Cerave CERAVE BLOG
Rogowacenie naskórka | Cerave

Rogowacenie mieszkowe – chropowatość skóry jako jego główna oznaka

Zapalenie mieszków włosowych | Cerave > Pielęgnacja ciała

Wprowadzenie

Skąd w ogóle bierze się ta dolegliwość, jakie objawy powoduje i kogo może dotknąć? Czy istnieją skuteczne sposoby, żeby ją złagodzić? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania dotyczące tego problemu skórnego. Rogowacenie mieszkowe może mieć charakter przewlekły lub po jakimś czasie samoistnie ustąpić. Uznawane jest raczej za defekt kosmetyczny niż chorobę, więc bardzo często nie wymaga skomplikowanych i specjalistycznych terapii. Dermatolodzy są zdania, że grudki na ramionach, nogach i pośladkach mogą mieć podłoże genetyczne1. Niemniej permanentna gęsia skórka, której przyczyną jest właśnie nadmierne rogowacenie skóry, może powodować psychiczny dyskomfort i zniechęcać do noszenia strojów odkrywających zajęte partie ciała. To może znacznie pogarszać jakość życia, zwłaszcza u kobiet. Właśnie dlatego, zamiast zostawiać ten problem, licząc na to, że sam ustąpi, lepiej wdrożyć odpowiednie środki oraz skutecznie pozbyć się jego objawów.

Nadmierne rogowacenie skóry – podstawowe informacje

Jego objawy są dość charakterystyczne i łatwo odróżnić je od tych, które zwiastują inne choroby skóry.

  • Rogowacenie sprawia, że skóra jest chropowata oraz pokryta grudkami; zmiany najczęściej występują na tylnych partiach ramion, nogach oraz pośladkach.
  • Wokół grudek skóra jest zaczerwieniona oraz łuskowata.
  • Grudki uwypuklają się na suchej skórze.
  • Produkty do pielęgnacji skóry atopowej mogą poprawić wygląd skóry także u osób, które cierpią na rogowacenie naskórka.

Czym jest rogowacenie mieszkowe?

Co powoduje nadmierne rogowacenie naskórka? Przyczyny należy upatrywać w odkładaniu się białka skórnego zwanego keratyną, która blokuje ujścia mieszków włosowych. Ich zatkanie skutkuje szorstkością i grudkowatością skóry. Sucha skóra sprawia, że symptomy stają się bardziej widoczne1 i nasila się rogowacenie mieszkowe. Leczenie to tak naprawdę systematyczna i dobrze dobrana pielęgnacja. Silne nawilżanie jest kluczem do poprawy wyglądu skóry na ramionach, nogach oraz pośladkach. Dlatego, jeśli też masz rogowacenie mieszkowe, domowe sposoby, jak nawilżające kremy, mogą je złagodzić. Dermatolodzy uważają, że to schorzenie może mieć podłoże genetyczne, lecz dotychczas nie udało się zidentyfikować żadnej konkretnej przyczyny. W wielu przypadkach rogowacenie mieszkowe ustępuje samoistnie z wiekiem2. Dlatego, jeśli też cię dotknęło, głowa do góry, nawet jeśli całkowicie nie złagodzisz jego objawów, możesz liczyć na to, że samo ustąpi w niedalekiej przyszłości.

Kiedy chropowatość skóry jest przejawem rogowacenia mieszkowego?

Mieszkowe rogowacenie skóry jest bardzo powszechną przypadłością i łatwo znaleźć w internecie zdjęcia towarzyszących jej zmian skórnych. Dlatego, jeśli wydaje ci się, że ciebie też dotknęło, łatwo możesz to sprawdzić. Oczywiście najlepszym potwierdzeniem będzie konsultacja z lekarzem specjalistą. Głównym objawem są drobne, twarde, niebolesne grudki na tylnych partiach ramion, na nogach oraz na pośladkach. Skóra wokół grudek na tych obszarach ciała bywa zaczerwieniona i łuskowata. Obszary zajęte przez rogowacenie skóry mogą swędzieć, zwłaszcza gdy skóra jest przesuszona. Rogowacenie mieszkowe ma tendencję do nasilania się podczas mroźnych zim1, dlatego w tym okresie należy jeszcze silniej dbać o skórę oraz intensywnie ją nawilżać.

Jeśli przypuszczasz, że masz nadmierne rogowacenie naskórka, najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który potwierdzi diagnozę oraz zaleci najskuteczniejszą formę leczenia, pozwalającą skutecznie złagodzić wszelkie symptomy.