, jak je usunąć, powinny przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaka jest przyczyna oraz mechanizm ich powstawania. Tego rodzaju zmiany powstają w wyniku zablokowania ujść gruczołów łojowych masą łojowo-rogową. W jej skład wchodzi sebum (łój) oraz złuszczony martwy naskórek. Jednak dlaczego dochodzi do zatkania nimi ujść gruczołów łojowych?


Jedną z przyczyn jest nadmierny łojotok skóry, który stanowi cechę charakterystyczną cery trądzikowej i przetłuszczającej się. Sebum produkowane przez gruczoły łojowe, to substancja, której obecność na skórze jest bardzo ważna. Dlaczego? W naturalny sposób zabezpiecza naskórek przed nadmierną utratą wody, a także chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niestety, jeśli praca gruczołów łojowych zostaje zaburzona, zaczynają one wytwarzać nadmierne ilości sebum. Dlaczego tak się dzieje? Za łojotok skóry w dużej mierze mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne, jak i uwarunkowania genetyczne.
Oprócz tego częstym problemem osób, które zmagają się z tego rodzaju niedoskonałościami, jest niewłaściwa keratynizacja naskórka. W optymalnej sytuacji proces ten polega na ciągłej odnowie skóry, w którym komórki naskórka, zwane keratynocytami, przemieszczają się z głębszych warstw skóry do jej powierzchni. W trakcie tej “wędrówki” stopniowo wypełniają się keratyną, czyli białkiem, które nadaje skórze jej strukturę, wytrzymałość i ochronne właściwości.


Gdy komórki dotrą do zewnętrznej warstwy skóry, stają się płaskie, twarde i ostatecznie ulegają złuszczeniu. Ten proces jest niezbędny dla utrzymania zdrowej skóry, ponieważ pozwala na pozbycie się martwych komórek, odsłaniając nowe, świeże komórki. Prawidłowy proces keratynizacji zapewnia skórze gładkość, elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia. Gdy zostaje zaburzony skóra może stać się szorstka i o wiele bardziej matowa. 


Co nasila zaskórniki otwarte na nosie i innych partiach twarzy?

Oprócz wspomnianego już nadmiernego łojotoku i zaburzonej keratynizacji naskórka, które bardzo często bywają uwarunkowane genetycznie lub mają związek z zaburzeniami hormonalnymi, można wyróżnić szereg czynników, które dodatkowo nasilają rozwój zaskórników otwartych na nosie i w pozostałych częściach twarzy. Jednym z nich są bakterie z gatunku Cutibacterium acnes.


W tym miejscu warto zauważyć, że te mikroorganizmy wchodzą w skład mikrobiomu skóry twarzy, a ich brak może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Niestety także ich nadmiar nie jest korzystny dla skóry. Gromadząca się w porach skóry masa łojowo-rogowa stanowi świetną pożywkę dla tych bakterii, dlatego przy jej nadmiarze bardzo szybko się namnażają i przyczyniają się do przekształcenia zaskórników otwartych w wykwity zapalne.


Do pozostałych czynników, które przyczyniają się do powstawania zaskórników otwartych, zalicza się:


  • stres, chroniczne zmęczenie, brak odpowiedniej ilości snu;
  • nieodpowiednia higiena twarzy;
  • niewłaściwą pielęgnację cery (np. korzystanie z produktów oczyszczających, które naruszają barierę ochronną skóry);
  • korzystanie z kosmetyków do pielęgnacji i makijażu, które wykazują właściwości komedogenne;
  • palenie papierosów, spożywanie alkoholu;
  • zanieczyszczenia powietrza;
  • nieodpowiednia dieta, pozbawioną witamin, mikro- i makroelementów, a bogatą w tłuszcze zwierzęce, sól i cukry proste.

Młoda kobieta na szarym tle z widocznymi zmianami trądzikowymi


Zaskórniki otwarte a substancje komedogenne

Gdy mowa o kosmetykach na zatkane pory czy zaskórniki, często pojawia się temat komedogenności. Jest to termin wykorzystywany w przypadku niektórych kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych, który dotyczy zawartych w nich substancji “zapychających” pory. 


Wiele osób sięga po tego rodzaju produkty, by przede wszystkim poprawić wygląd swojej cery. Niestety, czasami można zauważyć, że w trakcie stosowania danego kosmetyku stan cery ulega pogorszeniu, czego efektem są właśnie zaskórniki na policzkach lub czole.
Oczywiście warto pamiętać, że każda skóra jest inna i ma indywidualne potrzeby. Stąd produkt zawierający w składzie substancje potencjalnie komedogenne nie musi prowadzić do powstania zaskórników. Jeśli w rutynie znajdują się produkty z kwasem salicylowym to ryzyko “zapachania” cery jest minimalne. By nie dopuścić do pojawienia się i rozwoju tego rodzaju zmian, warto uważnie obserwować skórę, szczególnie podczas wprowadzania nowych produktów do pielęgnacji czy makijażu.


Młoda kobieta z niedoskonałościami na twarzy wyciska zaskórniki


Zaskórniki na nosie – czy należy je wyciskać?

Jak pozbyć się wągrów? To pytanie pojawia się bardzo często, a w internecie można znaleźć przydatną garść porad dotyczących skutecznej walki z zaskórnikami. Niestety, dość często polecanym sposobem – w szczególności na forach internetowych – jest usuwanie zaskórników otwartych poprzez ich wyciskanie.


Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie i nie powinno się go praktykować?
To fakt, obecność zaskórników otwartych na nosie, czole czy policzkach bywa uciążliwa i wyciśnięcie ich może wydawać się kuszącym i najszybszym rozwiązaniem. Niestety wyciskanie zaskórników, jak i innych niedoskonałości może nieść za sobą przykre konsekwencje takie jak uszkodzenie skóry, powstawanie ran i blizn. Co więcej, powstała w ten sposób rana może w szybki sposób ulec nadkażeniu bakteryjnemu, szczególnie jeśli nasze dłonie nie są sterylnie czyste. Ranę mogą zainfekować także obecne na skórze bakterie i doprowadzić do wykształcenia się stanu zapalnego i powstania grudek i krost, znacznie trudniejszych do usunięcia. Mechaniczne usuwanie zaskórników zawsze powinno odbywać się podczas profesjonalnych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej.


Zaskórniki otwarte – czy wymagają leczenia?

Ze względu na to, że zaskórniki otwarte to zmiany o charakterze niezapalnym, ich pozbycie się jest stosunkowo proste w porównaniu do bardziej zaawansowanych zmian. Co więcej, jeśli zmiany pojawiają się w okresie dojrzewania, bardzo często objawy z czasem ustępują same.


Zaskórniki otwarte nie wymagają bezpośredniej ingerencji dermatologa i wdrażania specjalistycznego leczenia. Jeśli jednak stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto skorzystać z porady profesjonalisty. Do dermatologa należy zdecydowanie udać się w sytuacji, gdy na skórze oprócz wągrów pojawiają się krosty i pozostałe wykwity o charakterze zapalnym, a także zwiększa się łojotok skóry.


Kobieta w trakcie profesjonalnego zabiegu oczyszczania twarz z wągrów


Zaskórniki otwarte – jak się pozbyć?

Choć zaskórniki nie są zmianami zapalnymi, ich obecność na skórze bywa bardzo uciążliwa. Jak skutecznie pozbyć się zaskórników i sprawić, by nie powracały? Wiele osób z pewnością ucieszy fakt, że z wągrami da się skutecznie walczyć, a także zapobiec temu, by nie przekształcały się w zapalne wykwity.


Pierwszym krokiem, jaki można wprowadzić od razu jest unikanie czynników wpływających na ich nasilenie. Warto zwrócić uwagę na swój aktualny styl życia, zadbać o odpowiednią ilość snu, a do tego wprowadzić zmiany w diecie – wysokoprzetworzoną żywność bogatą w tłuszcze i cukry proste warto zastąpić pełnowartościowymi posiłkami bogatymi w składniki odżywcze, witaminy, minerały i błonnik pokarmowy.


Kosmetyki na zaskórniki otwarte

Przemyślana i zbalansowana pielęgnacja skóry to bardzo skuteczna broń w walce z niedoskonałościami. Jak już zasygnalizowano, bardzo często to właśnie źle dobrane kosmetyki zarówno do oczyszczania, jak i nawilżania twarzy mogą odpowiadać za pojawianie się zaskórników otwartych. Ma to miejsce w sytuacji, w której sięgniemy po zbyt agresywny żel do mycia twarzy, który prowadzi do jej przesuszenia. Skutkiem jest zwiększona produkcja sebum i, jak można się domyślić, jeszcze większa ilość powstających wągrów. Po jakie produkty warto więc sięgać?


CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom

Butelka CeraVe Żelu Myjącego Przeciw Niedoskonałościom

W celu dokładnego oczyszczenia skóry warto stosować CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom. To doskonały wybór dla osób z cerą trądzikową, skłonną do niedoskonałości, w tym również dla skóry wrażliwej. Ten delikatny produkt bez substancji zapachowych efektywnie usuwa zanieczyszczenia i nadmiar sebum, odblokowując pory i redukując niedoskonałości. Formuła wzbogacona o 3 kluczowe ceramidy o budowie identycznej jak te występujące w skórze: EOP, NP i AP (dawna nazwa ceramidów to odpowiednio: 1,3 i 6-II), kwas salicylowy, białą glinkę i niacynamid nie tylko oczyszcza, ale także zmniejsza niedoskonałości i nadmiar sebum, bez naruszania bariery ochronnej skóry.


CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia Ciała i Twarzy

CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia Ciała i Twarzy

Gdy mowa o oczyszczaniu, warto sięgnąć również po CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia Ciała i Twarzy, który został stworzony z myślą o potrzebach skóry normalnej, mieszanej i tłustej. Po aplikacji produkt tworzy lekką pianę na skórze, świetnie usuwa zanieczyszczenia i redukuje nadmiar sebum. Żel nie powoduje uczucia ściągnięcia ani przesuszenia, zapewniając skórze komfort. Jest to możliwe dzięki obecności kwasu hialuronowego, 3 kluczowych ceramidów oraz niacynamidu. To kosmetyk hipoalergiczny, niekomedogenny, bez substancji zapachowych, który sprawdzi się nawet przy bardzo wrażliwej i wymagającej skórze.


CeraVe Serum Odbudowujące z Retinolem

CeraVe Serum Odbudowujące z Retinolem

Po oczyszczeniu skóry warto zastosować CeraVe Serum Odbudowujące z Retinolem, odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, w tym również wrażliwej i skłonnej do przebarwień. To serum, zawierające 3 kluczowe ceramidy, niacynamid i kwas hialuronowy, zmniejsza widoczność porów i zmian trądzikowych, jednocześnie wspierając odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. W składzie produktu znajduje się mikrokapsułkowany retinol, który wspomaga odnowę skóry, oraz wyciąg z korzenia lukrecji, który pomaga redukować przebarwienia. W trakcie stosowania należy pamiętać o regularnej ochronie przeciwsłonecznej.


Często pojawia się pytanie, jaki krem na zaskórniki otwarte stosować? Tutaj dobrym wyborem będą przede wszystkim preparaty do stosowania miejscowego na większe zmiany. W przypadku zaskórników nie należy jednak zapominać o regularnym nawilżeniu twarzy. Wbrew dość powszechnej opinii skóra z niedoskonałościami również go potrzebuje. Dzięki odpowiedniej porcji nawilżenia jest w stanie regulować pracę gruczołów łojowych i zmniejszyć ilość produkowanego sebum, jak i wzmocnić barierę ochronną skóry.


CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom

Tubka CeraVe Żelu Przeciw Niedoskonałościom

Ale oczyszczenie, regeneracja, nawilżenie i ochrona przeciwsłoneczna to nie wszystko. Doskonałym kosmetykiem pielęgnującym jest także CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom. Zawarte w nim kwasy AHA i BHA skutecznie oczyszczają pory, redukując niedoskonałości i przebarwienia. Kwas salicylowy oczyszcza skórę, glikolowy zapewnia jej głębokie nawilżenie, a mlekowy delikatnie złuszcza i działa przeciwko przebarwieniom. Formuła, wzbogacona o 3 kluczowe ceramidy wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.


CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50

Tubka CeraVe Nawilżającego Kremu do Twarzy SPF 50

Nawilżenie i ochrona przeciwsłoneczna mogą iść ze sobą w parze dzięki takim kosmetykom jak CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50. To produkt, który łączy w sobie skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB z intensywnym nawilżeniem. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, krem nie tylko chroni przed słońcem, ale także nawilża i ujędrnia skórę. Formuła, wzbogacona o 3 kluczowe ceramidy, wspiera odbudowę naturalnej bariery hydrolipidowej, a niacynamid działa kojąco i wygładzająco. Opatentowana Technologia MVE zapewnia stopniowe uwalnianie składników aktywnych przez całą dobę. Krem jest niekomedogenny i nie zawiera substancji zapachowych.


CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy

Tubka CeraVe Nawilżającego Kremu do Twarzy

Do codziennej pielęgnacji skóry normalnej i suchej, warto wypróbować również CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy, który zapewnia intensywne nawilżenie, a jego lekka konsystencja szybko się wchłania. Podobnie jak inne produkty tej marki, również on został wzbogacony o 3 kluczowe ceramidy, niacynamid i kwas hialuronowy, które koją, intensywnie nawilżają skórę i wzmacniają jej barierę ochronną. Jest niekomedogenny, a więc nie zatyka porów.


CeraVe Nawilżający Żel-Krem Oil Control

Tubka CeraVe Nawilżającego Żel-Kremu Oli Control

Aby zapewnić optymalny poziom nawilżenia skórze mieszanej i tłustej, można używać również produktów o lekkiej, nietłustej konsystencji żel-kremu. CeraVe Nawilżający Żel-Krem Oil Control to produkt stworzony z myślą o specyficznych potrzebach skóry mieszanej i tłustej. Jego wyjątkowa formuła, bazująca na działaniu 3 kluczowych ceramidów, identycznych jak te naturalnie występujące w skórze, wspomaga odbudowę jej bariery ochronnej i pomaga w utrzymaniu optymalnego nawilżenia przez cały dzień i do tego z efektem matującym. Dzięki zastosowaniu Technologii Oil Control, żel-krem efektywnie wchłania nadmiar sebum, przywracając skórze tłustej równowagę, aby nie była zbyt sucha ani zbyt tłusta.


Dodatkowe wzbogacenie formuły o kwas hialuronowy i niacynamid sprawia, że skóra jest nie tylko intensywnie nawilżona, ale również ukojona. Dzięki Technologii MVE składniki aktywne uwalniają się stopniowo przez cały dzień. Produkt jest niekomedogenny i nie zawiera substancji zapachowych. 93%* osób potwierdza, że skóra wydaje się matowa i mniej tłusta w ciągu dnia.


Zaskórniki otwarte na nosie i twarzy – podsumowanie

Zaskórniki otwarte to powszechny problem skórny, który wymaga konsekwentnego i ukierunkowanego działania. W ich zwalczaniu najważniejsze jest regularne, delikatne oczyszczanie, nawilżenie oraz ochrona przed działaniem promieniowania UV. W tym celu warto stosować produkty z ceramidami, które chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i wzmacniają jej barierę ochronną.


Warto pamiętać, że efektywność rytuałów pielęgnacyjnych zależy również od stylu życia i diety. Połączenie tych wszystkich działań może znacznie zmniejszyć nadmiar sebum i zanieczyszczeń, które w ciągu dnia (oraz nocy!) mogą gromadzić się i zatykać ujścia gruczołów łojowych.


 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetycznyTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

 

 


*Badanie konsumenckie, 4 tygodnie stosowania.

Bibliografia

    1. N. Lasota i in., Acne is a medical and social problem, Journal of Education, Health and Sport. 2023;38(1), s. 277-293.
    2. J. Biegalska, R. Żaba, Trądzik Pospolity, https://www.termedia.pl/Tradzik-pospolity,8,2419,0,1.html (dostęp 30.04.2025).
    3. C. Schnopp, M. Mempel, Trądzik zwyczajny u dzieci i młodzieży, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/575/original/49-61.pdf?1481198453 (dostęp 30.04.2025).
Message
Download Chrome