SPF
zaskórniki otwarte przyczyny zapobieganie

PRZEGLĄD

W obecnych czasach, gdy wyznacznikiem urody stają się kanony piękna kreowane przez social media, wielu, w szczególności młodym osobom zależy na tym, aby posiadać idealny wygląd skóry. Gładka cera bez jakichkolwiek niedoskonałości to marzenie zwłaszcza nastoletnich dziewcząt. Czy jednak jest możliwa do uzyskania? Częstym problemem, z którym przede wszystkim zmagają się osoby z tłustą lub mieszaną cerą są rozszerzone pory i zaskórniki, w szczególności zaskórniki otwarte. Te drobne, początkowo niepozorne ciemne kropki mogą sprawiać problemy pielęgnacyjne, a niewłaściwie traktowane – przekształcić się w trudne do usunięcia niedoskonałości. Jak pozbyć się zaskórników otwartych i sprawić, by nie nawracały?

Niedoskonałości – problem nastolatków i dorosłych

Trądzik to jedna z najpowszechniejszych chorób skóry. Kiedyś kojarzono ją jedynie z okresem dojrzewania i potocznie nazywaną burzą hormonów. Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że trądzik pospolity dotyczy nie tylko osób, które dopiero wchodzą w okres dojrzewania, ale i tych, które te lata mają już dawno za sobą. Przyczyny takiej sytuacji są bardzo zróżnicowane, gdyż wpływ mogą mieć nie tylko uwarunkowania genetyczne czy zaburzenia hormonalne, ale także stres, coraz większe zanieczyszczenia środowiska czy nieprawidłowa dieta i pielęgnacja.

Niezależnie od tego, co wywołuje pojawianie się na skórze niedoskonałości, ich obecność nie jest niczym przyjemnym. Znaczna część zmagających się z nimi osób odczuwa frustrację i nie akceptuje swojego wyglądu, co w bardzo silny sposób może wpłynąć na ich samopoczucie. 

Trądzik to choroba o wielu obliczach. Może przybierać postać stanów zapalnych i zmian w formie krost czy nacieków ropnych. Może przyjmować także zdecydowanie łagodniejszą, ale w dalszym ciągu wymagającą właściwego traktowania formę. Jej przykładem jest trądzik zaskórnikowy.

Zaskórniki otwarte na nosie

Zaskórniki otwarte i zamknięte – podstawowe informacje

Nazwa trądziku zaskórnikowego wywodzi się od obecności na skórze niewielkich zmian – zaskórników. To niezapalne wykwity skórne, które określa się także jako wykwity pierwotne. Głównie ze względu na to, że stanowią jeden z pierwszych symptomów trądziku zaskórnikowego.

Choć zaskórniki potocznie określamy mianem wągrów, nie każdy zdaje sobie sprawę, że w rzeczywistości możemy wyróżnić ich dwa rodzaje: zaskórniki otwarte i zamknięte. Czym różnią się między sobą?

  • Zaskórniki otwarte -- to właśnie je określamy mianem wągrów (z ang. blackheads). W swojej budowie posiadają mikroskopijny otwór, przez który na zewnątrz wydostaje się nadmiar sebum i zrogowaciały naskórek (masa łojowo-rogowa). Charakterystyczne ciemne zabarwienie to z kolei wynik utleniającej się keratyny i gromadzącej się w porach melaniny.

  • Zaskórniki zamknięte -- stanowią efekt nagromadzenia korneocytów (martwych komórek naskórka) w ujściu gruczołów łojowych. Przyjmują postać bardzo drobnych, białych grudek, które często wyczuwalne i zauważalne stają się dopiero po naciągnięciu skóry.

Otwarte zaskórniki – jak powstają?

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć zaskórniki otwarte, przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na to, jaka jest przyczyna oraz mechanizm ich powstawania. Zaskórniki otwarte powstają w wyniku

zablokowania ujść gruczołów łojowych masą łojowo-rogową. W jej skład wchodzi sebum (łój) oraz złuszczony martwy naskórek. Jednak dlaczego dochodzi do zatkania nimi ujść gruczołów łojowych?

Jedną z przyczyn jest nadmierny łojotok skóry, który stanowi cechę charakterystyczną cery trądzikowej i przetłuszczającej się. Sebum, które produkują gruczoły łojowe, to substancja, której obecność na skórze jest bardzo ważna. Dlaczego? W naturalny sposób zabezpiecza naskórek przed nadmierną utratą wody, a także chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niestety, jeśli praca gruczołów łojowych zostaje zaburzona, zaczynają one wytwarzać nadmierne ilości sebum. Dlaczego tak się dzieje? Za łojotok skóry w dużej mierze mogą odpowiadać zaburzenia hormonalne, jak i uwarunkowania genetyczne. 

Oprócz tego częstym problemem osób, które zmagają się z niedoskonałościami, jest niewłaściwa keratynizacja naskórka. Oczywiście sam proces również jest bardzo potrzebny naszej skórze. Dzięki niemu martwy naskórek ulega złuszczeniu i zastępują go nowe komórki. Niestety gdy ten proces także zostanie zaburzony, Twoja skóra może stać się szorstka i o wiele bardziej matowa. 

Co nasila zaskórniki otwarte?

Oprócz wspomnianego już nadmiernego łojotoku i zaburzonej keratynizacji naskórka, które bardzo często bywają uwarunkowane genetycznie lub mają związek z zaburzeniami hormonalnymi, można wyróżnić szereg czynników, jakie mogą dodatkowo nasilać rozwój zaskórników otwartych na nosie lub pozostałych częściach twarzy. Jednym z nich są bakterie z gatunku Propionibacterium acnes. W tym miejscu warto zauważyć, że te mikroorganizmy wchodzą w skład mikrobiomu skóry twarzy, a ich brak może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. Niestety także ich nadmiar nie jest korzystny dla naszej skóry. Gromadząca się w porach skóry masa łojowo-rogowa stanowi świetną pożywkę dla tych bakterii, dlatego przy jej nadmiarze bardzo szybko się namnażają. Często są odpowiedzialne również za przekształcanie się zaskórników otwartych w wykwity zapalne.

Do pozostałych czynników, które przyczyniają się do powstawania zaskórników otwartych, zalicza się:

  • stres, chroniczne zmęczenie, brak odpowiedniej ilości snu;
  • brak higieny twarzy;
  • niewłaściwą pielęgnację cery (np. korzystanie z produktów oczyszczających, które pozbawiają skórę płaszcza hydrolipidowego);
  • korzystanie z kosmetyków do pielęgnacji i makijażu, które wykazują właściwości komedogenne;
  • palenie papierosów, spożywanie alkoholu;
  • zanieczyszczenia powietrza;
  • nieodpowiednią dietę, pozbawioną witamin, mikro- i makroelementów, a bogatą w tłuszcze zwierzęce, sól i cukry proste.

Zaskórniki otwarte a substancje komedogenne

W przypadku zatkanych porów i zaskórników otwartych w kontekście kosmetyków bardzo często poruszany jest temat komedogenności, z którym z pewnością spotkałaś się nieraz. Czego tak naprawdę dotyczy? Komedogenność to termin wykorzystywany w przypadku niektórych kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych – dotyczy wybranych zawartych w nich substancji, które wykazują właściwości zaskórnikotwórcze. 

Każdy z nas sięga po kosmetyki kolorowe, jak i pielęgnacyjne, by przede wszystkim poprawić wygląd swojej cery. Niestety czasami można zauważyć, że pomimo stosowania danego produktu stan naszej cery nie uległ poprawie, a pogorszeniu, czego efektem są zaskórniki otwarte na policzkach lub zaskórniki otwarte na czole. Jakie substancje mogą w takim razie powodować zapychanie cery? Można tutaj zaliczyć zarówno składniki pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego, np.:

  • parafinę;
  • wazelinę;
  • silikony;
  • karbomer;
  • lanolinę;
  • olej kokosowy;
  • olej ze słodkich migdałów;
  • masło shea;
  • olej z awokado;
  • kwasy tłuszczowe.

Oczywiście warto pamiętać, że każda skóra jest inna i posiada inne potrzeby. Stąd produkt zawierający w składzie substancje potencjalnie komedogenne tak naprawdę nie musi wywołać pojawienia się zaskórników w konkretnym przypadku. By nie dopuścić do pojawienia się i rozwoju zaskórników, warto uważnie obserwować swoją skórę, szczególnie jeśli do jej pielęgnacji lub makijażu wprowadzamy nowy produkt.

Zaskórniki na nosie – czy należy je wyciskać?

Zaskórniki otwarte – jak usunąć? To pytanie z pewnością często zadają sobie osoby, których dotyczy ten problem. W internecie można znaleźć przydatną garść porad dotyczących skutecznej walki z wągrami i wypryskami. Niestety dość często polecanym sposobem, w szczególności na forach internetowych, jest usuwanie zaskórników otwartych poprzez ich wyciskanie. Dlaczego nie jest to dobre rozwiązanie i nie powinno się go praktykować?

To fakt, obecność zaskórników otwartych na nosie, czole czy policzkach bywa uciążliwa i wyciśnięcie ich może wydawać się kuszącym i najszybszym rozwiązaniem. Niestety wyciskanie zaskórników, jak i innych niedoskonałości może nieść za sobą przykre konsekwencje. Wyciskając niedoskonałości, uszkadzamy skórę, co prowadzi do powstania niewielkiej rany, która może pozostawić po sobie bliznę. Co więcej, powstała w ten sposób rana może w szybki sposób ulec nadkażeniu bakteryjnemu, szczególnie jeśli nasze dłonie nie są sterylnie czyste. Ranę mogą zainfekować także obecne na skórze bakterie i doprowadzić do wykształcenia się stanu zapalnego i powstania grudek i krost, znacznie trudniejszych do wyleczenia.

Jeśli szczególnie zależy Ci na usunięciu wągrów w sposób mechaniczny, skorzystaj z profesjonalnych zabiegów w gabinecie medycyny estetycznej, które w bezpieczny sposób oczyszczą Twoją skórę.

Zaskórniki otwarte – leczenie

Czy zaskórniki otwarte wymagają leczenia? Ze względu na to, że są to zmiany o charakterze niezapalnym, ich pozbycie się jest znacznie prostsze niż w przypadku bardziej zaawansowanych zmian. Co więcej, jeśli mamy do czynienia z zaskórnikami otwartymi w okresie dojrzewania, bardzo często objawy z czasem ustępują same.

Zaskórniki otwarte nie wymagają bezpośredniej ingerencji dermatologa i wdrażania specjalistycznego leczenia. Mimo to, jeśli stosowane przez Ciebie kosmetyki do oczyszczania twarzy nie przynoszą żadnych rezultatów, warto skorzystać z porady profesjonalisty. Do dermatologa należy zdecydowanie udać się w sytuacji, gdy na skórze oprócz wągrów pojawiają się krosty i pozostałe wykwity o charakterze zapalnym, a także zwiększa się łojotok skóry.

Zaskórniki otwarte – jak się pozbyć?

Choć zaskórniki nie są zmianami zapalnymi, ich obecność na skórze bywa bardzo uciążliwa. Jak zatem sprawić, by nie powracały? Wiele osób z pewnością ucieszy fakt, że z wągrami da się skutecznie walczyć, a także zapobiec temu, by nie przekształcały się w zapalne wykwity.

Pierwszym krokiem, jaki możesz wprowadzić od razu jest unikanie czynników, jakie wpływają na ich nasilenie. Warto zwrócić uwagę na swój aktualny styl życia, zadbać o odpowiednią ilość snu, a do tego wprowadzić zmiany w diecie i pielęgnacji.

Czy istnieją domowe sposoby na zaskórniki otwarte? Tutaj oczywiście warto mieć na uwadze, że nie powinny one stanowić głównego narzędzia do walki z niedoskonałościami. Mimo to mogą doskonale wspomagać stosowaną przez nas pielęgnację i w połączeniu z nią dawać zadowalające efekty. Do skutecznych domowych sposobów na zaskórniki możemy zaliczyć popularną parówkę, a także maseczki domowej roboty. Są one łatwe w przygotowaniu, a niezbędne do nich składniki z pewnością znajdziesz w swojej kuchni. Zadowalające efekty może przynieść maseczka z żelatyny lub jajka.

Bardzo skutecznym rozwiązaniem okażą się profesjonalne zabiegi, które usuwają nadmiar martwego naskórka i oczyszczają pory. Można do nich zaliczyć mikrodermabrazję, peeling kawitacyjny lub peeling chemiczny. Choć aktualnie zabiegi te cieszą się ogromną popularnością, pamiętaj, by nie przeprowadzać ich na własną rękę, a skorzystać z usług profesjonalistów.

Kosmetyki na zaskórniki otwarte

Przemyślana i zbalansowana pielęgnacja skóry to bardzo skuteczna broń w walce z niedoskonałościami. Jak już zasygnalizowano, bardzo często to właśnie źle dobrane kosmetyki zarówno do oczyszczania, jak i nawilżania twarzy mogą odpowiadać za pojawianie się zaskórników otwartych. Ma to miejsce w sytuacji, w której sięgniemy po zbyt agresywny żel do mycia twarzy, który prowadzi do jej przesuszenia. Skutkiem jest zwiększona produkcja sebum i, jak można się domyślić, jeszcze większa ilość powstających wągrów.

By tego uniknąć, warto postawić na łagodniejsze produkty do oczyszczania twarzy, które umożliwią nam bezproblemowe mycie skóry zarówno rano, jak i wieczorem. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ilość nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, które w ciągu dnia (oraz nocy!) mogą gromadzić się i zatykać ujścia gruczołów łojowych.


Produktem odpowiednim do tego celu będzie Oczyszczający żel do mycia ciała i twarzy CeraVe . Po aplikacji produkt tworzy lekką pianę na skórze, świetnie usuwa zanieczyszczenia i pozostałości po makijażu, a także skutecznie oczyszcza skórę. Żel nie ściąga ani nie przesusza skóry i pozostawia na niej bardzo przyjemne uczucie komfortu. Jest to możliwe dzięki obecności kwasu hialuronowego, ceramidów oraz witaminy B3. To kosmetyk hipoalergiczny, bezzapachowy i niekomedogenny, dzięki czemu sprawdzi się nawet przy bardzo wrażliwej i wymagającej skórze.

Kolejnym, często zadawanym pytaniem jest to, jaki krem na zaskórniki otwarte stosować? Tutaj dobrym wyborem będą przede wszystkim preparaty do stosowania miejscowego na większe zmiany. W przypadku zaskórników nie należy jednak zapominać o regularnym nawilżeniu twarzy. Wbrew dość powszechnej opinii skóra z niedoskonałościami również go potrzebuje. Dzięki odpowiedniej porcji nawilżenia jest w stanie regulować pracę gruczołów łojowych i zmniejszyć ilość produkowanego sebum, jak i wzmocnić barierę ochronną skóry. 


Do codziennego nawilżania skóry, na której znajdują się zaskórniki, warto wypróbować CeraVe Nawilżający krem do twarzy . Podobnie jak żel do mycia twarzy i ciała tej marki, również został wzbogacony o ceramidy, niacynamid i kwas hialuronowy, które koją podrażnienia, nawilżają skórę i wzmacniają barierę ochronną skóry. To również kosmetyk niekomedogenny, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nie doprowadzi do powstania zaskórników na Twojej skórze.

Message
Download Chrome