SPF
Pielęgnacja cery wrażliwej

Skóra wrażliwa to niestety bardzo problematyczny typ skóry, który wymaga odpowiedniej opieki. Typ ten może wystąpić niezależnie od tego, czy posiadamy cerę suchą, tłustą lub mieszaną. Towarzyszący jej dyskomfort bywa o tyle silny, że trudno jest z nim na co dzień funkcjonować. Dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja, a szczególnie odpowiedni dobór kosmetyków. Ich zadaniem jest wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry, a także przywrócenie jej dobrej kondycji i zdrowego wyglądu. Co powoduje objawy wrażliwości na skórze? Co można zrobić, aby złagodzić te symptomy i zapewnić skórze ukojenie?

Spis treści:

Czym wyróżnia się skóra wrażliwa?

Wrażliwa skóra twarzy i ciała

Na co zwracać uwagę, mając skórę suchą i wrażliwą?

Pielęgnacja skóry wrażliwej – o czym warto pamiętać?

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej – oczyszczanie

Kremy do skóry wrażliwej – co wybrać?

Wrażliwa skóra na całym ciele – nawilżanie

Czego unikać w pielęgnacji skóry wrażliwej?

Dermokosmetyki do skóry wrażliwej – podsumowanie


Czym wyróżnia się skóra wrażliwa?

Problem w postaci skóry wrażliwej występuje niestety bardzo często i niezależnie od wieku. Co więcej, nawet jeżeli wcześniej nie borykaliśmy się z nadwrażliwością skóry, może się ona pojawić z czasem. Statystycznie częściej dotyka ona kobiet.

Jakie objawy wrażliwości skóry powinny zwrócić naszą uwagę? Zazwyczaj jest to silne zaczerwienienie, świąd, uczucie ściągnięcia i pieczenia. Skóra wrażliwa często jest napięta i powoduje ogólny dyskomfort – mogą się pojawić nawet lekkie opuchnięcia. Cera wrażliwa bardzo gwałtownie reaguje na różnorodne czynniki zewnętrzne, w tym warunki atmosferyczne, takie jak silny wiatr, mróz czy też wahania temperatury.

Ponadto nadwrażliwość skóry może być również widoczna w trakcie pielęgnacji. Jeżeli korzystamy ze składników aktywnych o dość mocnym bądź agresywnym działaniu, uczucie dyskomfortu może się zwiększyć. Skóra w dotyku będzie rozgrzana, a oprócz tego pojawi się rumień i niewielki obrzęk.

Warto jeszcze raz podkreślić, że wzmożona wrażliwość skóry występuje niezależnie od tego, jaki posiadamy typ cery. Choć zazwyczaj możemy tutaj zauważyć problemy z przesuszaniem, to wrażliwa może być również skóra tłusta czy mieszana.

Nie sposób wskazać, co jest jednoznaczną przyczyną występowania nadwrażliwości skóry. Możemy natomiast wymienić niektóre czynniki, za sprawą których jej objawy ulegają wzmożeniu:

  • nadmierny stres;
  • wahania temperatury i inne warunki zewnętrzne (w tym częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach);
  • nieodpowiednia pielęgnacja;
  • niezdrowy tryb życia (w tym sięganie po używki);
  • występowanie niektórych chorób.

W większości przypadków nadmierna wrażliwość skóry jest jedynie stanem przejściowym, wobec czego możemy sobie z nim poradzić. Zdarza się jednak, że tak gwałtowne reakcje skóry mogą wynikać z problemów o podłożu alergicznym.

Wrażliwa skóra ciała

Wrażliwa skóra twarzy i ciała

Warto pamiętać o tym, że problemy towarzyszące skórze wrażliwej nie dotyczą jedynie twarzy. Z nadmierną reakcją skóry możemy spotkać się także w obrębie ciała. Mogą się one co prawda zdarzać rzadziej, co wynika z faktu, że naskórek jest najcieńszy i najdelikatniejszy właśnie na twarzy, wobec czego to tam nasza skóra jest najbardziej narażona czy to na reakcje alergiczne, czy to na inne dolegliwości wynikające ze zwiększonej wrażliwości.

Najczęściej zaczerwienienie, swędzenie i pieczenie związane z nadwrażliwością skóry na ciele odczuwalne są w obrębie nóg oraz ramion. Wiąże się to bezpośrednio z faktem, że te obszary często są poddawane goleniu lub depilacji, co może dodatkowo podrażniać skórę.

Oprócz tego widoczny jest tutaj wpływ zmian temperatury, wobec czego objawy przybierają na sile zwłaszcza zimą – wówczas skóra może być bardziej przesuszona. Nadmierna utrata wody z naskórka może być widoczna do tego stopnia, że naskórek będzie silnie się łuszczyć.

Wrażliwa skóra na brzuchu, plecach czy w innych miejscach występuje rzadziej, choć również mogą tutaj wystąpić problemy tak charakterystyczne dla tego typu skóry. Dlatego tak ważna jest wiedza o tym, czego potrzebuje skóra sucha i wrażliwa, by właściwie o nią zadbać niezależnie od pory roku.

Na co zwracać uwagę, mając skórę suchą i wrażliwą?

Wyżej wspomnieliśmy już o tym, co negatywnie wpływa na skórę i jej naturalną barierę ochronną w kontekście nadwrażliwości. W tym fragmencie omówimy tę kwestię nieco szerzej – dzięki temu łatwiej będzie nam określić, czy rzeczywiście dotyczy nas problem skóry wrażliwej.

To, co jest istotne, to fakt, że reakcja alergiczna to nie to samo, co nadwrażliwość skóry. Choć objawy są do siebie bardzo zbliżone, zachodzi tutaj nieco inny mechanizm. Reakcja alergiczna pojawia się w odpowiedzi na kontakt z konkretną substancją, nazywaną ogólnie alergenem. Oznacza to, że nasza skóra jest uczulona na dany składnik i nie posiada właściwej tolerancji na jego działanie.

Nadwrażliwość skóry to z kolei nadmierna reakcja na różnorodne czynniki, które owszem, mogą być drażniące nawet dla zdrowej skóry, jednak zwykle nie wywołują aż tak gwałtownych i widocznych objawów. Zazwyczaj wynika to bezpośrednio z zaburzenia naturalnej bariery hydrolipidowej, która nie działa prawidłowo, wobec czego skóra nie jest w stanie właściwie się chronić przed takimi czynnikami jak zmiany temperatur czy niektóre składniki aktywne zawarte w kosmetykach.

W przypadku skóry wrażliwej bardzo częstymi „agresorami” w produktach pielęgnujących są barwniki (zarówno te naturalne, jak i syntetyczne) i substancje konserwujące. Wśród substancji drażniących wymienia się także kompozycje zapachowe – zarówno te syntetyczne, jak i naturalne. Oprócz substancji zapachowych zmiany skórne, w tym podrażnienia, mogą powodować po prostu składniki, które nie są odpowiednie do pielęgnacji cery wrażliwej. Mogą to być niektóre kwasy, zwłaszcza te w wysokim stężeniu. Dodatkowo skóra wrażliwa może źle reagować na wiele składników naturalnych, jak np. olejki eteryczne, niektóre ekstrakty.

Warto także unikać kosmetyków na bazie alkoholu, mydeł i jego pochodnych – te dość często mogą znajdować się w kosmetykach przeznaczonych do mycia twarzy. Działają one wysuszająco i ściągająco, wobec czego trudniej będzie nam chronić naskórek przed utratą wody. Wrażliwa skóra na dotyk i nie tylko potrzebuje raczej delikatnych formuł, których skład dobrze jest wcześniej przestudiować, zanim zdecydujemy o wdrożeniu ich do codziennej pielęgnacji.

Oprócz tego pamiętajmy, że czynniki zewnętrzne, które negatywnie oddziałują na naszą skórę, to także detergenty występujące w środkach czystości. Należy zatem pamiętać o zakładaniu ochronnych rękawiczek, kiedy przystępujemy do sprzątania.

No dobrze, ale nasze codzienne funkcjonowanie to także ciągła styczność z różnorodnymi warunkami pogodowymi – a jak wiadomo, mróz, wiatr czy promieniowanie UV to również te czynniki zewnętrzne, które mogą wywoływać podrażnienia, pieczenie   czy swędzenie skóry. Tych nie jesteśmy w stanie całkowicie unikać, dlatego tak ważna jest właściwa pielęgnacja i ochrona skóry suchej i wrażliwej.


Pielęgnacja skóry wrażliwej – o czym warto pamiętać?

Żeby możliwe były pozytywne efekty osiągnięte za sprawą pielęgnacji cery wrażliwej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. O jednej z nich już powiedzieliśmy – to sprawdzanie składu stosowanych kosmetyków, tak by móc wystrzegać się tych substancji, które mogłyby zadziałać drażniąco lub alergizująco.

Równie istotne w pielęgnacji twarzy i ciała jest odpowiednie aplikowanie poszczególnych produktów. Z całą pewnością należy unikać nadmiernego pocierania skóry, co może jedynie powodować dodatkowe podrażnienia. Cera wrażliwa potrzebuje łagodnego traktowania. Kremy czy sera nakładajmy poprzez delikatne wklepywania, a po zastosowaniu kosmetyków do mycia twarzy osuszmy skórę, przykładając do niej ręcznik, zamiast gwałtownie ją wycierać.

A jakie produkty warto stosować w pielęgnacji skóry wrażliwej? Co jest szczególnie ważne w poszczególnych krokach pielęgnacyjnych?

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej – oczyszczanie

Oczyszczanie odgrywa bardzo ważną rolę w pielęgnacji skóry, a już szczególnie w przypadku skóry wrażliwej. To za jego sprawą możemy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogą pogarszać jej stan. Co istotne, odnosi się to jednakowo do naszej cery, jak i skóry na całym ciele. Zachowywanie właściwej higieny to jedno – oprócz tego powinniśmy zatroszczyć się o to, aby usunąć ze skóry te substancje, które mogą osadzać się na niej w ciągu dnia i nocy. Będą to zarówno zanieczyszczenia pochodzące z powietrza, jak i drobnoustroje i bakterie.

Jeżeli przystępujemy do wieczornej pielęgnacji skóry wrażliwej, powinniśmy rozpocząć od dokładnego demakijażu (oczywiście pod warunkiem, że wcześniej nakładaliśmy kosmetyki kolorowe). Pamiętajmy, że resztki podkładu czy pudru także mogą powodować nasilenie objawów, którymi charakteryzuje się cera wrażliwa.

Po tym etapie rozpoczyna się właściwe oczyszczanie. W tym celu powinniśmy wybrać kosmetyk, dzięki któremu skóra wrażliwa na dotyk i nie tylko będzie ukojona, a jednocześnie idealnie czysta.

Produktem niezwykle uniwersalnym będzie Nawilżająca Emulsja do Mycia od CeraVe. Możemy ją stosować zarówno do twarzy, jak i ciała. Jest przeznaczona do skóry normalnej i suchej, a przy tym wykazuje się działaniem, które sprawdzi się w pielęgnacji cery wrażliwej – nie zawiera substancji zapachowych, a do tego jej formuła jest hipoalergiczna. W składzie znalazły się m.in. ceramidy oraz kwas hialuronowy. Dzięki temu nie tylko skutecznie oczyszcza, ale też nawilża.

Po oczyszczaniu możemy dodatkowo zastosować wybrany produkt, który jeszcze lepiej przygotuje skórę na przyjęcie składników aktywnych, jakie posiada krem do twarzy do skóry wrażliwej. Może to być chociażby woda termalna, która lekko odświeży i także ukoi wrażliwą skórę.

Kremy do skóry wrażliwej – co wybrać?

Cera wrażliwa potrzebuje odpowiedniego nawilżenia. Nawet jeżeli dbamy o to, aby regularnie pić wodę, a do tego unikamy kosmetyków z dodatkiem składników potencjalnie wysuszających, to może nie wystarczyć. Dlatego właściwe kremy do cery wrażliwej to podstawa pielęgnacji skóry.

A jak wybrać ten odpowiedni kosmetyk? Ponownie bardzo istotny jest skład. Kremy nawilżające do cery wrażliwej powinny podrażniać i obciążać skóry. Oprócz tego warto wybierać te kremy do cery wrażliwej i suchej, które zadbają o prawidłowy poziom nawilżenia i codzienne funkcjonowanie bariery ochronnej skóry dzięki zawartości kluczowych dla skóry składników, np. ceramidów.

Do takich produktów możemy zaliczyć Nawilżający Krem do Twarzy Dla Skóry Normalnej i Suchej od CeraVe. Stanowi on prawdziwe ukojenie dla podrażnionej i przesuszonej skóry, w obrębie której odczuwalne jest pieczenie czy swędzenie wynikające ze zmiany temperatur bądź wpływu innych czynników zewnętrznych. Podobnie jak wspomniana wcześniej emulsja zawiera ceramidy, które odbudowują naturalną barierę skóry, nawilżający kwas hialuronowy, a także kojący podrażnienia niacynamid. To hipoalergiczny krem do twarzy suchej i wrażliwej, który może być stosowany nawet przy łuszczycy i AZS.

Wrażliwa skóra na całym ciele – nawilżanie

Nie zapominajmy o tym, że troski potrzebuje nie tylko cera wrażliwa – pielęgnacja powinna też obejmować skórę na całym ciele. Tak jak wspomnieliśmy, prawidłowe oczyszczanie ciała również jest istotne i tak samo jest w przypadku nawilżania.

By zadbać o ukojenie skóry wrażliwej na ciele, po kąpieli (ale nie tylko!) możemy zaaplikować Nawilżający Balsam Dla Skóry Suchej i Bardzo Suchej od CeraVe. To hipoalergiczny i bezzapachowy produkt, który odbudowuje warstwę ochronną skóry i zapewnia jej długotrwałe nawilżenie. Jego silnie odżywcza formuła sprawdza się nawet w przypadku delikatnej skóry twarzy, ponieważ jest niekomedogenna (nie zatyka porów). Jego regularne stosowanie pozwoli na zredukowanie przesuszeń i podrażnień.

Czego unikać w pielęgnacji skóry wrażliwej?

Omówiliśmy sobie, jakie dermokosmetyki do skóry wrażliwej przynoszą najlepsze efekty. Połączenie działania, jakie wykazują odpowiednie produkty oczyszczające, a do tego właściwy krem do wrażliwej skóry twarzy, może nam pomóc w zminimalizowaniu dyskomfortu.

Dermokosmetyki do skóry wrażliwej to jednak nie wszystko. Oprócz tego powinniśmy pamiętać, by możliwie jak najbardziej unikać tych czynników, które powodują, że cera sucha i wrażliwa jest jeszcze bardziej narażona na podrażnienia. Pamiętaj jednak, że każda skóra jest inna i nie zawsze musi reagować podrażnieniem na wszystkie wymienione czynniki. Sporo już sobie o nich powiedzieliśmy, niemniej warto je podsumować.

Co zrobić, by cera wrażliwa pozostawała w dobrej kondycji?

  • Unikaj używek – picie alkoholu czy palenie papierosów bardzo negatywnie wpływają na stan skóry i mogą potęgować dyskomfort.
  • Nie stosuj kosmetyków z dodatkiem alkoholu czy mydła – dlatego tak ważne jest sprawdzanie, jakie składniki zawiera balsam oczyszczający czy krem do twarzy. Skóra wrażliwa może gwałtownie zareagować na styczność z wysuszającym alkoholem i mydłem.
  • Chroń skórę przed słońcem – do tego zadania sprawdzi się odpowiedni krem do twarzy. Skóra sucha i wrażliwa zdecydowanie wymaga regularnego stosowania kosmetyków z filtrem.
  • Nie pocieraj nadmiernie skóry po prysznicu czy myciu twarzy.
  • Kiedy aplikujesz kosmetyki, delikatnie wklepuj je w skórę, zamiast je wcierać.
  • O ile to możliwe, staraj się odpowiednio wysypiać – niedobór snu także negatywnie odbija się na Twojej skórze.

Dermokosmetyki do skóry wrażliwej – podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, cera wrażliwa zdecydowanie nie jest łatwa w codziennej pielęgnacji. Wymaga ona szczególnej opieki, a zwłaszcza doboru odpowiednich produktów. Jeżeli jednak dbamy o to, aby unikać zbyt agresywnie działających składników, a do tego zwracamy uwagę na sposób aplikacji i to, czy nasz styl życia obfituje w zdrowe nawyki, możemy zmniejszyć dyskomfort. Dzięki temu skóra odzyska swoje naturalne funkcje ochronne i będzie prezentowała się promiennie.

Bibliografia:

  1. Gillbro J., Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady, Białystok 2020.
  2. Sikorska M., Nowicki R., Wilkowska A., Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, „Alergologia Polska” 2015, t. 2, nr 4.
  3. Sybilski J. A., Skóra – najważniejszy narząd naszego ciała. Dbajmy o nią!, „Pediatria i Medycyna Rodzinna 2012, t. 8, nr 4.
Message
Download Chrome