Pielęgnacja Twarzy
Jak dbać o skórę mieszaną i tłustą? Kosmetyki do przetłuszczającej się skóry
Na co dzień zmagasz się z błyszczącą skórą, szczególnie w strefie T? Po nałożeniu makijażu skóra szybko zaczyna się świecić, a w dotyku jest nieco lepka? Najprawdopodobniej posiadasz skórę tłustą. Bywa ona dość problematyczna w codziennej pielęgnacji, podobnie jak w przypadku skóry mieszanej, która posiada podobne cechy. Dlatego też w tym artykule omówimy, czym wyróżnia się skóra tłusta lub mieszana, aby pomóc w jej rozpoznaniu i odpowiedniej pielęgnacji. Opowiemy też o tym, jakie produkty sprawdzą się najlepiej i o czym pamiętać podczas rutyny pielęgnacyjnej.
- Skóra tłusta – charakterystyka
- Skąd bierze się przetłuszczająca się skóra?
- Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry tłustej lub mieszanej?
- Co na tłustą skórę będzie najlepsze?
- Domowe sposoby na skórę mieszaną i tłustą
- Jak zmatowić tłustą skórę?
- Jakie kosmetyki wybrać do skóry mieszanej i tłustej?
- Skóra mieszana i tłusta – podsumowanie
Skóra tłusta – charakterystyka
Skórę tłustą, zwaną też skórą łojotokową, stosunkowo łatwo rozpoznać. Jak wygląda cera tłusta? Przede wszystkim obserwujemy tutaj charakterystyczne błyszczenie się skóry, co jest spowodowane wydzielaniem nadmiernej ilości sebum. Skóra wyglądająca na wilgotną lub lśniąca, nawet gdy nie nałożyliśmy na nią żadnych kosmetyków.
Z natury skóra łojotokowa jest grubsza od pozostałych rodzajów skóry. Nagromadzenie łoju na jej powierzchni powoduje, że w dotyku staje się lepka. Jednocześnie w przypadku skóry tłustej często możemy zaobserwować rozszerzone pory, a sam koloryt jest ziemisty. Oprócz tego posiadacze cery tłustej mogą zauważyć dużą szorstkość i nierówności w jej fakturze. Jest to związane z nagromadzeniem martwego naskórka, który zalega na twarzy i powoduje, że nie jest ona tak gładka.
Przetłuszczająca się skóra twarzy ma swoje plusy: wolniej się starzeje, wobec czego zmarszczki mogą pojawiać się znacznie później niż u innych typów skóry. Dodatkowo grubsza warstwa sebum zapewnia większe zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych, wobec czego istnieje mniejsze prawdopodobieństwo podrażnień.
Niestety zalegający na powierzchni skóry łój to także sprzyjające warunki do rozwoju bakterii. Dlatego skóra tłusta twarzy nierzadko zmaga się również z niedoskonałościami, jako że większa ilość sebum sprzyja pojawianiu się wyprysków.
Tutaj warto też krótko wspomnieć o cechach skóry mieszanej. Łączy ona w sobie często cechy kilku cer, najczęściej jednak mamy do czynienia zarówno z cechami skóry tłustej, jak i suchej. Zazwyczaj przetłuszczanie występuje w tzw. strefie T, a więc na środku czoła, nosie oraz brodzie, z kolei policzki, okolice żuchwy czy boki twarzy mogą ulegać przesuszeniu. Dlatego cera mieszana wymaga często bardziej kompleksowego podejścia – o ile na przetłuszczające się czoło możemy zaaplikować krem matujący, o tyle na suchych obszarach może się on zupełnie nie sprawdzić.
Co powoduje przetłuszczanie się skóry?
Przyczyny tego zjawiska należy upatrywać w zaburzonym funkcjonowaniu gruczołów łojowych, które posiadamy niemal na całym ciele, jednak ich największe skupisko występuje m.in. właśnie w obrębie twarzy. Ich podstawowym zadaniem jest wytwarzanie sebum, czyli mieszaniny substancji lipidowych.
Niezależnie od rodzaju skóry nasze gruczoły łojowe aktywnie pracują, ponieważ sebum jest jednym z elementów tworzących płaszcz hydrolipidowy skóry. Ten płaszcz, składający się z sebum, potu, wody i naturalnych substancji nawilżających (NMF), tworzy barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Należy jednak podkreślić, że wzmożony łojotok niekoniecznie musi oznaczać, że mamy skórę tłustą. Każdy typ skóry może zmagać się z przejściowym nadmiarem sebum, np. na skutek zmian zachodzących w organizmie lub poprzez zastosowanie nieodpowiedniej pielęgnacji. Jest to wówczas jedynie objaw, który możemy zredukować.
Z tłustą skórą twarzy bardzo często mają do czynienia nastolatkowie. W okresie dojrzewania występuje tzw. burza hormonów, wynikająca m.in. z podwyższonego poziomu androgenów. Są to hormony męskie, wobec czego to szczególnie chłopcy i młodzi mężczyźni dostrzegają zwiększony łojotok, choć nie jest to reguła. Zaburzenia gospodarki hormonalnej to jedna z głównych przyczyn przetłuszczającej się skóry, a także powstawania niedoskonałości. Dlatego również dorośli mogą zauważyć u siebie podobne symptomy – zwłaszcza u kobiet jest to uzależnione od etapu cyklu miesiączkowego.
Oprócz tego do zwiększonej produkcji sebum przyczyniają się:
- uwarunkowania genetyczne;
- częsta i nadmierna ekspozycja na słońce, szczególnie bez zastosowania odpowiedniej ochrony;
- niezdrowa dieta – brak wystarczającej ilości cennych witamin i minerałów przy zbyt częstym spożywaniu produktów wysoko przetworzonych, ze sztucznymi barwnikami oraz konserwantami;
- używki, zwłaszcza palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu;
- częste dotykanie twarzy w ciągu dnia;
- stosowanie niektórych leków;
- niewłaściwa pielęgnacja, która niedostatecznie nawilża skórę lub ją obciąża.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry tłustej lub mieszanej?
Kiedy wiesz już, czym wyróżnia się skóra tłusta, pielęgnacja może wydawać się sporym wyzwaniem. Rzeczywiście trzeba mieć tutaj na uwadze kilka istotnych elementów, za sprawą których skóra będzie mogła wyglądać zdrowo, pięknie i przede wszystkim – będzie mniej się błyszczeć. Istotne jest również przeciwdziałanie ewentualnym niedoskonałościom.
W pielęgnacji cery tłustej bardzo dużą rolę odgrywa oczyszczanie. Ponieważ gruczoły łojowe produkują znaczną ilość sebum, a dodatkowo skóra się poci, należy zadbać o usunięcie z niej wszelkich zabrudzeń. Na powierzchni twarzy gromadzą się nie tylko wydzieliny skóry, ale również zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego - kurz, pyły czy inne substancje, które osadzają się na skórze zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.
Jak dbać o skórę tłustą pod tym kątem? Koniecznie w Twojej domowej kosmetyczce powinien zagościć produkt oczyszczający. Jaki żel do mycia twarzy będzie odpowiedni? Postaw na łagodną formułę, która nie wywoła podrażnień. Jeśli lubisz wykonywać makijaż, pamiętaj też o tym, aby najpierw dokładnie go zmyć. W demakijażu skóry tłustej zazwyczaj najlepiej sprawdzają się płyny micelarne i emulsje. Niektóre olejki czy masła mogą natomiast okazać się nieco zbyt obciążające.
Dodatkowo do przetłuszczającej się twarzy warto stosować toniki, którymi możemy przemyć lub spryskać skórę już po etapie oczyszczania. Dzięki temu zostanie przywrócone właściwe pH, a skóra zostanie ukojona, odświeżona i przygotowana na dalsze kroki pielęgnacyjne.
Ostatnim, równie istotnym etapem pielęgnacji, jest nawilżanie. Wiele osób uważa, że bardzo tłusta cera nie potrzebuje kosmetyków o działaniu nawilżającym. To duży błąd – niezależnie od rodzaju skóry utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia jest kluczowe, aby skóra pozostawała w dobrej kondycji. Sekretem jest po prostu wybór właściwego kremu do twarzy, dopasowanego do potrzeb skóry tłustej lub mieszanej. Skóra tłusta najbardziej „polubi się” z lekkimi, szybko wchłaniającymi się formułami, które nie pozostawiają po sobie klejącej warstwy.
Oprócz tego, jeśli mówimy o porannej rutynie pielęgnacyjnej, nie należy zapominać o tym, jak istotna jest ochrona przeciwsłoneczna.. Dlatego jeszcze przed nałożeniem makijażu trzeba sięgnąć po sprawdzony SPF. Skóra tłusta może przetłuszczać się jeszcze bardziej właśnie na skutek promieniowania UV, wobec czego powinniśmy ją przed tym zabezpieczać.
Co na tłustą i mieszaną skórę będzie najlepsze?
Po jakie produkty sięgnąć przy skórze mieszanej i tłustej? Kosmetyki powinny być dobierane przede wszystkim pod kątem zawartych składników aktywnych. Dzięki temu zyskamy pewność, że ich formuła jest nakierowana na potrzeby naszej skóry i pomoże w uregulowaniu produkcji sebum, a także dostarczy wystarczającego odżywienia. W przypadku skóry tłustej szczególnie poleca się:
- ceramidy – pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia, a przede wszystkim: wzmacniają i odbudowują naturalną barierę ochronną skóry. Przy wyborze kosmetyków z ceramidami warto zwrócić szczególną uwagę na ich rodzaj w składzie - najskuteczniejsze są te o strukturze identycznej jak ceramidy występujące naturalnie w skórze (np. ceramid 1, 3, 6-II). Nie wszystkie produkty na rynku zawierają ceramidy w takiej formie, dlatego ważne jest dokładne sprawdzanie składu kosmetyku;
- kwas hialuronowy – znany na całym świecie ze swoich właściwości higroskopijnych, czyli wiążących wodę w skórze. Nawilża, a przy tym nie obciąża; jego efektywność zależy od rozmiaru cząsteczki;
- niacynamid – inaczej witamina B3. Pomaga w zredukowaniu łojotoku. Jego stosowanie zwiększa elastyczność skóry. Może też wyrównywać koloryt i zmniejszać problem rozszerzonych porów;
- kwas salicylowy– ma właściwości złuszczające i głęboko oczyszczające pory.
Przy nadmiernym przetłuszczaniu bardzo często zastanawiamy się, jak zmatowić skórę, wobec czego uznajemy, że lepiej unikać składników typowo nawilżających. Zamiast tego sięgamy po formuły silnie matujące i wysuszające, sądząc, że tylko dzięki temu będziemy w stanie ograniczyć błyszczenie się skóry.
Tymczasem właśnie takie działanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Intensywnie wysuszana i matowiona skóra zacznie produkować jeszcze większe ilości sebum, aby w ten sposób uzupełnić braki w nawilżeniu i zabezpieczyć twarz przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego też w rutynie nie może zabraknąć kremu nawilżającego – skóra tłusta zyska wówczas równowagę, a utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia pozytywnie wpłynie również na ograniczenie łojotoku.
Domowe sposoby na skórę mieszaną i tłustą
Czy istnieją domowe sposoby na skórę tłustą? Jak najbardziej! Opierają się one na kilku prostych nawykach, które mogą wspomóc (ale nie zastąpić) właściwą pielęgnację i przyczynić się do poprawy kondycji skóry.
Bardzo istotna jest m.in. dieta. Dbajmy o to, aby posiłki były wartościowe, pełne witamin i minerałów. Należy unikać żywności wysoko przetworzonej, z dużą ilością konserwantów i sztucznych barwników. Zaleca się też ograniczanie słodyczy i innych mocno słodzonych produktów. Pamiętajmy przy tym o nawodnieniu, co pozytywnie wpływa nie tylko na skórę, ale i na cały nasz organizm.
Jak już wspominaliśmy, nie bez znaczenia jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce i stosowanie kosmetyków z filtrami SPF. Przy skórze tłustej trądzikowej nie należy wyciskać wyprysków, ponieważ może to prowadzić do podrażnień, stanu zapalnego, a nawet uszkodzeń skóry.
Jeśli mimo zastosowania kremu matującego na dzień skóra po kilku godzinach od nałożenia makijażu zaczyna się wyświecać, lepiej nie dokładać dużych ilości pudru. Gruba warstwa kosmetyków kolorowych może skórę obciążyć i stwarzać idealne miejsce do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Zamiast tego zdejmijmy nadmiar sebum za pomocą bibułki matującej lub nawet zwykłej chusteczki higienicznej.
Jak odpowiednio nawilżać tłustą lub mieszaną skórę, aby się nie świeciła?
Wiemy już, że wzmożony łojotok wywołuje efekt błyszczącej, tłustej twarzy. Odpowiedzialne codzienne nawyki i przede wszystkim pielęgnacja to klucz do zredukowania tego problemu. Pamiętajmy przy tym, aby zachować równowagę pomiędzy matem a niezbędnym dla każdej skóry nawilżeniem.
Znakomitym rozwiązaniem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej dla skóry mieszanej i tłustej będzie krem matujący Nawilżający Żel-Krem Oil Control od CeraVe. Zawiera 3 kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid. To lekki, szybko wchłaniający się krem do skóry tłustej i mieszanej, który dzięki innowacyjnej Technologii Oil Control przywraca skórze naturalną równowagę - nie dopuszcza do nadmiernego przetłuszczania się, jednocześnie zapobiegając przesuszeniu. Zapewnia 24-godzinne nawilżenie, nie powoduje świecenia się skóry, a zamiast tego gwarantuje efekt matujący. Oprócz tego zmniejsza nadmiar sebum, a przy regularnym stosowaniu redukuje widoczność porów.
Jakie kosmetyki wybrać do oczyszczania skóry mieszanej i tłustej?
W porannej i wieczornej pielęgnacji nie należy zapominać o oczyszczaniu. Jednocześnie miejmy na uwadze, aby wybierać produkty pozbawione silnych detergentów (w tym mydła) czy alkoholu. Mogą dawać wrażenie, że myją intensywnie, a dzięki temu usuwają wszelkie zanieczyszczenia, jednak ich formuła może okazać się zbyt wysuszająca oraz drażniąca nawet dla skóry tłustej. Do oczyszczania wybierajmy kosmetyki, które są delikatne i wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry, jednocześnie skutecznie usuwając zanieczyszczenia.
Może to być m.in. żel do mycia twarzy. Skóra tłusta będzie dobrze współgrała z CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia. To produkt dedykowany właśnie dla oczyszczania skóry mieszanej i tłustej. Co ważne, nie pozostawia on uczucia ściągnięcia. Oprócz tego nawilża, koi i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry za sprawą formuły wzbogaconej o 3 kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid.
Jaki krem nawilżający wybrać? Stawiajmy na lekkie, nieobciążające konsystencje. Kremy z dużą ilością olejków oraz maseł mogą niestety nie sprawdzić się przy skórze ze skłonnością do przetłuszczania się. Nawet w przypadku kremu na noc skóra tłusta zwykle preferuje produkty, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają po sobie lepkiej warstwy. Dlatego jako drugi krok w rutynie pielęgnacyjnej skóry mieszanej i tłustej świetnie sprawdzi się wspomniany wyżej Nawilżający Żel-Krem Oil Control od CeraVe. Po prawidłowym oczyszczeniu skóry, zastosowanie tego kremu dedykowanego cerze tłustej zapewni jej odpowiednie nawilżenie przez cały dzień, jednocześnie gwarantując efekt matujący.
W zakresie ochrony przeciwsłonecznej najczęściej rekomendowane są kremy min. SPF 30 – cera tłusta, podobnie jak inne rodzaje skóry, powinna być kompleksowo chroniona przed promieniowaniem UVA i UVB. Oczywiście ostateczną wysokość faktora SPF warto dopasowywać do fototypu skóry.
Jakie kosmetyki do skóry tłustej oraz mieszanej powinny jeszcze dołączyć do naszej pielęgnacji? Nie możemy też zapominać o pielęgnacji delikatnej skóry pod oczami, która wymaga szczególnej troski Odbudowujący Krem pod Oczy CeraVe zawiera 3 ceramidy identyczne z tymi występującymi w skórze oraz kwas hialuronowy, które wspólnie nawilżają i wzmacniają barierę ochronną tej wrażliwej okolicy. Dzięki technologii MVE składniki aktywne są stopniowo uwalniane, zapewniając długotrwałe działanie. Krem został przebadany okulistycznie, jest bezzapachowy i szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy.
Skóra mieszana i tłusta – podsumowanie
Nie musisz się zastanawiać, jak pozbyć się tłustej cery. Oczywiście wzmożony łojotok, większa tendencja do niedoskonałości oraz błyszczenie się skóry mogą stanowić problem, jednak odpowiednia pielęgnacja może znacząco go ograniczyć. Zwracaj uwagę na składniki aktywne zawarte w kosmetykach, a do tego sprawdź, czy Twoje codzienne nawyki związane m.in. z dietą są właściwe. Stosowanie się do kilku prostych zasad może sprawić, że skóra tłusta i mieszana będą prezentować się zdrowo i pięknie, a nadmiar sebum przestanie być wyzwaniem.
-
Bibliografia
- Gillbro J., Zrozum swoją skórę. Fakty, mity i porady, Białystok 2020.
- Bowe W. MD, Loberg K., Ukryte źródło piękna. Bakterie a zdrowa skóra,Łódź 2019.