Jak skutecznie pozbyć się niedoskonałości na twarzy?
Pielęgnacja twarzy jest niezbędna, jeśli zależy nam na tym, aby skóra jak najdłużej pozostawała w jak najlepszej kondycji. Niestety, zdarza się, że pomimo posiadania rutyny pielęgnacyjnej, na twarzy pojawiają się niedoskonałości. Niedoskonałości twarzy to problem, który dotyczy nie tylko nastolatków. W obecnych czasach coraz częściej zmagają się z nimi również osoby dorosłe. Jednak czym tak naprawdę są niedoskonałości? Jak pielęgnować skórę problematyczną? Sprawdź, jaki produkt na niedoskonałości w Twoim przypadku sprawdzi się najlepiej.
Spis treści:
- Czym są niedoskonałości skóry?
- Rodzaje niedoskonałości na twarzy
- Niedoskonałości na twarzy – przyczyny
- Niedoskonałości na twarzy – jak z nimi walczyć?
- Niedoskonałości na twarzy – na jakie składniki zwrócić uwagę?
- Cera problematyczna – kosmetyki, po które warto sięgnąć
- Niedoskonałości na twarzy – podsumowanie
Czym są niedoskonałości skóry?
Niedoskonałości twarzy to często używane określenie na problemy ze skórą. Jednak co tak naprawdę kryje się za tą nazwą?
Niedoskonałości na twarzy to tak naprawdę wszystkie defekty skóry odbiegające od normy. Mogą to być zarówno widoczne popękane naczynka czy przebarwienia, jak i rozszerzone pory, zaskórniki, stany zapalne i inne zmiany skórne związane z trądzikiem. To wszelkie zmiany na skórze, które mają realny, negatywny wpływ na nasze samopoczucie, samoocenę oraz stan skóry.
Rodzaje niedoskonałości na twarzy
W przypadku skóry z niedoskonałościami możemy mieć do czynienia z problemami takimi jak:
- nadmiar sebum – sebum jest niezbędne dla zachowania równowagi mikrobiomu oraz utrzymania bariery hydrolipidowej w optymalnym stanie. Niestety jego nadmiar często prowadzi do zatykania się ujść mieszków włosowych, czego efektem jest nadmierne przetłuszczanie się skóry;
- zaskórniki – ich obecność to bardzo często wynik nadmiernej produkcji sebum i pozostałości po martwych komórkach naskórka, które nie zostały złuszczone w prawidłowy sposób;
- rozszerzone pory – ujścia gruczołów łojowych, które bardzo często ulegają zanieczyszczeniu, przez co stają się bardziej widoczne, przypominając niewielkie wgłębienia w skórze;
- trądzik – to choroba skóry, której objawem mogą być niedoskonałości w postaci przetłuszczającej się skóry, nadmiaru sebum, zaskórników, stanów zapalnych i wyprysków na twarzy i ciele;
- przebarwienia – zaburzenia barwnikowe polegające na nagromadzeniu pigmentu (melaniny) w skórze. Do przebarwień zaliczamy m.in: piegi, melasme, plamy soczewicowate oraz hiperpigmentacje miejscowe wynikające często z uszkodzeń mechanicznych;
- blizny po trądziku – nieestetyczne pozostałości po trądziku. Blizna to tkanka łączna powstająca w miejscu zranienia i zastępująca uszkodzoną tkankę łączną.
Niedoskonałości na twarzy – przyczyny
Skąd biorą się niedoskonałości na twarzy? Ich przyczyną bardzo często jest sam trądzik. To choroba skóry, która zaburza prawidłową pracę gruczołów łojowych. Przyczyną występowania trądziku bardzo często są nasze geny, jak i niewłaściwy proces rogowacenia naskórka.
Istotnym czynnikiem nasilającym obecność niedoskonałości na twarzy jest zaburzony mikrobiom skóry. Jego zadaniem wraz z barierą ochronną skóry jest zabezpieczanie przed potencjalnym atakiem drobnoustrojów, substancji toksycznych i innych czynników zewnętrznych. Nienaruszona bariera ochronna skóry jest w stanie zapewnić zdrowy wygląd skóry, a także utrzymać homeostazę pomiędzy mikroorganizmami żyjącymi na skórze, wchodzącymi w skład mikrobiomu.
Choć niedoskonałości na skórze kojarzą nam się głównie ze skórą problematyczną i trądzikową, nie jest to reguła. Przykładem może być skóra sucha z niedoskonałościami lub cera wrażliwa. Co wpływa na pojawienie się niedoskonałości w takim przypadku?
- Stres, brak odpowiedniej ilości snu;
- spożywanie alkoholu, palenie papierosów;
- dieta opierająca się na wysoko przetworzonych produktach, zawierających duże ilości cukrów, soli i tłuszczy trans;
- siedzący tryb życia, wielogodzinna praca przed komputerem, brak aktywności fizycznej;
- zaburzenia hormonalne;
- zanieczyszczenia środowiska;
- promieniowanie UV;
- błędy pielęgnacyjne, niewłaściwie dobrana pielęgnacja.
Niedoskonałości na twarzy – jak z nimi walczyć?
Jak pozbyć się niedoskonałości na twarzy? Przede wszystkim warto być świadomym, że walka z niedoskonałościami to maraton, nie sprint. Wiele osób, widząc niedoskonałości, rozszerzone pory czy przebarwienia, oczekuje natychmiastowych efektów i wyraźnej zmiany po kilku dniach. Tymczasem pozbycie się niedoskonałości z twarzy bywa długotrwałym procesem, który wymaga od nas cierpliwości, jak i wyrozumiałości do samych siebie.
Warto również pamiętać, że walka z niedoskonałościami na twarzy powinna mieć charakter całościowy i dotyczyć naszego całego stylu życia. Jeśli zmienimy jedną rzecz w naszej rutynie, ale zaniedbamy pozostałe, w dalszym ciągu możemy nie uzyskać zadowalających efektów.
Dlatego też walka z niedoskonałościami i odbudowa bariery ochronnej, której kondycja odgrywa kluczową rolę, powinna uwzględnić:
- odpowiednie nawadnianie organizmu;
- wartościową dietę opierającą się na zdrowych tłuszczach, dużej ilości świeżych warzyw i owoców;
- zmianę stylu życia: dbanie o odpowiednią ilość snu, zmniejszenie stresujących sytuacji;
- dbanie o higienę skóry twarzy, unikanie samodzielnego wyciskania i rozdrapywania niedoskonałości;
- codzienna ochronę przeciwsłoneczną;
- dobór kosmetyków i składników aktywnych pod potrzeby swojej skóry.
Niedoskonałości na twarzy – na jakie składniki zwrócić uwagę?
W walce z niedoskonałościami na policzkach i pozostałych częściach twarzy pomogą nam także substancje aktywne obecne w formule kremu lub serum na niedoskonałości. Na jakie w szczególności warto zwrócić uwagę, jeśli zależy nam zarówno na odbudowie bariery ochronnej, jak i walce z niedoskonałościami? Są to:
- ceramidy – to podstawowy składnik skóry, wchodzący w skład tzw. cementu miedzykomórkowego. To lipidy naturalnie występujące w skórze, pełniące podstawową rolę we wspieraniu bariery skórnej i zatrzymywaniu wilgoci;
- fitosfingozyna – to tzw. ceramid biomimetyczny. Pełni funkcję prekursora wytwarzania ceramidów. Wzmacnia barierę ochronną skóry. Wspomaga regulację mikrobiomu
- kwas hialuronowy i gliceryna – działają jako środek utrzymujący i przyciągający wodę w skórze;
- cholesterol – pomaga odbudować barierę skórną i zapobiegać utracie wody przez naskórek;
- niacynamid (witamina B3) – pomaga skórze w wytwarzaniu większej ilości ceramidów odpowiedzialnych za naprawę bariery skórnej oraz zmniejszenie widocznego zaczerwienienia skóry;
- retinol – przyspiesza odnowę skóry, wspomagając złuszczanie uszkodzonych komórek skóry. Wygładza skórę i wspomaga jej regenerację;
- kwas salicylowy (kwas BHA) – wspomaga prawidłowe złuszczanie martwego naskórka, odblokowuje i oczyszcza zatkane pory;
- kwasy AHA (kwas mlekowy, glikolowy) – wykazują działanie złuszczające, wygładzają skórę, wspierają walkę z hiperpigmentacją, działają przeciwstarzeniowo.
Cera problematyczna – kosmetyki, po które warto sięgnąć
Formuły kosmetyków, które działają jednocześnie przeciw niedoskonałościom oraz przeciw podrażnieniom i przesuszeniu skóry znajdziesz w ofercie dermokosmetyków CeraVe. Podstawę każdego produktu CeraVe stanowią formuły oparte na 3 kluczowych ceramidach (EOP, NP, AP1) identycznych z ceramidami występującymi w naszej skórze. Dzięki temu kosmetyki swoim działaniem nie naruszają bariery ochronnej i są w stanie przywrócić funkcję ochronną skóry, a także utrzymać długotrwałe nawilżenie. Jest to niezwykle istotne w kontekście skóry problematycznej i skłonnej do trądziku.
Żel myjący przeciw niedoskonałościom
Czym myć skórę z niedoskonałościami? Warto sięgnąć po Żel myjący przeciw niedoskonałościom. Posiada konsystencję lekkiej pianki, usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry. Kosmetyk skutecznie oczyszcza i pomaga zmniejszać widoczność niedoskonałości dzięki:
- wyselekcjonowanym składnikom aktywnym (kwas salicylowy, niacynamid, glukonolakton, biała glinka) o optymalnym stężeniu działania;
- formule bogatej w 3 kluczowe ceramidy, która wspiera działanie składników aktywnych i silnie odbudowuje barierę skóry.
Nawilżający Krem do twarzy SPF50
Jaki krem do twarzy na niedoskonałości wybrać? W porannej rutynie pielęgnacyjnej warto zadbać o nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną wymagającej skóry. W takiej sytuacji świetnym wyborem będzie Nawilżający Krem do twarzy SPF50. Zapewnia szerokie spektrum ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Jednocześnie jako krem z ceramidami wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry.
Nawilżający Żel-Krem Oil Control
Skóra z niedoskonałościami potrzebuje nawilżenia, ale jednocześnie produktu o odpowiednio lekkiej konsystencji, który zapewni jej komfort przez cały dzień. W tym celu sprawdzi się krem do skóry tłustej i mieszanej o lekkiej formule, Nawilżający Żel-Krem Oil Control. Wspiera odbudowę bariery ochronnej oraz przywraca równowagę tłustej skórze, zapewniając nawilżenie przez cały dzień bez świecenia się skóry. Dzięki Technologii Oil Control pomaga wchłaniać nadmiar sebum i przywraca równowagę tłustej skórze, aby nie była ani zbyt tłusta, ani zbyt sucha.
Odbudowujące serum z retinolem
Noc to moment, w którym w skórze zachodzą kluczowe procesy odnowy. W przypadku wieczornej pielęgnacji skóry z niedoskonałościami warto więc postawić na kosmetyki o bardziej skoncentrowanym działaniu, ale w dalszym ciągu dbające o równowagę bariery hydrolipidowej. Jako serum na niedoskonałości świetnie sprawdzi się Odbudowujące serum z retinolem. Jego ukierunkowane działanie opiera się na formule wzbogaconej w:
- mikrokapsułkowany czysty retinol o właściwościach wspomagających odnowę skóry;
- substancję aktywną z z korzenia lukrecji wspomagający redukcję przebarwień;
- 3 kluczowe ceramidy wspomagające odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry;
- niacynamid o właściwościach łagodzących.
Serum posiada konsystencję lekkiej emulsji, która doskonale się wchłania.
Żel przeciw niedoskonałościom
Jaki żel na niedoskonałości wybrać? W wieczornej rutynie pielęgnacyjnej polecamy zaawansowany żel do twarzy korygujący niedoskonałości, a dokładniej Żel przeciw niedoskonałościom. Skutecznie redukuje niedoskonałości bez naruszania naturalnej bariery ochronnej skóry i bez wywoływania podrażnień. To zasługa formuły wzbogaconej w:
- kwasy AHA (glikolowy, mlekowy) oraz kwas salicylowy (BHA). Dzięki swoim właściwościom pomagają pozbyć się aktywnych zmian trądzikowych, zapobiegać występowaniu nowych niedoskonałości oraz zmniejszają widoczność porów;
- niacynamid o właściwościach kojących;
- 3 kluczowe ceramidy wzmacniające barierę ochronną.
Kosmetyk posiada żelową konsystencję o zrównoważonym pH i pozostawia skórę odświeżoną i nawilżoną.
Niedoskonałości na twarzy – podsumowanie
Niedoskonałości na twarzy mogą przybierać różną formę, jednak zawsze mają negatywny wpływ nie tylko na wygląd i kondycję naszej skóry, ale też na nasze samopoczucie i samoocenę. Dlatego, by skutecznie walczyć z niedoskonałościami, konieczne jest kompleksowe podejście, zmiana stylu życia i pielęgnacji. Właściwie dobrane dermokosmetyki z odpowiednimi substancjami aktywnymi są w stanie w zauważalny sposób poprawić kondycję problematycznej skóry.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.
Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.
Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
Bibliografia
-
Bibliografia
1 Dawniej 1, 3, 6-II
Bibliografia:
- Chlebus E., Trądzik ludzi dorosłych – obraz kliniczny, leczenie, online: https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/tradzik-ludzi-doroslych-obraz-kliniczny-leczenie, [dostęp: 22.12.2024]
- Kosmopedia, Alfa-hydroksykwasy (AHA), https://www.kosmopedia.org/pojecia/alfa-hydroksykwasy-aha/ [dostęp: 22.12.2024]
- Kosmopedia, Kwas salicylowy w kosmetykach – właściwości, działanie i zastosowanie, https://www.kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/kwas-salicylowy-w-kosmetykach-czego-mozesz-oczekiwac/ [dostęp: 22.12.2024].