Pielęgnacja twarzy
Czy można łączyć ceramidy z kwasem hialuronowym i retinolem?
Coraz więcej osób, wybierając produkty do pielęgnacji twarzy czy ciała, uważnie sprawdza skład w poszukiwaniu skutecznych substancji aktywnych. Chcąc jak najlepiej dopasować kosmetyki do indywidualnych potrzeb skóry, dobrze jest wiedzieć, jak działają poszczególne składniki i czy łączenie kilku z nich w ramach jednej rutyny pielęgnacyjnej jest bezpieczne. Bez wątpienia do niezwykle popularnych substancji wykorzystywanych w kosmetologii możemy zaliczyć ceramidy, kwas hialuronowy oraz retinol. Jakie właściwości posiadają te składniki? Czy możemy swobodnie je ze sobą łączyć w swojej codziennej pielęgnacji?
Spis treści:
- Ceramidy w kosmetykach – jaką pełnią funkcję?
- Retinol w kosmetykach – właściwości
- Kwas hialuronowy w kosmetykach – jak działa?
- Retinol i ceramidy – czy to dobre połączenie?
- Ceramidy i kwas hialuronowy – czy można je łączyć?
- Kwas hialuronowy, ceramidy i retinol w pielęgnacji twarzy
- Retinol, kwas hialuronowy i ceramidy – podsumowanie
Ceramidy w kosmetykach – jaką pełnią funkcję?
Ceramidy są określane mianem cementu międzykomórkowego, ponieważ stanowią około 40%. Co to oznacza? Wraz z trójglicerydami, kwasami tłuszczowymi oraz cholesterolem wypełniają przestrzeń międzykomórkową w warstwie rogowej naskórka. Pod kątem chemicznym zaliczane są do lipidów, których rolą jest właśnie spajanie tej warstwy rogowej – jej główną funkcją jest zaś tworzenie bariery ochronnej (zwanej też barierą hydrolipidową), która zabezpiecza głębsze warstwy skóry przed czynnikami zewnętrznymi1.
Ceramidy w naszej skórze przyczyniają się do utrzymania jej elastyczności, dbają także o właściwy poziom nawilżenia. Niedobór ceramidów może powodować, że równowaga bariery hydrolipidowej zostanie zaburzona, co sprawia, że skóra staje się podatniejsza na przesuszenie oraz podrażnienia. W efekcie dochodzi do spadku elastyczności, skóra może zacząć się łuszczyć, pojawia się uczucie pieczenia i ściągnięcia.
Skóra pozbawiona ochrony, jaką zapewnia jej prawidłowo funkcjonujący płaszcz hydrolipidowy, może częściej ulegać uszkodzeniom. Jest wówczas wrażliwsza na takie czynniki, jak zanieczyszczenia powietrza, wahania temperatury czy promieniowanie UV. Może przez to być bardziej narażona na takie dermatozy, jak łuszczyca czy AZS.
Mimo że ceramidy naturalnie występują w naszej skórze, wraz z upływem czasu ich ilość może się zmniejszać – jest to m.in. efekt procesu starzenia się. Spadek poziomu ceramidów może być też skutkiem niewłaściwej pielęgnacji i częstej ekspozycji skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Oprócz tego istotne są zmiany zachodzące w naszym organizmie. Przykładowo u kobiet przechodzących przez okres menopauzy (który wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej) ilość ceramidów również może drastycznie spaść.
Dlatego też ceramidy w kosmetykach zyskały aż taką popularność. Produkty zawierające ceramidy wykazują się zazwyczaj działaniem intensywnie odżywczym i regenerującym, dzięki czemu doskonale sprawdzają się m.in. w pielęgnacji skóry suchej oraz skłonnej do odwodnienia. To także świetne rozwiązanie w przypadku skóry wrażliwej, podatnej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Pomagają w odbudowie i wzmocnieniu bariery ochronnej skóry, wspierają utrzymanie właściwego nawilżenia, a do tego poprawiają jej jędrność i elastyczność.
Retinol w kosmetykach – właściwości
Retinol to forma witaminy A, która jest często stosowana w kosmetologii, i to już od lat 70. XX wieku. To bardzo ceniona substancja aktywna o przebadanym i udowodnionym działaniu anti-aging w zakresie pielęgnacji skóry.
Przede wszystkim retinol stymuluje fibroblasty, czyli komórki znajdujące się w tkance łącznej. Są one odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny – dwóch składników, które odpowiadają za jędrność, sprężystość oraz elastyczność skóry. Niestety, wraz z postępującym procesem starzenia, ilość wiązań kolagenowych i elastynowych w naszej skórze spada. Zjawisko to zauważyć można już pomiędzy 25. a 30. rokiem życia, a wraz z wiekiem postępuje coraz bardziej.
Retinol zarówno pobudza fibroblasty do działania, jak i przyczynia się do zwiększenia ich ilości. Zapobiega również degradacji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra na dłużej może pozostać gładka, napięta i jędrna. To skuteczny składnik także w przypadku, kiedy na naszej skórze już znajdują się oznaki starzenia. Retinol pomaga w spłyceniu i zmniejszeniu widoczności zmarszczek czy drobnych linii.
Na tym jednak nie kończy się zastosowanie retinolu w pielęgnacji twarzy. Oprócz tego:
- delikatnie złuszcza, wobec czego skóra jest gładka i promienna;
- jest efektywnym antyoksydantem, redukując wpływ wolnych rodników na skórę;
- rozjaśnia przebarwienia;
- reguluje produkcję sebum, w ten sposób zapobiegając występowaniu niedoskonałości;
- przyspiesza odnowę naskórka, gdyż im cieńszy naskórek, tym staje się on wrażliwszy na szkodliwe czynniki zewnętrzne;
- wzmacnia barierę hydrolipidową skóry poprzez poprawianie struktury warstwy rogowej naskórka.
Warto przy tym pamiętać, że retinol jest uznawany za silnie działający składnik. Dlatego zaleca się, aby wprowadzać go do pielęgnacji stopniowo, zaczynając od najniższych dostępnych na rynku stężeń. Jego częste stosowanie w wysokich stężeniach może doprowadzić do nadmiernego łuszczenia się skóry, a przy tym wywołać podrażnienia i przesuszenie. Dotyczy to szczególnie skóry wrażliwej i reaktywnej.
Początkowo dobrze jest zatem sięgać po retinol dość oszczędnie co kilka dni, a następnie, kiedy skóra przyzwyczai się do jego działania, powoli zwiększać tę częstotliwość. Efekty mogą zaskoczyć – wygląd skóry może ulec znacznemu odmłodzeniu i odświeżeniu.
Kwas hialuronowy w kosmetykach – jak działa?
Kwas hialuronowy, podobnie jak ceramidy, to składnik naturalnie występujący w naszym organizmie. Niestety jego ilość oraz produkcja ulega zmniejszeniu wraz z upływem lat. Nic zatem dziwnego, że takie produkty jak krem z ceramidami i kwasem hialuronowym mają tylu zwolenników – kosmetyki zawierające te składniki pozwalają na uzupełnienie ich poziomu w skórze.
Kwas hialuronowy jest znany przede wszystkim ze swoich właściwości higroskopijnych, czyli wiążących wodę. Jedna cząsteczka tego kwasu jest w stanie związać nawet 1000 razy więcej wody niż wynosi jej masa. Dlatego też kwas hialuronowy najczęściej znajdziemy w produktach o działaniu nawilżającym – pozwala on nie tylko zwiększyć poziom nawilżenia skóry, ale też zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka.
Oprócz tego kwas hialuronowy przyspiesza proces regeneracji, wspomaga gojenie się ran oraz wzmacnia barierę hydrolipidową skóry. Tym samym staje się ona mniej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Poprawia też jej jędrność i gładkość, skutecznie redukując widoczność bruzd i zmarszczek. Wykazuje także zdolność neutralizowania wolnych rodników.
Kwas hialuronowy jest rekomendowany przede wszystkim w rutynie pielęgnacyjnej dla skóry suchej, odwodnionej i dojrzałej, jednak w dużej mierze jest składnikiem bardzo uniwersalnym, który sprawdza się niezależnie od rodzaju czy indywidualnych potrzeb skóry. Jest też bardzo dobrze przez skórę tolerowany – oznacza to, że nie uwrażliwia skóry, a przypadki uczulenia na ten składnik występują niezwykle rzadko.
Retinol i ceramidy – czy to dobre połączenie?
Wiele osób zastanawia się, jak wypada zależność między retinolem a ceramidami. Oba te składniki są chętnie wykorzystywane w kosmetologii, jednak czy możemy ich używać w ramach jednej rutyny pielęgnacyjnej?
Jak się okazuje, retinol i ceramidy to znakomite połączenie. Jak wspominaliśmy wyżej, retinol jest silnie działającym składnikiem, który zwłaszcza w początkowej fazie stosowania może uwrażliwiać skórę. Skutkiem tego bywają podrażnienia, widoczne zaczerwienienie czy przesuszenie. Z czasem – szczególnie gdy dbamy o to, aby stosować retinol prawidłowo – skóra zaczyna się do niego przyzwyczajać i nie reaguje już tak gwałtownie.
Ceramidy mogą jednak skutecznie ukoić skórę w pierwszych tygodniach pielęgnacji z retinolem. Zastosowanie ceramidów po retinolu wspomoże proces regeneracji i przyczyni się do utrzymania nawilżenia. Ponieważ są one jednym z elementów budulcowych skóry, pomogą w odbudowie naskórka, który pod wpływem działania retinolu może zacząć się łuszczyć.
Dobrym rozwiązaniem może być zatem aplikowanie retinolu w formie serum, na które w następnej kolejności nałożymy krem z ceramidami. Co istotne, retinol jest szczególnie zalecany do stosowania na noc. Możliwe jest także włączenie go do porannej rutyny pielęgnacyjnej – warto jednak wówczas pamiętać, że konieczne jest zastosowanie także kremu przeciwsłonecznego o wysokim stopniu ochrony.
Ceramidy i kwas hialuronowy – czy można je łączyć?
W swojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej nie musimy wybierać między ceramidami a retinolem, ponieważ oba składniki doskonale ze sobą współgrają. Czy to samo można powiedzieć o ceramidach i kwasie hialuronowym?
Zdecydowanie! Można wręcz stwierdzić, że to duet idealny – kwas hialuronowy znakomicie radzi sobie z wiązaniem wody w naskórku, ceramidy zaś, będąc częścią cementu międzykomórkowego, również zapobiegają jej nadmiernej utracie. Stosując kwas hialuronowy i ceramidy w pielęgnacji, sprawimy, że skóra otrzyma podwójną dawkę składników aktywnych. Może to być zatem świetne rozwiązanie w przypadku skóry suchej, odwodnionej, ale też wrażliwej, ponieważ bariera hydrolipidowa ulegnie wzmocnieniu.
Ponieważ kwas hialuronowy jest tak dobrze przez skórę tolerowany, będzie również świetnym dodatkiem w rutynie opartej na retinolu. Tym samym z powodzeniem można stosować produkty, które wykorzystują dobroczynne działanie kwasu hialuronowego, ceramidów i retinolu. Wszystkie trzy substancje mogą się przyczynić do widocznej poprawy kondycji skóry, a ryzyko wystąpienia jakichkolwiek niepożądanych reakcji jest właściwie minimalne – wykluczając oczywiście indywidualną nadwrażliwość na któryś z tych składników.
Kwas hialuronowy, ceramidy i retinol w pielęgnacji twarzy
Ceramidy, kwas hialuronowy i retinol to składniki, które doceniła również marka CeraVe. Te substancje aktywne można znaleźć w wielu naszych produktach do pielęgnacji twarzy, dzięki czemu możliwe jest zadbanie o wygląd oraz kondycję skóry.
Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym
Jednym z takich kosmetyków jest Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym, które zawiera też 3 kluczowe ceramidy: EOP, NP i AP2. Oprócz tego w składzie znalazł się kojący pantenol. Serum jest przeznaczone do codziennego stosowania, zapewnia do 24 godzin3 nawilżenia i odżywienia oraz wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. To delikatna dla skóry, niewysuszająca formuła, przeznaczona do skóry suchej, wrażliwej, wymagającej nawilżenia.
Odbudowujące Serum z Retinolem
Osoby chcące wprowadzić do swojej rutyny pielęgnacyjnej retinol mogą sięgnąć po Odbudowujące Serum z Retinolem dla każdego typu skóry, również wrażliwej. Nie zabrakło tu też 3 kluczowych ceramidów, wyciągu z korzenia lukrecji oraz niacynamidu. Serum zmniejsza widoczność porów, niweluje przebarwienia potrądzikowe i wygładza skórę.
Nawilżający Krem do Twarzy
Codzienną pielęgnację twarzy trudno sobie wyobrazić bez kremu nawilżającego. Przy skórze normalnej i suchej polecamy Nawilżający Krem do Twarzy z kwasem hialuronowym, 3 kluczowymi ceramidami i niacynamidem. Produkt intensywnie nawilża i poprawia jędrność skóry, a dzięki t wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej. Zapewnia nawilżenie do 24 godzin, a dzięki lekkiej konsystencji szybko się wchłania. Zastosowanie technologii MVE pozwalaja na stopniowe uwalniane składników aktywnych.
Nawilżający Żel-Krem Oil Control
Z kolei dla skóry mieszanej i tłustej rekomendujemy Nawilżający Żel-Krem Oil Control. Tutaj też znajdziemy 3 kluczowe ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid. Przywraca równowagę tłustej skórze, zapewniając nawilżenie przez cały dzień, i to bez efektu świecenia. 93%4 potwierdza, że skóra wydaje się matowa i mniej tłusta w ciągu dnia. To m.in. zasługa technologii Oil Control, która pomaga wchłaniać nadmiar sebum. Lekka, nietłusta konsystencja szybko się wchłania i nie zatyka porów.
Odbudowujący Krem Pod Oczy
Podczas pielęgnacji warto pamiętać również o potrzebach delikatnej skóry pod oczami. Zadbać o nią może Odbudowujący Krem Pod Oczy. Intensywnie nawilża i regeneruje skórę. Wśród składników aktywnych znalazły się 3 kluczowe ceramidy i kwas hialuronowy, dzięki czemu ujędrnia skórę i regeneruje naturalną barierę ochronną.
Nawilżający Krem do Twarzy SPF50
W przypadku porannej rutyny pielęgnacyjnej nie zapominajmy też o tym, jak ważna jest ochrona skóry przed słońcem. Zapewni ją Nawilżający Krem do Twarzy SPF50 dla skóry normalnej i suchej. To produkt o wysokiej ochronie przeciwsłonecznej UVA i UVB, który został wzbogacony kwasem hialuronowym, 3 kluczowymi ceramidami oraz niacynamidem. Dzięki temu, poza zabezpieczeniem przed działaniem słońca, nawilża i dodatkowo wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej.
Retinol, kwas hialuronowy i ceramidy – podsumowanie
Kwas hialuronowy, retinol i ceramidy to uznane składniki aktywne szeroko wykorzystywane w kosmetologii. Jak się okazuje, z powodzeniem możemy łączyć te substancje w ramach jednej rutyny pielęgnacyjnej. Uzyskamy w ten sposób ukierunkowane działanie wspomagające utrzymanie nawilżenia, poprawę jędrności skóry, zapobiegające starzeniu się oraz wzmacniające barierę hydrolipidową.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.
Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.
Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
1 Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Barwierz R., Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 4.
2 Dawna nazwa ceramidów to: 1, 3, 6-II.
3 Badanie aparaturowe.
4 Badanie konsumenckie, 4 tygodnie stosowania.
Bibliografia
-
Bibliografia
- Czarnota A., Retinoidy. Mechanizm działania, właściwości i zakres stosowania w dermatologii i kosmetologii, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, t. 7, nr 4.
- Dymarska M., Juros W., Janeczko T., Kostrzewa-Susłow E., Kwas hialuronowy: budowa, właściwości i zastosowanie, „Przegląd Chemiczny” 2016, t. 95, nr 4.
- Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Barwierz R., Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, „Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 4.