SPF
oczyszczanie-skory-twarzy-jak-robic-to-prawidlowo

Przegląd

Mycie twarzy to podstawy krok w codziennej pielęgnacji skóry, który przygotowuje ją do dalszych etapów - w tym m.in. nawilżania i odżywiania. Mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic skomplikowanego, jednak w rzeczywistości należy zwracać uwagę na każdy niuans. Nawet drobne błędy mogą sprawić, że skóra twarzy będzie nieprawidłowo oczyszczona, a co za tym idzie, mniej odporna na uszkodzenia.

Oczyszczanie twarzy - dlaczego jest tak istotne?

Skóra twarzy musi codziennie zmagać się ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Jednymi z największych zagrożeń dla jej optymalnej kondycji są zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Smog niezwykle negatywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie bariery wodno-lipidowej - pyły 2.5 PM wnikając w głębsze partie skóry powodują przyspieszenie procesów jej starzenia, a także uszkodzenie naturalnego płaszcza ochronnego. Skóra staje się szara, traci swój promienny blask i jędrność. Ponadto mogą pojawić się również niedoskonałości w postaci wyprysków, grudek czy zaskórników.

O oczyszczaniu twarzy należy pamiętać niezależnie od rodzaju skóry, jednak brak regularności może dać się we znaki zwłaszcza w przypadku skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej. Posiadają one skłonności do nadprodukcji sebum i zatykania porów, co w konsekwencji może przyczynić się do nasilenia stanów zapalnych i pojawienia się kolejnych niedoskonałości.

Oczyszczanie twarzy - demakijaż to podstawa

Jeśli pragniemy cieszyć się promienną i gładką skórą pełną młodzieńczego blasku, należy pamiętać o demakijażu. Pominięcie tego etapu może mieć bowiem bardzo poważne konsekwencje dla stanu naszej skóry twarzy. Resztki kolorowych kosmetyków w połączeniu z martwym naskórkiem, sebum oraz zanieczyszczeniami środowiskowymi pozostawione na twarzy to prosta droga do powstawania niedoskonałości. Skóra nie może “oddychać”, a na jej powierzchni gromadzą się bakterie. W konsekwencji dochodzi m.in. do zatkania porów czy pojawienia się wyprysków, krostek i zaskórników. Na tym jednak złe wiadomości się nie kończą. Brak demakijażu często jest jednoznaczny z przyspieszeniem procesów starzenia się skóry, a co za tym idzie - pierwsze zmarszczki pojawiają się przedwcześnie.

Do codziennego usuwania makijażu warto używać sprawdzonych kosmetyków, które nie podrażniają i nie przesuszają skóry, a ponadto pozostawiają ją gładką i jędrną.

Mycie twarzy - rano czy wieczorem?

Mycie twarzy wieczorem wydaje się oczywistym krokiem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej. Nieco mniej oczywistym jest jej poranne oczyszczanie, którego nie powinno się jednak pomijać. Dlaczego? Pomimo wykonania wieczornego demakijażu, na powierzchni skóry twarzy pojawia się wiele zanieczyszczeń, które często przyczyniają się do pogorszenia jej kondycji. W praktyce mowa m.in. o pozostałościach kremów i serum na noc, które wyróżniają się bogatą konsystencją. W duecie z sebum, potem oraz bakteriami osiadającymi się na poduszcze i pościeli mogą powodować zatykanie się porów. Pamiętajmy również o tym, że dzięki umyciu twarzy rano kremy i inne kosmetyki pielęgnacyjne będą jeszcze lepiej się wchłaniać, a trwałość makijażu zostanie przedłużona.

Błędy w oczyszczaniu twarzy - tego unikaj

Do naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej często wkradają się błędy, które prowadzą do pogorszenia stanu naszej skóry. Jednym z najczęściej popełnianych jest mycie twarzy z użyciem zbyt ciepłej wody - może ona nadmiernie przesuszać delikatną skórę twarzy i zwiększać jej podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Pamiętajmy również o częstej wymianie ręcznika do twarzy. Wilgotny mikroklimat panujący w łazience sprzyja rozwojowi bakterii i drobnoustrojów. Używając nieświeżego materiału doprowadzamy do ich rozprzestrzeniania się na powierzchni skóry, co często powoduje pojawienie się infekcji i stanów zapalnych. Bardzo istotne jest również wygospodarowanie osobnego ręcznika do twarzy - korzystanie z tego do ciała także zwiększa ryzyko przeniesienia szkodliwych bakterii.

Warto także pamiętać, że przed umyciem twarzy w pierwszej kolejności należy pozbyć się zanieczyszczeń z powierzchni dłoni - w końcu to one będą naszym podstawowym narzędziem w procesie oczyszczania skóry. Dotykanie jej brudnymi rękoma to prosta droga do obniżenia skuteczności działania każdego żelu do twarzy - nawet tego z najwyższej półki.

Kosmetyki do mycia twarzy

Kluczem do prawidłowego oczyszczania twarzy jest dobór kosmetyków skrojonych na miarę potrzeb typu naszej skóry. Warto także unikać produktów zapachowych, zawierających silne detergenty, które mogą podrażniać i uczulać skórę. Stawiajmy na te, które delikatnie usuwają zanieczyszczenia, jednocześnie nie powodując podrażnień.


CeraVe Oczyszczający żel do mycia ciała i twarzy do skóry normalnej i mieszanej jest bardzo delikatny, ale jednocześnie dokładnie oczyszcza całe ciało i usuwa nadmiar sebum z twarzy. Pozostawia uczucie komfortu przez cały dzień - to wszystko dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii MVE, której zadaniem jest stopniowe uwalnianie składników aktywnych. Ponadto w jego składzie znajdziemy kluczowe dla zdrowia skóry trzy ceramidy, które odbudowują płaszcz wodno-lipidowy naskórka i dogłębnie go odżywiają. Bardzo istotną rolę w pielęgnacji skóry odgrywa również kwas hialuronowy, którego zadaniem jest intensywne nawilżenie skóry i przywrócenie jej elastyczności. Z kolei niacynamid wzmacnia barierę ochronną skóry.

CeraVe żel do mycia twarzy jako kosmetyk opracowany we współpracy z dermatologami stanowi świetne rozwiązanie dla osób ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień i alergii, ponieważ jest pozbawiony sztucznych substancji zapachowych i nie uczula. CeraVe oczyszczający żel do mycia wyróżnia się także niekomedogennym charakterem, co oznacza, że nie zatyka porów. Ponadto bardzo szybko się wchłania i z powodzeniem może być stosowany jako baza pod makijaż. Jest także polecany w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. W jego składzie znalazło się miejsce dla witaminy B3, która redukuje wydzielanie sebum, a co za tym idzie, pozwala zachować uczucie świeżości skóry przez długi - nie tylko zaraz po jej umyciu.

CeraVe żel oczyszczający okazuje się skuteczny nie tylko w oczyszczaniu twarzy, ale również pozostałych partii ciała. Z uwagi na swoje właściwości intensywnie nawilżające i regenerujące jest szczególnie polecany posiadaczom skóry przesuszonej, skłonnej do podrażnień. Jego lekka konsystencja sprawia, że szybko się wchłania i gwarantuje ukojenie przez wiele godzin od jego aplikacji. Jest całkowicie bezpieczny w codziennym stosowaniu, dlatego z powodzeniem mogą go używać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Mycie twarzy - krok po kroku

Rytuał pielęgnacyjny należy rozpocząć od zwilżenia twarzy chłodną lub letnią wodą - dzięki temu pobudzamy krążenie, a co za tym idzie, skóra nabiera jędrności i gładkości. Następnie należy nałożyć odrobinę żelu oczyszczającego na wilgotną dłoń i delikatnie wmasować go w skórę kolistymi ruchami, omijając wrażliwe okolice oczu. Pamiętajmy jednak o tym, aby żel rozsmarować również poniżej linii żuchwy aż do szyi. Kolejnym krokiem na drodze do dokładnie oczyszczonej i zadbanej skóry jest obfite spłukanie produktu ciepłą wodą.

Dla uzyskania efektu wyraźnego wygładzenia i ujednolicenia kolorytu warto raz na tydzień wykonać peeling twarzy. Złuszczenie martwego naskórka pozwala na dogłębne oczyszczenie porów, dzięki czemu składniki zawarte w kosmetykach do pielęgnacji mogą wnikać do głębokich warstw skóry. Rodzaj peelingu należy dobrać do jej indywidualnych potrzeb.

Po umyciu twarzy czas na jej delikatne osuszenie. Zamiast tarcia ręcznikiem po skórze, należy przykładać go punktowo. W ten sposób unikniemy podrażnień czy uszkodzeń, a także zminimalizujemy ryzyko przenoszenia się bakterii na jej inne partie.



Na pielęgnacji leży jednak pamiętać o tym, że przed przejściem do kolejnych etapów codziennej - nałożenia ulubionego serum odbudowującego czy kremu nawilżającego do twarzy - musimy zadbać o przywrócenie skórze jej prawidłowego pH. W tym celu po każdym umyciu twarzy trzeba nałożyć tonik. Można wmasować go za pomocą wacika bądź delikatnie wklepać czystymi dłońmi. Wbrew pozorom to bardzo ważny etap – przywraca on skórze równowagę kwasowo-zasadową (zdrowa skóra ma lekko kwaśny odczyn ok. 5,5 pH). Jeśli skóra jest zbyt kwaśna, łatwo ulega podrażnieniom i przetłuszcza się, jeśli zbyt zasadowa – staje się sucha i ściągnięta.

Message
Download Chrome