SPF
Swędzenie skóry - jak sobie z nim radzić

Overview

Swędzenie ciała, które pojawia się bez wyraźnej przyczyny, jest bez wątpienia nieprzyjemnym zjawiskiem, które może być wywołane przez kilka czynników – począwszy od alergii, aż po przewlekłe choroby. Swędzenie ciała nie zawsze jest łagodne i może dotyczyć dowolnej części ciała. W niektórych przypadkach towarzyszy mu także zaczerwienienie, obrzęki lub nawet łuszczenie się skóry.

Dlatego tak ważne jest poznanie przyczyn swędzenia skóry, a następnie dobranie odpowiedniego i skutecznego leczenia, jeśli jest ono niezbędne. Bardzo ważna jest także właściwie dobrana pielęgnacja, która wspiera skórę w okresie leczenia, jak i poza nim. Warto zacząć od poprawnego nawilżenia skóry oraz unikania stosowania agresywnych produktów drażniących. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są główne czynniki powodujące swędzenie oraz co zrobić, aby zniwelować ten problem.

Czym jest świąd skóry bez pokrzywki?

Swędzenie skóry, któremu nie towarzyszy pokrzywka, może występować z różnych powodów. Pojawia się na dowolnym obszarze ciała, czyli na przykład na skórze głowy, na ramionach czy dłoniach.

Oto lista głównych przyczyn, które mogą prowadzić do wystąpienia wyżej wspomnianego problemu:

  • podrażnienie i reakcje alergiczne: jest to jedna z najczęstszych przyczyn swędzenia skóry bez wyraźnej przyczyny. Niektóre tkaniny lub produkty do oczyszczania skóry mogą zawierać w składzie składniki chemiczne działające drażniąco, co w rezultacie powoduje swędzenie skóry w różnych częściach ciała. Dodatkowo niektóre rośliny lub detergenty mogą wywoływać alergie. Inną przyczyną swędzenia bywa także przyjmowanie niektórych leków;
  • stan zdrowia fizycznego: niektóre powszechnie znane choroby mogą powodować swędzenie skóry. Przykładem jest tutaj między innymi egzema, łuszczyca, świerzb, pasożyty, oparzenia, blizny, ukąszenia owadów lub pokrzywka. To samo tyczy się anemii, cukrzycy, problemów z tarczycą, wątrobą bądź nerkami. Świąd skóry bez pokrzywki wywołują także niektóre rodzaje nowotworu;
  • choroba psychiczna: niektóre stany psychiczne mogą również powodować swędzenie ciała. Najczęściej są to lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, a także depresja;
  • zaburzenia układu nerwowego: niektóre choroby, takie jak półpasiec, stwardnienie rozsiane i porażenie nerwów, mogą powodować nieprzyjemne uczucie swędzenia ciała bez pokrzywki.
  • Objawy świądu skóry

Warto podkreślić, że swędząca skóra jest oznaką, że z naszym organizmem dzieje się coś niedobrego, co wymaga od nas szczególnej uwagi oraz znalezienia przyczyny. Świąd nie zawsze występuje samodzielnie, często towarzyszą mu także inne objawy, które mogą wskazywać na konkretny problem skórny.

Nieprzyjemne uczucie swędzenia to czasami nie wszystko. Może również pojawić się wysypka. Niekiedy są to również pęcherze lub widoczne zaczerwienienie skóry. Tak naprawdę objawy mogą różnić się intensywnością i czasem trwania. Najważniejszą radą jest w tym przypadku unikanie drapania lub pocierania obszaru dotkniętego podrażnieniem.

Jednym z najczęstszych objawów świądu ciała i głowy jest pieczenie skóry. To uczucie może być łagodne, ale może mieć także znacznie trudniejszy przebieg, któremu towarzyszyć będzie ból lub wspomniane już zaczerwienienie. W niektórych przypadkach świąd rozprzestrzenia się na inne części ciała, co powoduje jeszcze większy dyskomfort.

Innym, równie częstym objawem jest pojawienie się wysypki. Mogą to być małe guzki lub zmiany na skórze wypełnione dodatkowo płynem. Wysypki mogą być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak infekcje, alergie lub choroby skóry (na przykład egzema lub łuszczyca). Oprócz wysypki swędzeniu ciała mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak suchość, obrzęk i łuszczenie. W niektórych przypadkach swędzenie ciała może być symptomem podstawowych chorób, infekcji wirusowej lub choroby autoimmunologicznej. Jeśli świąd jest szczególnie uporczywy, kluczowe staje się poszukiwanie diagnozy medycznej, aby ustalić konkretną przyczynę problemu oraz wdrożyć właściwe leczenie.

Jeśli cierpisz na którykolwiek z wymienionych objawów, zalecamy skonsultowanie się z dermatologiem czy zasięgnięcie pomocy u innego lekarza.

Przyczyny świądu skóry

Swędzenie ciała i głowy to powszechny problem, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Ten stan może być szczególnie uporczywy, powodujący dyskomfort, a w niektórych przypadkach nawet bolesny. Przyczyny świądu skóry są różne. W przypadku swędzenia skóry w obszarze głowy oraz ciała może być to wyraźny znak o nadmiernym przesuszeniu danego obszaru. Nadmierną utratę wody mogą powodować przeróżne czynniki. Sucha skóra nierzadko związana jest m.in. z pogodą, czyli występowaniem dużego nasłonecznienia, a zarazem brakiem wilgoci w powietrzu.

Inną, równie częstą przyczyną swędzenia ciała jest atopowe zapalenie skóry, które charakteryzujące się obecnością suchości, świądem, a czasem także stanem zapalnym wraz z towarzyszącym mu łuszczeniem. AZS może wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, a wzmaga je między innymi stres, zmiany hormonalne oraz obecność różnych alergenów.

Również alergie mogą powodować świąd skóry. Jeśli odczuwasz swędzenie na całym ciele, a pojawia się ono po kontakcie z alergenem (takim jak np. pyłki, niektóre pokarmy lub substancje drażniące), możesz cierpieć na reakcję alergiczną. Ten stan jest znany jako pokrzywka. W takim przypadku niezbędna jest diagnoza lekarska.

Okazuje się, że świąd bez towarzyszącej mu pokrzywki może być również skutkiem ubocznym niektórych leków. Jeśli przyjmujesz nowy lek i nagle odczuwasz swędzenie ciała bez wyraźnej przyczyny, poproś lekarza, aby ustalił, czy może to być efekt uboczny.

Swędzenie ciała i suchość skóry

Swędzenie i suchość mogą występować razem. Czasami obecne są także inne objawy, takie jak zaczerwienienie, łuszczenie się oraz pękanie skóry. Warto wspomnieć również o nadmiernym rogowaceniu. Jest to stan, w którym skóra staje się szczególnie szorstka, a na dodatek traci swoją naturalną elastyczność.

Przyczyny swędzenia ciała mogą się różnić w zależności od osoby, która się z nimi zmaga. Brak wilgoci w otoczeniu może wysuszać skórę i powodować świąd. Przyczyną może być też ekspozycja na słońce i wiatr, a do tego stosowanie produktów higieny osobistej i kosmetyków zawierających źle dobrane składniki.

Aby z pozytywnym skutkiem przeciwdziałać swędzącej skórze, a także występującemu przesuszeniu, ważne jest, aby zidentyfikować źródło problemu. Jeśli głównym powodem jest niesprzyjająca pogoda, wystarczające może okazać się użycie odpowiedniego kremu nawilżającego.

Jeśli przyczyną jest stan chorobowy, konieczne bywa zastosowanie specjalistycznego leczenia i wspomagająco zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji dermokosmetycznej. Leczenie może obejmować leki stosowane miejscowo, takie jak kremy i maści.

Alergia a świąd skóry i wysypki

Co to jest alergia? To reakcja organizmu, która nazywana jest również uczuleniem. Polega przede wszystkim na nadmiernej i nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Podczas gdy na przykład ugryzienie insekta łatwo jest nam zidentyfikować, tak inne bywają trudniejsze do wykrycia, a potencjalne zmiany alergiczne na skórze i towarzyszące im wysypki nie powinny być lekceważone. Swędzące pokrzywki i wysypki mogą być wywołane szeregiem czynników, w tym kontaktem z substancjami drażniącymi, poceniem i stresem lub nie mieć żadnej oczywistej przyczyny.

Alergiczny świąd skóry można jednak złagodzić. W większości przypadków swędzenie i wysypki są przejawem alergii kontaktowej. Objawy alergii skórnej jesteśmy w stanie w dużej mierze zniwelować samodzielnie w domowej pielęgnacji (obejmującej stosowanie kremu przeciw swędzeniu). Jeżeli jednak alergiczne zmiany skórne, swędzenie lub inne objawy będą się utrzymywać, a nie jesteś w stanie zidentyfikować ich przyczyny lub źródła, zalecana jest wizyta u dermatologa. Alergiczne swędzenie skóry może być długotrwałe i bardzo nieprzyjemne, dlatego warto zacząć z nim walczyć jak najszybciej.

 

Kobieta nawilżająca skórę, aby zapobiec swędzeniu skóry

Jak złagodzić swędzenie skóry przy alergii oraz przy świądzie innego pochodzenia?

W pierwszej kolejności warto pamiętać o tym, aby skóra była zawsze odpowiednio nawilżona. Można to osiągnąć poprzez picie zalecanej ilości wody oraz stosowanie kosmetyków dobranych do naszych potrzeb. Kluczowe jest także unikanie preparatów chemicznych o składnikach działających drażniąco. Lepiej wybierać produkty specjalnie tworzone dla skóry wrażliwej lub reaktywnej, aby uniknąć w ten sposób dyskomfortu i podrażnień.

Rodzaj odzieży, którą nosisz, w dużej mierze ma też wpływ na swędzenie skóry. Zaleca się wybieranie miękkich, wygodnych ubrań uszytych z bawełny, lnu lub jedwabiu. Ponadto ważne jest, aby unikać nadmiernego ciepła i bezpośredniego narażenia na działanie promieni słonecznych, zwłaszcza gdy latem przebywamy na zewnątrz w godzinach południowych.

Radzenie sobie ze stresem może być również korzystne w zapobieganiu występowania objawów, jakie powoduje na przykład alergiczny świąd skóry. Stres może powodować różne objawy fizyczne, dlatego praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak medytacja lub joga, może znacząco pomóc. Jeśli jednak swędzenie skóry utrzymuje się lub nasila, ważne jest, aby skonsultować się z dermatologiem w celu postawienia właściwej diagnozy oraz znalezienia najlepszego sposobu leczenia.

Odpowiednia pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej

Różne sytuacje, które mogą powodować odwodnienie skóry, prowadzą również do występowania swędzenia oraz podrażnień. Bardzo ważne jest przestrzeganie właściwej rutyny oczyszczania i nawilżania, aby przywrócić zdrową i naturalną barierę ochroną. Od czego zacząć?

Oczyszczanie

Kluczowe okazuje się stosowanie delikatnego środka myjącego, który utrzymuje naturalne nawilżenie skóry, a jednocześnie usuwa wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia. W tym miejscu należy wspomnieć o CeraVe Nawilżającej Emulsji do Mycia, jako o produkcie pielęgnacyjnym, odpowiednim dla skóry suchej i bardzo suchej. Jest to niepieniący się kosmetyk skomponowany z trzech kluczowych ceramidów, kwasu hialuronowego i gliceryny. Przede wszystkim zapewnia długotrwałe nawilżenie.

 

CeraVe Nawilżająca Emulsja do Mycia swędzącej skóry

 

Jeśli szukasz produktu do demakijażu twarzy, CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do Mycia okaże się idealnym dodatkiem do Twojej rutyny. Jej skuteczność wynika z formuły składającej się z trzech kluczowych ceramidów, które pomagają przywrócić naturalną barierę ochronną skóry. Kwas hialuronowy zapewnia nawilżenie skóry, natomiast aminokwasy zapobiegają ucieczce wody. Produkt jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry dzięki niekomedogennej formule bez substancji zapachowych o zrównoważonym pH.

 

CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do Mycia przeciwko swędzeniu twarzy

Nawilżenie

Aby utrzymać właściwe nawodnienie skóry i złagodzić swędzenie ciała, najczęściej zalecane jest zastosowanie produktu nawilżającego. Idealnym wyborem będzie CeraVe Nawilżający Balsam. Kosmetyk od marki, stworzonej wspólnie z dermatologami, nawilża suchą i bardzo suchą skórę przez 24 godziny. Dzięki połączeniu technologii MVE, trzech kluczowych ceramidów i kwasu hialuronowego, produkt ten przywraca funkcję barierową skóry i zatrzymuje nawilżenie.

Warto pamiętać o tym, aby przy występującym świądzie spowodowanych przesuszeniem skóry należy unikać drapania lub pocierania skóry, aby w ten sposób zapobiec podrażnieniom. Oprócz codziennej pielęgnacji warto wprowadzić też niewielkie zmiany w codziennym stylu życia. Ważne, aby pić odpowiednią ilość wody i w ten sposób utrzymywać nawilżenie skóry również od wewnątrz. Zalecane jest unikanie długich, gorących kąpieli, ponieważ może to uszkodzić naszą skórę jej naturalnej ochrony i pogłębić suchość. Zamiast tego lepiej wziąć krótki prysznic z letnią wodą i użyć łagodnego środka myjącego.

CeraVe Nawilżający Krem-Pianka do Mycia przeciwko swędzeniu twarzy

Ochrona przeciwsłoneczna

Na sam koniec warto wspomnieć również o ochronie przed niekorzystnym działaniem promieniowania. Zalecane jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania i SPF 30 lub wyższym. Promienie UV mogą uszkadzać skórę i zwiększać suchość, co w rezultacie prowadzi do wystąpienia swędzenia. Filtry przeciwsłoneczne należy stosować codziennie, niezależnie od pory roku.

Aby uniknąć szkodliwego wpływu promieniowania słonecznego, niezbędne jest włączenie do codziennej pielęgnacji produktów, które nie tylko nawilżają skórę, ale także zawierają filtry przeciwsłoneczne. To właśnie one gwarantują ochronę o szerokim spektrum działania. Tak jest w przypadku CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50, który nie tylko głęboko nawilża skórę, ale dzięki połączeniu trzech kluczowych ceramidów, technologii MVE i niacynamidu odbudowuję barierę ochronną skóry, koi ją oraz chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. Jego lekka i szybko wchłaniająca się konsystencja jest odpowiednia dla każdego rodzaju skóry.

 

CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50 zapobiegający swędzeniu twarzy

 

W CeraVe staramy się tworzyć produkty, które pielęgnują skórę i odpowiadają na jej wyjątkowe potrzeby. Kładziemy szczególny nacisk na nasze formuły, aby zapewnić ich użytkownikom specjalistyczne produkty, które pomagają w utrzymaniu zdrowej i nawilżonej skóry i zapewniają jej ochronę.

Informacje wyświetlone tutaj są przeznaczone wyłącznie do ogólnych celów edukacyjnych i nie powinny, w żadnym przypadku, zastępować profesjonalnej porady medycznej. W przypadku wszelkich pytań należy zawsze zasięgnąć porady wykwalifikowanego personelu medycznego.

Message
Download Chrome