Pielegnacja Ciala
Pierwsza kąpiel noworodka – poznaj porady i polecane kosmetyki
Overview
Pierwsza kąpiel noworodka to bardzo duże przeżycie dla maluszka, jak i debiutujących w tej roli rodziców. To całkowicie zrozumiałe, że w Twojej głowie może pojawić się wiele pytań – w końcu każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo oraz by kąpiel stała się przyjemnym i relaksującym rytuałem. W przypadku pielęgnacji noworodka i niemowlaka należy pamiętać o kilku istotnych zasadach, jednak stosując się do nich możesz mieć pewność, że kąpiel dziecka stanie się przyjemnością zarówno dla Ciebie, jak i maluszka.
Spis treści:
- Pierwsza kąpiel noworodka – poznaj porady i polecane kosmetyki
- Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy?
- Jak często kąpać noworodka?
- Kąpiel noworodka – od czego zacząć?
- Jak wykąpać noworodka krok po kroku
- W czym kąpać noworodka – kosmetyki do kąpieli
- Kosmetyki do kąpieli dla noworodka – jak pielęgnować skórę dziecka po umyciu?
- Kąpiel noworodka – podsumowanie
Pierwsza kąpiel noworodka – kiedy?
Kiedy pierwsza kąpiel noworodka? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu świeżo upieczonych rodziców. Do niedawna pierwsze mycie noworodka odbywało się jeszcze w szpitalu. Obecnie nie jest to obligatoryjne i odchodzi się od tego schematu (o ile z jakiegoś powodu nie jest to absolutnie konieczne).
Pierwsze kąpanie noworodka zwykle odbywa się po powrocie do domu ze szpitala. Oczywiście, nie oznacza to, że musisz wykąpać dziecko natychmiast. Pierwsza kąpiel noworodka może odbyć się nawet 2 dni po powrocie ze szpitala. W ten sposób maluch będzie mieć czas, by do pewnego stopnia oswoić się z nowym otoczeniem, dzięki czemu będzie spokojniejszy i bardziej zrelaksowany. Obecnie WHO zaleca, aby pierwsza kąpiel dziecka odbyła się co najmniej na 24 godziny po przyjściu na świat. Z tego powodu wiele noworodków nie jest kąpanych w szpitalu, a pierwsza kąpiel ma miejsce dopiero w domu.
Dlaczego nie zaleca się kąpieli dziecka tuż po narodzinach? Ma to związek z mazią płodową, pełniącą swego rodzaju naturalną warstwę ochronną, która nawilża, regeneruje delikatną skórę, a także zabezpiecza ją przed szkodliwymi dla malucha drobnoustrojami.
Jak często kąpać noworodka?
Kolejnym, często zadawanym pytaniem przez niedoświadczonych rodziców jest to, jak często i co ile kąpać noworodka. Wbrew temu, co niektórym osobom może wydawać się oczywiste, nie zaleca się codziennej kąpieli w przypadku zarówno noworodków, jak i niemowląt. W takim razie, jak często myć noworodka i niemowlaka? Optymalnym rozwiązaniem, zalecanym przez specjalistów jest kąpiel 2-3 razy w tygodniu.
Zastanawiając się nad tym, co ile myć noworodka, warto wziąć pod uwagę preferencje samego malucha, to, czy w wodzie czuje się komfortowo i kąpiel sprawia mu przyjemność. Innymi czynnikami, które również mogą mieć wpływ na częstotliwość mycia maluszka jest częstotliwość ulewania czy załatwiania się.
Zbyt częste kąpiele nie są zalecane również ze względu na specyficzną budowę skóry noworodków i niemowląt. Jest to istotny czynnik, o którym warto pamiętać również w przypadku codziennej pielęgnacji malucha i doboru kosmetyków czy materiałów, z jakich wykonane są ubranka dla dziecka.
Skóra noworodków i niemowląt nie jest w pełni rozwinięta i pod wieloma względami różni się od skóry dorosłych. Warto wiedzieć, że zaczyna przypominać ją dopiero około 3. roku życia. Do tego czasu skóra niemowlaka jest o wiele cieńsza i delikatniejsza. Co więcej, w skórze maluszka znajduje się o wiele mniej gruczołów potowych, które w tym czasie nie są jeszcze w pełni aktywne. Oznacza to, że noworodki są bardziej podatne na przegrzanie i źle adaptują się do zmian temperatury.
Zastanawiając się nad częstotliwością kąpieli noworodka, warto wziąć także pod uwagę, że stosunek powierzchni skóry do masy dziecka jest o wiele większy niż u dorosłych. Ma to wpływ na znacznie większą utratę wody ustrojowej w wyniku parowania. Stąd noworodki i niemowlęta są narażone zarówno na przegrzanie, jak i wychłodzenie, a także zwiększone wchłanianie substancji zawartych w kosmetykach, mających kontakt ze skórą.
Oczywiście to wszystko nie oznacza, że poza regularnymi kąpielami nie należy dbać o higienę noworodka i niemowlaka. Utrzymywanie czystości skóry dziecka pomiędzy kolejnym myciem w wanience jest bardzo ważne i może zapobiec powstawaniu nieprzyjemnych dla bobasa infekcji czy odparzeń. Stąd bardzo ważnym elementem codziennej higieny jest regularne przemywanie fałdek i okolic pieluszkowych. Zaleca się, by robić to przy każdej zmianie pieluszki. Do tego celu najlepiej sprawdzi się wacik i woda, ewentualnie chusteczki nasączone wodą, najlepiej pozbawione substancji zapachowych.
Innym, często zadawanym pytaniem przez rodziców jest to, kiedy kąpać noworodka. Czy pora dnia ma dla malucha znaczenie? Wielu rodziców decyduje się na kąpiel dziecka wieczorem, przed położeniem go do łóżeczka, co pozwala na stworzenie przyjemnego, rytuału. Ty możesz wybrać inną porę dnia, jednak ważne jest, aby wypracować stałą rutynę, która pozwoli maluchowi na adaptację do nowej sytuacji. Pamiętaj jednak, że kąpiel noworodka wymaga zagospodarowania odpowiedniej ilości czasu i prawidłowego przygotowania, by zapewnić dziecku komfort i bezpieczeństwo.
Kąpiel noworodka – od czego zacząć?
Pierwsze kąpiele noworodka to niewątpliwie wiele emocji i stresu dla debiutujących rodziców. Jednak odrobina praktyki i co najważniejsze, prawidłowe przygotowanie sprawią, że kolejne kąpiele już w okresie niemowlęcym staną się czystą przyjemnością zarówno dla rodzica, jak i maluszka.
Decydując się na porę kąpieli warto zadbać o to, aby maluch był zrelaksowany i przede wszystkim, najedzony. Zmęczone czy rozdrażnione dziecko może zacząć płakać, przez co kąpiel stanie się bardziej stresująca zarówno dla niego, jak i dla rodzica.
Istotny jest wybór pomieszczenia, w którym będzie odbywać się kąpiel. Może to być zarówno łazienka, jak i pokój dziecka, jednak ważne, aby na miejscu znajdował się przewijak, na którym zaraz po kąpieli można dokładnie osuszyć malucha i przebrać. Warto zadbać także o odpowiednią temperaturę – temperatura w pokoju noworodka podczas kąpieli powinna wynosić około 23-24°C. Tuż po kąpieli nie zaleca się przenosić noworodka z jednego pomieszczenia do drugiego. Może się to wiązać ze spadkiem temperatury, co dla malucha może być bardzo niekomfortowe, a nawet zakończyć się przeziębieniem.
Zastanawiając się nad tym, jak wykąpać noworodka czy niemowlaka nie należy zapominać o priorytecie, jakim jest bezpieczeństwo dziecka. Dlatego, jeśli w kąpieli nie pomaga nam dodatkowa osoba, pod żadnym pozorem nie możemy pozostawiać malucha samego bez opieki, nawet na kilka sekund. Żeby nie dopuścić do takiego scenariusza, wszystkie elementy niezbędne do kąpieli niemowlaka dobrze jest przygotować przed myciem i mieć je w zasięgu ręki.
Co do kąpieli noworodka okaże się najbardziej potrzebne? Będą to:
- odpowiednia wanienka (dobrym wyborem będzie profilowana);
- ręcznik z kapturkiem (pozwoli szybko osuszyć główkę);
- pieluszka do założenia po kąpieli;
- czyste ubranko;
- kocyk lub becik do otulenia po kąpieli;
- waciki i jałowa gaza;
- miseczka z przegotowaną wodą do umycia buzi;
- roztwór soli fizjologicznej;
- szczotka do włosów, dopasowana do delikatnej skóry dziecka (pomocna również w przypadku ciemieniuchy);
- patyczki higieniczne (przeznaczone dla noworodków i niemowląt);
- kosmetyki pielęgnacyjne, dopasowane do potrzeb skóry i wieku dziecka.
Wielu młodych rodziców zastanawia się, w czym myć noworodka. Choć w internecie bez problemu można znaleźć wiele alternatywnych sposobów na mycie tak małego dziecka, wygodnym i co ważne, bezpiecznym miejscem na kąpiel będzie odpowiednia wanienka. Warto wybrać taki model, który pozwala na umieszczenie w jej wnękach niezbędnych akcesoriów, a także ustawiony na specjalnym stelażu zapewniającym stabilność. Jeśli nie wiesz, jak trzymać niemowlaka podczas kąpieli, możesz zaopatrzyć się w specjalny fotelik. Ma on kształt dopasowany do budowy ciała dziecka i wbudowane elementy antypoślizgowe, które zapobiegają zsunięciu się do wody.
Kolejnym problemem, jaki mogą napotkać młodzi rodzice jest temperatura do kąpieli noworodka. W takim razie, w jakiej temperaturze kąpać noworodka, aby zapobiec wychłodzeniu lub odwrotnie, oparzeniu delikatnej skóry? Zaleca się, by optymalna temperatura do kąpieli niemowlaka i noworodka wynosiła 36-37 stopni. Jak sprawdzić, czy temperatura wody dla niemowlaka jest odpowiednia? Popularnym sposobem jest zanurzenie łokcia w wanience z wodą, jednak metoda ta jest dość subiektywna i w rzeczywistości woda, która dla nas jest odpowiednia, dla dziecka może okazać się za gorąca lub zbyt chłodna. Zamiast tego warto sięgnąć po specjalny termometr, który można umieścić w wodzie podczas kąpieli.
Wiemy już, jaka temperatura kąpieli noworodka jest odpowiednia oraz jakie akcesoria będą nam do tego niezbędne. Pora prześledzić, jak kąpać noworodka krok po kroku.
Jak wykąpać noworodka krok po kroku
Jak wykąpać noworodka? Przed włożeniem bobasa do wanienki należy sprawdzić, czy woda posiada odpowiednią temperaturę i nie ma jej zbyt dużo. Zaleca się, by woda w wanience nie sięgała powyżej bioderek, jednak powinno jej być tyle, aby dziecko mogło się w niej swobodnie poruszać. Bardzo ważne, aby główka znajdowała się wyżej niż reszta ciała. W ten sposób woda nie zaleje buzi ani noska, co mogłoby być bardzo niekomfortowe dla dziecka. Aby do tego nie dopuścić, należy w prawidłowy sposób trzymać maluszka w wanience.
Jak trzymać noworodka do kąpieli? Wystarczy, że przedramię jednej ręki podłożysz pod główkę, barki i górną część pleców dziecka, a drugą ręką będziesz przeprowadzać wszystkie czynności pielęgnacyjne. Pamiętaj, że kąpiel malucha nie powinna trwać zbyt długo, optymalny czas to 5-7 minut.
Kąpiel dobrze jest rozpocząć od umycia brzuszka dziecka. Dla wielu rodziców ta część ciała może okazać się problematyczna, ze względu na niezagojony pępek po odcięciu pępowiny. Jak kąpać noworodka z kikutem?
Jeżeli pępek dziecka goi się prawidłowo, nie należy martwić się jego przemoczeniem, ale warto uważać, aby nie moczyć go specjalnie. Jeśli w wanience nie znajduje się dużo wody, jego zamoczenie nie będzie groźne, szczególnie, że zaraz po kąpieli zostanie przez Ciebie dokładnie osuszony.
W trakcie kąpieli należy pamiętać o szyi oraz okolicy za uszami, szczególnie jeśli maluch często ulewa, a także o okolicach intymnych. Na samym końcu myjemy główkę. Pielęgnację ust i oczu dziecka warto przeprowadzić już na przewijaku, po wyjęciu z wanienki. Podczas kąpieli warto zadbać także o chwilę zabawy w wodzie – sprawi to maluchowi wiele przyjemności i dzięki temu poczuje się pewniej i swobodniej prz okazji kolejnych kąpieli.
Następnie przechodzimy do kosmetyków, które okażą się pomocne w pielęgnacji malucha w trakcie i po kąpieli.
W czym kąpać noworodka – kosmetyki do kąpieli
Jak już zasygnalizowaliśmy, skóra noworodków i niemowląt znacznie różni się od skóry dzieci starszych czy osób dorosłych i posiada zupełnie inne potrzeby. Jest delikatna, może bardzo łatwo ulec podrażnieniu czy przesuszeniu. Dlatego jako rodzice powinniśmy zadbać o kosmetyki pielęgnacyjne, które w pełni będą odpowiadać jej potrzebom.
Wybierając kosmetyki dla niemowląt, zawsze powinniśmy sięgać po produkt, który jest rekomendowany do wieku dziecka. Korzystanie z nieodpowiednich produktów może skończyć się podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Takie kosmetyki zwykle zawierają substancje aktywne w wyższym stężeniu, a często także kompozycję zapachową, które mogą podrażnić delikatną skórę.
W czym kąpać noworodka? Jaki płyn do kąpieli dla noworodka okaże się odpowiedni? To kolejne pytania, które w przypadku młodych rodziców mogą budzić wiele wątpliwości. Odpowiedzią na pytanie czym myć noworodka okaże się… woda. O ile maluch nie ma problemów skórnych, w okresie noworodkowym dodawanie dodatkowych preparatów do kąpieli nie jest niezbędne. Można do kąpieli dodać pompki delikatnego żelu, olejku lub lekkiej emulsji. Jeżeli natomiast skóra dziecka jest bardzo przesuszona, łuszczy się, jako płyn do kąpieli dla noworodka najlepiej sprawdzą się emolienty. To substancje o delikatnym działaniu natłuszczającym, które zabezpieczają delikatną skórę i wzmacniają jej warstwę ochronną.
Jaki płyn do kąpieli dla niemowlaka wybrać? W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia od CeraVe. To dermokosmetyk rekomendowany dla skóry normalnej, suchej i bardzo suchej zarówno dla dorosłych, dzieci, jak i niemowląt od 1. miesiąca życia. Jego unikalna formuła delikatnie oczyszcza, nawilża i odżywia skórę. Znajdziesz w nim skwalan i trójglicerydy, które pomagają w zachowaniu właściwego odżywienia i nawilżenia, a także 3 kluczowe ceramidy, które odbudowują barierę skórną. Formuła produktu została dodatkowo wzbogacona w kwas hialuronowy o właściwościach silnie nawilżających oraz kojący niacynamid.
Po jaki kosmetyk sięgnąć w przypadku starszych dzieci, których problemem jest przesuszona skóra? Tutaj również doskonale sprawdzi się kolejny kosmetyk CeraVe, Nawilżająca Emulsja do Mycia. To kosmetyk do skóry normalnej i suchej. Delikatnie oczyszcza, nawilża i pielęgnuje skórę już podczas mycia. To zasługa kwasu hialuronowego, silnie nawilżającego składnika, wykazującego zdolność wiązania wody w naskórku. Jego formuła została wzbogacona w 3 kluczowe dla skóry ceramidy, które pomagają odbudować jej barierę ochronną, wspierają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia i odporność na działanie czynników zewnętrznych.
Kosmetyki do kąpieli dla noworodka – jak pielęgnować skórę dziecka po umyciu?
Czym pielęgnować skórę noworodka po kąpieli? Sytuacja wygląda tutaj analogicznie jak w przypadku kąpieli. Jeśli skóra noworodka nie wykazuje oznak przesuszenia czy podrażnienia, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych kosmetyków pielęgnacyjnych o działaniu natłuszczającym. Jeśli natomiast jest to niezbędne, warto zaopatrzyć się w dermokosmetyk, przeznaczony do pielęgnacji skóry dziecka od 1. dnia życia.
Co w przypadku niemowląt? Jeśli zauważasz, że skóra Twojego maluszka wyraźnie potrzebuje dodatkowego nawilżenia i ukojenia po kąpieli (a często tak się zdarza jak maluch np. zaczyna raczkować i jego skóra zaczyna być lekko przesuszona i podrażniona), skutecznym rozwiązaniem okaże się Nawilżająca Emulsja do skóry normalnej, suchej i bardzo suchej. To kosmetyk o lekkiej konsystencji, odpowiedni dla skóry suchej i wrażliwej. Dzięki formule wzbogaconej w 3 kluczowe dla skóry ceramidy, kwas hialuronowy oraz technologii MVE kosmetyk ten zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry. Oprócz tego, pomaga przywrócić jej funkcję ochronną. Dzięki technologii MVE Twoje ciało będzie idealnie nawilżone, od momentu nałożenia balsamu, aż do kolejnego prysznica. To produkt rekomendowany dla niemowląt od 2. miesiąca życia.
Kąpiel noworodka – podsumowanie
Pierwsza kąpiel noworodka to bez wątpienia ważny moment zarówno dla maluszka, jak i rodzica. Choć na początku czynność ta może wydawać się skomplikowana i stresująca, w rzeczywistości to przyjemny rytuał, który pozwala na wzmocnienie więzi z dzieckiem i wyciszenie maluszka przed snem.
Aby kąpiel noworodka i niemowlaka przebiegała sprawnie i była bezpieczna dla malucha, warto stosować się do omówionych zasad i przygotować wszystkie niezbędne akcesoria przed rozpoczęciem kąpieli. Istotna jest temperatura wody, w której będziemy kąpać dziecko, jak i pomieszczenia, w którym będzie odbywać się kąpiel. Oczywiście, nie należy także zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry niemowlęcia, dopasowanej w pełni do jej potrzeb. Tutaj niezwykle pomocne okażą się dermokosmetyki dostępne w ofercie marki CeraVe, rekomendowane od 1. oraz 2 miesiąca życia.
-
Źródła:
- M. Czarnecka-Operacz, D. Jenerowicz, Pielęgnacja skóry noworodka, kąpiel noworodka i niemowlęcia, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52304,pielegnacja-skory-noworodka-kapiel-noworodka-i-niemowlecia [dostęp: 15.04.2024].
- World Health Organization, “WHO recommendations on newborn health: guidelines approved by the WHO Guidelines Review Committee”, 2017 https://iris.who.int/bitstream/handle/10665/259269/WHO-MCA-17.07-eng.pdf?sequence=1 [dostęp: 16.04.2024].