Atopowe zapalenie skóry – jak pielęgnować skórę atopową?
Atopowe zapalenie skóry, choć kojarzone często z dolegliwością typowo dziecięcą, coraz częściej dotyka również dorosłych. Swędzenie, wysypka, sucha skóra, zaczerwienienie – to objawy, które często utrudniają nam funkcjonowanie, pogarszają kondycję naszej skóry i obniżają naszą samoocenę. Zwłaszcza w ciepłe dni, gdy rzadziej sięgamy po długi rękaw, AZS może znacząco wpłynąć na jakość naszego życia. Choć objawy atopowego zapalenia skóry nie są możliwe do całkowitego zniwelowania, odpowiednia pielęgnacja może nam pomóc je skutecznie złagodzić i wprowadzić w stan remisji. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry? Jak zadbać o skórę skłonną do atopii?
- Co to jest atopowe zapalenie skóry?
- Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
- Atopowe zapalenie skóry u dorosłych i dzieci
- Atopowe zapalenie skóry – objawy skóry atopowej
- Atopowe zapalenie skóry – jak łagodzić objawy?
- Skuteczna pielęgnacja skóry atopowej
- Atopowe zapalenie skóry – czego unikać?
- Atopowe zapalenie skóry – podsumowanie
Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Jednym ze schorzeń, które obecnie często określa się mianem choroby cywilizacyjnej, jest właśnie atopowe zapalenie skóry. Co to? Najprościej mówiąc, to choroba autoimmunologiczna, polegająca na nieprawidłowej odpowiedzi organizmu na zewnętrzne czynniki, takie jak alergeny pokarmowe i powietrznopochodne, zarazki, czy substancje drażniące. Schorzenie to jest przewlekłe i nawrotowe, co oznacza, że nie da się go całkowicie wyleczyć. Występują okresy, w których objawy mogą się nasilać, np. w sezonie jesienno-zimowym. Czasami zapalenie atopowe skóry może też przejść w stan remisji, gdy objawy są uśpione lub jedynie delikatne.
Wiele osób zastanawia się, czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe. Na szczęście odpowiedź brzmi: nie. Choć wydaje się, że AZS jest całkiem niegroźną chorobą, jej objawy mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Przykładowo atopowe zapalenie skóry dłoni może utrudniać bezpośredni kontakt z ludźmi.
Atopowe zapalenie skóry – przyczyny
Czynniki wywołujące AZS są bardziej złożone, niż by mogło nam się wydawać. Bardzo często winą obarcza się czynniki immunologiczne. Dziś już wiadomo, że na zaostrzenie stanów zapalnych oraz skłonność skóry do atopii mają wpływ również czynniki genetyczne, środowiskowe oraz defekt bariery naskórka. Zanieczyszczenie powietrza, kąpanie się w basenie z chlorowaną wodą, dym tytoniowy – te czynniki mogą przyczynić się do wyprysków atopowych. Na pogorszenie stanu skóry może wpłynąć również nasza dieta, alergeny z powietrza, środki piorące, a nawet noszone przez nas ubrania. Dlatego tak ważne jest pranie ubrań od razu po ich zakupie, a także wybieranie przyjaznych dla skóry tkanin.
Nie od dziś wiadomo, że objawy atopowego zapalenia skóry mogą nasilać się również w zależności od pory roku. Zimą skóra narażona jest nie tylko na niskie temperatury na zewnątrz, ale także na suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Z kolei latem musimy mierzyć się z wysokimi temperaturami, zasoloną wodą w morzu czy szkodliwym promieniowaniem UV. I choć to właśnie w okresie letnim następuje zwykle poprawa kondycji naskórka, nie powinniśmy w tym czasie odpuszczać pielęgnacji skóry albo narażać jej na zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiednich filtrów.
Atopowe zapalenie skóry u dorosłych i dzieci
Wiele osób kojarzy atopowe zapalenie skóry z wiekiem dziecięcym. Wynika to z faktu, że schorzenie to pojawia się już we wczesnym okresie dzieciństwa. Aż u 45% dzieci symptomy widoczne są już w pierwszych 6. miesiącach życia. Na szczęście u większości z nich choroba może ustąpić przed 5. rokiem życia. Szacuje się, że obecnie na AZS choruje nawet 10% dzieci.
Warto jednak pamiętać, że atopowe zapalenie skóry na nogach czy twarzy może dotyczyć także osób dorosłych, choć jego występowanie jest rzadsze niż u dzieci. Obecnie jest to ok. 1,5% populacji dorosłych. U części osób choroba wieku dziecięcego utrzymuje się aż do wieku dorosłego. U pozostałych rozwija się już w późniejszym okresie życia. Co więcej, objawy, które praktycznie zanikły we wczesnym dzieciństwie, mogą nawracać w dorosłym życiu.
Atopowe zapalenie skóry – objawy skóry atopowej
Atopowe zapalenie skóry określa się również wypryskiem atopowym właśnie ze względu na jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia, jakim jest wysypka w postaci wyprysku skórnego. Skóra jest zwykle mocno przesuszona, szorstka i swędząca, skłonna do zaczerwienienia, powstawania grudek i pęcherzyków, z których nierzadko sączy się płyn. Niestety silny świąd bardzo często prowadzi do drapania skóry, co z kolei może przyczynić się do pogorszenia jej stanu, a nawet do nadkażeń bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Naskórek może się złuszczać, miejscowo może też być pogrubiony – zmienione chorobowo miejsca mają wówczas postać liszajów czy łusek.
Jeśli chodzi o umiejscowienie zmian zapalnych, dla atopowego zapalenia skóry charakterystyczne są zmiany w zgięciach łokci i kolan (zwłaszcza u małych dzieci). U niemowląt i dzieci do 2. roku życia zmiany występują na twarzy i tułowiu. Bardzo często również u dorosłych występuje atopowe zapalenie skóry twarzy i szyi, choć może ono pojawić się również na górnych częściach ramion i pleców, a także na wierzchu dłoni i stóp. Atopowe zapalenie skóry na rękach i twarzy może sprawiać największy dyskomfort.
Atopowe zapalenie skóry – jak złagodzić objawy?
Atopowe zapalenie skóry może mieć okresy nasilenia objawów, jak i ich remisji. Do znaczącej poprawy kondycji skóry, a także złagodzenia symptomów w znacznym stopniu przyczynia się odpowiednia pielęgnacja ciała, a także styl życia, a w szczególności nasza dieta. Na stan naskórka może nawet wpłynąć codzienne wietrzenie pomieszczeń, utrzymywanie odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu czy częste przebywanie na świeżym powietrzu.
Osoby ze skórą skłonną do AZS powinny częściej sięgać po pokarmy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które z jednej strony działają przeciwzapalnie, a z drugiej zwiększają stężenie lipidów w naskórku, wzmacniając jego barierę ochronną. Do codziennej diety warto włączyć m.in. olej z wiesiołka, tłuste ryby, tran czy olej z czarnuszki. Duże znaczenie w poprawie elastyczności skóry i zmniejszeniu świądu mają przede wszystkim kwas linolowy, alfa-linolenowy (ALA) i gamma-linolenowy (GLA).
Jak najlepiej zadbać o skórę skłonną do AZS? Pielęgnacja powinna być dobrana zarówno do potrzeb skóry oraz rodzaju objawów. Nieco inaczej będziemy dbać o atopowe zapalenie skóry na twarzy, a jeszcze inaczej w zgięciach łokci czy pod kolanami. W walce z AZS pomogą nam dermokosmetyki, czyli produkty stworzone specjalnie do potrzeb wymagającej skóry. Stosując je możemy mieć pewność, że są dopasowane do naszej skóry. Bardzo często w ich składach nie będzie sztucznych barwników, alergenów czy substancji zapachowych. Czyli składników, które często bardzo mocno podrażniają skórę atopową. Warto sięgać przede wszystkim po kosmetyki, które natłuszczają i nawilżają skórę, odbudowując jej naturalną barierę ochronną i przywracając równowagę hydrolipidową naskórka. Najlepiej wybrać krem na atopowe zapalenie skóry i balsam AZS, kosmetyki bogate w ceramidy i kwas hialuronowy. Działanie łagodzące i kojące ma też zawarty w kosmetykach pantenol, czyli witamina B5.
Skuteczna pielęgnacja skóry atopowej
W przypadku problemów ze skórą skłonną do AZS warto sięgnąć po serię dermokosmetyków marki CeraVe. Produkty te oferują kompleksową pielęgnację – od kosmetyków nawilżających na co dzień, po olejki do mycia, balsamy do ciała czy emulsje do kąpieli.
Jeśli chodzi o atopowe zapalenie skóry twarzy, objawy mogą znacznie utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Warto wówczas wybrać Nawilżające serum z kwasem hialuronowym. Dzięki formule opartej na trzech kluczowych ceramidach, kwasie hialuronowym oraz pantenolu, posiada ono właściwości nawilżające i regenerujące. Nie zapycha porów, długotrwale nawilża i koi suchą skórę, a także odbudowuje jej naturalną barierę ochronną. Serum może być stosowane codziennie, rano i wieczorem, wraz z kremem nawilżającym lub jako baza pod makijaż.
W codziennej pielęgnacji wrażliwej skóry polecamy również krem na AZS bez recepty, czyli Nawilżający krem do twarzy z niacynamidem. Hipoalergiczna formuła wzbogacona w niacynamid, kwas hialuronowy i ceramidy nie tylko nawilża, ale także regeneruje i koi podrażnioną skórę. Osoby poszukujące produktu również do ciała, na pewno zadowoli Nawilżająca Emulsja lub Nawilżający balsam odbudowujący barierę ochronną skóry, który sprawdzi się doskonale jako balsam do skóry atopowej. A jeśli szukamy kosmetyku, który dodatkowo ochroni naszą skórę przed promieniami UV w okresie letnim, sięgnijmy po krem na AZS z SPF, jak Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50.
W pielęgnacji skóry z AZS istotne jest nie tylko codzienne nawilżanie za pomocą dedykowanych kremów, ale także mycie skóry z użyciem odpowiednich produktów oczyszczających. Mydło bardzo często wysusza skórę, prowadząc do podrażnień. Rozwiązaniem tego problemu może być emulsja do kąpieli AZS, jak chociażby Nawilżająca Emulsja do Mycia, która skutecznie oczyszcza skórę, nie naruszając jej naturalnej bariery ochronnej. A to wszystko dzięki formule bazującej na kwasie hialuronowym, ceramidach, glicerynie i witaminie E. W ofercie CeraVe znajdziemy również Nawilżający pieniący się olejek do Mycia, który nadaje się do stosowania już od pierwszego miesiąca życia dziecka.
Produkty CeraVe to nie tylko formuły oparte na składnikach, które nawilżają i koją suchą i wrażliwą skórę. To także dermokosmetyki wykorzystujące technologię MVE, która umożliwia stopniowe uwalnianie tych składników, oferując długotrwałe działanie.
Atopowe zapalenie skóry – czego unikać?
Jeśli objawy AZS mają podłoże alergiczne, powinniśmy unikać wszelkich alergenów, które mogą nasilać świąd czy zaczerwienienie. Istotna będzie dieta z wyłączeniem szkodliwych składników, np. białka mleka krowiego, które jest jednym z najbardziej popularnych alergenów. Unikajmy też fast-foodów, napojów ze sztucznymi barwnikami czy słodyczy – zawierają one nie tylko cukier, który wpływa na pogorszenie odporności organizmu i sprzyja rozwojowi bakterii, ale także szkodliwe barwniki i konserwanty, mogące nasilać objawy AZS.
Wszelkie płyny i środki piorące warto zamienić na hipoalergiczne. Unikajmy kosmetyków zawierających substancje zapachowe i alergeny, a także składniki zapychające pory. Starajmy się nie kupować ubrań wykonanych z materiałów niepozwalających skórze oddychać.
Atopowe zapalenie skóry na dłoniach czy nogach często wiąże się z silnym świądem. Unikajmy jednak drapania czy silnego pocierania skóry, by nie doprowadzić do uszkodzenia naskórka oraz zakażenia bakteryjnego. Ważne będzie też unikanie innych czynników mogących nasilić objawy, takich jak stres, wysoka temperatura czy dym tytoniowy.
Atopowe zapalenie skóry – podsumowanie
Atopowe zapalenie skóry u dorosłych to problem, który potrafi negatywnie wpłynąć na samopoczucie oraz skutecznie obniżyć jakość życia. Choć przyczyny AZS nie są do końca znane, wiemy, jak możemy wspomóc łagodzenie objawów. Ważne jest więc, by wprowadzić do codziennej rutyny czynności i nawyki, które pomogą nam w walce z AZS. Warto pamiętać, by dermokosmetyki stosować nie tylko w stanach zaostrzenia objawów, ale także w okresach remisji, ponieważ skóra może być wówczas przesuszona i skłonna do podrażnień.
-
Źródła:
- Silny W., Czarnecka-Operacz M., Gliński W. , Samochocki Z. R., Jenerowicz D., Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego [online], “Postępy Dermatologii i Alergologii XXVII”, 2010/5, https://ppm.edu.pl/info/article/WUM81a21af7b7ed44fdb54da6835f6e6016/, [dostęp: 22.02.2024].
- Nowicki R., Co nowego w leczeniu atopowego zapalenia skóry?, “Postępy Dermatologii i Alergologii XXVI”, 2009/5, s. 350–353.