SPF
Chropowata skóra

PRZEGLĄD

Chropowata skóra może pojawić się na twarzy i ciele, przy czym najczęściej występuje na nogach, dłoniach i stopach. Szorstkie plamy w tych rejonach mogą być wynikiem zwykłego przesuszenia skóry, lecz także objawem szeregu chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca i inne. Chropowata skóra może być złagodzona przez zastosowanie preparatów nawilżających, które pomagają uzupełnić pokłady wody. W zależności od zastosowanych składników dodatkowych mogą one także złagodzić zmiany, odbudować naturalną warstwę ochronną skóry i delikatnie złuszczać, poprawiając kondycję skóry.

Chropowata skóra i jej najczęstsze przyczyny

Szorstkość skóry bywa spowodowana zwykłym przesuszeniem, lecz łuskowatość może być symptomem specyficznej choroby. Poniżej znajdziesz informacje o różnych przyczynach łuskowatości:

  • atopowe zapalenie skóry (egzema),
  • łuszczyca,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • rogowacenie słoneczne,
  • rybia łuska,
  • grzybica stóp,
  • rak skóry.

Czym jest łuskowata skóra?

Sucha skóra jest często wynikiem współdziałania szeregu czynników i może być spowodowana naruszeniem bariery ochronnej, w wyniku którego skóra traci wilgoć. Gdy naturalny proces regeneracji skóry zostanie zakłócony, gromadzenie się martwych komórek może powodować chropowatość. Naturalne procesy starzenia, klimat, długotrwałe zanurzenie w wodze i zewnętrzne czynniki drażniące również przyczyniają się do szorstkości.

Choroby skóry powodujące łuskowatość

Atopowe zapalenie skóry (egzema): łuskowatość skóry jest widoczna jako swędzące, zaczerwienione, chropowate plamki na skórze. Występują one najczęściej w zgięciach łokci i pod kolanami, choć mogą pojawiać się na całym ciele. Egzema jest chorobą przewlekłą, często ujawniającą się w okresie dziecięcym. Nawroty są zazwyczaj powodowane przez określone czynniki środowiskowe.

Łuszczyca: innym chronicznym stanem chorobowym przejawiającym się chropowatością skóry jest łuszczyca, przy której powstają zapalne czerwone chropowate plamy na skórze, pokryte grubą, srebrzystobiałą łuską. Zmiany pojawiają się najczęściej na kolanach, łokciach, w dolnych partiach pleców, na wewnętrznych stronach dłoni i podeszwach stóp. Choroba wymaga stałego leczenia skierowanego na łagodzenie objawów i zapobieganie nawrotom.

Łojotokowe zapalenie skóry: łuszczenie się i szorstkość skóry na głowie, w okolicach brwi, po bokach nosa i za uszami mogą być spowodowane tą formą atopowego zapalenia skóry. Jest ona również odpowiedzialna za łupież.

Rogowacenie słoneczne: pojedyncze szorstkie plamy na skórze wystawianej na działanie promieniowania słonecznego, w tym chropowata skóra twarzy, mogą świadczyć o rogowaceniu słonecznym. Nieleczone, ciemne, zgrubiałe zmiany mogą przerodzić się w raka skóry.

Rybia łuska: ta powszechna choroba genetyczna prowadzi do zahamowania procesu naturalnego złuszczania martwego naskórka, co powoduje jego nagromadzenie w formie przypominającej rybie łuski. Łuskowata skóra w łagodnych przypadkach daje się utrzymać pod kontrolą poprzez regularne nawilżanie.

Jeżeli przypuszczasz, że zaobserwowana u ciebie łuskowata lub chropowata skóra może być wywołana przez jedną z powyższych chorób, udaj się do dermatologa w celu ustalenia najodpowiedniejszego leczenia.

Przyczyny łuskowatości skóry według lokalizacji

Twarz: suche, chropowate plamy na głowie, po bokach nosa i za uszami są najczęściej objawem łojotokowego zapalenia skóry. Chropowata twarz, jeżeli zmiany są pokryte srebrzystobiałą łuską, może świadczyć o łuszczycy.

Dłonie: chropowata skóra na dłoniach może być spowodowana przesuszeniem, atopowym zapaleniem skóry, łuszczycą lub inną chorobą skóry. Zła kondycja skóry dłoni bywa wynikiem zbyt częstego mycia i stosowania drażniących mydeł.

Nogi: chropowata skóra na nogach towarzyszy zmianom w innych obszarach ciała. Jeżeli suchość skóry na kończynach dolnych nie ustępuje pod wpływem środków nawilżających, może być oznaką poważniejszego problemu.

Stopy: oprócz suchości skóry, egzemy i innych chorób skórnych, częstą przyczyną chropowatych stóp jest grzybica.

Jeżeli zauważyłeś na swoich stopach chropowate zmiany na skórze, które nie zanikają po intensywnym nawilżaniu, skonsultuj się z lekarzem w celu zdiagnozowania przyczyny.

Jak poprawić kondycję suchej, szorstkiej skóry?

Oprócz wprowadzenia drobnych zmian do codziennej rutyny, które pozwolą złagodzić suchość skóry, należy stosować kosmetyki nawadniające, takie jak balsam i płyn do mycia ciała o właściwościach nawilżających. Warto stosować produkty z ceramidami, które pomagają odbudować naturalną warstwę ochronną skóry, a tym samym zatrzymać wodę wewnątrz ciała. Innym dobroczynnym składnikiem jest kwas hialuronowy, który absorbuje wilgoć z otoczenia i zatrzymuje tysiąc razy więcej wody, niż sam waży. Delikatne działanie peelingujące takich składników jak kwas salicylowy i mlekowy także przyczynia się do wygładzenia suchej, szorstkiej skóry .
Jeżeli produkty dostępne bez recepty okażą się nieskuteczne, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który zdiagnozuje, co wywołuje chropowatość skóry i zasugeruje odpowiednie leczenie.

Message
Download Chrome