SPF
Gładka skóra po zastosowaniu kosmetyków z kwasami AHA, BHA lub PHA

Choć co roku w pielęgnacji nie brakuje nowinek kosmetycznych, niektóre składniki aktywne cieszą się zaufaniem od wielu lat, niezależnie od obowiązujących trendów. Doskonałym przykładem są kwasy na twarz, a dokładniej kwasy AHA, BHA i PHA. Te substancje, choć znane od bardzo dawna, kilka lat temu całkowicie zrewolucjonizowały podejście do pielęgnacji i dbania o kondycję skóry. W poniższym artykule wyjaśnimy ich cechy charakterystyczne, omówimy najważniejsze różnice oraz podpowiemy, w jakiej sytuacji warto sięgnąć po konkretny rodzaj kwasów.

AHA, BHA, PHA – popularne kwasy kosmetyczne

W obecnych czasach trendy odgrywają istotną rolę również w przypadku pielęgnacji. Każdego roku słyszymy o nowej rutynie pielęgnacyjnej czy składnikach aktywnych, na które warto postawić w danym sezonie. Mimo tego, to właśnie kwasy na twarz są składnikami, których w dalszym ciągu chętnie szukamy w kosmetykach.

Alfa-hydroksykwasy, beta-hydroksykwasy oraz poli-hydroksykwasy, w skrócie AHA, BHA oraz PHA to trzy główne grupy hydroksykwasów, najczęściej wykorzystywanych w produktach kosmetycznych oraz zabiegach kosmetologicznych.

Choć o stosowaniu kwasów na twarz często mówi się głównie w kontekście złuszczania i odbudowy skóry po lecie, ich właściwości są znacznie bardziej rozbudowane. Poza doskonałym wsparciem w procesie złuszczania naskórka, mogą wykazywać działanie przeciwbakteryjne, nawilżające, regulujące czy rozjaśniające. Co więcej, kwasy na twarz (w zależności od rodzaju i stężenia), mogą być stosowane również przez osoby z reaktywną skórą i cerą wrażliwą. Poniżej pokrótce przedstawimy, kiedy zdecydować się na konkretny rodzaj kwasów.

Efekt działania kwasów AHA

Kwasy AHA – jakie to składniki?

Na początek przyjrzymy się kwasom AHA. Co to takiego? Bez wątpienia to najpopularniejsza grupa spośród tzw. hydroksykwasów. Możesz spotkać je pod nazwą alfahydroksykwasów lub kwasów owocowych (głównym źródłem kwasów AHA w środowisku naturalnym są owoce).

Wszystkie kwasy AHA doskonale rozpuszczają się w wodzie. Ma to znaczący wpływ na ich działanie na skórę. Oznacza to, że nie wnikają do dalszych partii naskórka, a działają przede wszystkim na jego wierzchnią warstwę - warstwę rogową naskórka.

Sekretem tak dużej popularności kwasów AHA są ich właściwości złuszczające. Poprzez wpływanie na warstwę rogową naskórka przyczyniają się do poprawy procesu keratynizacji, który jest kluczowy w regeneracji naszej skóry. Ich działanie polega na osłabianiu wiązań pomiędzy martwymi komórkami naskórka, dzięki czemu możliwe jest ich złuszczenie.

Choć kwasy AHA najbardziej znane są ze swoich właściwości złuszczających, w rzeczywistości mają do zaoferowania znacznie więcej. Do ich równie przydatnych właściwości w kontekście dbania o skórę zaliczamy:

  • działanie regulujące;
  • działanie nawilżające;
  • działanie rozjaśniające;
  • działanie przeciwzmarszczkowe;

 

Do kwasów AHA, które cieszą się największym zainteresowaniem w kosmetyce, możemy zaliczyć:

  • kwas migdałowy – to kwas o dużej cząsteczce, dzięki czemu jego działanie na skórę jest stopniowe i stosunkowo łagodne, nawet w przypadku wyższych stężeń. To bardzo dobry wybór w przypadku wrażliwej skóry. Jednocześnie jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych. Sprawdzi się w przypadku niedoskonałości na twarzy;
  • kwas mlekowy – w zależności od stężenia w produkcie, może wykazywać działanie nawilżające (wchodzi w skład Naturalnego Czynnika Nawilżającego w naszej skórze z ang. Natural Moisturizing Factor, czyli NMF) lub złuszczające. Kwas mlekowy w niższym stężeniu doskonale zabezpiecza skórę przed nadmierną utratą wody. W wyższym – działa złuszczająco, rozjaśniająco oraz zwalcza zaskórniki;
  • kwas glikolowy – posiada najmniejszą cząsteczkę spośród kwasów AHA. Dzięki takiej budowie działa i przenika znacznie szybciej przez warstwę rogową naskórka. Kwas glikolowy działa regulująco, oczyszczająco i rozjaśniająco. Co więcej, stanowi wsparcie osób ze skórą dojrzałą i pierwszymi oznakami starzenia.

Nakładanie na skórę kosmetyku z kwasem BHA

Kwas BHA – co to takiego?

Kolejną popularną grupą hydroksykwasów są kwasy BHA. Jakie to składniki? Tak naprawdę mamy na myśli jeden składnik wykorzystywany w kosmetykach - kwas salicylowy. To najczęstszy przedstawiciel betahydroksykwasów stosowany w produktach do pielęgnacji.

Jakie właściwości w kontekście pielęgnacji skóry posiada kwas salicylowy? W przeciwieństwie do kwasów AHA, to substancja rozpuszczająca się w tłuszczach. Ta istotna cecha sprawia, że szybciej i łatwiej przenika do położonych głębiej warstw naskórka w porównaniu z alfa-hydroksykwasami. Takie działanie kwasu salicylowego sprawia, że może okazać się drażniący na skórę wrażliwą czy naczynkową, dlatego nie jest zalecany w ich pielęgnacji.

Oprócz właściwości złuszczających, kwas salicylowy skutecznie oczyszcza pory, reguluje wydzielanie sebum i nadmierny łojotok, a także działa wspomagająco na przebarwienia i blizny. To doskonałe wsparcie pielęgnacji w przypadku trądziku.

BHA kwas salicylowy sprawdzi się w przypadku:

  • zanieczyszczonej skóry;
  • rozszerzonych i zatkanych porów;
  • skóry trądzikowej;
  • skóry łojotokowej i przetłuszczającej się;
  • przebarwień o różnym pochodzeniu.

Gładka cera po zastosowaniu kwasu PHA

Czym są kwasy PHA?

Kwasy PHA, czyli polihydroksykwasy to składniki aktywne, które pokochają przede wszystkim skóry wrażliwe, naczyniowe i reaktywne. Polubią je także skóry z trądzikiem różowatym. Ich działanie jest podobne do kwasów AHA i BHA. Jednak dość duża cząsteczka powoduje, że wykazują najłagodniejsze działanie na skórę ze wszystkich rodzajów kwasów, które już omówiliśmy. Znacznie wolniej wnikają do kolejnych warstw naskórka, dzięki czemu ryzyko wystąpienia podrażnień jest niewielkie.

Do najbardziej znanych kwasów PHA można zaliczyć kwas laktobionowy i glukonolakton. Substancje te, oprócz delikatnego złuszczania, wspierają warstwę hydrolipidową skóry, wzmacniają naczynia krwionośne, wykazują działanie nawilżające i antyoksydacyjne.

 

Kwasy AHA/BHA – z czym nie łączyć tych substancji?

Kwasy AHA i BHA – jak stosować te składniki, by uzyskać jak najlepsze efekty w pielęgnacji? Choć w kosmetyce istnieje wiele połączeń substancji aktywnych, które dają doskonałe efekty na skórę, samodzielne łączenie ze sobą niektórych składników, szczególnie o właściwościach złuszczających lub w wysokim stężeniu, może się skończyć podrażnieniem. Poniżej znajdziesz informacje, jakich substancji aktywnych nie łączyć z kwasami AHA i BHA:

  • kwasy AHA, BHA i niacynamid – połączenie kwas AHA i niacynamid lub kwas BHA i niacynamid w wysokim stężeniu może destabilizować działanie witaminy B3. Możesz za to z powodzeniem stosować je w osobnych rutynach pielęgnacyjnych tego samego dnia;
  • kwasy AHA/BHA i wit C – czysta forma wit. C, czyli kwas askorbinowy może tracić swoje właściwości w połączeniu z kwasami. Co więcej, czysta witamina C ma dość duży potencjał drażniący, dlatego nie zaleca się stosowania tych produktów bezpośrednio po sobie lub w połączeniu o wysokich stężeniach;
  • kwasy AHA/BHA i peptydy – pod wpływem kwaśnego pH peptydy mogą tracić swoje właściwości.


Warto pamiętać, że powyższe przykłady dotyczą sytuacji, w których wymienione składniki aktywne próbujemy łączyć w jednej rutynie pielęgnacyjnej, poprzez stosowanie różnych produktów zawierających wysokie stężenia omawianych substancji lub przeznaczonych wyłącznie do użytku przez profesjonalistów. Dlatego, aby uniknąć podrażnienia, warto sięgać po kosmetyki lub dermokosmetyki oraz zasięgnąć porady specjalisty o sposobie stosowania i łączenia produktów w jednej rutynie pielęgnacyjnej.

Jak stosować kwasy AHA, BHA i PHA?

Kwasy AHA, BHA i PHA – jak stosować te składniki?

Z jakimi innymi składnikami warto łączyć kwasy AHA i kwasy BHA? Będą to:

  • kwas hialuronowy;
  • ceramidy;
  • pantenol;
  • gliceryna;


Wymienione wyżej substancje będą stanowić doskonałe wsparcie bariery hydrolipidowej w trakcie stosowania kwasów na twarz.

Stosując kwasy AHA i BHA, zwróć uwagę na ilość aplikowanego produktu. W pielęgnacji mniej zawsze znaczy więcej i zbyt duża ilość kremu lub serum z kwasami AHA może niepotrzebnie podrażnić skórę.

Żel i krem z kwasami AHA lub BHA mogą być stosowane w porannej, jak i wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Wieczorem zalecamy stosowanie produktów, w których kwasy posiadają większe stężenie, natomiast rano unikajmy produktów o wysokiej zawartości i stosujmy te z mniejszą ilością kwasów hydroksylowych. Przy stosowaniu kosmetyków z kwasami w porannej rutynie, należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrami przeciwsłonecznymi o wysokim stopniu ochrony SPF.

 

Kwasy AHA, BHA i PHA – jakie efekty daje ich stosowanie?

Kwasy AHA, BHA i PHA, to składniki, które znajdziemy przede wszystkim w kosmetykach do twarzy. Mimo to, te substancje cieszą się zainteresowaniem również w kosmetykach do pielęgnacji ciała.

Efekty, jakich można oczekiwać po stosowaniu kosmetyków z kwasami AHA i BHA to:

  • wygładzanie skóry;
  • poprawa elastyczności;
  • poprawa nawilżenia;
  • zmniejszenie widoczności zmarszczek;
  • ujednolicony koloryt skóry;
  • mniejsza widoczność przebarwień.


Kwasy AHA i BHA w domowej pielęgnacji

Jakie produkty z kwasami AHA i kwasami BHA warto włączyć do swojej codziennej pielęgnacji?

Żel myjący z kwasem salicylowym

CeraVe żel myjący z kwasem salicylowym

Jeśli Twoja skóra wykazuje skłonność do trądziku, zmagasz się z nadmiarem sebum i zatkanymi porami, wybierz żel myjący z kwasem salicylowym. Skutecznie  oczyszcza i usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia bez naruszania bariery ochronnej skóry. Posiada odświeżającą, pieniącą konsystencję, która pozostawia skórę czystą i komfortową. To produkt, który jednocześnie oczyszcza i wspiera odbudowę bariery ochronnej skóry, czego zasługą jest formuła wzbogacona w 3 kluczowe ceramidy oraz białą glinkę.

Żel z kwasami AHA/BHA

CeraVe żel z kwasami AHA/BHA

Pielęgnacja skóry tłustej i z tendencją do trądziku bywa wyzwaniem. Taki typ skóry również potrzebuje odpowiedniej dawki nawilżenia, ale z reguły źle znosi bardzo bogate i odżywcze konsystencje. W takiej sytuacji pomocny okaże się żel z kwasami AHA/BHA. Połączenie składników, takich jak: kwasy AHA i BHA, niacynamid, i 3 kluczowe ceramidy 1, 3, 6-II (EOP, NP oraz AP), sprawia, że ten dermokosmetyk skutecznie redukuje niedoskonałości1, nie powodując podrażnień oraz wspierając utrzymanie prawidłowej bariery hydrolipidowej. Jego lekka, żelowa konsystencja pozostawia skórę nawilżoną i świeżą.

SA Wygładzający Żel do Mycia

CeraVe SA Wygładzający Żel do Mycia

Kwasy AHA i BHA w kosmetykach przynoszą wiele korzyści nie tylko skórze twarzy, ale również ciała. Jeśli Twoja skóra jest bardzo sucha, szorstka, matowa lub pojawiają się na niej wyraźne grudki, sięgnij po SA Wygładzający Żel do Mycia. Kosmetyk ten delikatnie złuszcza i wygładza skórę, łagodzi podrażnienia oraz nawilża skórę. Obecność 3 kluczowych ceramidów przyspiesza regenerację naskórka.

SA Wygładzający Balsam

CeraVe SA Wygładzający Balsam

Po kąpieli warto zastosować SA Wygładzający Balsam. Zapewnia natychmiastową ulgę skórze suchej, szorstkiej i z zaburzeniami rogowacenia. Skutecznie wygładza naskórek, nawilża, wzmacnia barierę ochronną skóry i przyspiesza regenerację naskórka.

Kwasy AHA, BHA i PHA – podsumowanie

Kwasy AHA, BHA i PHA stanowią złożoną grupę składników w kosmetyce. Ich wkład w poprawę kondycji skóry jest nieoceniony. Są w stanie wyraźnie poprawić jej wygląd, nie tylko złuszczając i wygładzając, ale również nawilżając, czy łagodząc podrażnienia i oznaki starzenia.

 

Mgr inż. Magdalena Kaczanowicz, chemik i technolog kosmetycznyTekst został zweryfikowany przez mgr Kingę Bożek.

Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.

 

Mgr Kinga Bożek, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa

 

 

Bibliografia

  • 1 Zmniejsza 40% widocznych niedoskonałości już w 3 dni. Ocena kliniczna rozmiaru niedoskonałości, 51 osób, stosowanie 1x dziennie na noc, grupa 13-45 lat, kobiety i mężczyźni.

    Bibliografia:

    1. D. Dąbrowska, P. Zawadzka, O. Zavyalova, Zastosowanie kwasów owocowych w leczeniu zmian trądzikowych i potrądzikowych, Badania i Rozwój Młodych Naukowców w Polsce, 66-72, 2017.
    2. Kosmopedia, Alfa-hydroksykwasy (AHA), www.kosmopedia.org/pojecia/alfa-hydroksykwasy-aha/ [dostęp: 19.12.2024]
    3. Kosmopedia, Kwas salicylowy w kosmetykach – właściwości, działanie i zastosowanie, kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/kwas-salicylowy-w-kosmetykach-czego-mozesz-oczekiwac/ [dostęp: 19.12.2024].
    4. R. Jastrząb, M. Zabiszak, M. Nowak, Kwasy owocowe (α-hydroksykwasy) i ich związki kompleksowe, researchgate.net/publication/290818563_Kwasy_owocowe_a-hydroksykwasy_i_ich_zwiazki_kompleksowe [dostęp: 19.12.2024].[1]
    5. A. Kaniewska, B. Sperkowska, Hydroksykwasy organiczne w fitokosmetykach rewitalizujących, Herbalism nr 1(3)/2017.
    6. S.C. Tang, J.H. Yang, Dual Effects of Alpha-Hydroxy Acids on the Skin, Molecules. 2018 Apr 10;23(4):863.
    7. E. Moghimipour, Hydroxy Acids, the Most Widely Used Anti-aging Agents, Jundishapur J Nat Pharm Prod. 2012 Jan 4;7(1):9–10.
Message
Download Chrome