SPF
Jaki krem z filtrem - kobieta w kapeluszu

Wprowadzenie

Kwas salicylowy to jeden z najskuteczniejszych kwasów organicznych, które są stosowane przy pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku, z przebarwieniami i niedoskonałościami lub potrzebującej delikatnego złuszczania. Sprawdzi się zarówno w żelach do mycia, jak i balsamach do ciała czy kremach do stóp. Sprawdź, jak stosować kwas salicylowy i jakie ma właściwości.

Kwasy na twarz – jak działa kuracja i dla kogo będzie odpowiednia?

Kwasy organiczne to najczęściej stosowane substancje aktywne o działaniu złuszczającym, które są wykorzystywane m.in. w kuracjach przeciwtrądzikowych. Mają zastosowanie w dermatologii i kosmetologii. Powszechnym zabiegiem z ich wykorzystaniem jest peeling chemiczny, który polega na aplikowaniu produktu z kwasami  na powierzchnię skóry.


Działanie i właściwości zależne są od rodzaju kwasów, ich stężenia, pH kosmetyku i długości kontaktu ze skórą1. Wyróżniamy:

  • kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy, do których należą m.in. kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, cytrynowy;
  • kwasy BHA – beta-hydroksykwasy, do których zalicza się m.in. kwas salicylowy;
  • kwasy PHA – kwasy poli-hydroksylowe, np. laktobionowy, glukonolakton;
  • inne kwasy, np. kwas pirogronowy (alfa-ketokwasy), kwas azelainowy (kwas dikarboksylowy), trichlorooctowy2.

Kwas salicylowy – działanie

Kwas salicylowy z grupy BHA to aromatyczny hydroksykwas karboksylowy. Powstaje podczas przemian metabolicznych glikozydu salicyny. Jest hormonem roślinnym. Występuje w: liściach brzozy, korze wierzby białej, pomidorach, oliwkach, kiwi. W kosmetykach stosuje się głównie syntetyczny kwas salicylowy. Najlepiej rozpuszcza się w glicerynie, etanolu i olejach mineralnych3. Jest doceniany w kosmetologii, ponieważ:

  • złuszcza zrogowaciały naskórek;
  • zmniejsza liczbę i widoczność przebarwień potrądzikowych4;
  • obniża pH skóry, dzięki czemu trudniej o rozwój drobnoustrojów;
  • redukuje liczbę i rozmiar zaskórników;5
  • jest skuteczny w usuwaniu hiperpigmentacji, pomocny przy przebarwieniach skóry;
  • redukuje nadmierną keratynizację ujść mieszków włosowych, która jest jedną z głównych przyczyn trądziku (polecany przy typie: pospolitym, grudkowo-zaskórnikowym, łojotokowym);
  • wykazuje pośrednie działanie nawilżające i odmładzające (pobudza wytwarzanie kolagenu i macierzy zewnątrzkomórkowej)6;
  • stosowany w terapii blizn, łuszczycy, rozstępów, przetłuszczającej się skóry7.

Ze względu na właściwości kwas salicylowy polecany jest do cery tłustej, problematycznej, z niedoskonałościami. Znajduje również zastosowanie w terapii przeciwtrądzikowej. Należy jednak dobrze dobrać jego stężenie oraz chronić przed dostaniem się do oczu, ponieważ może wywoływać podrażnienie.


Kwas salicylowy jest cennym składnikiem w kosmetologii ze względu na swoje wszechstronne właściwości. W produktach do pielęgnacji skóry działa on jako skuteczny eksfoliant (czyli substancja złuszczająca naskórek), usuwając martwe komórki skóry i odblokowując pory. Jego zdolność do przenikania w głąb skóry i rozpuszczalność w olejach sprawia, że jest szczególnie efektywny w zwalczaniu trądziku i zmniejszaniu wydzielania sebum. W niższych stężeniach może być stosowany w codziennej pielęgnacji do regulacji pracy gruczołów łojowych  i wyrównywania kolorytu skóry.


Kwas salicylowy znajdziemy na liście substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach, ale pod pewnymi ograniczeniami. Maksymalne stężenie wynosi 3% w produktach do spłukiwania do włosów, a w innych 2% (wyjątek stanowią: emulsje do ciała, cienie do oczu, tusze do rzęs, eyelinery, szminki, dezodoranty w kulce, gdzie może go być maksymalnie 0,5% jako substancji konserwującej)8. Nie można go też stosować u małych dzieci (do 3. roku życia) i w produktach do jamy ustnej. Dzięki ograniczeniu stężenia jest bezpieczny w kosmetykach, ale trzeba pamiętać, by omijać okolice oczu9. Jeśli chcesz stosować go w okresie ciąży i karmienia piersią skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym10.


Poznaj kosmetyki z kwasem salicylowym na twarz i ciało CeraVe

Kwas salicylowy – efekty, jakie można uzyskać

Jakich efektów można spodziewać się po kuracji kwasem salicylowym lub podczas stosowania kosmetyków z jego zawartością? Przede wszystkim ma on działanie złuszczające. Może być stosowany u osób ze skórą wrażliwą na peelingi mechaniczne. Dzięki temu, że lepiej przenika przez sebum niż inne kwasy, pomaga on również w redukcji liczby i widoczności zaskórników, zarówno otwartych, jak i zamkniętych, przyczyniając się jednocześnie do zwężenia porów. Co więcej, substancja ta stymuluje syntezę kolagenu, co przekłada się na lepsze nawilżenie i poprawę ogólnej kondycji skóry.


Jak stosować kwas salicylowy w pielęgnacji skóry?

Kwas salicylowy jest skutecznym składnikiem w walce z niedoskonałościami skóry, ale kluczowe jest jego prawidłowe wykorzystanie w rutynie pielęgnacyjnej. W kosmetykach do użytku domowego jego zawartość zazwyczaj wynosi 1-2%, co zapewnia bezpieczeństwo przy regularnym, nawet codziennym stosowaniu.


Ważne jest również to, co zostanie nałożone na skórę w następnej kolejności. Odpowiednia pielęgnacja po użyciu kwasów organicznych powinna opierać się na kosmetykach o łagodnym działaniu, przeznaczonych dla osób ze skórą wrażliwą. Warto szukać w nich składników wspomagających nawilżenie i mających działanie kojące, takich jak pantenol, kwas hialuronowy, 3 kluczowych ceramidów.


Konieczna będzie także codzienna ochrona przeciw promieniowaniu UV niezależnie od pory roku i pogody. Skóra po kuracji kwasem salicylowym może być bardziej wrażliwa na działanie słońca.


Z czym łączyć kwas salicylowy?

Kwas hialuronowy warto łączyć z substancjami, które wspomogą i uzupełnią jego działanie:

  • z gliceryną, które w połączeniu będą wspierać nawilżenie skóry;
  • z glinkami działającymi oczyszczająco;
  • z niacynamidem o właściwościach regenerujących, przeciwstarzeniowych i redukujących przebarwienia;
  • z odbudowującymi ceramidami;
  • z niektórymi innymi kwasami przy kuracjach przeciwtrądzikowych lub na przebarwienia, np. z kwasami PHA, niskimi stężeniami kwasów AHA;
  • z łagodzącym pantenolem;
  • z natłuszczającym i odżywczym masłem shea.

Z czym nie łączyć kwasu salicylowego?

Istnieją również nieodpowiednie połączenia kwasu salicylowego. Nie powinno się go zestawiać w pielęgnacji z:

  • witaminą C w formie kwasu askorbinowego – działanie może być mniej skuteczne i zwiększy się ryzyko podrażnień;
  • retinolem – taki duet u osób początkujących może zaburzyć naturalną barierę ochronną skóry. Kwas salicylowy można stosować z retinoidami dopiero po wprowadzeniu ich do pielęgnacji na stałe.

Ponadto kwasu salicylowego nie powinno się używać na otwarte rany (m.in. potrądzikowe), a także przy nadwrażliwości skóry na salicylany lub kwasy organiczne. Nie jest zalecany dla skóry przesuszonej i wrażliwej, która łatwo ulega podrażnieniom.


Kosmetyki z kwasem salicylowym do twarzy i ciała: żel do mycia twarzy, krem, balsam. Jak je wybrać?

Kwas salicylowy to składnik aktywny, który może być podstawą profesjonalnych kuracji, ale też jednym ze składników kosmetyków do domowego stosowania. Mogą go zawierać nie tylko żele do mycia twarzy i peelingi chemiczne, ale też kremy do ciała i twarzy. W CeraVe powstała linia kosmetyków SA z kwasem salicylowym. Znajdziesz wśród nich:


Żel do mycia twarzy z kwasem salicylowym

  • CeraVe SA wygładzający żel do mycia z kwasem salicylowym (CTA button)
    SA Wygładzający żel do mycia: To delikatny kosmetyk, który może być podstawą codziennej rutyny oczyszczania skóry. Pozwala na łagodne usunięcie sebum, zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka, dzięki czemu cera jest gładka, przygotowana do przyjęcia składników aktywnych dalszej pielęgnacji. Po zastosowaniu żelu z kwasem salicylowym nie ma uczucia ściągnięcia i suchości, ponieważ formuła wzbogacona o ceramidy, wspiera barierę hydrolipidową skóry. Dzięki delikatnemu złuszczaniu można też uniknąć podrażnień nawet przy wrażliwej cerze.

  • CeraVe żel przeciw niedoskonałościom z kwasem salicylowym (CTA button)

    Żel Myjący przeciw niedoskonałościom: Kwas salicylowy został tutaj zastosowany w stężeniu 2%. Jego działanie jest wspierane przez starannie dobraną kompozycję składników aktywnych. Kwas glikolowy i mlekowy delikatnie złuszczają naskórek, poprawiając strukturę skóry. Kwas hialuronowy nawilża skórę i pomaga zatrzymać wilgoć. Niacynamid łagodzi podrażnienia i wspomaga barierę ochronną skóry.


Dzięki zawartości 3 kluczowych ceramidów produkt wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Jest to szczególnie istotne przy skórze skłonnej do trądziku i z niedoskonałościami, która jest bardziej narażona na zaburzenie równowagi mikrobiomu.


Dzięki tej wyjątkowej formule Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom zapewnia 40% mniej niedoskonałości już po 7 dniach stosowania!*


*Ocena kliniczna, 50 osób, stosowanie 1-2 razy dziennie, wyniki po tygodniu stosowania, grupa 13-50 lat, kobiety i mężczyźni.


Balsam do ciała z kwasem salicylowym

  • CeraVe SA wygładzający balsam z kwasem salicylowym (CTA button)
    SA Wygładzający balsam do ciała: Jeśli masz problem z bardzo suchą, szorstką skórą lub grudkami, ponownie pomocny może okazać się łagodnie złuszczający kwas salicylowy. W połączeniu z mocznikiem, niacynamidem, ceramidami, kwasem hialuronowym, kwasem mlekowym, gliceryną i masłem shea w SA Wygładzającym Balsamie CeraVe będzie koił, regenerował i pozostawiał skórę miękką. Składniki aktywne wraz z opatentowaną technologią MVE zapewnią wygładzenie skóry oraz długotrwałe nawilżenie.

Krem do stóp z kwasem salicylowym

  • CeraVe SA regenerujący krem do stóp z kwasem salicylowym (CTA button)
    SA Regenerujący krem do stóp: Kwas salicylowy znajduje zastosowanie nie tylko w kosmetykach do twarzy. Dobrze sprawdza się także w kosmetykach do stóp, gdzie wspomaga działanie składników nawilżających, regenerujących i wygładzających oraz złuszcza naskórek, np. na przesuszonych piętach czy palcach. Dzięki temu kosmetyk może zapobiegać rogowaceniu skóry, zmiękczać ją i pozostawiać przyjemnie gładką.

Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku należy zwrócić uwagę na stężenie kwasu salicylowego, które będzie determinować moc jego działania. W domowej pielęgnacji najlepiej ograniczyć się do 2%, aby nie wywołać podrażnień. Warto szukać kosmetyków, w składzie których znajdują się substancje wspomagające, np. nawilżające, kojące, oczyszczające.

    1. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/salicylic-acid/
    2. Moczulewska, A. Mańkowska, Zastosowanie kwasu salicylowego w terapii skóry trądzikowej, Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. K. Milanowskiej w Poznaniu: http://wydawnictwo.wseit.edu.pl/wp-content/uploads/2020/06/Zastosowanie-kwasu-salicylowego-w-terapii-sk%C3%B3ry-tr%C4%85dzikowej.pdf.
    3. Kapuścińska, I. Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Chemii, Pracownia Chemii Stosowanej, Poznań: https://phmd.pl/resources/html/article/details?id=141749&language=pl;
    4. Kaniewska, B. Sperkowska, Hydroksykwasy organiczne w fitokosmetykach rewitalizujących, Herbalism nr 1(3)/2017: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwirjsrK6aGGAxU-KBAIHV2jDZQQFnoECB4QAQ&url=https%3A%2F%2Fapcz.umk.pl%2FHERB%2Farticle%2Fdownload%2F35698%2F30021%2F84882&usg=AOvVaw3XkOgMV4D5tRcC6QvMeMCq&opi=89978449.
    5. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/salicylic-acid/;
    6. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_salicylowy;
    7. Czarnota, Chemoeksfoliacja – substancje stosowane w peelingach medycznych oraz wskazania do ich stosowania, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2017.2-5.pdf;
    8. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=489.
Message
Download Chrome