SPF
Przyczyny i objawy trądziku

PRZEGLĄD

Zaburzenia hormonalne, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, spożywanie przetworzonego jedzenia i stres. To tylko krótki wstęp opisujący, jakie mogą być przyczyny powstawania trądziku. Obecne na twarzy niedoskonałości nierzadko wpływają niekorzystnie na naszą pewność siebie i wymagają od nas zmiany codziennego trybu życia. Problem z występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych dotyka przede wszystkim osoby młode. To właśnie w okresie dojrzewania nasze ujścia gruczołów łojowych mogą pozostawać zatkane przez większość czasu. Co stosować? Jak dbać o skórę i jak rozpoznać, że wystąpiły u nas objawy skóry z trądzikiem? Podpowiadamy!

Czym jest trądzik?

Przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego to właśnie trądzik. Charakterystyczna jest tutaj obecność zmian na skórze, takich jak zaskórniki zamknięte oraz otwarte. Niekiedy są to też guzki, grudki czy torbiele wypełnione ropą. Niepoprawnie leczony trądzik będzie prowadził do powstawania przebarwień oraz blizn. Te natomiast są niezwykle trudne w usuwaniu.

Najczęstsze miejsce występowania zmian to twarz, ale nierzadko są to również plecy. Trądzik jest charakterystyczną chorobą występującą w wieku młodzieńczym, jednak ze względu na mnogość odmian może też pojawić się znacznie później. Choroba przyjmuje różne postacie i w takim przypadku odmienny może być także wygląd obecnych na skórze zmian.

Przyczyny trądziku

Zanim sprawdzimy, jaki krem na wypryski jest najlepszy, warto zastanowić się, co jest przyczyną obecnych zmian. Tutaj warto wyróżnić kilka szczególnych czynników występujących zdecydowanie najczęściej. Jak zostało już wspomniane, skóra trądzikowa jest charakterystycznym zjawiskiem dla okresu dojrzewania. W wielu przypadkach zmiany znikną samodzielnie wraz z unormowaniem pracy hormonów. Zdarza się również, że trądzik pojawia się podczas ciąży. Również wtedy występują pewne zachwiania w gospodarce hormonalnej. Jakie jeszcze wyróżniamy przyczyny powstawania zmian?

  • Podłoże genetyczne.
  • Nieodpowiednia dieta.
  • Obecność bakterii i drożdżaków.
  • Zachodzące procesy immunologiczne.
  • Zaburzenia procesu rogowacenia.
  • Niedobory w organizmie.
  • Brak odpowiedniej higieny.
  • Niepoprawnie prowadzona pielęgnacja.
  • Brak ochrony przeciwsłonecznej.
  • Stosowanie niektórych leków oraz występowanie chorób.
  • Najczęściej na początku zauważamy jedynie niedoskonałości w postaci zaskórników otwartych bądź zamkniętych. Jeżeli natomiast nie zadbamy we właściwy sposób o skórę trądzikową, to z czasem pojawią się również znacznie poważniejsze stany zapalne. Te są trudniejsze w leczeniu i mogą pozostawić po sobie ślad. Będą to zarówno przebarwienia, jak i blizny potrądzikowe.

    Objawy trądziku – jak go rozpoznać?

    Wspomniane już zaskórniki otwarte oraz zaskórniki zamknięte to zmiany skórne, które nierzadko możemy dostrzec samodzielnie. W przypadku wariantu otwartego jest to niewielkich rozmiarów kropka, która zazwyczaj przybiera kolor czarny. Barwa ta jest skutkiem procesu utleniania. Powodem powstawania zaskórników jest nadmiar sebum, który zatyka nasze pory.

    Jeżeli nie zostanie wprowadzone odpowiednie leczenie, to trądzik przyjmuje znacznie ostrzejszą formę. Stan zapalny jest natomiast prosty w rozpoznaniu. Skóra jest zazwyczaj zaczerwieniona, a krostka wypełniona ropą. Takiego wybrzuszenia na twarzy nie sposób jest przegapić. Warto sięgnąć między innymi po produkty mające działanie przeciwzapalne. Co jeszcze jest istotne?

    Jak szybko pozbyć się trądziku?

    Jako że przyczyn trądziku może być wiele, to problem ten jest dosyć często spotykany i nierzadko diagnozowany w gabinetach specjalistów. Jak pozbyć się trądziku? Im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Zanim wystąpi zaostrzenie zmian trądzikowych, dobrze aby naszą skórę obejrzał dermatolog. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad, skorzysta z dostępnych narzędzi i na tej podstawie będzie mógł wstępnie powiedzieć, dlaczego zmagamy się z uporczywym trądzikiem.

    Duże wydzielanie łoju to coś, co musimy zacząć kontrolować, jednak to specjalista zaproponuje najlepszy sposób walki z niedoskonałościami. Czasami jest to dobry krem nawilżający do skóry trądzikowej, innym razem pasta punktowa czy leki, które będziemy przyjmować doustnie. Nie możemy zapominać też o właściwej pielęgnacji skóry.

    Jak przebiega leczenie trądziku?

    W niektórych przypadkach trądzik przybiera tak zaawansowaną formę, że nie obędzie się bez skorzystania z leków doustnych lub profesjonalnych preparatów nakładanych miejscowo. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to konieczne w każdym przypadku pojawienia się niedoskonałości. Podczas stosowania leków ważne jest, aby stosować się do informacji umieszczonych w ulotce i wystrzegać się czynników zewnętrznych, które w tym okresie mogą być dla nas szczególnie szkodliwe. O nasze zdrowie powinniśmy zadbać kompleksowo, tj. zmienić dietę oraz uprawiać sport.

    Domowe sposoby na trądzik

    Jak pozbyć się trądziku? Domowe sposoby proponowane przez dermatologów warte są wypróbowania. Wystrzegajmy się jednak tych porad, których nie udzielają nam specjaliści. Łatwo tutaj o popełnienie błędów, których skutki mogą okazać się trudne do zniwelowania. Czasami lepiej zastosować gotowy, skuteczny krem na trądzik, niż samodzielnie eksperymentować.

    Jeżeli chodzi o domowe sposoby, lepiej pozostać przy prostych i sprawdzonych poradach, takich jak rozpulchnianie skóry przy pomocy pary wodnej czy stosowanie rozcieńczonych olejków, na przykład wariantu z drzewa herbacianego. Pomocne będą też produkty zawierające kwas salicylowy lub azelainowy. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że nie należy wyciskać powstałych zmian, ponieważ łatwo tutaj o powstanie blizn i przebarwień.

    Co na trądzik? Profesjonalne zabiegi

    Trądzik sprawia, że nierzadko znika nasza pewność siebie. Dlatego jeżeli chcemy przyspieszyć leczenie, udajemy się między innymi do gabinetów kosmetycznych. Czy również i tutaj znajdą się zabiegi, które pomogą na trądzik? Okazuje się, że tak.

    Niektóre z nich możemy też wykonać w domu. Co najczęściej zalecane jest przez specjalistów? Ze znacznej części oferty gabinetów nie będziemy mogli skorzystać, głównie ze względu na obecne stany zapalne. Jeżeli nie chcemy, aby trądzik rozprzestrzenił się na zdrowe fragmenty skóry, to omijać będziemy musieli między innymi peelingów z drobinkami. Częstą propozycją są natomiast zabiegi chemiczne, które przeprowadzane są pod czujnym okiem kosmetyczki. Doskonałą alternatywą będzie też tak zwany peeling kawitacyjny, który pozwoli nam usunąć nadmiar martwego naskórka i oczyścić pory. Jeżeli mamy trądzik, możemy zdecydować się między innymi na mikrodermabrazję.

    Pielęgnacja skóry trądzikowej

    Skóra trądzikowa ma szczególne wymagania. Nie możemy zapominać, że łatwo tutaj o naruszenie ciągłości skóry, co skutkować będzie rozprzestrzenieniem się bakterii. Dlatego nigdy nie wyciskamy powstałych zmian, a te, które z czasem samodzielnie pękają, warto potraktować odpowiednimi produktami. Jako że martwe komórki naskórka mogą powodować zatykanie porów, regularne peelingi będą miały ogromne znaczenie. Należy pamiętać, że do pielęgnacji skóry trądzikowej zalecane są peelingi enzymatyczne. W pełni rezygnujemy jednak z kosmetyków zawierających drobinki, ponieważ mogą działać drażniąco.

    Jakie kosmetyki do skóry trądzikowej warto wybrać?

    Nie należy zapominać o pielęgnacji skóry trądzikowej i o tym, jak duże znaczenie ma stosowanie odpowiednich kosmetyków. Powinny mieć one właściwości przeciwzapalne, łagodzące, normujące nadprodukcję sebum, rozjaśniające zmiany trądzikowe i przyspieszające ich leczenie oraz zawierające substancje ważne dla polepszenia kondycji skóry. Po jakie produkty warto sięgać?

    Skuteczną propozycją są dermokosmetyki oferowane przez markę CeraVe. Musimy pamiętać, że skóra trądzikowa powinna być dokładnie oczyszczana, dlatego nie brakuje tutaj propozycji produktów, które ułatwią nam zarówno oczyszczanie twarzy jak i całego ciała.

    CeraVe oczyszczający żel do twarzy z trądzikiem

    Jeżeli poszukujesz bezzapachowego i hipoalergicznego kosmetyku, wybierz CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia ciała i twarzy. W jego składzie znajduje się między innymi witamina B3, kwas hialuronowy i ceramidy, które efektywnie zmniejszą wydzielanie sebum. Produkt mogą stosować zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Warto dodać, że żel ten ma na tyle uniwersalny skład i przyjemną konsystencję oraz z powodzeniem umyjemy nim zarówno twarz jak i całe ciało.

    CeraVe wygładzający żel do cery trądzikowej

    Gdy na skórze obecne są grudki, którymi charakteryzuje się trądzik pospolity, możesz zastosować CeraVe SA Wygładzający Żel do Mycia skóry trądzikowej. Nie niszczy naturalnej bariery ochronnej skóry, dba o nawilżenie, a w składzie znalazły się 3 kluczowe ceramidy i kwas hialuronowy. Dermokosmetyk łagodzi widoczne podrażnienia. Jak działa ten hipoalergiczny żel do mycia skóry trądzikowej? Przede wszystkim zapewnia uczucie komfortu, nawilża, wygładza oraz chroni skórę.

    CeraVe nawilżająca pianka do cery trądzikowej

    CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do Mycia to dermokosmetyk, który warto zastosować dla dokładnego oczyszczenia twarzy. Ma unikalną formułę, która doskonale domywa nawet resztki makijażu, pozbywa się zanieczyszczeń, nie wysuszając przy tym skóry. Kremowa pianka do mycia jest bezzapachowa, delikatna dla skóry oraz ma także zrównoważone pH. Jest niezwykle prosta w aplikacji. Co jest odpowiedzialne za jej działanie? To 3 kluczowe dla zdrowia skóry ceramidy, ale też kwas hialuronowy o silnym działaniu nawilżającym. Ten łagodny dermokosmetyk polecany jest przede wszystkim do skóry normalnej i suchej.

    Do skóry skłonnej do trądziku, także wrażliwej, polecamy Żel Myjący Przeciw Niedoskonałościom. Skutecznie oczyszcza pory, redukuje nadmiar sebum i zmniejsza widoczność niedoskonałości. Swoje działanie zawdzięcza składnikom aktywnym, wśród których również znalazły się 3 ceramidy, a oprócz tego kwas salicylowy, biała glinka i niacynamid. Produkt jest bezzapachowy i niekomedogenny, a dzięki temu delikatny dla skóry.

    CeraVe nawilżająca emulsja do cery trądzikowej

    Skórne zmiany mogą powstawać nie tylko na twarzy. Wybierz CeraVe Nawilżająca Emulsję do Mycia odpowiednią zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Wystarczy delikatnie rozprowadzić ją na skórze całego ciała. Sprawdzi się także w przypadku mycia twarzy. Oto dermokosmetyk, który działa jak myjący żel, a jednocześnie nawilża niczym balsam. Jest bezzapachowy i hipoalergiczny. Produkt (tak jak i inne dermokosmetyki CeraVe) został stworzony przy współpracy z dermatologami. Co znajdziemy w jego składzie? To między innymi trzy kluczowe dla zdrowia ceramidy oraz kwas hialuronowy.

    CeraVe krem nawilżający do cery trądzikowej

    Oczyszczanie to jedno, ale w przypadku trądziku ważne jest również to, aby nie odwadniać skóry. Na co dzień warto stosować Nawilżający Krem do Twarzy CeraVe, który zapobiegnie powstawaniu przesuszeń. Należy aplikować go przynajmniej dwa razy dziennie.

    Pielęgnację warto uzupełnić o Żel Przeciw Niedoskonałościom z ceramidami, kwasem glikolowym, kwasem salicylowym i kwasem mlekowym. Redukuje wypryski i przebarwienia, a także przyczynia się do odblokowywania porów.

    CeraVe krem z filtrem do cery trądzikowej

    A jaki krem z filtrem do skóry trądzikowej warto wybrać? Na pewno nie może posiadać w składzie takich substancji, które będą działały zapychająco. Wysokość ochrony przeciwsłonecznej należy dostosować do tego, jak wiele czasu spędzamy poza domem i jesteśmy narażeni na ekspozycję słoneczną. Polecamy Nawilżający Krem do Twarzy SPF 30 oraz Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50.

    Jak wyleczyć trądzik? Styl życia

    Najlepszy krem na trądzik czy żel do skóry trądzikowej to jednak nie wszystko. Znaczenie ma nie tylko samo leczenie oraz poprawnie dobrana pielęgnacja, ale też wyzbycie się pewnych nawyków, które okazują się dla nas niekorzystne.

    Nie da się ukryć, że skóra trądzikowa wymaga od nas zmiany codziennego stylu życia. Nierzadko jest to bardzo trudne, a już zwłaszcza gdy do zaostrzenia zmian trądzikowych dochodzi w młodym wieku. Różne ograniczenia mogą być frustrujące, jednak będzie to element dbania nie tylko o zdrowy wygląd skóry, ale także nasze lepsze samopoczucie. W przypadku skóry tłustej i trądzikowej konieczne jest szczególne dbanie o higienę. Oznacza to, że twarz najlepiej jest wycierać jednorazowym ręcznikiem, a poszewkę poduszki zmieniać jak najczęściej. Zmiany skórne mogą powstawać też w momencie, gdy zapominamy o regularnym czyszczeniu ekranu naszego telefonu.

    Na pracę gruczołów łojowych wpływa także znaczące unikanie stresu. Łatwiej będzie nam unormować wydzielanie sebum, jeżeli postaramy się prowadzić zdrowy tryb życia, w którym wyzbywamy się zwiększenia stężenia kortyzolu.

    Sposoby na trądzik – podsumowanie

    Skóra trądzikowa wymaga od jej posiadacza wielu poświęceń. Jeżeli chcemy, aby nasze gruczoły łojowe na nowo zaczęły działać poprawnie, konieczne może być skontaktowanie się ze specjalistą. Udając się do lekarza dermatologa, stawiamy pierwszy krok, który pomoże nam poznać przyczyny trądziku.

    Zmiany trądzikowe mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak długotrwały stres, zwiększone wydzielanie łoju wywołane przez stosowanie niepoprawnej pielęgnacji skóry, bywa też efektem sięgania po używki, spożywania niewłaściwych produktów czy naruszania obecnych zmian trądzikowych i rozprzestrzeniania bakterii na zdrowe fragmenty skóry. Niektóre domowe sposoby na trądzik mogą być pomocne, ale powinny zostać zaakceptowane przez lekarza prowadzącego. Najpierw musimy znaleźć przyczynę obecnego stanu i w miarę możliwości ją wyeliminować. Na pracę gruczołów łojowych pozytywnie wpływa też zastosowanie właściwych kosmetyków, a zwłaszcza tych, które zawierają kwas azelainowy czy kwas salicylowy.

    Najlepszy krem do skóry trądzikowej będzie działał nie tylko łagodząco, ale też rozjaśniająco, przeciwzapalnie czy nawilżająco. Niektóre preparaty zaleca się stosować punktowo. Kosmetyki do skóry trądzikowej to także te, które będą zapobiegały powstawaniu torbieli ropnych i dalszemu rozprzestrzenianiu bakterii. Ważne, aby pamiętać, że we właściwej pielęgnacji musi występować również dobry krem do skóry trądzikowej chroniący przed słońcem.

    1.Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity - etiologia, klasyfikacja, leczenie, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, Szczecin 2014.

    2.Nowicka D., Dermatologia. Ilustrowany podręcznik dla kosmetologów, Wrocław 2014.

    Message
    Download Chrome