SPF
wypryski na twarzy i ciele

WPROWADZENIE

Wypryski na twarzy to jeden z charakterystycznych objawów trądziku. Z tym problemem zmaga się niezwykle wiele osób dorosłych, ale najczęściej niedoskonałości występują u młodzieży. Warto podkreślić, że zatykanie gruczołów łojowych i występowanie nieestetycznych pryszczy może dotyczyć także innych fragmentów naszego ciała. Gdzie najczęściej spotykane są stany o charakterze zapalnym? Co powoduje wypryski na twarzy i ciele?

Mapa trądziku – czym jest?

Tak zwana trądzikowa mapa twarzy jest dla nas podpowiedzią w kwestii tego, jakie jest źródło niektórych z występujących niedoskonałości. Nie zawsze ich powodem są nadmiernie pracujące gruczoły łojowe, które wywołała na przykład niepoprawnie dobrana pielęgnacja. Problem może leżeć znacznie głębiej, a podpowiedzi co do takiego stanu rzeczy znajdziemy na naszej twarzy.
Wspomniana mapa odwołuje się do azjatyckiej medycyny ludowej. Okazuje się, że w zależności od tego, gdzie pojawiają się dane niedoskonałości, może być to dla nas znak, że z naszym organizmem dzieje się coś złego. Trądzikowa mapa twarzy jest w stanie podpowiedzieć nam, do jakiego specjalisty warto się udać oraz które organy warto przebadać nieco lepiej.
Ma więc znaczenie, czy jest to trądzik na brodzie, w okolicach nosa bądź czy pryszcze pojawiają się nad górną wargą. Leczenie rozpoczynamy od zdiagnozowania problemu oraz możliwie jak najskuteczniejszego wyeliminowania czynników powodujących zapalenie mieszków włosowych czy zatkanie porów.

Wypryski na twarzy – co je powoduje?

Zarówno mniej dokuczliwe wypryski, jak i poważniejsze stany zapalne mogą być skutkiem przeróżnych czynników. Mogą je wywołać zaburzenia hormonalne, które związane są z okresem dojrzewania czy ciążą, ale mogą również pojawiać się przez zbyt dużą dawkę stresu, obecne w naszej diecie produkty zawierające niezdrowe cukry (na przykład słodkie gazowane napoje) i tłuszcze czy bagatelizowanie znaczenia poprawnej higieny.
Powodem pryszczy na twarzy może być także zbyt rzadkie lub zbyt częste stosowanie danych kosmetyków (na przykład na bazie alkoholu, który jako składnik może wysuszać), a niekiedy nawet sięganie po te produkty, które niekoniecznie dobrze nam służą, bo nie są dopasowane do potrzeb cery.
Niewskazane jest również palenie papierosów, sięganie po używki, brak uzupełniania niedoborów (na przykład witamin z grupy B), a przede wszystkim naruszanie obecnych zmian, co może podrażnić skórę oraz doprowadzić do rozprzestrzenienia się bakterii na jej zdrowe fragmenty. Czasami niedoskonałości to skutek alergii czy zażywania leków (także tych przeznaczonych do stosowania miejscowego).

Trądzik na brodzie – przyczyny

Wypryski na brodzie to często występujący problem. Okazuje się, że są one typowym objawem zaburzeń hormonalnych. Niedoskonałości na linii szczęki występują zarówno u kobiet, które miesiączkują (takie zmiany najczęściej pojawiają się tuż przed okresem), jak i tych, które właśnie rozpoczęły kurację hormonalną. Zatkane pory to także efekt stresu oraz niestrawności. A jak to wygląda w przypadku panów? Pryszcze w tych rejonach są skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji, nieodpowiedniego golenia zarostu bądź braku higieny. Dlatego warto monitorować, w jaki momencie występują niedoskonałości na brodzie i żuchwie.

Trądzik na czole – przyczyny

Pryszcze występują nie tylko na brodzie, ale nierzadko także na czole. Takich wyprysków można spodziewać się w momencie, gdy nasz układ pokarmowy nie działa poprawnie. Warto zweryfikować, czy praca jelit nie została zaburzona. Gdy nasza dieta pełna jest produktów o wysokim przetworzeniu, krosty w tym miejscu będą nawracać. Koniecznie zwróćmy też uwagę na kosmetyki stosowane do pielęgnacji włosów, ponieważ gdy nosimy grzywkę, to mogą mieć one kontakt z naszą skórą.

Trądzik na policzkach – przyczyny

Pryszczy na policzkach możemy spodziewać się w przypadku, gdy zmagamy się z nietolerancją niektórych ze spożywanych produktów. Najczęściej są to produkty zbożowe oraz nabiał. Co jeszcze sprawia, że powstają krosty na policzkach? Przyczyny warto upatrywać w bakteriach znajdujących się na ekranie naszego telefonu. Podczas rozmów nierzadko przykładamy wyświetlacz do skóry i w ten sposób narażamy cerę na występowanie niedoskonałości.

Trądzik na żuchwie – przyczyny

Niedoskonałości, takie jak pryszcze, występują nie tylko na brodzie, ale także i samej żuchwie. W tym przypadku na samym początku powinniśmy zweryfikować, czy nie zdarza się nam opierać twarzy właśnie o dłonie, które mogły zostać niedokładnie umyte. To również jeden ze sposobów przenoszenia bakterii na skórę. Jednak tak jak w przypadku samej brody, pryszczy w tym rejonie możemy spodziewać się w momencie, gdy praca gospodarki hormonalnej zostanie zaburzona.

Trądzik na szyi – przyczyny

Gdy jesteśmy w stanie rozpoznać już wypryski na twarzy (przyczyny ich powstawania diagnozowane są najczęściej), to warto się zastanowić, dlaczego pryszcze występują także poniżej brody i żuchwy, a niekiedy nawet na klatce piersiowej. Tutaj często spotykamy się nieprawidłowym rogowaceniem ujść mieszków włosowych bądź też skutkiem złej diety czy nadmiernego stresu. Czasami niedoskonałości są także efektem przyjmowanych leków czy alergii.

Wypryski na plecach – skąd się biorą?

W momencie, gdy zauważymy niedoskonałości na plecach, powinniśmy sprawdzić, czy nie jest to aby na pewno skutek niepoprawnej pielęgnacji lub braku higieny. Sebum zatykające gruczoły łojowe oraz nadmiar martwego naskórka prowadzi do występowania tego typu zmian. Jak pozbyć się wyprysków na plecach? Pomóc może stosowanie odpowiednich balsamów oraz regularne sięganie po peeling. Zadbajmy szczególnie o to, aby wykonywać poprawne złuszczanie w górnej części pleców.

Pryszcze na dekolcie – co to oznacza?

Jeżeli pryszcze występują na dekolcie, to nierzadko przyczyną jest wspomniana już nadmierna praca gruczołów łojowych i zaburzenia rogowacenia naskórka. W tym rejonie widoczne bywają też problemy z nadpotliwością, a czasami jest to także skutek przyjmowania niektórych leków czy działania bakterii na naszą skórę.

Wypryski na ramionach i nogach – przyczyny

Dlaczego występują pryszcze na plecach? Przyczyny takiego stanu również są nam znane. Różnego rodzaju wykwity często możemy zauważyć na przykład w momencie, gdy temperatura za oknem jest szczególnie wysoka. Niepoprawnie działające gruczoły szybko się zatykają, a w efekcie powstają nieestetyczne pryszcze. Warto też zwrócić uwagę na to, czy nie zdarza nam się podrażniać skóry noszonymi ubraniami lub paskiem torebki przebiegającym przez klatkę piersiową i opierającym się na naszych ramionach.
Jeżeli niedoskonałości zauważamy na nogach, to nierzadko jest to problem zapalenia mieszków włosowych. Uwagę warto zwrócić na to, czy golenie nóg przeprowadzamy w poprawny sposób.

Jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele?

Wiele osób szuka sposobów dotyczących tego, jak pozbyć się wyprysków na twarzy i ciele. Na samym wstępie warto jednak podkreślić, że jeżeli raz wygramy z trądzikiem oraz wyleczymy naszą skórę, to nie oznacza to, że pryszcze nigdy już nie wrócą. Konieczna będzie profilaktyka w postaci stosowania kosmetyków zapobiegających nawracaniu problemu. Warto mieć także na uwadze, że z różnych powodów mogą wystąpić u nas zmiany hormonalne. Dzieje się tak na przykład podczas ciąży. W takiej sytuacji powinniśmy nie tylko skorzystać z domowych sposobów, ale również odwiedzić specjalistę, czyli dermatologa.
Jak pozbyć się wyprysków na czole oraz innych rejonach twarzy? Zwróćmy uwagę na to, czy regularnie wymieniamy poszewki poduszek, wycieramy skórę czystym ręcznikiem oraz nie dotykamy naszej twarzy brudnymi rękoma.
Eliminacja wyprysków to proces długotrwały i wymagający od nas wykazania się cierpliwością. Wiele pryszczy potrzebuje czasu, aby zniknąć z naszej skóry bez śladu. Jeżeli w międzyczasie będziemy zbyt często dotykać podrażnionych miejsc, a co najgorsze – wyciskamy powstałe pryszcze, będzie skutkowało to dłuższym procesem gojenia.
Niezależnie od tego, czy niedoskonałości pojawiają się nad górną wargą, w okolicach brwi, na czole, nosie, policzkach czy żuchwie, konieczne będzie uzupełnienie kosmetyczki o właściwe produkty pielęgnacyjne, które pozwolą nam ukoić skórę. Ciekawą ofertę z tego zakresu ma marka CeraVe.


Rano i wieczorem warto zastosować CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia ciała i twarzy. Jest to kosmetyk idealny zarówno do skóry tłustej, jak i normalnej. Z jego pomocą pozbędziemy się nadmiaru sebum. Jest to uniwersalny produkt, którego możemy używać zarówno w przypadku mycia twarzy, jak i całego ciała. Jest bezzapachowy i hipoalergiczny. W jego składzie występuje witamina B3, kwas hialuronowy oraz ceramidy, stąd też kosmetyk ten warto dołączyć do codziennej pielęgnacji. Żel mogą stosować osoby dorosłe, ale sprawdzi się także w codziennej rutynie pielęgnacyjnej dziecka.

Na co dzień warto stosować również CeraVe Nawilżającą Emulsję do Mycia polecaną między innymi dla osób ze skórą suchą i normalną. W składzie występują ceramidy, ale nie zabrakło też kwasu hialuronowego. Kosmetyk z łatwością rozprowadzamy na ciele podczas prysznica bądź kąpieli. Jest to produkt bezzapachowy, hipoalergiczny oraz odpowiedni dla dzieci i dorosłych. Zapobiega powstawaniu podrażnień, regeneruje i wzmacnia odbudowę naszej naturalnej bariery ochronnej.

Trądzik na twarzy i ciele – podsumowanie

Zwiększone wydzielanie sebum może być wywołane przez różne czynniki. Czasami są to źle dobrane kosmetyki, w innym przypadku okres dojrzewania, niezdrowy tryb życia, nadmierny stres czy obecność w jadłospisie przetworzonego jedzenia. Na samym początku często sięgamy po domowe sposoby, które jednak nie zawsze okazują się skuteczne. Jeżeli problem leży głębiej, to nie zniknie on z dnia na dzień. Konieczna jest wizyta u specjalisty, czyli w tym przypadku dermatologa.
Odpowiednie leczenie okaże się tutaj kluczowe, a zmiana codziennej pielęgnacji zalecana jest przez specjalistów. Warto również zwracać uwagę na to, jak wygląda nasza dieta, czy nie zmagamy się z wahaniami hormonów i czy regularnie oczyszczamy pory skóry. Jak walczyć z wypryskami na twarzy? Co zrobić, aby niedoskonałości przestały pojawiać się na naszym ciele? Przede wszystkim musimy słuchać się zaleceń dermatologa, obserwować skórę, używać kosmetyków przeznaczonych właśnie do tego rodzaju problemów z cerą oraz w niektórych przypadkach – przyjmować przepisane leki.
Z problemami skórnymi zmaga się wiele osób i to w różnym wieku. Nie możemy jednak bagatelizować tego zjawiska, ponieważ drobne niedoskonałości mogą z czasem zamienić się na trudne do usunięcia stany zapalne. W rozpoznaniu, z czym się zmagamy, może pomóc nam tak zwana mapa twarzy.


Bibliografia :

1. Janda K, Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Rocz Pomor Akad Med W Szczecinie, Szczecin 2014.

2. Wolska H., Dermatologia w praktyce, PZWL, Warszawa 2009.

Message
Download Chrome