SPF
ceramidy krem do twarzy

PRZEGLĄD

Rynek produktów kosmetycznych, podobnie jak każdy inny, jest pełen różnych trendów i nowinek. Ostatnim hitem jest krem ceramidowy, który cieszy się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – krem z ceramidami do twarzy to niezwykle uniwersalny kosmetyk i jego stosowanie docenią osoby z różnym typem skóry. Czym dokładnie jest krem do twarzy z ceramidami i jakie korzyści może zapewnić naszej skórze? Za chwilę odpowiemy na te pytania, więc serdecznie zapraszamy do czytania.

Czym jest krem ceramidowy?

Krem ceramidowy to kosmetyk, który może być z powodzeniem używany przez każdą osobę, niezależnie od typu skóry. Zawdzięcza to obecności w swoim składzie ceramidów, czyli jednego z budulców naszej skóry, mającego ogromne znaczenie w utrzymaniu na jej powierzchni naturalnej równowagi. Czym dokładnie są ceramidy?

Ceramidy to składnik lipidów, czyli związków chemicznych opartych na tłuszczu. Lipidy są obecne w wielu miejscach naszych organizmów i pełnią różne funkcje – od magazynowania energii do wytwarzania naturalnych warstw ochronnych. Ceramidy spełniają w tej drugiej kwestii ogromną rolę, będąc wypełnieniem przestrzeni międzykomórkowej.

Co to oznacza w praktyce? Ceramidy są ważnym elementem naszej bariery hydrolipidowej, czyli biologicznej warstwy ochronnej, zapobiegającej między innymi utracie wody z komórek. Tym samym ceramidy pomagają chronić naszą skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi, utratą wody czy zachwianiem homeostazy, czyli naturalnej równowagi naszego naskórka. 

Niedobór ceramidów w skórze może skutkować całym szeregiem nieprzyjemnych konsekwencji. Brak odpowiedniej warstwy ochronnej sprawi, że nasza skóra utraci obecną w komórkach wodę i w efekcie zacznie się wysuszać, pękać i podrażniać. Oczywiście na taki stan rzeczy wpływają nie tylko ceramidy – skóra może zmagać się z podobnymi dolegliwościami na skutek różnych przyczyn, nawet niewłaściwej pielęgnacji. Jednakże ceramidy stanowią niezwykle istotny element całej układanki, który zdecydowanie pomoże skórze w zachowaniu odpowiedniego zdrowia, sprężystości i blasku.

Konsystencja kremu z ceramidami

Na co może pomóc krem z ceramidami do twarzy?

Krem z ceramidami do twarzy to świetny sposób na to, żeby dostarczyć naszej skórze ten istotny budulec. Zanim przejdziemy do kwestii, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, zostańmy na moment przy samych ceramidach i poznajmy ich najważniejsze właściwości.

 • Krem do twarzy z ceramidami pozwala na lepsze nawilżenie skóry. Jest to związane z całym mechanizmem utrzymywania wody w skórze i wpływem, jaki mają na niego ceramidy. Krem do twarzy powinien łączyć dwa typy składników – hydrofilowe i hydrofobowe. Składniki hydrofilowe w łatwy sposób łączą się z cząsteczkami wody i ich używanie niejako wiąże wodę w naszych komórkach. Składniki hydrofobowe natomiast nie łączą się z wodą i wykazują względem niej działanie okluzyjne, czyli hamujące, dzięki czemu są w stanie zapobiegać jej utracie. Ceramidy świetnie sprawdzają się jako substancje zatrzymujące wodę, przez co odgrywają olbrzymią rolą we właściwym poziomie nawodnienia komórek.
 • Kolejną ważną właściwością kremu ceramidowego jest fakt, że utworzona z nich bariera hydrolipidowa pozwoli ochronić naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Upalne słońce i towarzyszące mu promienie UV, mróz, smog i zanieczyszczenia w powietrzu – wszystkie te czynniki mogą się odbić negatywnie na stanie naszej skóry i wie o tym praktycznie każdy, kto sięga po krem ochronny. Ceramidy w jego składzie znacznie pomogą w utrzymaniu odpowiednich właściwości ochronnych skóry.
 • Z uwagi na to, że ceramidy są tak pomocne we właściwym nawodnieniu skóry, ich stosowanie niesie także kolejną korzyść – pozwala na spowolnienie pojawiania się oznak starzenia. Pojawianie się pierwszych zmarszczek jest bezpośrednio związane z wysuszaniem się skóry i zmniejszaniem jej grubości. Krem do twarzy z ceramidami pomoże zachować nam zdrowy i młody wygląd znacznie dłużej.
 • Każda osoba, której skóra naturalnie ma tendencję do utraty wody i przesuszania, wie, jak może się to skończyć. Nadmierne złuszczanie naskórka, utrata sprężystości i elastyczności skóry czy w skrajnych przypadkach nawet pękanie skóry – te wszystkie dolegliwości mogą nam się przydarzyć, jeśli cera przez długi czas nie będzie odpowiednio nawodniona. Krem z ceramidami jest świetnym sojusznikiem, który pomoże nam utrzymać jędrność i elastyczność skóry i na zawsze pozbyć się nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia.
 • Jak widać po powyższej liście, działanie ceramidów jest niezwykle bogate i kompleksowe. Pomagają one przede wszystkim w nawodnieniu komórek, ale mogą również pomóc w wytworzeniu odpowiedniej bariery pomiędzy skórą a światem zewnętrznym oraz spowolnić jej starzenie.

  Czy krem z ceramidami można stosować przez cały rok?

  Krem ceramidowy to bardzo pomocny kosmetyk o niezwykle szerokim działaniu, więc naturalnie mogą się pojawiać pytania o to, jak często można go stosować i czy niektóre pory roku nadadzą się do tego lepiej niż inne. Mamy tutaj bardzo dobrą wiadomość – nawet codzienne używanie kremu z ceramidami nie powinno dać żadnych negatywnych efektów, więc kuracja ceramidowa może zagościć u nas jako element stałej rutyny pielęgnacyjnej.

  Nie oznacza to jednak, że nie ma sytuacji, kiedy ceramidy mogą się okazać bardziej pomocne. Bardzo duża część osób stosujących kremy z ceramidami sięga po nie głównie w okresie jesienno-zimowym. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – ciągły chłód, zmiany temperatury i zimny wiatr bardzo nadwyrężają nasz naskórek i mogą prowadzić do jego nadmiernego przesuszania. Jak już wiemy, ceramidy wykazują silne działanie ochronne, więc stosowanie ich podczas najzimniejszych miesięcy jest bardzo dobrym pomysłem.

  Przy jakiej skórze sprawdzi się krem do twarzy z ceramidami?

  Wspominaliśmy wcześniej, że krem z ceramidami do twarzy może być używany praktycznie przez każdą osobę, niezależnie od jej typu skóry i charakterystycznych dla niego problemów. Jest to oczywiście prawda, jednak pewne typy cery są w stanie odczuć pozytywne efekty stosowania ceramidów znacznie mocniej. Chodzi tutaj szczególnie o posiadaczki i posiadaczy cery suchej. Ceramidy są skutecznym sposobem ochrony przed nadmierną utratą wody ze skóry, która może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości skórnych.

  Musimy jednak pamiętać o tym, że wszystkie problemy skórne są wyjątkowo złożone – przykładowo, jeśli nasza cera ma naturalną tendencję do przetłuszczania się, może to wskazywać właśnie na problem utraty naturalnego nawilżenia. Chociaż brzmi to dosyć paradoksalnie, powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty – skóra traci naturalne nawilżenie i chcąc je jak najszybciej odzyskać, zaprzęga do pracy gruczoły łojowe, które zwiększają produkcję sebum. W efekcie prowadzi to do efektu świecącego naskórka i przetłuszczonej skóry. Naturalny krem z ceramidami może się sprawdzić także w tym zakresie – pomoże skórze utrzymać wodę w jej komórkach i tym samym ograniczy ryzyko nadprogramowej produkcji sebum.

  Krem do twarzy z ceramidami – to warto o nim wiedzieć

  Poznaliśmy już większość właściwości ceramidów i absolutnie nie powinna nas już dziwić rosnąca popularność produktów, które bazują na tym składniku. Pamiętajmy jednak o tym, że wraz z popularnością różnych kosmetyków na rynku pojawia się sporo produktów, które w swoim składzie nie mają odpowiedniej ilości składników odżywczych. W jaki sposób możemy wybrać dobry krem ceramidowy?

  Podstawową kwestią jest tutaj przyjrzenie się, jaki skład ma upatrzony przez nas kosmetyk i jakie zawiera w sobie ceramidy. Chociaż jeszcze o tym nie wspominaliśmy, ceramidy występują w wielu różnych wersjach – najlepsze działanie wykazują te, których skład chemiczny pokrywa się z naturalnymi ceramidami, które występują w naszej skórze. Są trzy ceramidy, których skład pokrywa się z tymi naturalnie produkowanymi przez organizm – oznacza się je 1, 3 i 6-II. Ich obecność w składzie będzie dla nas pierwszą wskazówką, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości, gdyż wielu producentów wybiera mniej skuteczne, ale za to tańsze w produkcji ceramidy do swoich kosmetyków.

  Kolejną ważną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, kiedy poszukujemy idealnego kosmetyku z ceramidami, są inne składniki jego formuły. Wspominaliśmy wcześniej o tym, że każdy dobry krem do twarzy powinien łączyć składniki hydrofilowe ze składnikami hydrofobowymi. Ceramidy to oczywiście składnik hydrofobowy o właściwościach okluzyjnych. Warto więc wybrać taki kosmetyk, który w składzie da nam także jakiś składnik wiążący wodę, żeby stosowany przez nas krem mógł być maksymalnie skuteczny. Jednym z nich może być przykładowo kwas hialuronowy, cechujący się rewelacyjnymi właściwościami nawilżającymi – krem z ceramidami i kwasem hialuronowym to jeden z najbardziej kompleksowych kosmetyków, jaki możemy spotkać na rynku.

  O jakiej porze dnia stosować krem ceramidowy?

  Większość z nas jest przyzwyczajonych do stosowania kosmetyków w ustalonym rytmie – jedne lepiej sprawdzą się na dzień, inne będą działały lepiej, kiedy będą mogły oddziaływać na skórę całą noc. Ceramidy, krem do twarzy – kiedy najlepiej je stosować?

  Najlepszym wyjściem jest... stosowanie go zarówno rano, jak i wieczorem. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby włączyć naturalny krem z ceramidami zarówno do swojej porannej, jak i wieczornej rutyny. Zdecydowanie większe znaczenie na tym polu będzie miało nie to, ile razy dziennie aplikujemy nasz krem, ale to, w jaki sposób to robimy – warto zadbać o dokładne przygotowanie skóry na użycie kremu, dzięki czemu będzie mógł cechować się najwyższą możliwą skutecznością.

  Jak poprawnie aplikować krem ceramidowy?

  Kluczem do właściwej aplikacji kremu ceramidowego jest odpowiednie przygotowanie naszej twarzy. Zupełną podstawą tego procesu jest dokładne umycie skóry za pomocą przeznaczonych do tego kosmetyków, jak żel do mycia twarzy czy tonik. Pozwoli nam to pozbyć się z powierzchni skóry wszystkich zanieczyszczeń, które mogłoby zakłócić poprawne działanie kremu. Pomocny może się też okazać peeling, dzięki któremu pozbędziemy się z naszej twarzy resztek martwego naskórka, jednak nie powinien być on częścią rutyny aplikacji kremu ceramidowego, ale bardziej suplementem, po który sięgniemy raz na jakiś czas.

  Po dokładnym umyciu twarzy przy użyciu dedykowanego do tego kosmetyku, możemy przystąpić do aplikacji kremu. Najważniejszym punktem jest tutaj to, że krem powinien zostać delikatnie wklepany w naszą twarz, nie wtarty – da to zdecydowanie lepsze efekty i pozwoli ceramidom na dokładne wniknięcie w warstwy naskórka.

  Jak wybrać najlepszy krem do twarzy z ceramidami?

  Ceramidy to zdecydowanie jeden z najbardziej pomocnych składników, jakie możemy znaleźć w dzisiejszych kosmetykach. Krem ceramidowy może stać się dla nas nieodzowną pomocą, jeśli walczymy z nadmiernym przesuszaniem się skóry lub po prostu chcemy zachować jej blask i młody wygląd jak najdłużej. Żeby jednak tak się stało, warto jest wybrać odpowiedni produkt, bogaty we właściwe ceramidy i sporą ilość dodatkowych substancji.


  Krem nawilżający do twarzy z ceramidami marki CeraVe  to jeden z najbardziej kompleksowych kosmetyków mających ceramidy w swoim składzie. Zawdzięcza to nie tylko wysokiej jakości ceramidom typów 1, 3 i 6-II, ale także obecności w składzie mocnego składnika hydrofilowego, jakim jest kwas hialuronowy. Dostarczy on skórze niezbędnej wody, która później zostanie w jej strukturze dzięki działaniu ceramidów.

  Dodatkową zaletą kremu z ceramidami i kwasem hialuronowym CeraVe jest fakt, że zastosowano w nim Technologię MVE (Multivesicular Emulsion Technology), która pozwala składnikom formuły kosmetyku uwalniać się stopniowo – daje nam to gwarancję, że odżywcze składniki kremu zostaną z nami przez cały dzień, niezależnie od czekających na nas wyzwań.


Message
Download Chrome