Pielęgnacja twarzy
Jaka jest moja cera? Rodzaje skóry, ich charakterystyka i pielęgnacja
Mieszana, sucha, a może tłusta lub wrażliwa? Czy wiesz, jaki rodzaj i typ cery posiadasz? Prawidłowe rozpoznanie swojego rodzaju cery to klucz do wdrożenia skutecznej pielęgnacji odpowiadającej jej potrzebom. Dowiedz się, jakie są rodzaje cery twarzy, czym się charakteryzują oraz jak dobrać do nich rutynę pielęgnacyjną.
Podstawowe typy skóry
Kosmetyki do pielęgnacji wybierasz na podstawie poleceń innych osób oraz tego, co w danym momencie jest popularne? Skuteczna pielęgnacja, wpływająca korzystnie na poprawę kondycji cery, powinna być dokładnie dopasowana do rodzaju skóry twarzy oraz jej aktualnych potrzeb. Warto bowiem wiedzieć, że potrzeby naszej skóry zmieniają się wraz z wiekiem oraz pod wpływem czynników zewnętrznych.
By móc prawidłowo dobrać pielęgnację, najpierw należy określić typ skóry. To, jaki rodzaj cery posiadamy, stanowi wypadkową naszych genów, stanu zdrowia, środowiska, w którym żyjemy, a także czynników zewnętrznych, jakie każdego dnia oddziałują na naszą skórę. W teorii możemy wyróżnić 4 podstawowe rodzaje skóry: normalną, mieszaną, tłustą i suchą. Warto jednak wiedzieć, że każdy z nich może zmagać się dodatkowymi problemami, jak nadmierna wrażliwość, widoczne naczynka czy niedoskonałości, o których również opowiemy w dalszej części tekstu. Czym charakteryzują się wymienione rodzaje cery i jak rozpoznać je prawidłowo?
Skóra sucha
Sucha skóra charakteryzuje się niską zawartością wody w naskórku oraz zaburzonym wytwarzaniem lipidów warstwy ochronnej, czego efektem jest m.in. niewystarczająca ilość sebum wchodzącego w skład warstwy hydrolipidowej, chroniącej skórę przed czynnikami zewnętrznymi. W przeciwieństwie do skóry odwodnionej, z którą często bywa mylona, skóra sucha to stan chroniczny, wynikający w dużej mierze z uwarunkowań genetycznych, wpływających na budowę skóry.
Objawy suchej skóry mogą być dodatkowo nasilane przez czynniki zewnętrzne (promieniowanie UV, mróz, wiatr, niska wilgotność powietrza), niektóre problemy zdrowotne i przyjmowane leki oraz błędy pielęgnacyjne (szczególnie stosowanie mocno złuszczających i wysuszających kosmetyków).
Jak rozpoznać, że ma się do czynienia ze skóra suchą? Sucha skóra na twarzy jest bardzo cienka, często określana jako pergaminowa, co w dużej mierze wynika z braku odpowiedniej ilości lipidów w naskórku. To z kolei sprawia, że widoczne zmarszczki mogą pojawić się na niej stosunkowo szybko.
Skóra sucha charakteryzuje się:
- ogólnym dyskomfortem, który szczególnie nasila się po myciu twarzy i kontakcie z wodą;
- swędzeniem, zaczerwienieniem, pieczeniem, i podrażnieniem;
- tendencją do nadmiernego łuszczenia się naskórka oraz widocznymi naczynkami krwionośnymi;
- matowością, brakiem blasku, szarym kolorytem.
Co robić, by zapewnić skórze suchej jak największy komfort? W pielęgnacji skóry suchej należy dążyć do odbudowy i uszczelnienia warstwy hydrolipidowej. W trakcie jej mycia warto sięgać po łagodnie oczyszczające emulsje lub olejki. Niezbędne jest również dostarczanie jej niezbędnych składników, takich jak ceramidy, niacynamid, kwas hialuronowy, mocznik czy pantenol. Kluczowa jest również codzienna fotoprotekcja.
Skóra normalna
Skóra normalna jest optymalnie zbalansowana, przez co uważa się ją za najbardziej pożądany typ cery. Nie jest nadmiernie sucha ani przetłuszczająca się. W rzeczywistości tylko nieliczne osoby mogą zaliczać się do wąskiego grona jej posiadaczy.
Czym charakteryzuje się skóra normalna? Przede wszystkim posiada gładką teksturę, bez widocznych niedoskonałości w postaci zaskórników, rozszerzonych porów, zmarszczek czy przebarwień. Posiada naturalny blask i zdrowy, jednolity koloryt oraz wykazuje optymalny poziom nawilżenia. Oprócz tego dobrze reaguje na różne zabiegi pielęgnacyjne i nie zauważa wpływu zmiany pór roku i czynników zewnętrznych.
Nie oznacza to jednak, że jej pielęgnacja nie powinna być przemyślana. Aby jak najdłużej utrzymać skórę normalną w jak najlepszej kondycji, warto sięgać po łagodnie oczyszczające produkty, które nie zaburzą jej harmonii, lekkie nawilżające kremy będące źródłem antyoksydantów i kremy z filtrem, które zabezpieczą ją przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Skóra mieszana
Skóra mieszana niejednokrotnie potrafi spędzać sen z powiek jej posiadaczom. Wszystko za sprawą jej złożonych potrzeb, które łączą w sobie cechy zarówno skóry suchej, jak i tłustej. Co wyróżnia skórę mieszaną?
Jej cechą charakterystyczną jest nadmiar sebum w strefie T (czoło, nos, broda), który objawia się jej przetłuszczaniem i nadmiernym błyszczeniem. Dodatkowo w tym obszarze mogą pojawiać się niedoskonałości, zaskórniki czy rozszerzone pory. Jednocześnie cechą charakterystyczną skóry mieszanej jest matowość i suchość policzków.
Takie połączenie różnych elementów potrzeb skóry sprawia, że pielęgnacja cery mieszanej może stanowić niemałe wyzwanie. Z jednej strony konieczne jest zadbanie o zmniejszenie nadmiaru sebum, z drugiej – zapewnienie skórze niezbędnego ukojenia i nawilżenia, by zapobiec nadmiernej suchości policzków. Stąd w codziennej pielęgnacji warto sięgać po kosmetyki, które łączą w sobie wyjątkowe potrzeby tego typu skóry, zapewniając jej potrzebny komfort. Warto wybierać produkty, w których znajdą się kwasy o łagodnych właściwościach złuszczających (mlekowy, migdałowy), niacynamid i kwas hialuronowy.
Skóra tłusta
Głównym problemem skóry tłustej jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, czego efektem jest zwiększona produkcja sebum. W efekcie błyszczy się na całej powierzchni, jest znacznie grubsza niż pozostałe typy cer i posiada ziemisty koloryt. Jej kolejną cechą charakterystyczną są rozszerzone pory oraz tendencja do powstawania zaskórników i niedoskonałości, szczególnie w obszarze strefy T. Zaletą skóry tłustej jest większa odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz fakt, że objawy starzenia uwidaczniają się na niej znacznie później niż w przypadku innych rodzajów skóry.
Czego potrzebuje skóra tłusta? Częstym błędem pielęgnacyjnym popełnianym w jej przypadku jest zbyt agresywne oczyszczanie, złuszczanie i dążenie do przesuszenia i zmatowienia skóry. W rzeczywistości może przynieść to odwrotny skutek – postępując w ten sposób, pobudzasz gruczoły łojowe do jeszcze większej produkcji sebum i możesz utknąć w błędnym kole.
W przypadku skóry tłustej niezbędne jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych i zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia. W tym celu warto wybierać lekkie kremy nawilżające, które nie będą jej dodatkowo obciążać. Pomocne okażą się także sera o działaniu złuszczającym i regulującym, a do tego produkty do oczyszczania, które skutecznie pozbędą się nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, bez naruszania bariery hydrolipidowej.
Pozostałe rodzaje cery i ich charakterystyka
Każdy rodzaj skóry, który został omówiony, może posiadać swój podtyp, który będzie charakteryzował się szczególnymi potrzebami. Możemy zaliczyć do nich:
- skórę trądzikową – obecnie to jeden z najczęściej spotykanych typów skóry, gdyż problem ten często dotyczy również osób dorosłych. Charakteryzuje się obecnością zaskórników otwartych i zamkniętych (zmiany niezapalne) oraz krost i grudek (zmiany zapalne), rozmieszczonych w różnych częściach twarzy. Skóra trądzikowa to złożony problem, do którego należy podejść w ukierunkowany sposób. Niezbędne jest nie tylko zmniejszenie widoczności zmian, ale i zapobieganie ich powstawaniu w przyszłości;
- skórę wrażliwą – wyróżnia się natychmiastową i długotrwałą reakcją na czynniki zewnętrzne, czego efektem jest uczucie ogólnego dyskomfortu, suchość, uczucie ściągnięcia, pieczenia, szczypania czy swędzenia. Skóra wrażliwa często współwystępuje ze skórą suchą, jednak nie jest to reguła. W jej przypadku kluczowe jest bardzo delikatne podejście pielęgnacyjne i unikanie czynników mogących nasilać jej objawy;
- skórę naczynkową – jej cechą charakterystyczną jest tendencja do występowania zaczerwienień (szczególnie w okolicy nosa i policzków), a także powstawania rozszerzonych naczynek krwionośnych zwanych teleangiektazjami lub bardziej potocznie – pajączkami. Skóra naczynkowa jest szczególnie podatna na działanie czynników zewnętrznych jak promieniowanie UV, wahania temperatury, wiatr, stres, intensywny wysiłek fizyczny czy ostre przyprawy. Co więcej, na jej podłożu może rozwinąć się trądzik różowaty, stąd w pielęgnacji kluczowe jest działanie prewencyjne. W tym celu warto sięgać po dermokosmetyki o działaniu kojącym, wzmacniającym naczynia krwionośnie i barierę hydrolipidową;
- skórę ze skłonnością do atopii – na jej podłożu mogą rozwinąć się takie problemy skórne jak egzema lub atopowe zapalenie skóry. Skóra atopowa charakteryzuje się uszkodzoną barierą hydrolipidową i zaburzonym mikrobiomem skóry, czego efektem jest nadmierna suchość i łuszczenie się naskórka, zaczerwienienia, silne uczucie swędzenia i duża skłonność do podrażnień. W pielęgnacji skóry ze skłonnością do atopii istotną rolę odgrywają emolienty oraz ceramidy, które odbudowują uszkodzoną barierę ochronna skóry;
- skórę odwodnioną – skóra odwodniona to stan przejściowy, który może towarzyszyć praktycznie każdemu rodzajowi skóry. Bardzo często myli się ją ze skórą suchą, która wymaga innego podejścia. Charakteryzuje się tymczasową utratą ilości wody w naskórku, czego efektem może być jej zwiększona wrażliwość, przesuszenie, większa widoczność linii i zmarszczek oraz matowość skóry. Równie częstym objawem jest nieprzyjemne uczucie ściągnięcia tuż po umyciu twarzy. Co ciekawe, nawet skóra tłusta może stać się odwodniona w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Podstawą rutyny pielęgnacyjnej w przypadku skóry odwodnionej powinno być zapewnienie jej optymalnej dawki nawilżenia.
Rodzaje cer i ich pielęgnacja
Świadoma pielęgnacja twarzy to przede wszystkim korzystanie z kosmetyków dopasowanych do jej potrzeb na każdym etapie. Pierwszym krokiem, od jakiego powinna zaczynać się rutyna pielęgnacyjna każdego rodzaju skóry, jest oczyszczanie. Na tym etapie pozbywamy się zanieczyszczeń, nadmiaru sebum (jeśli dotyczy to naszej skóry) i przygotowujemy ją na przyjęcie substancji aktywnych zawartych w kolejnych krokach pielęgnacyjnych.
Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia
W przypadku skóry normalnej, suchej i bardzo suchej do codziennego oczyszczania twarzy sprawdzi się Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia. Kosmetyk delikatnie oczyszcza i odżywia skórę. Zawarte w nim 3 kluczowe ceramidy (EOP, NP i AP1) odbudowują barierę ochronną skóry i wspierają utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia, a skwalan i trójglicerydy zapewniają głębokie odżywienie i nawilżenie skóry. W jego formule znalazł się również kwas hialuronowy o silnie nawilżających właściwościach. Nawilżająca Emulsja do Mycia.
Nawilżająca Emulsja do Mycia
Jeśli Twoja skóra jest normalna, sucha, bądź odwodniona i pozbawiona blasku, bardzo dobrym wyborem okaże się Nawilżająca Emulsja do Mycia. Dzięki zawartości substancji aktywnych delikatnie oczyszcza, nawilża i pielęgnuje skórę już podczas mycia. Natomiast obecność 3 kluczowych ceramidów wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry, utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia oraz odporności na działanie czynników zewnętrznych. Emulsja zapewnia skuteczne oczyszczanie w połączeniu z nawilżeniem oraz regeneracją.
Oczyszczający Żel do Mycia
W codziennym oczyszczaniu skóry normalnej, mieszanej i tłustej sprawdzi się Oczyszczający Żel do Mycia. Skutecznie oczyszcza twarz i ciało oraz usuwa nadmiar sebum, pozostając przy tym delikatnym dla skóry. Dzięki zawartości trzech kluczowych ceramidów wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Obecność niacynamidu i kwasu hialuronowego w formule sprawia, że żel nawilża, koi oraz pielęgnuje skórę podczas oczyszczania. Nie powoduje uczucia ściągnięcia i pozostawia odświeżoną skórę w uczuciu komfortu.
Na tak oczyszczoną i przygotowaną skórę warto zaaplikować serum do twarzy, które powinno stanowić kolejny krok rutyny pielęgnacyjnej. Serum do twarzy to kosmetyk o skoncentrowanym działaniu, który odpowiada konkretnym potrzebom skóry.
Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym
Nawilżające Serum z Kwasem Hialuronowym to skuteczne wsparcie skóry suchej, normalnej, ale również odwodnionej i pozbawionej blasku. Dzięki zawartości kwasu hialuronowego, 3 kluczowych ceramidów, kojącemu działaniu pantenolu i technologii MVE serum zapewnia do 24 godzin2 nawilżenia i odżywienia oraz wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Zastosowana w produkcie technologia MVE, polegająca na stopniowym uwalnianiu składników aktywnych przez całą dobę, długotrwale nawilża skórę.
W przypadku skóry tłustej i z niedoskonałościami w pielęgnacji warto sięgać po dermokosmetyki, które będą w skuteczny sposób zmniejszać widoczność niedoskonałości, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry.
Żel Przeciw Niedoskonałościom
Żel Przeciw Niedoskonałościom sprawdzi się w przypadku skóry tłustej i skłonnej do trądziku. Pomaga redukować niedoskonałości bez naruszania bariery ochronnej skóry.Redukuje wypryski, przebarwienia i odblokowuje pory. W jego formule oprócz 3 kluczowych ceramidów znalazły się kwasy z grupy AHA i BHA, kwas hialuronowy i niacynamid. Żel Przeciw Niedoskonałościom sprawdzi się do stosowania na całą twarz oraz punktowo na pojedyncze niedoskonałości. Posiada konsystencję lekkiego żelu.
Nawilżenie to element rutyny pielęgnacyjnej, który jest niezbędny w przypadku każdego typu skóry. Wybierając kosmetyk nawilżający, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy jego konsystencja będzie odpowiadać konkretnym potrzebom skóry i nie okaże się zbyt lekka lub przeciwnie, zbyt obciążająca.
Nawilżający Żel-Krem Oil Control
W przypadku skóry tłustej i mieszanej konieczne jest zachowanie niezbędnej równowagi, redukcja nadmiaru sebum i zapewnienie optymalnego nawilżenia, bez świecenia się skóry. Odpowiedzią na te potrzeby jest Nawilżający Żel-Krem Oil Control. Wspiera odbudowę bariery ochronnej oraz przywraca równowagę tłustej skórze, zapewniając nawilżenie przez cały dzień z efektem matującym. Dzięki technologii Oil Control pomaga wchłaniać nadmiar sebum i przywraca równowagę tłustej skórze, aby nie była ani zbyt tłusta, ani zbyt sucha. Posiada lekką, nietłustą konsystencję żel-kremu, która nie zatyka porów i szybko się wchłania, zapewniając efekt matujący. 93%3 potwierdza, że skóra wydaje się matowa i mniej tłusta w ciągu dnia.
Nawilżający Krem do Twarzy
Posiadaczom skóry normalnej i suchej rekomendujemy Nawilżający Krem do Twarzy. Jego formuła, dzięki obecności kwasu hialuronowego, intensywnie nawilża oraz odżywia. Natomiast dzięki zawartości 3 kluczowych dla skóry ceramidów krem wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. W jego formule znalazł się także niacynamid o właściwościach kojących i wygładzających skórę. Za sprawą technologii MVE Nawilżający Krem do Twarzy stopniowo uwalnia składniki aktywne przez całą dobę, dzięki czemu długotrwale nawilża skórę. Krem posiada lekką konsystencję i szybko się wchłania.
Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50
Fotoprotekcja powinna stanowić ostatni etap każdej porannej rutyny pielęgnacyjnej, niezależnie od rodzaju naszej skóry. Co więcej, należy ją stosować również zimą i jesienią, gdyż promieniowanie UV oddziałuje na skórę przez cały rok. W tym celu warto sięgnąć po Nawilżający Krem do Twarzy SPF 50. To produkt idealny dla skóry normalnej oraz suchej, zapewniający wysoką ochronę przeciwsłoneczną UVA/UVB. Dzięki zawartości 3 kluczowych ceramidów wspiera odbudowę naturalnej bariery ochronnej skóry. Dodatkowo zawiera kwas hialuronowy, który intensywnie nawilża oraz poprawia jędrność skóry. Dzięki technologii MVE stopniowo uwalnia składniki aktywne przez całą dobę i zapewnia nawilżenie do 24 godzin.
Typy cer – podsumowanie
Skóra każdego z nas charakteryzuje się odmiennymi potrzebami. Umiejętność ich rozpoznania jest kluczowa w określeniu typu skóry i doboru właściwej pielęgnacji. Wiedząc, czego potrzebuje nasza skóra, a co działa na jej niekorzyść, jesteśmy w stanie zadbać o jej kondycję i poprawę wyglądu.
Tekst został zweryfikowany przez mgr inż. Aleksandrę Wójcicką.
Za deklaracje marketingowe odpowiada CeraVe.
Mgr inż. Aleksandra Wójcicka, Specjalista ds. Legislacji i Oceny Bezpieczeństwa
1 Dawna nazwa ceramidów to: 1, 3 i 6-II.
2 Badanie aparaturowe.
3 Badanie konsumenckie, 4 tygodnie stosowania.
Bibliografia
-
Bibliografia
- Adamski Z., Kaszuba A., "Dermatologia dla kosmetologów", Warszawa 2019.
- Kołodziejczak A., "Kosmetologia Tom I", Warszawa 2019.
- Kosmopedia, "Bariera hydrolipidowa – o niej się mówi!", https://kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/bariera-hydrolipidowa-o-niej-sie-mowi/ [dostęp: 18.03.2025]
- Wiśniowska J., Dzierżewicz Z., Balwierz R., "Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka", "Kosmetologia Estetyczna" 2019, nr 4.