SPF
Krem przeciwsłoneczny z filtrem

Krem z filtrem SPF 50 do twarzy i ciała to produkt, którym niektóre osoby zaczynają interesować się dopiero wtedy, kiedy temperatury za oknem wynoszą powyżej 20 stopni Celsjusza. Choć świadomość dotycząca codziennej fotoprotekcji i skutków, jakie niesie jej brak, z roku na rok jest większa, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne dla naszej skóry jest regularne stosowanie filtrów UV. Nie wiesz, jak wybrać najlepszy krem z filtrem przeciwsłonecznym do twarzy? W poniższym artykule przeczytasz, czym może skutkować brak codziennej fotoprotekcji, poznasz rodzaje filtrów SPF do twarzy oraz dowiesz się, jak dopasować wysokość stopnia ochrony przeciwsłonecznej np. SPF 30 lub SPF 50 do potrzeb swojej skóry.

Codzienna ochrona przeciwsłoneczna – dlaczego jest tak istotna?

Po krem SPF 50 do twarzy sięgasz dopiero w momencie, gdy na zewnątrz robi się ciepło i tylko wtedy, gdy wiesz, że będziesz przebywać na słońcu? Niestety, to błąd mogący w znaczący sposób pogarszać kondycję Twojej skóry i z którego być może nie zdajesz sobie sprawy. Gdy zaczniesz wdrażać zdrowe pielęgnacyjne nawyki, Twoja skóra na pewno Ci za to podziękuje.

 

Dlaczego stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym niezależnie od pory roku jest tak ważne? Wbrew pozorom, skutki promieniowania słonecznego to nie tylko „spalona skóra” w czasie lata czy piekący i łuszczący się naskórek, kiedy zapomnieliśmy posmarować się kremem z filtrem przed wyjściem na plażę.

 

Znaczna część skutków promieniowania UV nie jest widoczna od razu i bardzo często daje o sobie znać dopiero po wielu latach (między innymi dlatego tak istotna jest fotoprotekcja skóry dzieci).

 

Do skutków braku ochrony przed słońcem możemy zaliczyć:

 

  • oparzenia słoneczne o różnym stopniu zaawansowania;
  • silne zaczerwienienie, podrażnienie skóry, łuszczący się naskórek;
  • fotostarzenie - przyspieszenie procesów starzenia się skóry spowodowane promieniowaniem UV;
  • uszkodzenie bariery hydrolipidowej;
  • zaburzenia pigmentacji, czego efektem są przebarwienia;
  • większą ilość znamion barwnikowych na skórze;
  • większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów skóry;
  • uszkodzenia DNA komórek;
  • nasilenie objawów różnych dermatoz skóry: trądziku, trądziku różowatego czy AZS.


Wszystkie te czynniki powodują, że krem z filtrem do twarzy powinien stanowić stały element porannej rutyny pielęgnacyjnej.

 

Nakładanie kremu z filtrem SPF na ramię

 

Promieniowanie UVA i UVB – najważniejsze informacje

Nie jest tajemnicą, że potrzebujemy słońca do prawidłowego funkcjonowania. Idealnym przykładem jest tutaj spadek nastroju w czasie pochmurnych, zimowych dni, kiedy słońca jest niewiele. Mimo to nadmiar słońca nie jest bezpieczny w żadnej postaci, a w przypadku wrażliwej lub bardzo suchej skóry nie potrzeba wiele, by zmagać się z jego negatywnymi skutkami.

 

Promieniowanie UV, które ma negatywny wpływ na naszą skórę, możemy podzielić na dwa rodzaje:

 

  • promieniowanie UVB – jest odpowiedzialne za powstawanie opalenizny (reakcji obronnej skóry na promieniowanie), jak i istotne w procesach syntezy wit. D w naszym organizmie (do procesu syntezy wystarczy krótkotrwała ekspozycja). Nie dociera do głęboko położonych warstw skóry, ale odpowiada za poparzenia, silne zaczerwienienie i podrażnienie skóry po ekspozycji na słońce, a także powstawanie zmian nowotworowych. Może odbijać się od wody czy śniegu, m.in. dlatego krem SPF 50 jest istotny również zimą;
  • promieniowanie UVA – jest najbardziej szkodliwe dla naszej skóry. Chociaż nie wywołuje natychmiastowych reakcji na skórze, wykazuje zdolność do przenikania do głębszych warstw skóry i uszkadzania DNA komórek skóry. To właśnie promieniowanie UVA odpowiada za fotostarzenie, przebarwienia, naruszanie bariery ochronnej czy powstawanie zmian nowotworowych.

 

Różnica pomiędzy promieniowaniem UVB a UVA i koniecznością stosowania kremu do twarzy SPF wynika także z różnicy w ich nasileniu. Promienie UVB w przypadku naszej szerokości geograficznej są najsilniejsze latem. Ich intensywność zależy od pory roku, dnia i warunków atmosferycznych (np. stopnia zachmurzenia). Promieniowanie UVB jest najsilniejsze pomiędzy godziną 10.00 a 16.00. Co ciekawe, jest blokowane przez szyby i jest przez nie prawie całkowicie pochłaniane.

 

Takie ograniczenia nie dotyczą jednak promieniowania UVA. Jego intensywność jest stała i niezależna od pory roku, dnia czy warunków pogodowych. Oprócz tego, promieniowanie UVA może przenikać przez szyby. Dlatego nawet przebywając w pomieszczeniu w pochmurny dzień, otrzymasz taką samą dawkę promieniowania UVA, jak będąc na zewnątrz latem. Właśnie dlatego stosowanie kremu z filtrem do twarzy o odpowiedniej wysokości ochorny np. SPF50 jest niezbędne codziennie.

Nakładanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym na twarz


Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego kremu do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym o określonym stopniu ochrony, sprawdź, jakie rodzaje filtrów UVh możesz znaleźć w kosmetykach do fotoprotekcji:

 

  • filtry chemiczne – charakteryzują się wysokim współczynnikiem fotoprotekcji przy bardzo lekkiej konsystencji. Ich działanie polega na pochłanianiu promieniowania;
  • filtry fizyczne – ich działanie polega na pochłanianiu promieniowania oraz odbijaniu i rozpraszaniu ultrafioletu;
  • filtry mieszane – to stosowanie w formulacji zarówno filtrów chemicznych, jak i fizycznych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie wyższego stopnia fotoprotekcji przy zachowaniu lekkiej i komfortowej dla skóry formuły kosmetyku.


Ochrona przeciwsłoneczna – filtry SPF 30 i SPF 50

Czym jest skrót SPF, który możesz znaleźć na każdym kosmetyku fotoochronnym do twarzy i ciała?

 

SPF to skrót od angielskiej nazwy Sun Protection Factor. To nic innego jak wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Jego wartość określa, jak długo skóra zabezpieczona kremem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50 lub SPF 30 będzie chroniona przed poparzeniem od słońca w porównaniu ze skórą, która nie jest zabezpieczona kremem z filtrem.

 

  • skrót SPF 30 oznacza, że filtr w przeciwsłonecznym kremie SPF 30 blokuje do 96% promieni UVB oraz chroni skórę do 5 godzin;
  • skrót SPF 50 oznacza, że krem z filtrem SPF 50 do twarzy blokuje około 98% promieniowania UVB i chroni skórę do 8,5 godzin.

 

Warto pamiętać, że nie istnieje kosmetyk, który zapewniałby 100% ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Mimo to stosowanie kremów z filtrem jest w stanie znacząco ograniczyć szkodliwy wpływ słońca. Należy również pamiętać, aby produkt ochrony przeciwsłonecznej nakładać przed wyjściem na słońce. Celem utrzymania ochrony krem należy aplikować ponownie, zwłaszcza po spoceniu się, pływaniu lub wycieraniu ręcznikiem. Dodatkowo, aby zachować odpowiednią ochronę przed słońcem, należy pamiętać o aplikacji odpowiedniej ilości produktu na twarz i ciało, zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Zbyt mała ilość kremu z filtrem może nie zapewnić należytej ochrony przed słońcem.

 

Nakładanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym na ramię

 

Krem do twarzy z filtrem SPF 30 czy 50? Jak dobrać właściwą ochronę?

Ochrona przeciwsłoneczna jest nam potrzebna zarówno w upalne słoneczne dni, jak i zimą, gdy spędzamy na zewnątrz o wiele mniej czasu. Jak wybrać krem z filtrem do pielęgnacji twarzy i być z niego w pełni zadowolonym?

 

Warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 

  • rodzaj i czas trwania aktywności fizycznej na zewnątrz (w trakcie uprawiania sportów czy pieszych wędrówek po górach ochrona również jest niezbędna);
  • fototyp i rodzaj skóry;
  • szczególne potrzeby skóry (wrażliwość, reaktywność, to, czy jest w trakcie kuracji dermatologicznej lub stosowania retinolu);
  • porę roku i stopień nasłonecznienia.

 

Co wybrać, SPF 30 czy 50? Każdy krem z filtrem będzie charakteryzował się inną formułą i wykończeniem na skórze. Dlatego przed zakupem warto określić, jakie są nasze oczekiwania względem ochrony przed słońcem.

 

Jaki krem SPF 30 i SPF 50 wybrać?

Niektóre osoby rezygnują z kremu z filtrem w obawie o zbyt dużą ilość produktów aplikowanych na skórę i jej obciążenie. Pamiętaj jednak, że możesz zapewnić swojej skórze optymalne nawilżenie, regenerację i wysoką ochronę przed słońcem przy pomocy jednego dermokosmetyku.

 

Nawilżający krem do twarzy SPF 30 i SPF 50

CeraVe Nawilżający krem do twarzy SPF 30 i SPF 50

W ofercie marki CeraVe znajdziesz dwa produkty, zapewniające skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB: Nawilżający krem do twarzy SPF 30 oraz Nawilżający krem do twarzy SPF 50.  Formuła produktów, dzięki obecności kwasu hialuronowego, działa nawilżająco i poprawia jędrność skóry. Z kolei obecność 3 kluczowych ceramidów wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry.

 

Formuła obu dermokosmetyków została wzbogacona następującymi składnikami aktywnymi:

  • 3 kluczowe dla skóry ceramidy AP, NP, EOP o budowie identycznej z ceramidami zawartymi w naszej skórze;
  • kwas hialuronowy;
  • niacynamid.


Obecność powyższych składników aktywnych sprawia, że formuła produktów nie tylko chroni przed słońcem, ale również wspiera odbudowę i regenerację bariery ochronnej, poprawiając nawilżenie skóry i zwiększając odporność na działanie czynników zewnętrznych.

 

Krem z SPF 30 lub SPF 50 do twarzy – podsumowanie

Promieniowanie UVA i UVB każdego dnia wywiera na naszą skórę negatywny wpływ. Jego skutki mogą być widoczne od razu. Mogą jednak dać o sobie znać dopiero po wielu latach.

Codzienna ochrona przeciwsłoneczna to podstawa pielęgnacji i zachowania zdrowego wyglądu skóry na jak najdłużej. Wybierając krem z filtrem dopasowany do potrzeb swojej skóry, zapewniasz jej komfort i ochronę każdego dnia.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetycznyTekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.

Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.

 

Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

 

 

 


Bibliografia

    1. J. Igielska-Kalwat, E. Kilian-Pięta, Badania in vivo kosmetyków z filtrem oraz synergistycznej pielęgnacji antyoksydacyjnej, Aesthetic Cosmetology and Medicine 5 / 2021 aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2021/10/ACM-2021-05-vE-Igielska-Kalwat.pdf [dostęp: 21.12.2024].
    2. J. Narbutt , H. Wolska, A. Kaszuba, A. Langner, A. Lesiak , J.Maj, W. Placek, A. Reich, L. Rudnicka, B. Zegarska: Fotoprotekcja. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego w: Przegląd Dermatologiczny, 2018;
    3. Kosmopedia, Filtry UV, kosmopedia.org/bezpieczenstwo/czarna-lista-skladnikow-kosmetycznych/filtry-uv-w-kosmetykach/ [dostęp: 21.12.2024].
    4. www.gov.pl/web/wsse-rzeszow/ochrona-przeciwslonecznabezpieczenstwo-zdrowotne
Message
Download Chrome