SPF
Młoda kobieta o zdrowo wyglądającej skórze

Gładka, promienna i świetlista cera wolna od niedoskonałości to marzenie wielu z nas. Często pragniemy również zachować jej młodzieńczy wygląd jak najdłużej, w czym może pomóc nam dobrana do potrzeb i rodzaju skóry rutyna pielęgnacyjna. Świadoma pielęgnacja twarzy to klucz do sukcesu. Coraz więcej osób zwraca uwagę na potrzeby swojej skóry i uczy się je rozpoznawać. Poniższy artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak dbać o skórę twarzy oraz jak dopasować kosmetyki pielęgnacyjne do jej potrzeb.

Pielęgnacja twarzy – dlaczego jest tak ważna?

Skóra jest naszą wizytówką. Od jej kondycji zależy nie tylko nasz wygląd, ale przede wszystkim samopoczucie. Nieprzyjemnie napięta, naznaczona przebarwieniami, zmarszczkami mimicznymi i niedoskonałościami może stanowić źródło kompleksów. Warto jednak pamiętać o tym, że wcale nie trzeba być częstym gościem w salonach kosmetycznych, aby przywrócić skórze jej młodzieńczy blask i witalność. Wystarczy zwrócić większą uwagę na swoją codzienną pielęgnację twarzy, która wbrew pozorom nie musi kosztować wiele czasu i pieniędzy.

 

Wygospodarowanie chwili dla siebie w ciągu dnia często wydaje się zadaniem niewykonalnym. Warto jednak znaleźć choć kilka minut rano i wieczorem. Właśnie tyle może wystarczyć, aby przywrócić twarzy młody wygląd. Wbrew pozorom skuteczna i prawidłowa pielęgnacja twarzy nie musi oznaczać dużej liczby kosmetyków. Świadoma pielęgnacja twarzy to nie tylko to, ile kosmetyków stosujemy. Bardzo ważna jest ich jakość oraz dopasowanie do indywidualnych potrzeb naszej skóry. Nie bez znaczenia okazuje się również eliminacja błędów, które często popełniamy nieświadomie, przyczyniając się do pogorszenia stanu skóry.

 

Kobieta nakładająca krem pielęgnujący na twarz

Jakie korzyści niesie za sobą codzienna pielęgnacja twarzy?

Prawidłowa pielęgnacja twarzy to warunek konieczny, jeśli chcemy cieszyć się świeżą i świetlistą cerą. Jej gorsza kondycja sprawia, że często nie potrafimy wyjść z domu bez makijażu, który przykryje jej wszelkie mankamenty. Poznając tajniki wieloetapowej pielęgnacji twarzy, znacznie łatwiej zachować pewność siebie i komfortowo czuć się we własnej skórze. Należy jednak pamiętać, że aby pielęgnacja skóry przynosiła zadowalające efekty, należy uwzględnić jej indywidualne potrzeby.

 

Codzienna rutyna skrojona na miarę naszych potrzeb to ogromny krok w stronę skóry wolnej od niedoskonałości. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć m.in. przebarwienia, wypryski czy też cienie pod oczami. Stawiając na odpowiednie produkty pielęgnacyjne w duecie z prostymi domowymi zabiegami, można zminimalizować ich widoczność i jednocześnie im przeciwdziałać.

 

Wiele osób chciałoby również zatrzymać upływający czas. Starzenie się skóry to naturalny proces, który dotyczy każdego. Jednak odpowiednia pielęgnacja twarzy to niezawodny sposób na ich spowolnienie procesów starzenia. Warto pamiętać o tym, że skóra zaczyna tracić jędrność i elastyczność już po 25. roku życia, dlatego działania profilaktyczne są na wagę złota. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że od planu pielęgnacji twarzy zależy wygląd makijażu oraz jego trwałość. Dlatego np. dobry krem pod makijaż to podstawa rutyny pielęgnacyjnej wielu osób.

 

Czym jest świadoma pielęgnacja twarzy?

Jeszcze kilkanaście lat temu wiedza na temat pielęgnacji skóry twarzy była znikoma. Obecnie jednak dzięki szybkiemu dostępowi do informacji doskonale wiemy, że stosowanie najpopularniejszych kosmetyków bez sprawdzenia ich składu oraz przeznaczenia to przysłowiowa droga donikąd.

 

Świadoma pielęgnacja twarzy wiąże się z koniecznością poznania potrzeb naszej skóry. Cera sucha wymaga zastosowania innych składników aktywnych niż cera tłusta czy mieszana. Nie bez znaczenia okazują się również problemy skórne, których nasilenie można zmniejszyć dzięki odpowiedniej codziennej pielęgnacji o poranku i wieczorem.

 

Jednoznaczne określenie rodzaju cery nie zawsze jest proste. Rozpoznanie jej specyficznych potrzeb może wymagać wizyty u dermatologa, który fachowym okiem przeprowadzi analizę jej struktury oraz kondycji. Stosując produkty niedostosowane do potrzeb skóry, możemy uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

 

W rozpoznaniu swojego typu skóry pomocne będą poniższe wskazówki:

  • skóra sucha – brakuje jej nawilżenia. Jest cienka, szorstka, matowa. Posiada niską elastyczność, wykazuje tendencję do łuszczenia się, jest bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne;
  • skóra tłusta – jej problemem jest nadmierna produkcja sebum, czego efektem są rozszerzone pory, zaskórniki, ziemisty koloryt, nadmierne błyszczenie;
  • skóra normalna – jest dobrze zbalansowana, nie wykazuje nadmiernego przetłuszczania się ani suchości. Jest gładka w dotyku i posiada zdrowy koloryt;
  • skóra mieszana – łączy w sobie cechy skóry tłustej oraz normalnej/suchej. Przetłuszcza się na czole i nosie, podczas gdy policzki często są przesuszone.

Możemy wyróżnić także podtypy skóry, do których zaliczamy:

  • skóra naczyniowa – wykazuje tendencję do zaczerwienień, a także widocznych, rozszerzonych naczyń krwionośnych, określanych jako teleangiektazje lub tzw. pajączki. Wykazuje największe predyspozycje do wystąpienia trądziku różowatego;
  • skóra trądzikowa – posiada niedoskonałości o niezapalnym (zaskórniki), jak i zapalnym charakterze (grudki, krostki). Jej częstym problemem są przebarwienia potrądzikowe;
  • skóra wrażliwa – charakteryzuje się największą wrażliwością na czynniki zewnętrzne, szybko reagując pieczeniem, podrażnieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem czy uczuciem ściągnięcia;
  • skóra alergiczna – posiada zaburzoną barierę hydrolipidową, przez co bardzo intensywnie reaguje na czynnik, który w przypadku skóry z prawidłową barierą hydrolipidową nie wywołałby reakcji. Bardzo często towarzyszy jej podrażnienie, pieczenie i ogólny dyskomfort;
  • skóra dojrzała – posiada widoczne zmarszczki oraz przebarwienia. Cechuje ją utrata jędrności i elastyczności.

Kobieta nakładająca na twarz krem dostosowany do potrzeb swojej skóry

 

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy?

Kompleksowe dbanie o kondycję twarzy to niezawodny przepis na skórę świetlistą, promienną, wyróżniającą się zdrowym blaskiem. Plan pielęgnacji twarzy nie może jednak w każdym przypadku sprowadzać się do zwilżenia jej ciepłą wodą, nałożenia odrobiny żelu do mycia twarzy, wytarcia jej ręcznikiem i aplikacji przypadkowego, uniwersalnego kremu. Aby nasza skóra twarzy pozostała w jak najlepszej kondycji, będzie to wymagało nieco więcej zaangażowania i podzielenia pielęgnacji na dwa etapy: poranną i wieczorną pielęgnację twarzy.

 

Poranna pielęgnacja twarzy krok po kroku

Pielęgnacja twarzy o poranku odgrywa równie ważną rolę jak nasze wieczorne rytuały piękna. Niezwykle istotną kwestią dotyczącą pielęgnacji skóry twarzy jest dobowy rytm dnia i zmiany zachodzące zarówno w dzień jak i w nocy. Warstwa rogowa naskórka wykazuje większą przepuszczalność wieczorem niż rano. Tak więc stosowanie bogatej pielęgnacji wieczorem może oferować szersze korzyści.

 

Jednocześnie w czasie snu Twoja skóra ma kontakt z różnymi zanieczyszczeniami, jak drobinki kurzu czy roztocza znajdujące się w pościeli. Między innymi dlatego tak istotne jest posiadanie planu pielęgnacji twarzy o poranku, a kolejność pielęgnacji twarzy rano nie powinna być przypadkowa.

 

Jak powinny wyglądać etapy pielęgnacji twarzy o poranku?

  • Pierwszy krok to oczyszczanie twarzy. Do tego celu warto użyć delikatnych żeli myjących lub łagodnych emulsji zawierających ceramidy, które przynoszą ulgę przesuszonej skórze. W tego typu produktach warto szukać również kwasu hialuronowego o intensywnym działaniu nawilżającym, a także niacynamidu, który wpływa na regulację sebum. Warto pamiętać, aby do porannej toalety używać ciepłej, ale nie gorącej wody.
  • W kolejnym kroku należy pamiętać o przywróceniu skórze jej naturalnego pH. Przed rozpoczęciem kolejnych etapów porannej pielęgnacji twarzy warto spryskać twarz tonikiem dopasowanym do potrzeb naszej skóry.

Tak oczyszczona cera jest gotowa na przyjęcie dawki nawilżenia i odżywienia. Należy jednak pamiętać o kolejności nakładania poszczególnych kosmetyków. Produkty o lżejszej, bardziej wodnistej konsystencji mają pierwszeństwo.

  • Po tonizacji kolejnym krokiem będzie aplikacja serum. To kosmetyk, który może posiadać zarówno żelową, jak i wodnistą lub lekko emulsyjną formułę. Ważne, aby dobrać je do potrzeb swojej skóry, również pod kątem zawartych w nim składników aktywnych. W zależności od formuły, serum może być stosowane na wilgotną lub suchą skórę – informacje dotyczące stosowania danego produktu należy sprawdzić na jego opakowaniu.
  • Po aplikacji serum odczekujemy kilka minut, by mieć pewność, że produkt dobrze się wchłonął i przystępujemy do aplikacji kremu. Krem do twarzy dla mężczyzn i kobiet również powinien być dopasowany do szczególnych potrzeb naszej skóry.
  • Ostatni etap w porannej pielęgnacji twarzy to aplikacja kremu z filtrem. Warto pamiętać, że promieniowanie UV dociera do naszej skóry przez cały rok i może nieść za sobą bardzo negatywne skutki. Dlatego krem z wysokim filtrem SPF powinien stanowić stały element porannej rutyny pielęgnacyjnej.

Młoda kobieta z kosmetykiem pielęgnacyjnym nałożonym na całą twarz

Wieczorna pielęgnacja twarzy

Noc to pora odpoczynku dla nas, ale nie dla naszej skóry. Kiedy my śpimy zachodzą w niej procesy regeneracji, które możemy wspomagać. Kluczową rolę odgrywa wieczorna pielęgnacja twarzy, która, prawidłowo zaplanowana, potrafi przynieść bardzo widoczne efekty. Jak powinna wyglądać odpowiednia kolejność pielęgnacji twarzy wieczorem?

 

Podstawą prawidłowej pielęgnacji twarzy wieczorem jest dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Przez cały dzień gromadzą się na niej zanieczyszczenia, które w połączeniu z sebum oraz warstwą makijażu mogą prowadzić do zatykania się porów i powstawania niedoskonałości. Skutecznym sposobem na pozbycie się resztek makijażu i zanieczyszczeń jest dwuetapowe oczyszczanie skóry:

  • w pierwszym kroku należy pozbyć się makijażu, kurzu i zanieczyszczeń, jakie w ciągu dnia mogą osiąść na skórze. W tym celu warto sięgnąć po skuteczny kosmetyk do demakijażu, jakim jest krem-pianka do demakijażu lub olejek do mycia;
  • drugi krok to oczyszczanie skóry, które sprawi, że twarz będzie pozbawiona resztek makijażu, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Dodatkowo, będzie doskonale przygotowana na kolejne etapy pielęgnacji. Do oczyszczania twarzy warto wybrać łagodny kosmetyk myjący, jak emulsja lub delikatny żel.

 

Tak oczyszczona skóra twarzy jest odpowiednio przygotowana na przyjęcie dawki nawilżenia i odżywienia. W przypadku wieczornej pielęgnacji twarzy bardzo dobrym wyborem może okazać się serum z retinolem. Ostatnim krokiem jest nałożenie nawilżającego kremu z ceramidami, który wzmacnia działanie serum i pozwala otoczyć cerę płaszczem ochronnym.

 

Plan pielęgnacji twarzy

Kondycja skóry naszej twarzy zależy od wielu czynników, do których można zaliczyć m.in. czynniki genetyczne. W dużej mierze jednak to, w jaki sposób dbamy o nią na co dzień, ma ogromne przełożenie na jej wygląd. Świadoma pielęgnacja twarzy – zarówno poranna, jak i wieczorna – nie musi zabierać wiele czasu. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiednich kosmetyków oraz prawidłowa kolejność wykonywania zabiegów. 

 

Krok 1: Oczyszczanie skóry twarzy

CeraVe Nawilżający pieniący się olejek do mycia i CeraVe Nawilżająca emulsja do mycia

Jak pielęgnować twarz? Zawsze należy pamiętać o skutecznym oczyszczeniu skóry. Tego etapu nie można pominąć zwłaszcza wieczorem, kiedy na naszej twarzy zalega warstwa makijażu, sebum oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Warto stawiać na produkty, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale jednocześnie wspomagają procesy nawilżenia i odżywienia skóry. Dobrym rozwiązaniem są żele, olejki i emulsje na bazie wcześniej wspomnianych ceramidów, kwasu hialuronowego oraz niacynamidu.

 

Nawilżający Krem-Pianka do mycia

CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do mycia

Nawilżający Krem-Pianka do mycia to świetny wybór w codziennym oczyszczaniu oraz demakijażu skóry normalnej i suchej. Łagodnie lecz skutecznie oczyszcza skórę, jednocześnie nawilżając i pielęgnując ją już podczas mycia. Zawiera 3 kluczowe dla skóry ceramidy, które regenerują barierę ochronną skóry oraz kwas hialuronowy i aminokwasy, dzięki którym krem-pianka nawilża i koi skórę.

 

Oczyszczający Żel do Mycia

CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia ciała i twarzy

Oczyszczający Żel do Mycia ciała i twarzy dedykowany jest cerze normalnej, tłustej i mieszanej. Jego formuła jest delikatna, ale jednocześnie skutecznie oczyszcza twarz i ciało oraz usuwa nadmiar sebum. Nie powoduje uczucia ściągnięcia i pozostawia odświeżoną skórę w uczuciu komfortu. Zapewnia wsparcie w odbudowie bariery ochronnej, dzięki obecności 3 kluczowych ceramidów. Ponadto zawiera również kwas hialuronowy o intensywnie nawilżających właściwościach.

 

Krok 2: Nawilżanie skóry twarzy

CeraVe Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym

Na tak oczyszczoną skórę twarzy warto nałożyć Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, 3 kluczowych ceramidów, kojącemu działaniu pantenolu i technologii MVE, nawilżające serum do codziennego stosowania od CeraVe zapewnia do 24h1 nawilżenia i odżywienia oraz wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Serum jest odpowiednie dla suchej skóry twarzy, także wrażliwej, wymagającej nawilżenia i odbudowy naturalnej bariery ochronnej. Charakteryzuje się delikatną dla skóry, niewysuszającą formułą.

 

Odbudowujący Krem pod Oczy

CeraVe Odbudowujący Krem pod Oczy

W porannej, jak i wieczornej pielęgnacji twarzy należy pamiętać o delikatnej okolicy skóry wokół oczu. O jej komfort i nawilżenie zadba Odbudowujący Krem pod Oczy. Intensywnie nawilża i regeneruje delikatną skórę pod oczami, a także widocznie redukuje cienie oraz opuchnięcia. Dzięki zawartości trzech kluczowych ceramidów regeneruje naturalną barierę ochronną skóry. Zawarty w nim kwas hialuronowy wykazuje właściwości ujędrniające.

 

Nawilżający Krem do Twarzy

CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy

Świadoma pielęgnacja twarzy nie może obyć się również bez kremu nawilżającego, który należy stosować w przypadku każdego typu cery – od suchej, tłustej i mieszanej, aż po wrażliwą i problematyczną. Warto postawić na CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy, który przynosi ukojenie podrażnionej i suchej skórze. Jego ogromnym atutem jest innowacyjna technologia MVE stopniowego uwalniania składników aktywnych. Krem łagodzi podrażnienia nie tylko po jego aplikacji, ale przez cały dzień. W jego składzie znajdziemy m.in. kwas hialuronowy, niacynamid i 3 kluczowe ceramidy.

 

Nawilżający Żel-Krem Oil Control

Nawilżający Żel-Krem Oil Control

W przypadku skóry tłustej i mieszanej warto sięgnąć po Nawilżający Krem-Żel Oil Control. To kosmetyk, który skutecznie wspiera odbudowę bariery ochronnej oraz przywraca równowagę tłustej skórze, zapewniając nawilżenie przez cały dzień, bez świecenia się skóry2. Obecność technologii Oil Control pomaga wchłaniać nadmiar sebum i przywraca równowagę tłustej skórze, aby nie była zbyt tłusta ani zbyt sucha. Formuła kremu została wzbogacona 3 kluczowymi ceramidami, kwasem hialuronowym oraz niacynamidem. Kosmetyk zapewnia efekt matujący, posiada lekką i nietłustą konsystencję, która szybko się wchłania.

 

Krok 3: Krem z filtrem

Nawilżający krem do twarzy spf30 i spf50

Ostatnim etapem porannej pielęgnacji twarzy zawsze powinien być krem z filtrem. Do tego zadania polecamy Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50 lub Nawilżający Krem do Twarzy SPF 30. Kosmetyki zapewniają nie tylko niezbędne nawilżenie skóry, ale również szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA/UVB. Ich formuła wzbogacona trzema kluczowymi ceramidami wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Dzięki technologii MVE zapewnia długotrwałe nawilżenie.

 

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy – podsumowanie

Odpowiednio dobrana pielęgnacja to podstawa świetnej kondycji skóry. Istotny jest zarówno dobór kosmetyków pod kątem potrzeb skóry, jak i ich właściwe stosowanie. Zachowując odpowiednią kolejność stosowania produktów w swojej porannej i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej, masz pewność, że będą działać w skuteczny sposób.

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetycznyTekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.

Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.

 

Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

 

 

1 Badanie aparaturowe.
2 Badanie konsumenckie, 4 tygodnie stosowania.

Bibliografia

    1. Adamski Z., Kaszuba A., "Dermatologia dla kosmetologów", 2019.
    2. Kołodziejczak A., "Kosmetologia Tom I", PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.
    3. Kosmopedia, "Bariera hydrolipidowa – o niej się mówi!", kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/bariera-hydrolipidowa-o-niej-sie-mowi/ [dostęp: 27.02.2025]
    4. Lyons, A. B., Moy, L., Moy, R., & Tung, R., "Circadian Rhythm and the Skin: A Review of the Literature." The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, 12(9) (2019): 42–45.
Message
Download Chrome