SPF
Ceramidy na włosy

PRZEGLĄD

Marzeniem każdej kobiety są piękne, gładkie i błyszczące włosy, dzięki którym wygląd nabiera wyjątkowego charakteru. Utrzymanie ich w optymalnej kondycji nie należy jednak do najłatwiejszych - pod wpływem wielu szkodliwych czynników stają się przesuszone, matowe i osłabione. Jak temu zaradzić? Ceramidy, które znane są ze swoich dobroczynnych właściwości dla skóry pozwalają również odbudować strukturę zniszczonych włosów i dogłębnie je odżywić. Czym są ceramidy i dlaczego ich obecność w kosmetykach do włosów jest tak istotna?

Czym są ceramidy?

Ceramidy to grupa lipidów naturalnie występujących w strukturze włosa, których głównym zadaniem jest wypełnianie przestrzeni międzykomórkowych. Nie bez powodu często nazywane są cementem - działają jak bariera uszczelniająca rogowe płytki włosa, dzięki czemu łuski lepiej przylegają do jego łodygi. Tym samym ceramidy tworzą warstwę ochronną, która przeciwdziała nadmiernej utracie wody. Na tym jednak ich potencjał się nie kończy. Wnikają one głęboko w strukturę włosów i uzupełniają ubytki powstałe na skutek działania szkodliwych substancji lub promieni UV. Produkty do pielęgnacji włosów z ceramidami to zatem skuteczny sposób na zredukowanie ich porowatości, rozwiązanie problemu z ich nadmiernym puszeniem, a także intensywne odżywienie i przywrócenie odpowiedniego nawilżenia.

Ceramidy na włosy - kto powinien je stosować

Ceramidy stanowią jeden z kluczowych elementów budowy włosa, bez którego staje się on bardziej podatny na uszkodzenia, odwodnienie czy wypadanie. Niedobór lipidów najczęściej jest jednoznaczny z wyraźnym pogorszeniem ogólnego stanu naszych kosmyków, które tracą elastyczność, sprężystość i połysk. Ponadto włosy pozbawione ceramidów bardzo często stają się mocno przesuszone, sztywne i szorstkie w dotyku, a do tego mają tendencję do łamania się zarówno na długości, jak i na końcach.
Co wpływa na obniżenie poziomu ceramidów w strukturze włosa? Przyczyny tego problemu mogą być mniej lub bardziej złożone. Należy jednak pamiętać, że produkcja tej grupy lipidów we włosach zaczyna stopniowo maleć wraz z wiekiem, a po 40. roku życia całkowicie ustaje. Nie bez znaczenia pozostaje także stres czy działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, w tym m.in. promieniowanie UV, nagłe zmiany temperatury czy zanieczyszczone powietrze. Za mniejszą ilość ceramidów w strukturze włosów może odpowiadać również ich stylizacja na gorąco bez termoochrony, stosowanie kosmetyków zawierających silne detergenty czy też częste zabiegi koloryzacji lub trwałej ondulacji.

Ceramidy w kosmetykach do włosów

Kosmetyki z ceramidami do pielęgnacji ciała znane są posiadaczkom skóry suchej i wrażliwej już od wielu lat. Zawarte w nich składniki dogłębnie nawilżają warstwę naskórka, odbudowują płaszcz wodno-lipidowy i przywracają jej zdrowy wygląd. Nie bez powodu ceramidy są powszechnie wykorzystywane do produkcji kosmetyków dedykowanych pielęgnacji włosów - działają na nie równie skutecznie. Pozwalają one zregenerować ubytki w strukturze włosa, uszczelnić jego rogowe płytki, i co bardzo ważne, zatrzymać wilgoć w łodydze. Intensywnie odżywione i nawilżone włosy to najlepsza wizytówka każdej kobiety, o którą warto zawalczyć przy pomocy pielęgnacji skrojonej na miarę naszych potrzeb. W praktyce mowa m.in. o szamponach, odżywkach i maskach z ceramidami, których regularne stosowanie pomoże powrócić kosmykom do ich optymalnego stanu.

Kosmetyki do włosów z ceramidami - rodzaje

Ceramidy na włosy jako składnik gwarantujący im wzmocnienie, nawilżenie od środka i zdrowy wygląd to klucz do sukcesu w walce z suchymi i łamliwymi kosmykami. Nie dziwi więc fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej kosmetyków na bazie tych drogocennych lipidów dedykowane codziennej pielęgnacji włosów.
Kompleksowe działanie to podstawa, dlatego uzupełnianie niedoboru ceramidów w strukturze włosa warto rozpocząć od zastosowania zawierającego je szamponu. Pomoże on delikatnie oczyścić skórę głowy, a także włosy, które są mocno zniszczone, osłabione i uwrażliwione. Produkty z ceramidami wykazują się działaniem intensywnie regenerującym i nawilżającym, dzięki czemu włosy po umyciu stają się gładkie i miękkie w dotyku.
Pamiętajmy jednak, że używanie samego szamponu to prosta droga do pogorszenia kondycji włosów. Dla uzyskania bardziej spektakularnych efektów metamorfozy, warto postawić na odżywkę z ceramidami o silnych właściwościach regenerujących ubytki w korze włosa. Lipidy wnikają do jego wnętrza i odbudowują go od środka. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że odpowiednio dobrana odżywka dodaje włosom pięknego blasku, który jest oznaką zdrowych włosów.
Kolejnym etapem w pielęgnacji skrojonej na miarę potrzeb suchych, łamliwych i osłabionych kosmyków jest maska z ceramidami, która pozwoli jeszcze lepiej wnikać składnikom aktywnym w strukturę włosa, zapewniając jej tym samym intensywną regenerację. Stosowanie jej przynajmniej raz w tygodniu pozwala odbudować płaszcz ochronny włosów, dzięki czemu stają się odpowiednio zabezpieczone przed nadmierną utratą wody. Stawiajmy na produkty, które w swoim składzie zawierają również kwas hialuronowy, który zapewnia osłabionym i odwodnionym kosmykom dodatkową dawkę nawilżenia i odżywienia.

Message
Download Chrome