SPF
Czym są ceramidy

PRZEGLĄD

Ceramidy nazywane są cementem międzykomórkowym, ponieważ działają jak bariera wodno-lipidowa. Utworzony z nich mur chroni przed nadmierną utratą wody i poprawia jej wchłanianie, dzięki czemu wspomaga odpowiednie nawilżenie skóry. Stanowią również główny składnik warstwy rogowej naskórka, a także biorą udział w utrzymaniu jego homeostazy. Rola ceramidów w zachowaniu dobrej kondycji skóry zarówno u dorosłych, jak i u dzieci jest zatem bardzo ważna, a uzupełnianie ich niedoborów za pomocą odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych to pierwszy krok do miękkiej i nawilżonej skóry.

Ceramidy i ich działanie na skórę

Ceramidy odgrywają bardzo istotną rolę w utrzymaniu prawidłowej kondycji skóry. Ich niedobór bardzo często przyczynia się do przesuszenia naskórka, utraty jego elastyczności, a co za tym idzie, odczuwania dyskomfortu.
Wśród najważniejszych funkcji, jakie pełnią ceramidy w naszej skórze możemy wymienić m.in. utrzymanie właściwego poziomu jej nawilżenia. Uszkodzenie płaszcza wodno-lipidowego powoduje zatem nadmierną utratę wody z komórek skóry, co prowadzi do jej przesuszenia. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że ceramidy przeciwdziałają złuszczaniu się skóry.
Kolejnym równie ważnym zadaniem ceramidów jest tworzenie warstwy ochronnej przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. W praktyce mowa np. o promieniowaniu UV, nagłych zmianach temperatury czy zanieczyszczeniach unoszących się w powietrzu.
O odpowiedni poziom ceramidów powinny dbać również osoby ze skórą dojrzałą - to właśnie dzięki tym wyjątkowym substancjom można skutecznie zahamować procesy jej starzenia, a przy tym poprawić jej jędrność i elastyczność. Ceramidy pozwalają również spowolnić pojawienie się pierwszych zmarszczek i tzw. "pajączków".

Ceramidy regenerują i nawilżają skórę - dlaczego z czasem jest ich mniej?

Ilość ceramidów zmniejsza się wraz z upływem czasu, a także na skutek stresu i niekorzystnego działania szkodliwych czynników zewnętrznych, m.in. promieniowania UV czy nagłych zmian temperatury. U kobiet spadkowi poziomu ceramidów sprzyja także przekwitanie i związane z nim zmiany hormonalne. Brak ceramidów sprawia, że naskórek jest suchy, staje się cieńszy i mniej elastyczny, zaburzeniu ulegają też procesy rogowacenia. Efektem jest szybszy proces starzenia się skóry.
Niezależnie od przyczyny problemu, pamiętajmy o uzupełnianiu niedoborów ceramidów w warstwie rogowej naskórka. Takie działanie sprawi, że pozbędziemy się nie tylko dyskomfortu towarzyszącego nadmiernemu odwodnieniu i złuszczaniu się skóry. Stosowanie kosmetyków z ceramidami w codziennej pielęgnacji skóry pozwala przede wszystkim odbudować ją od wewnątrz, a tym samym przywrócić jej miękkość i gładkość.

Jak rozpoznać zmniejszenie poziomu ceramidów w skórze?

Jak zauważyć pierwsze niepokojące sygnały świadczące o tym, że ilość ceramidów w naszej skórze zaczyna niebezpiecznie spadać? Jednym z najczęściej występujących symptomów jest nadmierne przesuszenie skóry. Pojawia się nieprzyjemne uczucie swędzenia, a nawet pieczenia, które z czasem może się nasilać - zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Obniżeniu poziomu ceramidów w naskórku często towarzyszy również jego łuszczenie się, które dla wielu posiadaczy suchej i wrażliwej skóry stanowi wstydliwy problem.
Nie bez znaczenia pozostaje także koloryt naszej cery - zahamowanie produkcji ceramidów bardzo często jest jednoznaczne z utratą blasku i pojawieniem się przebarwień. Skóra staje się szara, wygląda na zmęczoną, a w dodatku traci elastyczność i sprężystość. To jednak nie koniec złych wiadomości - mała ilość ceramidów prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry, którego oznakami są drobne zmarszczki i bruzdy, zwłaszcza te mimiczne.

Ceramidy i ich zastosowanie w kosmetykach

Ceramidy w kosmetykach i dermokosmetykach stosowane są przede wszystkim do zapobiegania i leczenia stanów suchości skóry. Niedobór tych substancji narusza naturalną barierę wodno-lipidową warstwy naskórka, a tym samym doprowadza do jego nadmiernego odwodnienia.
Uzupełnianie poziomu ceramidów stanowi zatem duży krok w stronę poprawy kondycji skóry przesuszonej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Produkty oparte na ceramidach to kosmetyki o intensywnym działaniu odżywczym i regeneracyjnym, których zadaniem jest przeciwdziałanie nadmiernej utracie wody. Ich regularne stosowanie przyczynia się do odbudowy bariery ochronnej, która zabezpiecza skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.
Doskonale wiemy, że pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej wymaga kompleksowego działania, a nasze produkty idealnie wpisują się w te założenia. W badaniach zidentyfikowano ceramidy identyczne z występującymi w ludzkiej skórze, na którą składały się ceramidy 1, 3, 6-II. To wyjątkowe połączenie 3 ceramidów w produktach CeraVe wspiera odbudowę naturalnej warstwy ochronnej skóry, aby przywrócić jej kluczowe funkcje.
Dla wzmocnienia efektu dogłębnego nawilżenia skóry i przywróceniu jej elastyczności, składy naszych kosmetyków do pielęgnacji skóry twarzy i ciała wzbogaciliśmy o kwas hialuronowy, który wyróżnia się intensywnym działaniem nawilżającym. Ogromnym atutem naszych kremów, balsamów i emulsji jest zastosowanie technologii MVE pozwalającej na stopniowe uwalniane składników aktywnych. To właśnie dzięki niej nasze kosmetyki przynoszą ukojenie suchej skórze nie tylko zaraz po ich aplikacji - pozostaje ona dogłębnie nawilżona i odżywiona nawet przez 24 godziny.

Ceramidy w kosmetyce - dla kogo?

Produkty z ceramidami dedykowane są przede wszystkim pielęgnacji cery suchej oraz dojrzałej, z widocznymi oznakami starzenia. Stanowią równie ważny element codziennej rutyny pielęgnacyjnej cery wrażliwej czy skłonnej do podrażnień - zapewniają uczucie komfortu, nawilżenia i wygładzenia, a także kompleksową ochronę. W zimie po kosmetyki na bazie ceramidów mogą z powodzeniem sięgać również osoby ze skórą normalną, tłustą czy trądzikową, które ochronią ją przed mrozem, wiatrem i nagłymi zmianami temperatur.

Ceramidy - jak stosować?

Ceramidy w kosmetyce stały się już pewnym standardem i wiele osób borykających się ze skórą suchą, wrażliwą czy skłonną do podrażnień nie wyobraża sobie bez nich codziennej pielęgnacji. Pamiętajmy jednak o tym, że ich stosowanie powinno być dobrze przemyślane i dopasowane do potrzeb naszej skóry. Kosmetyki CeraVe wyróżniają się lekką formułą, skutecznym działaniem i odpowiadają potrzebom skóry o wysokich wymaganiach. Zawierają drogocenny kompleks ceramidowy, który dogłębnie nawilża i regeneruje przesuszoną skórę od wewnątrz, która natychmiast staje się miękka i gładka. Nie bez znaczenia pozostaje jednak nasza konsekwencja - ceramidy w kremie, balsamie czy emulsji nawilżającej przyniosą naszej skórze długotrwałą poprawę, jeśli będziemy pamiętać o ich regularnym, codziennym stosowaniu.

Podsumowanie

Skuteczna pielęgnacja suchej skóry to klucz do jej intensywnego odżywienia, nawilżenia i odbudowy ochronnego płaszcza wodno-lipidowego. Produkty CeraVe z ceramidami idealnie wpisują się w te założenia. Ponadto są one bezzapachowe, hipoalergiczne i niemal niewyczuwalne na skórze, dlatego nie powodują żadnych podrażnień.

Message
Download Chrome