SPF
Dorosła kobieta na pastelowym tle w ręczniku na głowie i ze zmianami trądzikowymi na twarzy

Myśląc o trądziku, wiele osób wraca wspomnieniami do burzliwych lat dojrzewania. Niestety, to już nie tylko problem młodzieży. Trądzik po 30 roku życia i w późniejszych latach staje się coraz bardziej powszechnym problemem, który dotyka osób dorosłych niezależnie od płci. Charakteryzuje się on większą uporczywością i trudnością w leczeniu niż zmiany dotykające nastolatków. Na szczęście, dzięki odpowiednim strategiom pielęgnacyjnym, można skutecznie z nim walczyć. Jakie są przyczyny trądziku u dorosłych? Jakich kosmetyków na trądzik po 30 używać? Podpowiadamy!

Trądzik dorosłych – powszechny problem

Walka z trądzikiem polega nie tylko na stosowaniu odpowiednich preparatów, wdrożeniu właściwej pielęgnacji i stosowaniu się do zaleceń dermatologa. By wiedzieć, jak z nim walczyć, należy przede wszystkim zrozumieć przyczyny jego występowania oraz sposoby jego zapobiegania.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że trądzik i występujące wraz z nim niedoskonałości o różnym stopniu nasilenia to choroba skóry. O ile w przypadku nastolatków z reguły posiada charakter przejściowy, o tyle trądzik po 30 może wyróżniać się przewlekłym i nawracającym przebiegiem. Co więcej, dermatoza w wieku dorosłym może wystąpić również u osób, które nigdy wcześniej nie miały z nią do czynienia. Trądzik pospolity u dorosłych najczęściej występuje około 25. roku życia, jednak może pojawić się także u 30- oraz 40-latków.

W przypadku trądziku dorosłych – potocznie nazywanego również trądzikiem późnym – niedoskonałości na skórze mogą przyjmować różną formę. Nie ulega jednak wątpliwości, że wypryski na twarzy i ciele rzucają się w oczy i są łatwo zauważalne, co sprawia, że osoba, która zmaga się z tą chorobą, czuje się niekomfortowo i może nie akceptować swojego wyglądu i tracić pewność siebie w towarzystwie innych osób. Między innymi dlatego tak istotne jest zrozumienie przyczyn tej dermatozy.

Rodzaje trądziku po 30

Trądzik u dorosłych to dość ogólne stwierdzenie, za którym mogą kryć się różne odmiany tej choroby. W przypadku dorosłych najczęściej mamy do czynienia z kontynuacją lub nawrotem choroby z czasów młodzieńczych. Mówimy wtedy o trądziku pospolitym. W jego przypadku na skórze występuje dużo zaskórników zamkniętych i otwartych, które mogą ulegać nadkażeniu i przekształcać się w stany zapalne. Warto jednak zauważyć, że zarówno lokalizacja, jak i nasilenie zmian mogą różnić się od objawów choroby w wieku młodzieńczym.

Niedoskonałości pojawiające się u kobiet to bardzo często trądzik hormonalny po 30. Charakteryzuje się on mniejszą ilością zmian o charakterze niezapalnym  (zaskórników otwartych i zamkniętych). Przeważają natomiast krosty i grudki, w których rozwija się stan zapalny. Te zmiany najczęściej zlokalizowane są w okolicach dolnych partii twarzy, dokładniej żuchwy, brody i szyi, choć mogą pojawić się także w okolicy policzków. Zmiany zapalne często są bardzo bolesne, przyjmują spore rozmiary i niestety mogą pozostawiać po sobie szpecące blizny. W przypadku trądziku hormonalnego częstą przyczyną pojawiania się zmian są zaburzenia hormonalne i problemy endokrynologiczne. Aktywność gruczołów łojowych może znacznie wzrosnąć np. po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, ale także w określonych dniach cyklu menstruacyjnego czy po urodzeniu dziecka.

Istnieją też inne rodzaje trądziku, gdzie wyznacznikiem nie są charakterystyczne zmiany skórne takie jak krostki z ropną treścią. Omawiana dermatoza u osób dorosłych może przyjmować także postać trądziku różowatego o przewlekłym i zapalnym charakterze. Głównie dotyczy osób po 40. i 50. roku życia, jednak pierwsze objawy wskazujące na jej obecność mogą ujawniać się wiele lat wcześniej, bo już około 25. roku życia. Objawami trądziku różowatego w początkowym stadium są przede wszystkim zaczerwienienie twarzy i rumień, który z czasem ulega utrwaleniu, a także nadreaktywne naczynia krwionośne (tworzenie się teleangiektazji, popularnie zwanych “pajączkami”). W zaawansowanym stadium – oprócz utrwalonego rumienia – mogą pojawiać się obrzęki, stan zapalny, a także niedoskonałości o charakterze grudkowo-krostkowym.

Ciemnowłosa kobieta ze zmianami trądzikowymi na skórze trzym w dłoni zielone jabłko

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Trądzik występujący u dorosłych mężczyzn i kobiet to dość rozległy temat. Przyczyny powstawania trądziku mogą okazać się bardzo złożone, stąd w omawianiu tego problemu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Wiele osób zastanawiających się nad tym, skąd w dorosłym wieku pojawił się u nich trądzik, może nie zdawać sobie sprawy, że przyczyną powstawania zmian skórnych bardzo często są czynniki genetyczne.

Skłonność do występowania trądziku może być dziedziczna, dlatego też jeśli któryś z rodziców lub oboje chorowali na trądzik, prawdopodobieństwo jego wystąpienia w kolejnym pokoleniu wzrasta. Przyczyny trądziku po 30. roku życia mogą wiązać się również ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych, czego efektem jest nadmierne wydzielanie sebum. Za powstawanie trądziku u dorosłych odpowiada także nadmierne rogowacenie naskórka.

Jeśli proces rogowacenia ujść mieszków włosowych ulegnie zaburzeniu, dochodzi do wzmożonej produkcji komórek skóry, które znacznie szybciej obumierają. Niestety nie ulegają one złuszczeniu, a nagromadzeniu wokół ujść mieszków włosowych. To sprawia, że zostają one zatkane, co z kolei prowadzi do powstawania zaskórników, czyli pierwszych, niezapalnych objawów trądziku.

Nie tylko wzmożona produkcja sebum i zaburzony proces keratynizacji naskórka stanowią problem. Kolejnym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi trądziku pospolitego i hormonalnego u dorosłych są bakterie na skórze, a dokładniej Cutibacterium acnes. Ich obecność oczywiście nie jest przypadkowa. Bakterie na skórze stanowią istotny element mikroflory. Jeśli jednak ta ulegnie zaburzeniu (np. poprzez zablokowane ujścia gruczołów łojowych i nadmiar sebum lub zaburzenia hormonalne), bakterie zaczynają się namnażać, czego efektem są stany zapalne w zmianach.

Co powoduje trądzik u dorosłych? Niestety na to pytanie nie ma jednej trafnej odpowiedzi. Przyczyny trądziku u dorosłych są znacznie bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Czynniki, jakie mogą nasilać objawy trądziku, to:

  • czynniki hormonalne – trądzik pospolity u dorosłych może uaktywnić się w wyniku zaburzeń endokrynologicznych, np. przy podwyższonym poziomie androgenów czy w trakcie przebiegu zespołu policystycznych jajników. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się także po urodzeniu dziecka lub zaprzestaniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych;
  • stres – to jeden z czynników środowiskowych, który posiada bardzo duży wpływ na wygląd skóry i pojawianie się na niej niedoskonałości. W stresujących sytuacjach organizm wytwarza kortyzol (znany jako hormon stresu). Ten wzmaga aktywność gruczołów łojowych, co objawia się nie tylko nadmiarem sebum, ale i zmianami skórnymi. Dodatkowo chroniczny stres może sprzyjać namnażaniu się bakterii i rozwojowi stanów zapalnych;
  • zanieczyszczenia powietrza i środowiska – pogarszający się w ostatnich latach stan środowiska nie pozostaje bez znaczenia dla naszej skóry. Zanieczyszczenia obecne w powietrzu mogą osadzać się w ujściach gruczołów łojowych i mieć wpływ na powstawanie niedoskonałości;
  • promieniowanie UV – przekonanie o pozytywnym wpływie promieni słonecznych na zmiany trądzikowe jest błędne. Latem wygląd skóry trądzikowej rzeczywiście może ulec poprawie, jednak jest to tymczasowe, a niedoskonałości po upływie lata wracają ze wzmożoną siłą. Dlaczego? Wysuszone gruczoły łojowe i pozbawione nadmiaru sebum zaczynają produkować je w nadmiarze po to, by wyrównać jego ubytek;
  • prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia – także to, co jemy i jaki styl życia prowadzimy, nie pozostaje bez wpływu na naszą skórę. Nieodpowiednia dieta (produkty przetworzone o wysokim indeksie glikemicznym, nadmiar nabiału i produktów mlecznych), spożywanie alkoholu, a nawet nieodpowiednia ilość snu mogą przyczyniać się do wystąpienia niedoskonałości.

Oprócz wymienionych wyżej przyczyn, do czynników mających wpływ na pojawienie się trądziku u dorosłych można zaliczyć przyjmowanie niektórych leków, jak i stosowanie mocno złuszczających i niedopasowanych do potrzeb skóry produktów w codziennej pielęgnacji.

Jak znaleźć przyczynę trądziku u dorosłych?

Kobieta w ręczniku na głowie na pastelowym tle wskazuje pojedynczą zmianę trądzikową nad łukiem brwiowym

Nie tylko okres dojrzewania może okazać się problematyczny w przypadku trądziku. Walka z trądzikiem po 30 może okazać się bardzo dużym wysiłkiem, jednak warto podjąć wyzwanie. Pozbycie się i wyleczenie trądziku u dorosłych jest możliwe.
Oprócz świadomości przyczyn, które powodują nasilenie objawów, warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom, a także przeanalizować rutynę pielęgnacyjną swojej twarzy. Ludzie często nieświadomie korzystają z kosmetyków, które są niedopasowane do potrzeb skóry, przez co wzmagają produkcję sebum i prowadzą do wysuszania naskórka.

Czasami przyczyny i objawy trądziku są oczywiste i przy dokładnej obserwacji stanu skóry można łatwo je rozpoznać. Niestety symptomy tej dermatozy w dorosłym życiu nie zawsze są jednoznaczne, dlatego gdy pojawią się wątpliwości warto skorzystać z pomocy dermatologa.

Lekarz przede wszystkim będzie w stanie określić rodzaj dermatozy. To istotne, ponieważ czasami inne choroby skóry mają podobne objawy do trądziku, a mogą wymagać zupełnie innego leczenia. Dermatolog oceni poziom zaawansowania zmian i stwierdzi, czy konieczne jest wprowadzanie farmakologii, czy na początek warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych i pielęgnacyjnych.

Broda i policzki dorosłej kobiety pokryte zmianami trądzikowymi

Trądzik u dorosłych – jak leczyć?

Jak leczyć trądzik u dorosłych? Tutaj wiele zależy od tego, jak duży jest stopień zaawansowania choroby. Warto jednak pamiętać, że leczenie powinno być wprowadzone tylko po zaleceniach dermatologa. Stosowanie leków i preparatów zawierających substancje aktywne na własną rękę i bez konsultacji z lekarzem może znacznie pogorszyć stan naszej skóry. Skuteczne leczenie trądziku u dorosłych to także w dużej mierze stosowanie się do zaleceń specjalisty.

Leczenie zawsze powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W początkowej fazie choroby lub przy leczeniu trądziku o mniejszym nasileniu stosuje się kurację miejscową. Jeśli zmiany skórne są bardzo nasilone, wprowadza się leczenie farmakologiczne.

Jednocześnie warto mieć świadomość, że trądzik u dorosłych nie zawsze musi wiązać się z koniecznością leczenia farmakologicznego (np. w postaci antybiotyków) czy stosowania profesjonalnych zabiegów na skórę. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj zdrowe nawyki (także żywieniowe), jak prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej po 30. roku życia.

Dwa zdjęcia tej samej dorosłej kobiety ze zmianami trądzikowymi i bez nich

Kosmetyki na trądzik po 30

Przy leczeniu trądziku dorosłych warto zwrócić uwagę także na substancje aktywne, jakie można znaleźć zarówno w preparatach, jak i kosmetykach dla cery trądzikowej:

  • kwas salicylowy – ma działanie keratolityczne, z łatwością, w przeciwieństwie do innych kwasów, przenika przez sebum. Dodatkowo zmniejsza powstawanie nieestetycznych blizn;
  • kwas glikolowy wspiera złuszczanie martwego naskórka, dzięki czemu skóra łatwiej się regeneruje. Substancja wygładza i wyrównuje koloryt, a oprócz tego poprawia ogólną kondycję skóry;
  • retinoidy – pochodne witaminy A to popularne składniki do pielęgnacji o intensywnym działaniu. Wpływają na procesy keratynizacji i minimalizują rozwój zaskórników

Cennym składnikiem kosmetyków na trądzik po 30 będą ceramidy, które pomagają w odbudowie i wzmocnieniu bariery hydrolipidowej stanowiącej naturalny “płaszcz” ochronny dla skóry. Wspierają one procesy regeneracyjne, redukują podrażnienia i przesuszenie, a także pomagają w utrzymaniu optymalnego poziomu nawilżenia, co może przyczynić się do zmniejszenia produkcji sebum i poprawy ogólnego stanu skóry.

Wybierając kosmetyki przeciwtrądzikowe, warto przede wszystkim uwzględniać potrzeby skóry i jednocześnie upewnić się, czy nie jest ona uczulona na żaden ze składników. Kosmetyki wspomagające walkę z trądzikiem mogą mieć różną formę: są to zarówno żele i pianki do mycia twarzy czy normalizujące sera i kremy do twarzy.

CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom

Butelka CeraVe Żelu Myjącego Przeciw Niedoskonałościom

Do codziennego oczyszczania polecamy CeraVe Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom. Skutecznie oczyszcza i redukuje widoczność niedoskonałości, a brak substancji zapachowych sprawia, że produkt jest odpowiedni dla wrażliwej skóry. Delikatna formuła z 3 kluczowymi ceramidami, identycznymi z tymi naturalnie występującymi w skórze, wspiera odbudowę bariery ochronnej. Kwas salicylowy oczyszcza, biała glinka redukuje nadmiar sebum, a niacynamid pielęgnuje i wygładza.

CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia

CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia

Przykładem produktu przeznaczonego dla skóry mieszanej, tłustej i normalnej jest CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia ciała i twarzy. Produkt redukuje nadmiar sebum, nie powodując jednocześnie uczucia ściągnięcia. Zawiera ceramidy o budowie identycznej jak te występujące w skórze: EOP, NP i AP (dawna nazwa ceramidów to odpowiednio: 1,3 i 6-II), które wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry. W przypadku tego produktu nie trzeba obawiać się o zatkane pory. Jest niekomedogenny, a zawarty w nim niacynamid reguluje produkcję sebum i koi skórę.

Jaki krem na trądzik po 30 roku życia wybrać?

Trądzik u dorosłych wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Bardzo ważnym elementem pielęgnacyjnym jest odpowiedni krem do twarzy. Jaki krem do skóry trądzikowej dla dorosłych wybrać?

CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy

Tubka CeraVe Nawilżającego Kremu do Twarzy

Nawilżenie w przypadku skóry normalnej i suchej jest bardzo istotne, Dobrze sprawdzi się tutaj CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy, który intensywnie nawilża skórę dzięki działaniu kwasu hialuronowego. Dodatek niacynamidu zapewnia skórze ukojenie, a 3 kluczowe ceramidy wspierają odbudowę bariery ochronnej skóry. Ten niekomedogenny produkt nie zatyka porów, ma lekką konsystencję i szybko się wchłania.

CeraVe Nawilżający Żel-Krem Oil Control

Tubka CeraVe Nawilżającego Żel-Kremu Oli Control

CeraVe Nawilżający Żel-Krem Oil Control to odpowiedni wybór dla osób z cerą mieszaną i tłustą, które preferują lekką, nietłustą konsystencję żel-kremu. Dzięki zawartości 3 kluczowych ceramidów, wspiera on odbudowę bariery ochronnej skóry i zapewnia intensywne nawilżenie z efektem matowej skóry przez 8h*. Dzięki technologii Oil Control produkt wchłania nadmiar sebum, przywracając skórze tłustej równowagę, aby nie była ani zbyt sucha, ani zbyt tłusta. Kwas hialuronowy i niacynamid intensywnie nawilżają, koją i zapewniają elastyczność, a technologia MVE stopniowo uwalnia składniki aktywne przez cały dzień. Krem jest niekomedogenny, nie zawiera substancji zapachowych, dzięki czemu sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej. 93% osób** potwierdza, że skóra wydaje się matowa i mniej tłusta w ciągu dnia.

CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50

CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50

Trądzik po 30. wymaga także odpowiedniej ochrony przed słońcem. Promieniowanie UV może nasilać produkcję sebum, powstawanie zaskórników, a także przyczyniać się do powstawania nieestetycznych przebarwień. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50, który łączy w sobie skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB z intensywnym nawilżeniem.

Formuła kremu, wzbogacona o 3 kluczowe ceramidy, wspomaga odbudowę naturalnej bariery hydrolipidowej, a niacynamid działa kojąco i wygładzająco. Kwas hialuronowy poprawia jędrność skóry, a opatentowana Technologia MVE stopniowo uwalnia składniki aktywne przez całą dobę. Ten niekomedogenny krem bez substancji zapachowych nie zatyka porów oraz nie pozostawia białych śladów.

Jak leczyć trądzik po 30 przy pomocy pielęgnacji?

Jak można zauważyć, właściwa pielęgnacja odgrywa kluczową rolę w walce z niedoskonałościami, również przy tzw. późnym trądziku dorosłych. Stąd zwracanie uwagi na to, jakich kosmetyków używamy, a także w jakiej kolejności aplikujemy je na skórę, ma bardzo duże znaczenie dla zachowania równowagi jej mikrobiomu. Pierwszym etapem powinien być demakijaż, który pozwoli pozbyć się makijażu (niedokładnie usunięty może zatykać pory skóry). Kolejny krok to dokładne oczyszczanie za pomocą żelu do mycia twarzy lub pianki wzbogaconej w składniki o działaniu normalizującym.

Przy walce z trądzikiem bardzo duże znaczenie odgrywa odpowiednia higiena. Dlatego należy pamiętać o tym, by jak najmniej dotykać twarzy palcami. Jeśli już jest to konieczne, należy przedtem dokładnie umyć ręce. Trzeba pamiętać, że wyciskanie zmian zapalnych i zaskórników jest szkodliwe – przez takie działania mogą one ulec nadkażeniu, a bakterie łatwiej rozprzestrzeniają się na inne części twarzy. Oprócz tego po wyciskaniu zaskórników lub ropnych zmian może pozostać nieestetyczna blizna.

CeraVe Serum Odbudowujące z Retinolem

Opakowanie CeraVe Serum Odbudowującego z Retinolem

Produktem, który zmniejsza przebarwienia, jest CeraVe Serum Odbudowujące z Retinolem. Dzięki zawartości 3 kluczowych ceramidów wspiera on odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Formuła wzbogacona o niacynamid i kwas hialuronowy intensywnie nawilża, nadaje skórze elastyczność i koi. W składzie znajduje się również mikrokapsułkowany retinol, który wspomaga odnowę skóry oraz wyciąg z korzenia lukrecji, który pomaga redukować przebarwienia. W trakcie kuracji warto pamiętać o konieczności stosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom

Tubka CeraVe Żelu Przeciw Niedoskonałościom

Oprócz podstawowej pielęgnacji, obejmującej oczyszczanie, regenerację i nawilżanie, skóra trądzikowa potrzebuje specjalistycznego wsparcia. Z pomocą przychodzi CeraVe Żel Przeciw Niedoskonałościom – dzięki zawartości kwasów AHA i BHA oczyszcza pory i redukuje przebarwienia oraz niedoskonałości. Kwas salicylowy dokładnie oczyszcza, kwas mlekowy delikatnie złuszcza i działa przeciw przebarwieniom, a kwas glikolowy zapewnia wygładzenie.
Jego unikalna formuła, zawierająca 3 kluczowe ceramidy, wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.

Trądzik u dorosłych – podsumowanie

Trądzik pospolity to istotny problem nie tylko w przypadku nastolatków, ale również u osób dorosłych. Przyczyny tej choroby nie zawsze są jednoznaczne i swoje źródło mogą mieć zarówno w genach, jak i czynnikach hormonalnych czy też środowiskowych. Aby to ustalić i dobrać odpowiednie środki zaradcze, warto w pierwszej kolejności skonsultować się z dermatologiem.


Pozbycie się trądziku w wieku 30 lat i później jest możliwe, jednak wymaga to dużej cierpliwości. Efekty nie zawsze są widoczne od razu, dlatego warto dać sobie czas i jednocześnie być dla siebie wyrozumiałym.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetycznyTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Magdalenę Kaczanowicz.

Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetyczny

 

 

* Test konsumencki, 77 osób, przy użyciu Nawilżającego Żel-Kremu Oil Control
**Badanie konsumenckie, 4 tygodnie stosowania.

Bibliografia

    1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019
    2. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, 2014.
    3. B. Bergler-Czop, L. Brzezińska-Wcisło, Odmienności kliniczne i leczenie trądziku zwykłego u dorosłych kobiet – badanie pilotażowe, https://www.termedia.pl/Journal/-7/pdf-7357-1 [dostęp 30.04.2025]
    4. W. Jankowiak, W. Imielski, J. Pachurka, Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-5.pdf [dostęp 30.04.2025].
    5. K. Nowacka, Trądzik hormonalny – zmora obecnych czasów, https://nowacka.com.pl/images/media/MED&Beauty_Kosmetologia%20estetyczna%20i%20profesjonalna.pdf, [dostęp 30.04.2025].
Message
Download Chrome