Cerave CERAVE BLOG
Alergia - swędzenie skóry

Ocena świądu skóry: alergia skórna czy coś poważniejszego?

Zapalenie mieszków włosowych | Cerave > Pielęgnacja ciała

Wprowadzenie

Istnieje wiele przyczyn swędzenia skóry, w tym choroby takie jak atopowe zapalenie skóry, czynniki środowiskowe i kontakt z substancjami drażniącymi, a nawet alergia. Objawy skórne są wtedy często nasilone i długotrwałe. Okazjonalny i chroniczny świąd skóry może wywoływać podrażnienia i być przyczyną dyskomfortu. Z tego względu bardzo istotne jest, aby podjąć stosowne kroki zapobiegające drapaniu, które uszkadza skórę, powodując zakażenia oraz powstawanie blizn. Jako dodatek do zasadniczego leczenia warto zidentyfikować i unikać czynników wywołujących świąd oraz nawadniać skórę poprzez stosowanie środków nawilżających. Ceramidy, związki organiczne pomagające odbudować naturalną barierę skóry, i niacynamidy o właściwościach łagodzących to dodatkowe dobroczynne składniki preparatów nawilżających przeznaczonych do skóry suchej.

Czego unikać w przypadku świądu skóry

  • szorstkie materiały, takie jak wełna,
  • gorące kąpiele i prysznice,
  • wysokie temperatury,
  • drażniące środki myjące i detergenty oraz inne kosmetyki do pielęgnacji,
  • drapanie,
  • stres – utrzymujący się przez wiele tygodni czy miesięcy.

Swędzenie skóry – alergia czy coś innego?

Swędzenie może być wynikiem suchości skóry, podrażnień, chorób takich jak atopowe zapalenie skóry i łuszczyca, ukąszeń owadów i reakcji na przyjmowane leki, jak również kontaktu ze środkami myjącymi, detergentami, chemią domową i innymi drażniącymi preparatami. Wtedy jest to często alergiczny świąd skóry. Świąd bywa również wywołany stresem, zwłaszcza tym długotrwałym, i niepokojem.

Codzienne przyczyny świądu skóry

W większości przypadków świąd skóry jest jedynie niedogodnością i nie stanowi powodu do obaw. Czasem to jednak alergia – swędzenie skóry wtedy samo nie ustąpi. W innych przypadkach zazwyczaj daje się je tymczasowo zniwelować poprzez usunięcie czynnika wywołującego swędzenie (takiego jak drażniące ubranie lub bielizna), stosowanie środków przeciwprystalicznych hamujących potrzebę drapania bądź wprowadzenie drobnych zmian do codziennej rutyny. Przyczyną świądu bywa też sucha skóra: regularne stosowanie preparatów nawilżających pomaga utrzymać nawodnienie skóry na optymalnym poziomie. Swędzenie po prysznicu lub kąpieli może być spowodowane zbyt wysoką temperaturą wody, stosowaniem drażniących środków myjących. Zdarza się też, że powoduje je zażywanie niektórych leków. Ponadto wzmożone swędzenie skóry często towarzyszy ciąży.

Alergia a świąd skóry i wysypki

Podczas gdy niektóre przyczyny świądu, takie jak ugryzienie insekta, łatwo zidentyfikować, inne bywają trudniejsze do wykrycia, a potencjalne zmiany alergiczne na skórze i towarzyszące im wysypki nie powinny być lekceważone. Swędzące pokrzywki i wysypki mogą być wywołane szeregiem czynników, w tym kontaktem z substancjami drażniącymi, poceniem i stresem, lub nie mieć żadnej oczywistej przyczyny. Jak złagodzić swędzenie skóry przy alergii? W większości przypadków swędzenie skóry i wysypki są przejawem alergii kontaktowej. Alergia skórna jest wtedy możliwa do wyleczenia samodzielnie, w drodze domowej pielęgnacji (obejmującej stosowanie kremu przeciwświądowego) w celu złagodzenia dokuczliwych symptomów. Jeżeli jednak alergiczne zmiany skórne, swędzenie lub inne objawy będą się utrzymywać, a nie jesteś w stanie zidentyfikować ich przyczyny lub źródła, zalecana jest wizyta u dermatologa. Alergiczne swędzenie skóry może być długotrwałe i bardzo nieprzyjemne, dlatego warto zacząć z nim walczyć jak najszybciej.