SPF
Skóra z łuszczycą - jak wygląda

PRZEGLĄD

Według danych amerykańskiej Narodowej Fundacji ds. Łuszczycy na chorobę tę cierpi ponad osiem milionów Amerykanów i 125 milionów ludzi na całym świecie. Jest to niezaraźliwa autoimmunologiczna choroba skóry. Jakie są objawy łuszczycy? To czerwone, łuskowate wykwity na łokciach, kolanach i głowie oraz w innych rejonach ciała. Uznaje się, że ma podłoże genetyczne, lecz dermatolodzy ustalili, iż mogą ją wywoływać także pewne czynniki środowiskowe i związane z trybem życia. Choć nie ma na nią jeszcze lekarstwa, objawy łuszczycy łagodzi się, stosując dostępne bez recepty lecznicze produkty do pielęgnacji skóry o odpowiednio dobranych składnikach i działaniu przeciwświądowym oraz unikając indywidualnych czynników zaostrzających. Należy pamiętać, iż istnieje kilka typów łuszczycy.

Czynniki potencjalnie wywołujące łuszczycę

  • Promienie słoneczne: choć u niektórych niewielka dawka słońca łagodzi symptomy, poparzenie słoneczne może z dużym prawdopodobieństwem wywołać atak choroby;
  • niektóre pokarmy: stwierdzono, że alkohol, tłuste mleko, cytrusy, gluten i produkty wysokotłuszczowe powodują nasilenie symptomów;
  • zimna, sucha pogoda;
  • stres;
  • palenie papierosów.

Jak rozpoznać łuszczycę?

Łuszczyca jest częstą chorobą skóry powodującą powstawanie czerwonych, łuskowatych wykwitów na skórze. Objawy łuszczycy to zmiany występujące typowo na zewnętrznych częściach łokci, kolanach i głowie, lecz mogą pojawiać się także w innych partiach ciała i twarzy. Jedno z najczęściej zadawanych pytań brzmi: Co wywołuje łuszczycę? Na początku należy podkreślić, że nie jest to choroba zakaźna. Dermatolodzy i badacze nadal starają się zidentyfikować jej podstawową przyczynę, lecz uważa się, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną o podłożu genetycznym. Mężczyźni i kobiety są na nią narażeni w równym stopniu. Najpowszechniej występuje wśród rasy białej. Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnych nawrotów i remisji, niekiedy nawet na miesiące lub lata. Jak rozpoznać łuszczycę? Istnieje kilka typów łuszczycy, więc jeśli na twojej skórze występują nietypowe zmiany, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, który postawi szczegółową diagnozę.

Jak wygląda łuszczyca?

Zmiany łuszczycowe występują na twarzy (zwłaszcza w okolicach brwi, pomiędzy nosem a górną wargą oraz na czole) oraz reszcie ciała (najczęściej na kolanach, łokciach i w dole pleców). Pierwsze objawy łuszczycy to łuszczenie się skóry, jej zaczerwienienie i podrażnienie, a także powstawanie wykwitów pokrytych wypukłymi, srebrzystymi łuskami. U niektórych cierpiących na nią osób występuje pojedyncza plama, podczas gdy u innych choroba przybiera formę licznych wykwitów, które z czasem łączą się, zajmując większą powierzchnię ciała7. Należy pamiętać, iż symptomy mogą różnić się w zależności od typu łuszczycy, a wraz z nimi to, jak wygląda łuszczyca.

Przyczyny łuszczycy i czynniki zaostrzające objawy

Dermatolodzy i badacze wciąż pracują nad identyfikacją dokładnej przyczyny łuszczycy, lecz powszechnie panuje pogląd, iż nagła nadprodukcja komórek skóry (oraz powiązane zaczerwienienie i zapalenie) jest formą reakcji autoimmunologicznej. Wydaje się, że w grę wchodzą także czynniki genetyczne: u osób, których rodzice cierpią na tę przypadłość, rośnie prawdopodobieństwo zachorowania.

Łuszczyca ma tendencję do samoczynnego ustępowania i nawracania bez wyraźnego powodu, choć zidentyfikowano kilka potencjalnych wyzwalaczy. Symptomy mogą powrócić w odpowiedzi na czynniki środowiskowe, takie jak działanie promieni słonecznych czy zimna, sucha pogoda, oraz pewne zachowania, jak palenie, picie alkoholu i spożywanie określonych pokarmów. Stres także może zaostrzać objawy łuszczycy. Z czasem osoby cierpiące na łuszczycę potrafią zidentyfikować konkretne czynniki, które powodują u nich nawrót choroby, i unikać ich, aby utrzymać ją w stanie remisji. W razie konieczności dermatolog może zasugerować dodatkowe leczenie pozwalające złagodzić objawy łuszczycy.

Czy łuszczyca jest uleczalna?

Jeśli zastanawiasz się, jaki jest skuteczny sposób na łuszczycę, na chwilę obecną niestety nie ma na nią lekarstwa. Niemniej symptomy potrafią zanikać na dłuższy czas. Ponieważ łuszczyca bardzo się rozpowszechniła, prowadzone są rozległe badania dermatologiczne, które zaowocowały wieloma metodami leczenia farmakologicznego, w tym opartego na lekach podawanych doraźne, doustnych i w formie iniekcji.

Jak walczyć z łuszczycą? Skutecznym sposobem łagodzenia symptomów bywa przeciwdziałanie swędzeniu poprzez stosowanie sprzedawanych bez recepty kremów z hydrokortyzonem. Inną powszechnie dostępną i skuteczną substancją aktywną jest kwas salicylowy. Jako składnik kosmetyków dedykowanych dla skóry łuszczycowej do stosowania na twarz i ciało pomaga delikatnie usuwać widoczne łuski. Jeżeli wydawane bez recepty produkty do pielęgnacji skóry okażą się nieskuteczne, dermatolog może zalecić dodatkowo inne formy leczenia.

Dobre efekty przynieść może stosowanie mleczka lub kremu z ceramidami. Związki te odbudowują warstwę ochronną skóry, która z kolei pozwala utrzymać wilgoć w skórze, przeciwdziałając jej nadmiernemu wysuszeniu. Mocznik również miewa dobroczynne działanie, ponieważ dostarcza wilgoci, która pomaga wygładzić szorstką skórę i zmniejszyć objawy łuszczycy.

Message
Download Chrome