Bardzo sucha skóra na twarzy i na ciele. Skąd się bierze?
Nasza skóra codziennie narażona jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Choć możemy nie przywiązywać do tego wagi, wahania temperatury, promieniowanie UV, zanieczyszczenia, a także błędy pielęgnacyjne mogą mieć wpływ na jej kondycję, czego efektem jest sucha skóra na twarzy. Jednak bardzo sucha skóra to problem, który nie dotyczy jedynie obszaru twarzy. Równie dużym wyzwaniem pielęgnacyjnym okazuje się sucha skóra na ciele. Z poniższego artykułu dowiesz się, skąd bierze się bardzo sucha skóra twarzy, co robić w przypadku bardzo suchej skóry na nogach i dłoniach, a także co na bardzo suchą skórę okaże się pomocne w pielęgnacji.
SPIS TREŚCI:
Bardzo sucha skóra twarzy – przyczyny
Sucha skóra na dłoniach i rękach
Co na bardzo suchą skórę będzie najlepsze? Kosmetyki na bardzo suchą skórę
Przesuszona skóra – podsumowanie
Bardzo sucha skóra twarzy – przyczyny
Przesuszona skóra to problem, który zwykle najszybciej uwidacznia się w przypadku obszaru twarzy. Dlaczego tak się dzieje? Wpływ na to ma przede wszystkim budowa skóry, która jest znacznie cieńsza i delikatniejsza niż w przypadku dłoni czy nóg. Co więcej, skóra twarzy to obszar, który niezależnie od pory roku nie jest „przykryty” ubraniem, przez co jest znacznie bardziej narażona na bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi.
Jakie są zatem przyczyny bardzo suchej skóry twarzy? Możemy tutaj zaliczyć:
- wpływ czynników zewnętrznych: wiatru, mrozu, promieniowania UV, zanieczyszczeń powietrza;
- przebywanie w klimatyzowanych lub intensywnie ogrzewanych pomieszczeniach;
- niską wilgotność powietrza;
- niewłaściwie dobrane kosmetyki do pielęgnacji;
- brak odpowiedniej ilości substancji odżywczych w codziennej diecie;
- zaburzenia hormonalne (ciąża, karmienie piersią, menopauza);
- obecność innych problemów skórnych (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rogowacenie okołomieszkowe);
- nieprawidłową budowę skóry i uszkodzoną barierę hydrolipidową (niedobór sebum i lipidów).
Zaburzona bariera hydrolipidowa stanowi bardzo częstą przyczynę przesuszonej skóry twarzy. Warstwa hydrolipidowa, która, jak sama nazwa wskazuje, składa się przede wszystkim z cząsteczek wody i lipidów, stanowi swego rodzaju naturalną tarczę naszej skóry. Chroni przed nadmierną utratą wody i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Odgrywa istotną rolę w procesach regeneracyjnych skóry, a także utrzymuje jędrność i elastyczność. Jej uszkodzenie (np. poprzez niewłaściwą pielęgnację) bardzo często prowadzi do przesuszonej skóry na twarzy.
Bardzo sucha skóra na ciele
Kiedy mówimy o wysuszonej skórze, zazwyczaj mamy na myśli twarz. Nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że szorstka, chropowata skóra lub skóra sucha jak pergamin może wystąpić na całym ciele. Sucha skóra na dłoniach, ramionach lub nogach to problem, z którym boryka się wiele osób. Nieprzyjemne uczucie, jakie towarzyszy suchości skóry na całym ciele, może powodować bardzo silny dyskomfort. Dlatego, jeśli zaobserwujesz u siebie objawy suchej skóry na całym ciele, nie zwlekaj. Zastosowanie właściwej pielęgnacji skóry suchej przyniesie Ci ogromną ulgę.
Sucha skóra na nogach
Bardzo sucha, wręcz papierowa skóra na nogach to uporczywy problem, który może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Skąd w takim razie bierze się bardzo sucha skóra na nogach? Przyczyny mogą wynikać zarówno z braku odpowiedniego nawodnienia organizmu, jak i niewłaściwej pielęgnacji. Stosowanie kosmetyków do mycia ciała na bazie zwykłego mydła czy substancji drażniących może pozostawić po sobie ślad w postaci suchości, ściągnięcia czy dyskomfortu.
Istnieją także inne przyczyny nasilające suchą skórę na nogach, a z których w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. Można zaliczyć do nich noszenie ubrań wykonanych z nieoddychających materiałów czy nieprawidłowo przeprowadzoną depilację nóg.
Sucha skóra na dłoniach i rękach
Sucha skóra dłoni to problem, który szczególnie uwidacznia się w okresie jesienno-zimowym, ale nie tylko. Co sprawia, że problem z utrzymaniem odpowiedniego nawilżenia skóry dłoni jest tak powszechny?
Skóra dłoni, podobnie jak skóra twarzy, każdego dnia narażona jest na bezpośredni wpływ czynników zewnętrznych. Wystawianie rąk na działanie mrozu, silnego wiatru czy promieniowania sprawia, że skóra staje się szorstka, sucha, a w skrajnych przypadkach może zacząć pękać.
Innym, dość częstym czynnikiem nasilającym suchą skórę na rękach jest ich nadmierne mycie i korzystanie z wysuszających mydeł. Przez zbyt częste mycie rąk przy użyciu nieodpowiednich produktów pozbawiamy skórę cennej warstwy ochronnej, która ma wpływ na ich odpowiednie nawilżenie.
Bardzo sucha skóra na dłoniach to także efekt braku odpowiedniego nawilżania, szczególnie w tzw. okresie grzewczym. Jeśli zimą i jesienią sucha skóra na dłoniach staje się Twoim problemem, pamiętaj o regularnym stosowaniu odpowiedniego kremu nawilżającego.
Sucha skóra na rękach może stanowić również wynik bezpośredniego kontaktu z substancjami drażniącymi. Często ma to miejsce w przypadku niektórych zawodów, stąd tak istotne jest prawidłowe zabezpieczanie dłoni.
Czytaj też: Kuracje na suche i spierzchnięte dłonie
Sucha skóra na brzuchu
Skóra na brzuchu teoretycznie nie jest narażona na częsty, bezpośredni kontakt z czynnikami, które mogłyby mieć wpływ na jej nadmierną suchość. Dlatego, jeśli zauważysz objawy wskazujące na przesuszenie skóry w okolicy brzucha, warto przyjrzeć się temu bliżej. Co szczególnie powinno zwrócić Twoją uwagę?
Jeśli zauważyłeś, że na skórze pojawiły się bardzo suche, zaczerwienione i swędzące plamy, może stanowić to jeden z objawów atopowego zapalenia skóry. W takiej sytuacji warto skonsultować to ze specjalistą.
Bardzo sucha skóra – objawy
Wiesz już, jakie są przyczyny bardzo suchej skóry na twarzy i ciele. Jednak w jaki sposób sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z bardzo suchą skórą? Jak objawia się suchość skóry?
Skóra, która jest sucha lub bardzo sucha, jest bardzo cienka z natury. To sprawia, że jest blada lub w niektórych przypadkach lekko zaróżowiona ze względu na prześwitujące naczynia krwionośne. Bardzo sucha skóra twarzy jest z reguły matowa i pozbawiona naturalnego blasku.
Bardzo suchej skórze towarzyszy permanentne uczucie ściągnięcia i napięcia, szczególnie po umyciu mocno oczyszczającym kosmetykiem. Zdarza się, że sucha skóra piecze lub swędzi. Kolejną cechą jest szorstkość i chropowatość, którą można wyczuć poprzez dotyk.
Sucha skóra może się łuszczyć, a niewielkie pęknięcia czy zmarszczki stają się w jej przypadku znacznie bardziej widoczne. Co więcej, w przypadku bardzo suchej skóry wszelkie uszkodzenia goją się znacznie wolniej.
Co na bardzo suchą skórę będzie najlepsze? Przegląd kosmetyków
Odpowiednia, ukierunkowana pielęgnacja jest kluczowa w przypadku bardzo suchej skóry twarzy i ciała. Jakie produkty na suchą skórę należy włączyć do swojej rutyny? Przede wszystkim warto sięgać po kosmetyki o nawilżającym i regenerującym działaniu. Jakie składniki mogą okazać się szczególnie pomocne przy bardzo suchej skórze twarzy i ciała? Będą to przede wszystkim ceramidy, kwas hialuronowy, niacynamid czy witamina E.
Co na bardzo suchą skórę twarzy i ciała warto wybrać? Skutecznym wsparciem w walce z suchą skórą mogą być dermokosmetyki marki CeraVe, które zawierają 3 kluczowe ceramidy o budowie identycznej z ceramidami zawartymi w naszej skórze. Oprócz tego znajdziesz w nich cholesterol, kwasy tłuszczowe i fitosfingozynę, czyli składniki kluczowe dla bariery hydrolipidowej.
W dermokosmetykach marki CeraVe zastosowano także technologię MVE, która zapewnia stopniowe uwalnianie składników aktywnych przez cały dzień. Dzięki temu dermokosmetyki CeraVe długotrwale nawilżają skórę i wspomagają przywrócenie jej funkcji ochronnej.
Jaki krem na suchą skórę twarzy warto wybrać w porannej pielęgnacji? Wysuszona skóra twarzy jest szczególnie podatna na szkodliwe działanie promieniowania słonecznego. Stąd bardzo istotne jest, aby krem do bardzo suchej skóry twarzy zawierał odpowiednio wysoki filtr przeciwsłoneczny. Do codziennej porannej pielęgnacji polecamy Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50. Ten krem nawilżający oferuje wysoką ochronę przeciwsłoneczną przed promieniami UVA/UVB. Oprócz 3 kluczowych ceramidów wspierających odbudowę bariery ochronnej, znajdziesz w nim kwas hialuronowy o silnie nawilżających właściwościach oraz kojący i wygładzający niacynamid.
Jako krem do suchej skóry twarzy w wieczornej pielęgnacji bardzo dobrze sprawdzi się Nawilżający Krem do Twarzy. Charakteryzuje go lekka oraz szybko wchłaniająca się konsystencja. Dzięki 3 kluczowym ceramidom, kwasowi hialuronowemu i niacynamidowi intensywnie nawilża, poprawia jędrność skóry, koi i wygładza. Ten krem na bardzo suchą skórę twarzy sprawdzi się także w przypadku skóry normalnej.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja ciała przy suchej i bardzo suchej skórze? Istotne jest tutaj jej prawidłowe oczyszczanie. Jeśli Twoim problemem jest sucha skóra po kąpieli lub prysznicu, warto zwrócić uwagę na to, jakich kosmetyków do mycia ciała używasz. Zwykłe mydło lub żele zawierające silnie oczyszczające substancje mogą nasilać dyskomfort i objawy suchej skóry.
Jako kosmetyk do mycia ciała bardzo dobrze sprawdzi się Nawilżająca Emulsja do Mycia. Delikatnie, ale skutecznie oczyszcza i nawilża skórę już podczas mycia, co jest zasługą kwasu hialuronowego. Z kolei 3 kluczowe ceramidy wspierają odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Kosmetyk ten będzie odpowiedni również dla skóry wrażliwej.
Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Ci formuła niepieniącej się, kremowej emulsji w pielęgnacji ciała, sięgnij po Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia. Kosmetyk delikatnie oczyszcza, a także głęboko odżywia i nawilża dzięki obecności trójglicerydów, kwasu hialuronowego i skwalanu. 3 kluczowe ceramidy regenerują barierę ochronną skóry, a niacynamid działa kojąco i antyoksydacyjnie. Kosmetyk jest odpowiedni dla skóry wrażliwej, a także w przypadku niemowląt od 1. miesiąca życia.
Jeżeli Twoja skóra jest sucha, szorstka w dotyku i pojawiają się na niej grudki, wybierz SA Wygładzający Żel do Mycia. Ten dermokosmetyk delikatnie oczyszcza, nawilża skórę, wygładza i nadaje jej miękkość. Jego formuła, oprócz 3 kluczowych ceramidów i kwasu hialuronowego, została wzbogacona w kwas salicylowy. Substancja ta delikatnie złuszcza martwe komórki naskórka, dzięki czemu wygładza, redukuje szorstkość i grudki na skórze.
W jaki sposób powinna wyglądać pielęgnacja skóry suchej po kąpieli? Kosmetyk warto dobrać do jej aktualnych potrzeb oraz naszego komfortu. Dobry balsam nawilżający do suchej skóry powinien nie tylko skutecznie nawilżać, ale i posiadać nietłustą konsystencję.
W przypadku codziennej pielęgnacji suchej skóry świetnie sprawdzi się Nawilżająca Emulsja. Zapewnia długotrwałe nawilżenie do 48 godzin, łagodzi suchą i wrażliwą skórę. Po jej użyciu Twoja skóra będzie idealnie nawilżona już od momentu nałożenia produktu, do kolejnego prysznica. Znajdziesz w niej 3 kluczowe ceramidy oraz kwas hialuronowy. Konsystencja emulsji jest lekka i szybko się wchłania, dzięki czemu możesz założyć ubrania już chwilę po jej nałożeniu.
W sytuacji, gdy Twoja skóra potrzebuje intensywnego nawilżenia i regeneracji wybierz Nawilżający Balsam o bogatej, otulającej formule. Niezwykle skutecznie łagodzi suchą i wrażliwą skórę. Zapewnia długotrwałe nawilżenie do 48 godzin.
Po jaki kosmetyk sięgnąć, jeśli doskwiera Ci nie tylko suchość skóry, ale również szorstkość i grudki? Wybierz SA Wygładzający Balsam. Posiada niezwykle bogatą, unikalną formułę, która pomaga wygładzić, nawilżyć i delikatnie złuszczyć skórę skłonną do grudek, szorstkości czy łuszczenia się. Jego formuła została wzbogacona w mocznik, który zapewnia optymalny poziom nawilżenia i poprawia fakturę skóry oraz kwas salicylowy, który złuszcza martwy naskórek, dzięki czemu wygładza skórę.
Przesuszona skóra – podsumowanie
Bardzo sucha, przesuszona skóra to dość powszechny problem zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn. Zazwyczaj dotyczy ona obszaru twarzy, jednak może wystąpić również na innych partiach ciała. Szczególnie częstym przykładem jest bardzo sucha skóra na dłoniach, stopach czy nogach. Suchość skóry na twarzy i ciele może powodować bardzo silny dyskomfort, uczucie napięcia i nieprzyjemnego ściągnięcia. By temu zapobiec i przywrócić swojej skórze niezbędny komfort i nawilżenie, należy przede wszystkim unikać czynników, które mogłyby nasilać objawy przesuszenia. Równie ważna jest odpowiednia pielęgnacja i dermokosmetyki, które dostarczą wymagającej skórze niezbędnych substancji odżywczych.