SPF
Diagnozowanie i pielęgnacja skóry z łuszczycą

PRZEGLĄD

Istnieje kilka typów łuszczycy, w tym łuszczyca plackowata , odwrócona, krostkowa, uogólniona (erytrodermia łuszczycowa). Inną odmianą jest łuszczycowe zapalenie stawów. Objawy, w zależności od odmiany choroby, obejmują zaczerwienienie, wybrzuszenie, świąd i łuskowatość skóry na łokciach, kolanach, głowie i innych częściach ciała, nieduże pęcherze i zmiany w wyglądzie paznokci, jak również zapalenia stawów, gdy występuje łuszczyca stawowa.

Warto zwrócić uwagę, że to może być, ale nie musi być łuszczyca. Atopowe zapalenie skóry a łuszczyca to dwie różne choroby skóry, choć mogą dawać podobne symptomy. Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na egzemę lub łuszczycę, zalecana jest konsultacja z dermatologiem.

Łuszczyca a atopowe zapalenie skóry – jak je rozróżnić?

  • Łuszczyca powoduje powstawanie grubych, czerwonych, łuskowatych wykwitów na skórze, najczęściej w okolicach kolan i łokci.
  • Atopowe zapalenie skóry uwidacznia się najczęściej w zgięciach łokci i pod kolanami.
  • Świąd towarzyszący zapaleniu skóry bywa intensywny, podczas gdy przy łuszczycy swędzenie jest zwykle mniej dokuczliwe.
  • Można cierpieć jednocześnie na atopowe zapalenie skóry i łuszczycę.
  • Rodzaje łuszczycy

    Istnieją różne rodzaje łuszczycy, jak łuszczyca odwrócona czy stawowa, a każdy z nich charakteryzuje się specyficznymi symptomami oraz innym podejściem do leczenia. Zrozumienie różnic pomiędzy nimi ma kluczowe znaczenie dla określenia najskuteczniejszej metody leczenia, mogącej poprawić wygląd i stan skóry. Najlepiej skonsultować się w tym celu z dermatologiem, który prawidłowo zidentyfikuje rodzaj choroby, na który cierpisz, i zaleci najodpowiedniejszy tok działania.

    Czym jest łuszczyca plackowata?

    Łuszczyca plackowata jest najpowszechniejszą odmianą tej choroby. Charakteryzuje się wypukłymi, czerwonymi wykwitami pokrytymi grubą warstwą srebrzystobiałych obumarłych komórek naskórka. Zmiany występują najczęściej na głowie, kolanach, łokciach i w dolnych partiach pleców. Ogniska choroby są swędzące i bolesne, z tendencją do pękania i krwawienia.

    Czym jest łuszczyca odwrócona?

    Ten typ łuszczycy przejawia się żywoczerwonymi, niekiedy połyskliwymi wykwitami na powierzchniach zgięciowych, tj. pod pachami, pod kolanami i w pachwinach. Zmiany zazwyczaj nie wykazują obecności łuski ze względu na duże nawilżenie tych okolic i są podatne na podrażnienia wywołane tarciem. Osoby z łuszczycą odwróconą mogą cierpieć jednocześnie na inne jej odmiany. Jest szczególnie powszechna u osób otyłych z wydatnymi fałdami skóry.

    Czym jest łuszczyca krostkowa?

    Ten typ łuszczycy może być ograniczony do pewnych obszarów (takich jak ramiona i stopy) lub przybierać postać uogólnioną, pokrywając większość powierzchni ciała. Łuszczyca krostkowa objawia się w formie niewielkich krost z czerwoną obwódką. Zaczerwienienie pojawia się zazwyczaj jako pierwsze; następnie tworzą się krosty i łuski. Pęcherzyki są wypełnione białymi komórkami krwi i nie są zaraźliwe.

    Czym jest erytrodermia łuszczycowata?

    Erytrodermia łuszczycowata jest rzadką formą łuszczycy pospolitej w postaci rozległego zapalenia, świądu i bolesnych zmian skórnych na dużych powierzchniach ciała. Inne symptomy obejmują schodzenie skóry rozległymi płatami (w przeciwieństwie do mniejszych łuskowatych plam charakterystycznych dla łuszczycy plackowatej), podwyższone tętno, obrzęk spowodowany zatrzymaniem płynów w organizmie i znaczny wzrost temperatury ciała. W przypadku zaostrzenia objawów erytrodermii łuszczycowatej należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż nieleczona może prowadzić do zapalenia płuc lub niewydolności serca.

    Czym jest łuszczyca stawowa?

    Niekiedy łuszczycy skórnej towarzyszy łuszczyca stawowa powodująca ból, sztywność i obrzęk stawów. Najczęściej atakuje palce dłoni i stóp oraz okolice kręgosłupa. Łuszczycowe zapalenie stawów może dotknąć każdej części ciała. Dolegliwości bólowe i obrzęk wahają się od umiarkowanych po ostre. Czy można skutecznie zwalczyć łuszczycowe zapalenie stawów? Leczenie, podobnie jak w pozostałych typach łuszczycy, łagodzi jedynie objawy. Osoby podejrzewające, że cierpią na tę odmianę choroby, powinny niezwłocznie podjąć leczenie, gdyż nieleczona może doprowadzić do trwałego kalectwa.

    Łuszczyca a atopowe zapalenie skóry

    Łuszczycę łatwo pomylić z atopowym zapaleniem skóry, gdyż obie choroby dają podobne symptomy. Podstawową różnicą jest typowa lokalizacja zmian skórnych: łuszczyca objawia się najczęściej na kolanach i łokciach, natomiast egzema pod kolanami i w zgięciach łokci. Jeśli nie jesteś pewien, czy cierpisz na łuszczycę, czy na atopowe zapalenie skóry, najlepiej skonsultuj się z dermatologiem, który postawi jednoznaczną diagnozę. Pamiętaj, że obie choroby mogą występować jednocześnie.

Message
Download Chrome