SPF
Zaskórniki na twarzy

PRZEGLĄD

Gładka, promienna i świetlista cera bez niedoskonałości to marzenie wielu osób. Wiele osób boryka się jednak z uporczywym problemem, jakim są zaskórniki. Nieestetyczne kropki na twarzy mogą pojawić się na skórze twarzy niezależnie od wieku czy rodzaju cery, a ich obecność nierzadko ma negatywny wpływ na samopoczucie. Walka z zaskórnikami bywa ciężka i czasochłonna, jednak podejmując odpowiednie działania może przynieść zadowalające efekty.

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki, zwane również wągrami, to wykwity skórne o niezapalnym charakterze, które są wynikiem zablokowanych porów. Są to niewielkie otwory w skórze, których podstawowym zadaniem jest odprowadzanie sebum produkowanego przez gruczoły łojowe. W ich wnętrzu gromadzą się zanieczyszczenia, które tworzą ciemne, nieestetyczne grudki. Najczęściej występują one w okolicach nosa oraz na pozostałych obszarach tzw. strefy T, czyli na czole oraz brodzie. Nierzadko jednak mogą pojawiać się również na policzkach.

Czynnikiem, który w dużej mierze przyczynia się do powstawania zaskórników jest nadprodukcja sebum. Problem pojawia się w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych. W ich wyniku wydzielanie łoju zostaje mocno zaburzone. Warto jednak pamiętać o tym, że zaskórniki to powszechny problem natury dermatologicznej, który może uprzykrzyć życie nie tylko osobom młodym, posiadającym cerą tłustą i mieszaną. Może nasilać się wraz z wiekiem, również u posiadaczy skóry suchej czy wrażliwej.

Jak powstają zaskórniki?

Aby skutecznie walczyć z zaskórnikami, należy poznać przyczyny ich powstawania. Problem tkwi głównie w funkcjonowaniu gruczołów łojowych, które produkują zbyt dużą ilość sebum. Nie pomagają również komórki martwego naskórka, które w połączeniu z łojem zatykają kanaliki odprowadzające sebum na powierzchnię skóry, powodując ich niedrożność. Powstała w ten sposób masa łojowo-rogowa w niektórych przypadkach gromadzi się pod skórą, jednak najczęściej wydobywa się na zewnątrz.

Wągry z natury nie są bolesne i stanowią najbardziej łagodną odmianę trądziku. Z pozoru niegroźne, bezbolesne wykwity skórne mogą się jednak przerodzić w wypryski, którym towarzyszy stan zapalny, podrażnienie i zaczerwienienie. Zanieczyszczone pory to idealne warunki dla rozwoju bakterii, które podczas wyciskania zaskórników zaczynają się namnażać. Z tego względu należy unikać samodzielnego usuwania czopów łojowych, co często przyczynia się do pogorszenia stanu naszej cery.

Skąd biorą się zaskórniki? Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn jest zaburzenie gospodarki hormonalnej, która wpływa na pracę gruczołów łojowych. Mogą one być również wynikiem procesu dojrzewania, jednak równie duże zmiany zachodzą w naszym organizmie np. w czasie ciąży, miesiączki, przyjmowania środków antykoncepcyjnych czy menopauzy.

Nie bez znaczenia okazuje się również rola czynników zewnętrznych oraz nasz styl życia. Zaskórniki znacznie częściej pojawiają się u osób, które są narażone na chroniczny stres oraz zmęczenie. Istotną rolę w ich powstawaniu odgrywa również nieodpowiednia dieta. Produkty obfitujące w cukier, sól, tłuszcze zwierzęce, substancje konserwujące, czy też regulatory smaku sprawiają, że nasza cera zaczyna produkować coraz więcej łoju. Palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz sięganie po innego rodzaju używki to kolejne przyczyny, które zwiększają ryzyko pojawienia się nieestetycznych, ciemnych plamek na twarzy.

Zaskórniki bardzo często są również efektem nieodpowiedniej pielęgnacji skóry na co dzień. Każdego ranka i wieczora należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu twarzy, na której gromadzi się nie tylko sebum, ale również bakterie i toksyny ze środowiska. Im dłużej pozostają na skórze twarzy, tym większe prawdopodobieństwo występowania wągrów, które mogą przerodzić się w ropne wypryski. Należy również unikać kosmetyków komedogennych, które mają tendencję do zatykania porów skórnych.

Jak wygląda skóra z zaskórnikami

Zaskórniki i ich rodzaje

Zmiany skórne w postaci wągrów mogą być objawem trądziku pospolitego, ale wcale nie muszą. W niektórych przypadkach występują niezależnie od rodzaju cery i jej największych problemów. Warto jednak pamiętać o tym, że zaskórniki można podzielić na dwie kategorie z uwagi na ich wygląd oraz genezę.

Zaskórniki otwarte to charakterystyczne czarne kropki na skórze twarzy. Są one efektem zalegania zanieczyszczeń w porach skórnych, a także aktywności bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Ciemny kolor to wynik procesu utleniania się masy łojowo-rogowej oraz oznaka rozwijającego się stanu zapalnego. W przypadku tej formy wągrów rośnie ryzyko przekształcenia się ich w wypryski, krosty czy torbieli ropnych, które powodują dolegliwości bólowe.

Zaskórniki zamknięte przyjmują postać jasnych, niewielkich grudek, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. Można je jednak dostrzec po lekkim napięciu skóry lub pod warstwą nieodpowiednio wykonanego makijażu. Wykwity podskórne często przypominają kaszkę, a ich usunięcie stanowi większe wyzwanie niż w przypadku zaskórników otwartych.

Trądzik zaskórnikowy – czy jest niebezpieczny?

Trądzik zaskórnikowy charakteryzuje się łagodnym przebiegiem w porównaniu do pozostałych odmian tej choroby. Jego głównymi symptomami są czarne kropki na skórze w przypadku zaskórników otwartych lub niewielkie grudki wyczuwalne przy dotyku, które nazywamy zaskórnikami zamkniętymi. W obu przypadkach zmiany skórne mogą przerodzić się jednak w stany zapalne, których leczenie oraz zakamuflowanie staje się większym wyzwaniem.

Trądzik zaskórnikowy z reguły nie jest dużym zagrożeniem dla stanu naszej cery, jednak kluczem do sukcesu jest wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji oraz zmiana stylu życia. Jeśli chcemy pozbyć się nieestetycznych czarnych plamek oraz niewielkich krost na skórze, należy wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą powodować nasilenie się problemu.

Jak sprawić, by zaskórniki nie powracały?

Walka z zaskórnikami bywa żmudna i czasochłonna. Możemy jednak osiągnąć sukces poprzez podjęcie odpowiednich kroków. Należy działać kompleksowo, zwracając uwagę zarówno na swoją codzienne nawyki, jak i rutynę pielęgnacyjną.

Z myślą o cerze wolnej od niedoskonałości, warto rozważyć zmianę diety. Gazowane napoje, fast foody, wysoko przetworzona żywność obfitująca w konserwanty i sztuczne barwniki, słodkie i słone przekąski to tylko niektóre z produktów spożywczych, których spożywanie warto ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować.

Zdecydowanie zdrowszą alternatywą z uwagi na kondycję naszej cery jest stawianie na zbilansowany jadłospis pełen cennych składników odżywczych. Na naszym talerzu powinny znaleźć się m.in. świeże warzywa i owoce, chude mięso, ryby, pełnoziarniste pieczywo czy też orzechy. Należy również wyrobić sobie nawyk picia wody, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się toksyn.

Nie bez znaczenia okazuje się również ograniczenie stresu oraz zadbanie o zdrowy sen. Silne napięcie nerwowe może być przyczyną zaburzeń gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie, wzmożonej produkcji sebum. Należy również zadbać o sen, ponieważ dzięki jego odpowiedniej ilości, nasz organizm będzie mógł się szybciej zregenerować.

Jeśli chcemy pozbyć się zaskórników i przeciwdziałać ich nawrotowi, należy również wziąć pod lupę codzienną rutynę pielęgnacyjną skóry twarzy. Cera problematyczna wymaga dokładnego oczyszczania - zarówno rano, jak i wieczorem. Sebum, martwy naskórek oraz zanieczyszczenia środowiskowe gromadzące się na powierzchni skóry to idealne warunki dla rozwoju bakterii. Należy również pamiętać o jej intensywnym nawilżaniu i odżywianiu, co wspomaga prawidłowe funkcjonowanie wodno-lipidowej warstwy skóry.

Domowe sposoby na zaskórniki

Zwalczanie wągrów może być jeszcze bardziej skuteczne, jeśli zadbamy o wielokierunkowe działanie. Domowe sposoby na zaskórniki pomagają pozbyć się nieestetycznego problemu, jednak należy pamiętać o tym, że powinny być jedynie uzupełnieniem kuracji kosmetykami zalecanymi dla skóry problematycznej oraz środkami leczniczymi przepisanymi przez dermatologa.

Jak zatem walczyć z zaskórnikami w zaciszu domowym? Dobrym rozwiązaniem okazuje się parówka na twarz. Jej celem jest otwarcie zamkniętych porów skórnych, dzięki czemu zalegające w nim zanieczyszczenia łatwiej usunąć. Do jej wykonania wystarczy gorąca woda (np. z dodatkiem soku z cytryny) oraz ręcznik. Należy pochylić się nad naczyniem i przykryć głowę. Parówka powinna trwać max. 15 min - tyle wystarczy, aby wilgoć i wysoka temperatura rozszerzyły i oczyściły pory. Zabieg pozwala również zwiększyć skuteczność działania składników aktywnych zawartych w kosmetykach do codziennej pielęgnacji skóry.

Warto również rozważyć przygotowanie domowych maseczek oczyszczających na twarz. Dużą popularnością cieszy się maska z ubitych białek jaj, która przeciwdziała powstawaniu zaskórników. Można także przygotować maseczkę typu peel off z żelatyny, jednak nie jest ona wskazana w przypadku cery wrażliwej i alergicznej.

Należy również powstrzymać się przed wyciskaniem zalegających czopów łojowo-rogowych. Taki zabieg, zwłaszcza bez wcześniejszego zdezynfekowania rąk, bardzo często powoduje przekształcenie się wągrów w grudki ropne. Ponadto dochodzi również do rozprzestrzeniania się bakterii na pozostałe części twarzy.

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki

Walka z zaskórnikami może wymagać interwencji specjalisty, zwłaszcza jeśli problem od dłuższego czasu nie znika. W takich przypadkach dermatolog oceni kondycję naszej cery, ustali przyczynę problemu i dobierze odpowiednie środki lecznice. Ich działanie zazwyczaj jest na tyle silne, że ich stosowanie bez nadzoru lekarza może wywołać skutek odwrotny do zamierzonego.

Pomocy warto także szukać w gabinetach kosmetycznych. Nowoczesna technologia pozwala wykonywać profesjonalne zabiegi na zaskórniki i inne niedoskonałości, które powinny być dobrane do potrzeb naszej cery.

Wysoką skutecznością w usuwaniu zaskórników wykazuje się m.in. mikrodermabrazja. Polega ona na mechanicznym złuszczaniu warstwy naskórka za pomocą urządzenia z diamentową głowicą. Celem zabiegu jest nie tylko pozbycie się komórek martwego naskórka, ale przede wszystkim pobudzenie produkcji nowych.

W usuwaniu wągrów pomaga również peeling kawitacyjny. Polega on na oczyszczeniu porów przy pomocy ultradźwięków emitowanych przez specjalną głowicę. Długość oraz intensywność fal dostosowywana jest do poziomu zaawansowania trądziku zaskórnikowego.

Zaskórniki – odpowiednia pielęgnacja

Jak radzić sobie z głębokimi zaskórnikami? Kluczem do sukcesu jest świadoma pielęgnacja oparta na kosmetykach dedykowanych skórze trądzikowej, ze skłonnością do niedoskonałości. Liczy się nie tylko dobór odpowiednich produktów, ale również technika ich aplikacji.

Pierwszym krokiem do pięknej i promiennej cery bez zaskórników jest dokładne oczyszczanie twarzy. W przypadku wieczornej rutyny pielęgnacyjnej należy wykonać je dwuetapowo, rozpoczynając od usunięcia makijażu. Warto postawić na płyn micelarny, który rozpuści kolorowe kosmetyki oraz sebum, ale jednocześnie nie podrażni skóry twarzy.

Dobrym rozwiązaniem jest Płyn Micelarny CeraVe, który można stosować do każdego typu cery. Wykazuje się dużą skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń, w tym głębokich zaskórników. W jego składzie można znaleźć cenne składniki aktywne, które wspomagają walkę z niedoskonałościami. W praktyce mowa m.in. o kwasie hialuronowym, który gwarantuje intensywne nawilżenie cery. Ceramidy z kolei odpowiadają za wzmocnienie bariery wodno-lipidowej. Niacynamid zapewnia uczucie ukojenia i odświeżenia skóry dojrzałej, trądzikowej i wrażliwej. Płyn micelarny CeraVe nie zapycha porów i redukuje wydzielanie sebum.

Każdego ranka i wieczora należy pamiętać o zastosowaniu żelu do mycia twarzy. Warto wypróbować Oczyszczający Żel do Mycia ciała i twarzy CeraVe, który pozwala usunąć resztki makijażu oraz inne zanieczyszczenia gromadzące się na powierzchni skóry. Jego dużym atutem jest przyjemne uczucie nawilżenia i ukojenia, które utrzymuje się przez wiele godzin od jego zastosowania. Ponadto usuwa nadmiar sebum i nie zapycha porów, więc z powodzeniem może być stosowany do pielęgnacji cery trądzikowej.

Zaskórniki na nosie, brodzie czy czole mogą być także wynikiem stosowania nieodpowiednich produktów donawilżania i odżywiania skóry twarzy. Warto zatem zamienić je na kosmetyki, które są niekomedogenne i z powodzeniem można stosować je jako bazę pod makijaż. Warto wypróbować Nawilżający Krem do Twarzy CeraVe, który nie zapycha porów i nie pozostawia tłustego filmu. Jego lekka formuła sprawia, że jest niewyczuwalny na skórze, a przy tym przynosi ukojenie suchej i wrażliwej cerze. Obecność ceramidów, niacynamidu i kwasu hialuronowego wzmacnia naturalny płaszcz ochronny skóry i chroni przed nawrotem zaskórników.

Message
Download Chrome