SPF
tradzik-doroslych-skad-sie-bierze

PRZEGLĄD

Słowo trądzik w przypadku wielu osób budzi oczywiste skojarzenia. Kiedy myślimy o trądziku, przypominamy sobie lata nastoletnie, w których młodzież przechodzi przez dojrzewanie. Niestety czasy, w których trądzik był jedynie problemem młodzieży, już dawno minęły. Aktualnie dotyka on coraz większą liczbę osób dorosłych, niezależnie od płci i wieku. Trądzik u dorosłych jest jednak bardziej uporczywy i trudniejszy do zwalczenia, co oczywiście nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie. Na szczęście również w przypadku dorosłych można się go skutecznie pozbyć. Poznaj przyczyny i charakterystykę trądziku i dowiedz się, jak z nim walczyć.

Trądzik dorosłych – powszechny problem

Walka z trądzikiem polega nie tylko na stosowaniu odpowiednich preparatów, wdrożeniu właściwej pielęgnacji i stosowaniu się do zaleceń dermatologa. By wiedzieć, jak z nim walczyć, należy przede wszystkim zrozumieć przyczyny jego występowania oraz sposoby jego zapobiegania.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że trądzik i występujące wraz z nim niedoskonałości o różnym stopniu nasilenia to choroba skóry. O ile w przypadku nastolatków z reguły posiada charakter przejściowy, o tyle u osób dorosłych może wyróżniać się przewlekłym i nawracającym przebiegiem. Co więcej, dermatoza w wieku dorosłym może wystąpić również u osób, które nigdy wcześniej nie miały z nią do czynienia. Trądzik pospolity u dorosłych najczęściej występuje około 25. roku życia, jednak może pojawić się także u 30- oraz 40-latków.

W przypadku trądziku dorosłych niedoskonałości na skórze mogą przyjmować różną formę. Nie ulega jednak wątpliwości, że są łatwo zauważalne, co sprawia, że osoba, która zmaga się z tą chorobą, czuje się niekomfortowo i może nie akceptować swojego wyglądu, a także czuć się niepewnie w towarzystwie innych osób. Między innymi dlatego tak istotne jest zrozumienie przyczyn tej dermatozy.

Rodzaje trądziku u dorosłych

Trądzik u dorosłych to dość ogólne stwierdzenie, za którym mogą kryć się różne odmiany tej choroby. W przypadku dorosłych najczęściej mamy do czynienia z kontynuacją lub nawrotem choroby z czasów młodzieńczych. Mówimy wtedy o trądziku pospolitym. W jego przypadku na skórze występuje dużo zaskórników zamkniętych i otwartych, które mogą ulegać nadkażeniu i przekształcać się w stany zapalne. Warto jednak zauważyć, że zarówno lokalizacja, jak i nasilenie zmian mogą różnić się od objawów choroby w wieku młodzieńczym.

Trądzik występujący u dorosłych kobiet to bardzo często trądzik hormonalny. Charakteryzuje się on mniejszą ilością zmian o charakterze niezapalnym (zaskórników otwartych i zamkniętych). Przeważają natomiast krosty i grudki, w których rozwija się stan zapalny. Te zmiany trądzikowe najczęściej zlokalizowane są w okolicach dolnych partii twarzy, dokładniej żuchwy, brody i szyi, choć mogą pojawić się także w okolicy policzków. Zmiany zapalne często są bardzo bolesne, przyjmują spore rozmiary i niestety mogą pozostawiać po sobie szpecące blizny. W przypadku trądziku hormonalnego częstą przyczyną pojawiania się zmian są zaburzenia hormonalne i problemy endokrynologiczne. Aktywność gruczołów łojowych może znacznie wzrosnąć np. po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Omawiając problem trądziku u dorosłych, warto podkreślić fakt, że słowo trądzik nie zawsze musi oznaczać tłustą skórę, wzmożoną produkcję łoju czy charakterystyczne zmiany skórne. Ta dermatoza u osób dorosłych może przyjmować postać trądziku różowatego. Co to takiego?

Trądzik różowaty to również dermatoza o przewlekłym i zapalnym charakterze. Głównie dotyczy osób po 40. i 50. roku życia, jednak pierwsze objawy wskazujące na jej obecność mogą ujawniać się wiele lat wcześniej, bo już około 25. roku życia. Objawami trądziku różowatego w początkowym stadium są przede wszystkim zaczerwienienie twarzy i rumień, który z czasem ulega utrwaleniu, a także nadreaktywne naczynia krwionośne (tworzenie się teleangiektazji). W zaawansowanym stadium oprócz utrwalonego rumienia mogą pojawiać się obrzęki, stan zapalny, a także niedoskonałości o charakterze grudkowo-krostkowym.

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Trądzik występujący u dorosłych mężczyzn i kobiet to dość rozległy temat. Przyczyny powstawania trądziku mogą okazać się bardzo złożone, stąd w omawianiu tego problemu warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Wiele osób zastanawiających się nad tym, skąd w dorosłym wieku pojawił się u nich trądzik, może nie zdawać sobie sprawy, że przyczyną powstawania zmian skórnych bardzo często są czynniki genetyczne.

Skłonność do występowania trądziku może być dziedziczna, dlatego też jeśli któryś z rodziców lub oboje chorowali na trądzik, prawdopodobieństwo jego wystąpienia w kolejnym pokoleniu wzrasta. Przyczyny trądziku po 30. roku życia mogą wiązać się również ze wzmożoną aktywnością gruczołów łojowych, czego efektem jest nadmierne wydzielanie sebum. Za powstawanie trądziku u dorosłych odpowiada także nadmierne rogowacenie naskórka.

Jeśli proces rogowacenia ujść mieszków włosowych ulegnie zaburzeniu, dochodzi do wzmożonej produkcji komórek skóry, które znacznie szybciej obumierają. Niestety nie ulegają one złuszczeniu, a nagromadzeniu wokół ujść mieszków włosowych. To sprawia, że zostają one zatkane, co z kolei prowadzi do powstawania zaskórników, czyli pierwszych, niezapalnych objawów trądziku.

Nie tylko wzmożona produkcja sebum i zaburzony proces keratynizacji naskórka stanowią problem. Kolejnym czynnikiem, który sprzyja rozwojowi trądziku młodzieńczego i pospolitego u dorosłych są bakterie na skórze, a dokładniej Propionibacterium acnes. Ich obecność oczywiście nie jest przypadkowa. Bakterie na skórze stanowią istotny element mikroflory. Jeśli jednak ta ulegnie zaburzeniu (np. poprzez zablokowane ujścia gruczołów łojowych i nadmiar sebum lub zaburzenia hormonalne), bakterie zaczynają się namnażać, czego efektem są stany zapalne zmian.

Co powoduje trądzik u dorosłych? Niestety na to pytanie nie ma jednej trafnej odpowiedzi. Przyczyny trądziku u dorosłych są znacznie bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać. Czynniki, jakie mogą nasilać objawy trądziku, to:

  • czynniki hormonalne – trądzik pospolity u dorosłych może uaktywnić się w wyniku zaburzeń endokrynologicznych, np. przy podwyższonym poziomie androgenów czy w trakcie przebiegu zespołu policystycznych jajników. Zmiany trądzikowe mogą pojawić się także po urodzeniu dziecka lub zaprzestaniu zażywania tabletek antykoncepcyjnych;
  • stres – to jeden z czynników środowiskowych, który posiada bardzo duży wpływ na wygląd skóry i pojawianie się na niej niedoskonałości. W stresujących sytuacjach organizm wytwarza kortyzol (znany jako hormon stresu). Ten wzmaga aktywność gruczołów łojowych, co objawia się nie tylko nadmiarem sebum, ale i zmianami skórnymi. Dodatkowo chroniczny stres może sprzyjać namnażaniu się bakterii i rozwojowi stanów zapalnych;
  • zanieczyszczenia powietrza i środowiska – pogarszający się w ostatnich latach stan środowiska nie pozostaje bez znaczenia dla naszej skóry. Zanieczyszczenia obecne w powietrzu mogą osadzać się w ujściach gruczołów łojowych i mieć wpływ na powstawanie niedoskonałości;
  • promieniowanie UV – przekonanie o pozytywnym wpływie promieni słonecznych na zmiany trądzikowe jest błędne. Latem wygląd skóry trądzikowej rzeczywiście może ulec poprawie, jednak jest to tymczasowe, a niedoskonałości po upływie lata wracają ze wzmożoną siłą. Dlaczego? Wysuszone gruczoły łojowe i pozbawione nadmiaru sebum zaczynają produkować je w nadmiarze po to, by wyrównać jego ubytek;
  • prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia – także to, co jemy i jaki styl życia prowadzimy, nie pozostaje bez wpływu na naszą skórę. Nieodpowiednia dieta (produkty przetworzone o wysokim indeksie glikemicznym, nadmiar nabiału i produktów mlecznych), spożywanie alkoholu, a nawet nieodpowiednia ilość snu mogą przyczyniać się do wystąpienia niedoskonałości.

Oprócz wymienionych wyżej przyczyn, do czynników mających wpływ na pojawienie się trądziku u dorosłych można zaliczyć przyjmowanie niektórych leków, jak i stosowanie mocno złuszczających i niedopasowanych do potrzeb skóry produktów w codziennej pielęgnacji.

Jak znaleźć przyczynę trądziku u dorosłych?

Nie tylko okres dojrzewania może okazać się problematyczny w przypadku trądziku. Walka z trądzikiem w dorosłym wieku może okazać się bardzo dużym wysiłkiem, jednak warto podjąć wyzwanie. Pozbycie się i wyleczenie trądziku u dorosłych jest bowiem jak najbardziej możliwe.

Oprócz świadomości przyczyn, jakie powodują nasilenie objawów, warto przyjrzeć się swoim codziennym nawykom, a także temu, jak wygląda nasza pielęgnacja twarzy. Często nieświadomie korzystamy z kosmetyków, które są niedopasowane do potrzeb skóry, przez co wzmagają produkcję sebum i prowadzą do wysuszania naskórka.

Czasami objawy trądziku młodzieńczego lub pospolitego są dla nas oczywiste i przy dokładnej obserwacji swojej skóry jesteśmy w stanie łatwo je rozpoznać. Niestety przy trądziku dorosłych symptomy nie zawsze mogą być tak oczywiste. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy dermatologa.

Lekarz przede wszystkim będzie w stanie określić, z jaką dermatozą mamy do czynienia. To istotne, gdyż czasami inne choroby skóry mogą objawiać się podobnymi symptomami do trądziku, a mogą wymagać zupełnie innego leczenia. Dermatolog będzie w stanie ocenić poziom zaawansowania zmian i stwierdzić, czy konieczne jest wprowadzanie farmakologii, czy na początek warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych i pielęgnacyjnych.

Trądzik u dorosłych – jak leczyć?

Jak leczyć trądzik u dorosłych? Tutaj bardzo wiele zależy od tego, jak duży jest stopień zaawansowania choroby. Warto jednak pamiętać, że leczenie powinno być wprowadzone tylko po zaleceniach dermatologa. Stosowanie leków i preparatów zawierających substancje aktywne na własną rękę i bez konsultacji z lekarzem może bowiem znacznie pogorszyć stan naszej skóry. Skuteczne leczenie trądziku u dorosłych to także w dużej mierze stosowanie się do zaleceń specjalisty.

Leczenie zawsze powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W początkowej fazie choroby lub przy leczeniu trądziku o mniejszym nasileniu stosuje się kurację miejscową. Jeśli zmiany skórne są bardzo nasilone, wprowadza się leczenie farmakologiczne.

Jednocześnie warto mieć świadomość, że trądzik u dorosłych nie zawsze musi wiązać się z koniecznością leczenia farmakologicznego (np. w postaci antybiotyków) czy stosowania profesjonalnych zabiegów na skórę. Bardzo dużą rolę odgrywają tutaj zdrowe nawyki (także żywieniowe), jak prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej po 30. roku życia.

Kosmetyki na trądzik dorosłych

Przy leczeniu trądziku dorosłych warto zwrócić uwagę także na substancje aktywne, jakie można znaleźć zarówno w preparatach, jak i kosmetykach dla cery trądzikowej:

  • kwas salicylowy – wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ma działanie keratolityczne. Dodatkowo zmniejsza powstawanie nieestetycznych blizn;
  • kwas azelainowy - posiada silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, bardzo dobrze sprawdza się przy rozjaśnianiu blizn i przebarwień potrądzikowych;
  • retinoidy – pochodne witaminy A to popularne składniki przeciwtrądzikowe o intensywnym działaniu. Wpływają na procesy keratynizacji i minimalizują rozwój zaskórników;
  • nadtlenek benzoilu – zmniejsza nadmiar sebum, działa złuszczająco i przeciwbakteryjnie.

Wybierając kosmetyki przeciwtrądzikowe, zawsze powinniśmy uwzględniać potrzeby swojej skóry i jednocześnie upewnić się, czy nie posiadamy alergii na jeden ze składników. Kosmetyki wspomagające walkę z trądzikiem mogą mieć różną formę: są to zarówno żele i pianki do mycia twarzy czy normalizujące sera i kremy do twarzy.

Do codziennego oczyszczania polecamy Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom CeraVe. Skutecznie redukuje widoczność niedoskonałości, a oprócz tego zmniejsza nadmiar sebum. Bezzapachowa, delikatna dla skóry formuła oczyszcza pory, nie naruszając jej bariery ochronnej. W składzie znalazły się takie składniki aktywne, jak ceramidy, kwas salicylowy, biała glinka oraz niacynamid.

CeraVe oczyszczający żel do cery z trądzikiem

Ze względu na to, że wypryski mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale też na dekolcie, plecach czy klatce piersiowej, warto sięgać po kosmetyki, które posiadają wielofunkcyjne działanie. Przykładem jest Oczyszczający Żel do mycia ciała i twarzy od CeraVe. Produkt usuwa nadmiar sebum ze skóry, jednocześnie nie powodując uczucia ściągnięcia. Zawiera ceramidy, które niwelują uczucie suchości i pieczenia skóry. W przypadku tego produktu nie musisz obawiać się o zatkane pory. Jest niekomedogenny, a dodatek witaminy B3 reguluje wydzielanie sebum.

Jaki krem na trądzik u dorosłych wybrać?

Trądzik u dorosłych wymaga od nas stosowania odpowiednich kosmetyków. Bardzo ważnym elementem pielęgnacyjnym jest odpowiedni krem do twarzy. Jaki krem do skóry trądzikowej dla dorosłych wybrać?

CeraVe krem nawilżający do cery trądzikowej

Dobry krem na trądzik dla dorosłych będzie charakteryzował się lekką formułą i jednocześnie zapewniał odpowiednią dawkę nawilżenia. Nawilżenie w przypadku skóry trądzikowej jest bardzo istotne, o czym niestety wiele osób zapomina. Każda, nawet bardzo tłusta skóra wymaga odpowiedniego nawilżenia. Dobrze sprawdzi się tutaj Nawilżający Krem do Twarzy od CeraVe, który nawilży skórę, nie pozostawiając tłustego filmu. Dodatek niacynamidu, kwasu hialuronowego i ceramidów sprawia, że kosmetyk koi podrażnienia, silnie nawilża i wzmacnia barierę ochronną skóry. Jest bezzapachowy i niekomedogenny.

By uzupełnić pielęgnację przeciwtrądzikową, warto sięgnąć po Żel Przeciw Niedoskonałościom dla skóry tłustej i skłonnej do trądziku. W nim także nie zabrakło ceramidów, a oprócz tego w składzie znalazły się: kwas glikolowy, kwas mlekowy oraz kwas salicylowy. Żel redukuje wypryski i towarzyszące im przebarwienia, jednocześnie odblokowując pory. Wspiera prawidłowe działanie bariery ochronnej skóry. Dodatkowo jest niekomodogenny i nie wysusza skóry. Pierwsze efekty stosowania żelu zauważalne są już po 3 dniach stosowania - 40% niedoskonałości ulega zmniejszeniu*. Ze względu na zawartość kwasów z grupy AHA i BHA, żel należy stosować na noc.

 CeraVe krem z filtrem do cery trądzikowej

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, nie możesz zapominać o odpowiedniej ochronie przed słońcem. To, jak już wspomniano, może nasilać produkcję sebum, powstawanie zaskórników, a także przyczyniać się do powstawania nieestetycznych przebarwień. Aby temu zapobiec, warto sięgnąć po CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 30. Oprócz filtrów chroniących Twoją skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania znajdziesz w nim niacynamid, kwas hialuronowy i ceramidy. Równie skutecznym rozwiązaniem będzie Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50.

* ocena kliniczna rozmiaru niedoskonałości, 51 osób, stosowanie 1x dziennie na noc, grupa 13-45 lat, kobiety i mężczyźni)

Jak leczyć trądzik u dorosłych przy pomocy pielęgnacji?

Jak można zauważyć, właściwa pielęgnacja odgrywa kluczową rolę w walce z niedoskonałościami, również przy trądziku dorosłych. Stąd zwracanie uwagi na to, jakich kosmetyków używamy, a także w jakiej kolejności aplikujemy je na skórę, ma bardzo duże znaczenie dla zachowania równowagi jej mikrobiomu.

Pierwszym etapem powinien być demakijaż, który pozwoli pozbyć się makijażu (niedokładnie usunięty może zatykać pory skóry). Kolejny krok to dokładne oczyszczanie za pomocą żelu do mycia twarzy lub pianki wzbogaconej w składniki o działaniu normalizującym.

Przy walce z trądzikiem bardzo duże znaczenie odgrywa odpowiednia higiena. Stąd należy pamiętać o tym, by jak najmniej dotykać swojej twarzy palcami. Jeśli już to robimy, przed czynnością musimy dokładnie umyć ręce. Nie powinniśmy także wyciskać zmian zapalnych ani zaskórników. Ta czynność nie sprawi, że pozbędziemy się nieestetycznej zmiany. Wręcz przeciwnie. Może ona ulec nadkażeniu i doprowadzić do rozprzestrzeniania się bakterii na inne partie skóry. Oprócz tego po wyciskaniu wyprysku może pozostać nieestetyczna blizna.

Produktem, który w razie potrzeby zmniejszy widoczność zmian potrądzikowych, jest Odbudowujące Serum z Retinolem CeraVe. Wzmacnia barierę ochronną skóry, zwęża pory i wygładza skórę, jednocześnie nie powodując jej wysuszania. Oprócz kapsułkowanego retinolu zawiera także ceramidy, ekstrakt z korzenia lukrecji oraz niacynamid.

Trądzik dorosłych – podsumowanie

Trądzik pospolity to istotny problem nie tylko w przypadku nastolatków, ale również dorosłych. Przyczyny tej choroby nie zawsze są jednoznaczne i swoje źródło mogą mieć zarówno w genach, jak i czynnikach hormonalnych czy też środowiskowych.

Pozbycie się trądziku w wieku dorosłym jest jak najbardziej możliwe, jednak wymaga od nas dużej cierpliwości. Efekty nie zawsze są widoczne od razu, dlatego warto dać sobie czas i jednocześnie być dla siebie wyrozumiałym. W walce z niedoskonałościami przede wszystkim należy zwracać uwagę na zmianę swoich nawyków żywieniowych (wybierać rośliny strączkowe, świeże owoce, ryby, produkty pełnoziarniste), a także pielęgnację odpowiednio dobranymi kosmetykami, które pozwolą cieszyć się oczyszczoną i zdrowo wyglądającą skórą.


Bibliografia :

1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019

2. K. Janda, M. Chwiłkowska, Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, 2014.

Message
Download Chrome